Sportowe samochody – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Sportowy samochód to marzenie wielu osób. Zakup takiego auta wiąże się ze sporym wydatkiem, ale niewielu z nas zastanawia się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia pojazdu. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie sportowego samochodu!

Przed podjęciem decyzji o zakupie sportowego samochodu, należy przygotować się na wydatki związane z jego utrzymaniem. Czy ubezpieczenie takiego auta jest drogie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) chroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności za szkody spowodowane w związku z ruchem tych pojazdów. OC przydaje się w razie wystąpienia wypadku lub kolizji. Ubezpieczenie powoduje, że sprawca nie musi wypłacać poszkodowanym odszkodowania – do jego zapłaty zobowiązany jest ubezpieczyciel. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Oznacza to, że do zawarcia umowy polisy OC zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Należy też pamiętać, że zgodnie z prawem obowiązek ubezpieczenia dotyczy nie tylko posiadaczy samochodów. O wykupienie polisy OC musi zadbać również każdy właściciel motocykla, ciągnika, quada czy przyczepki.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Będąc w temacie ubezpieczeń OC, warto wspomnieć, co wpływa na wysokość składki. Podczas ustalania składki OC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne parametry pojazdu oraz informacje dotyczące jego właściciela. Są to m.in.:

  • wiek właściciela pojazdu;
  • płeć kierowcy;
  • stan cywilny i posiadane dzieci;
  • czas posiadania prawa jazdy;
  • ilość lat bezszkodowej jazdy;
  • wykonywany zawód;
  • marka pojazdu;
  • wiek pojazdu;
  • przebieg auta;
  • pojemność silnika.

Samochody sportowe, czyli jakie?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kosztami ubezpieczenia sportowych samochodów, warto uściślić, jakie auta są uznawane za sportowe. Do tej kategorii zaliczają się pojazdy z niskim środkiem ciężkości, niezwykle precyzyjnym układem kierowniczym, utwardzonym zawieszeniem oraz dobrym stosunkiem mocy do masy. Sportowe auta wyróżniają się dużą pojemnością silnika (ponad 4 l). Pozwala to na uzyskanie dużej prędkości w bardzo krótkim czasie. Samochody sportowe to zazwyczaj pojazdy dwuosobowe, z nadwoziem typu kabriolet lub coupe.

Ile kosztuje ubezpieczenie sportowego samochodu?

Ubezpieczenie samochodu sportowego uchodzi za wyjątkowo drogie – http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-lamborghini-ile-kosztuje/. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jak zostało już wcześniej wspomniane, podczas obliczania składki OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę różne parametry auta. Z tego względu ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące kosztów ubezpieczenia sportowych pojazdów. Warto jednak mieć na uwadze, że sportowe samochody charakteryzują się przede wszystkim dużą pojemnością silnika, co jest jednym z czynników podnoszących wysokość składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko, które wiąże się z objęciem ochroną danego kierowcy. Im jest ono większe, tym wyższa będzie cena składki. W przypadku kierowców, którzy jeżdżą szybkimi autami, ryzyko kolizji jest dość wysokie, dlatego ubezpieczyciele proponują im stosunkowo wysokie składki ubezpieczenia OC. Chcesz kupić tanie ubezpieczenie Dodge Challenger lub innego sportowego auta? W celu znalezienia najkorzystniejszej oferty, warto porównać propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Wiele osób marzy o zakupie sportowego samochodu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiego pojazdu, koniecznie zwróć uwagę na koszty jego utrzymania. Warto wiedzieć, że OC samochodu sportowego często wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku standardowego auta.

materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content