Na jakiej wysokości gniazdka w łazience?

Włączniki światła i gniazdka to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek wnętrze. Niemal każda domowa instalacja elektryczna przewiduje umieszczenie przynajmniej jednego gniazdka w każdym z pomieszczeń w domu. Planując rozmieszczenie gniazdek w domu, warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, umeblowanie oraz specyfikę danego pomieszczenia. Nie w każdym wnętrzu możemy bowiem pozwolić sobie na pełną swobodę w umieszczaniu gniazdek elektrycznych. Przykładem takiego pomieszczenia jest przede wszystkim łazienka, w której szczególnie ważne jest przemyślane, odpowiednie ulokowanie gniazdek, zgodne nie tylko z naszymi potrzebami, ale także z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Gniazdka w łazience a przepisy

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje ponadprzeciętna wilgotność. W związku z tym znajdujące się w niej elementy instalacji elektrycznej podlegają specjalnym wymaganiom. Obowiązujące normy przede wszystkim dzielą łazienkę na cztery strefy ochronne, numerowane kolejno 0, I, II oraz III. Strefa 0 i strefa I to miejsca, w których zabroniony jest montaż gniazdek i włączników. Elementy instalacji montowane w strefie II powinny charakteryzować się wysokim poziomem bezpieczeństwa i drugą klasą ochronności. Zaleca się także, aby były to gniazdka wyposażone w specjalne osłonki, chroniące je przed wilgocią i wodą. Najbezpieczniejsza do montażu gniazdek i włączników jest strefa III.

Zgodnie z obowiązującymi normami gniazdka elektryczne powinny zostać zamontowane wyłącznie w wyznaczonych strefach i bezpiecznej odległości od umywalki, wanny czy prysznica. Gniazdka powinny znaleźć się na wysokości pomiędzy 1,1 a 1,5 nad podłogą oraz w odległości 2 do 2,5 metrów względem siebie. Normy określają także minimalną liczbę posiadanych w łazience gniazdek. Powinniśmy posiadać minimum trzy kontakty, w tym jeden osobny do pralki, jeżeli znajduje się ona w łazience.

Liczba i wysokość gniazd w praktyce

Oczywistym jest, że podczas montażu elementów instalacji elektrycznej powinniśmy przestrzegać odgórnych zasad bezpieczeństwa. Nie zapominajmy jednak także o naszej wygodzie oraz komforcie użytkowania umieszczonych w łazience gniazdek.

Liczba kontaktów powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. W dużej łazience dla licznej rodziny z całą pewnością przyda się więcej gniazdek niż w niewielkim pomieszczeniu używanym przez jedną czy dwie osoby. Ustalając liczbę, rozmieszczenie i wysokość gniazdek w łazience, powinniśmy także zastanowić się, jakich sprzętów elektrycznych będziemy używać w pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której podczas pośpiesznego szykowania się do pracy zmuszeni będziemy w innym pokoju szukać wolnego gniazdka na suszarkę do włosów.

Optymalna wysokość gniazdek w łazience

Wysokość łazienkowego blatu czy włącznika światła powinniśmy dopasować do wszystkich domowników, jednak w przypadku gniazdek sprawa ta wygląda już nieco inaczej. Aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa i uchronić najmłodszych domowników przed ewentualnym zagrożeniem, powinniśmy umieścić gniazdka zgodnie z zaleceniami, nie niżej niż na wysokości 110 centymetrów. Optymalną, najczęściej wybieraną wysokością gniazdek w łazience jest wysokość między 135 a 140 centymetrów. Takie umiejscowienie kontaktów gwarantuje pełen komfort ich użytkowania, jak również niezbędny poziom bezpieczeństwa.

Jeżeli nie mamy pewności, gdzie umiejscowić gniazdka i włączniki w łazience, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam w odpowiednim i bezpiecznym rozmieszczeniu wszystkich elementów instalacji elektrycznej. Osoby poszukujące ciekawych sposobów na wpasowanie włączników i gniazdek w zabudowę i wystrój łazienki powinny natomiast skorzystać z pomysłów i inspiracji dostępnych na stronie AboutDecor.

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content