Ambasador Brazylii w Tarnobrzegu. Rozmawiano o współpracy biznesowej, turystyce i kulturze

Na zaproszenie prezydenta miasta z oficjalną wizytą w Tarnobrzegu gościł w czwartek, 9 grudnia ambasador Brazylii w Polsce, pan Hadil Fontes Da Rocha Vianna. Owocem spotkania ma być opracowanie propozycji współpracy, propozycji otwarcia Tarnobrzega i Podkarpacia na taką współpracę. 

Głównym punktem wizyty w Tarnobrzegu ambasadora Brazylii w Polsce Pana Hadil Fontes Da Rocha Vianna było spotkanie w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym z przedstawicielami m.in. Urzędu Miasta, TARR, tarnobrzeskiego oddziału ARP. Miasto reprezentował prezydent Dariusz Bożek oraz Joanna Kozub Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych. W spotkaniu uczestniczył także prezes Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Bogusław Kobyłecki, dyrektor Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego Maciej Ślęzak, Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu reprezentował wicedyrektor Marian Cąpała.

Z powodów pandemicznych nie można było zaprosić szerokiego grona tarnobrzeskich przedsiębiorców, tych reprezentował Rafał Ruszkiewicz z Browaru Tarnobrzeg, który ma zakusy wyjść z produkcją na rynek światowy, a także Paweł Barteczko, dyrektor Fenix Metals, firmy, która z rynkiem brazylijskim już współpracuje. Nie mogło zabraknąć przedstawiciela Stowarzyszenia Polsko-Brazylijskiego HAVEA w Tarnobrzegu, prezesa Macieja Trolla, wszak to zawiązanie tego stowarzyszenia w Tarnobrzegu było przyczynkiem do wizyty ambasadora w naszym mieście.

Jak zaznaczył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, pierwszą wizytę na Podkarpaciu  ambasador Brazylii w Polsce składa właśnie w Tarnobrzegu, może więc to Tarnobrzeg  będzie ambasadorem województwa w Brazylii. A związki Podkarpacia z Brazylią są naprawdę silne.

– Przed dwustu laty, gdy Brazylia stała się niezależnym państwem, zasililiśmy ją czterema milionami  obywateli, którzy budowali potencjał gospodarczy tego kraju. Polonia brazylijska jest dziś drugim co do wielkości skupiskiem polonijnym na świecie! Gros z tej polskiej emigracji to mieszkańcy naszego regionu, Podkarpacia właśnie. Tak więc, mimo wielu różnic równie dużo nas łączy – mówił prezydent Dariusz Bożek. A czy może połączyć jeszcze więcej? O tym właśnie rozmawiano podczas spotkania w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.

– Mam świadomość, że dobre relacje buduje się latami. Liczę, że pierwszy krok, który właśnie poczyniliśmy będzie zaczątkiem tych dobrych relacji – dodał włodarz. W takim samym tonie mówił też ambasador. – Dzięki temu spotkaniu tworzymy przestrzeń do odkrywania wielu możliwości do współpracy – powiedział Hadil Fontes Da Rocha Vianna. Podkreślił, że zauważa wiele płaszczyzn do nawiązania takiej współpracy. To zarówno kultura, handel, edukacja, sport czy turystyka. – Jest tak wiele obszarów, gdzie Brazylia powinna wiedzieć więcej o Polsce i na odwrót – mówił ambasador Brazylii w Polsce

Podczas spotkania rozmawiano o tym, co w Tarnobrzegu i województwie podkarpackim może zainteresować Brazylię, a także czego od kontaktów z Brazylią oczekują tarnobrzescy przedsiębiorcy, środowisko tzw. biznesu.

Owocem spotkania ma być opracowanie propozycji współpracy, propozycji otwarcia Tarnobrzega i Podkarpacia na taką współpracę. Z kolei podczas wizyty nad Jeziorem Tarnobrzeskim, którym ambasador był zauroczony, rozmawiano także na temat turystyki i rekreacji. Nie zabrakło rozmów o kulturze, tym bardziej, że gościa zafascynował Zamek Tarnowskich ze swymi fantastycznymi zbiorami ze słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Mimo krótkiego pobytu w Tarnobrzegu ambasador znalazł czas na mniej oficjalne spotkanie z prezydentem Tarnobrzega w magistracie.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zadzwonta na milicje
1 miesiąc temu

tak jak mowilem copa cabana nad zalewem machowskim

Jan
1 miesiąc temu

Będą wycieczki z Rio nad tarnobrzeskie jezioro,bożek ofiaruje zniżkę na parkomat.

Markopolo
1 miesiąc temu

Haha, dobre!

fach
1 miesiąc temu

Przypuszczam, że spotkanie okaże się nie mniej owocne niż wcześniejsze z Ambasadorem Gruzji 😉 Na przyszłość taka podpowiedź zupełnie za darmo: polecam wymianę doświadczeń z przedstawicielami krajów takich jak Czechy czy Estonia, które są dość dobrze zarządzane a leżą znacznie bliżej 🙂

Cezar Juliusz
1 miesiąc temu
Reply to  fach

San Escobar.

Parkot
1 miesiąc temu

Myślałem, że epoka z lat 2010 – 2014 się zakończyła. Myliłem się.

obywatel
1 miesiąc temu

Ha, ha, ha – rozmawiali o współpracy ,- ha, ha, ha – i to w jakich dziedzinach – ha, ha, ha – będą inwestycje i miejsca pracy – ha, ha, ha.

Szymon
1 miesiąc temu

Jakiej turystyce? Tarnobrzeżanie muszą mieć dużo pieniędzy na podróże do Brazylii. Tarnobrzeg musi być też bardzo atrakcyjny dla Brazylijczyków. Eh…

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Szymon

Siwy bajerant w akcji lansu, pijaru .
Od imprezy do imprezy i od zdjęć do zdjęć .

WOW
1 miesiąc temu

To juz koniec Ambasador Brazyli to jest kierunek rozwoju dla Tarnobrzegu weglug prezydenta Bozka
.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  WOW

A co więcej Papa Smerf może zaproponować więcej niż ZABAWĘ i IGRZYSKA .
Przedsiębiorcy a ten z Feniksa ??? To ci co w ST Woli przy aluminium to mają jak w sanatorium . Lokalny nic nie znaczący browar ( początkujący ) a reszta urzędasy z politycznego nadania – BIZNESMENI ????

Romek
1 miesiąc temu

Informacja z ostatniej chwili – Prezydent Republiki Konga Denis Sassou-Nguesso jest w drodze do Tarnobrzega. Z Papą Smerfem będą rozmawiać na temat zakładania dżungli nad jeziorem tarnobrzeskim oraz nad problemami reprodukcji szympansa z użyciem genów siwego bajeranta.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Romek

Zaczątki dżungli już są PALMY co prawda z plastiku ale na początek lepszy rydz niż nic ( hahahaha).

Cezar Juliusz
1 miesiąc temu
Reply to  Romek

Leci tez prezydent Bangladeszu: temat otwarcia baru z kebabami.

Siarkowiec
1 miesiąc temu

Burdel otworzyć z ponętnymi brazylijkami. Nazwijmy go Copacabana

Gość
1 miesiąc temu

Bożkowi zamarzyła się wycieczka do Brazylii. Tylko z jakimi przedstawicielami tarnobrzeskiego biznesu tam pojedzie skoro największy pracodawca w mieście czyli szpital zaczyna się zwijać. P.o. likwidatora szpitala w grudniu czyli na gwiazdkę zamyka oddział wewnętrzny i chirurgii dziecięcej. Gratulacje dla obu oraz dla miejskich bezradny i marszałka województwa Podkarpackiego w ktorym to jest Tarnobrzeg na własną zgube. Pewnie zabiorą jeszcze ze sobą przedstawicieli tarnobrzeskich mediów bo jakoś cisza w tym temacie. Taka nagroda za cenzurę ?!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

No właśnie – największy pracodawca w mieście SZPITAL i wszystko wiadome na jakim etapie rozwoju jest miasto ???

Zbyszek
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

I komu taki „rozwój” miasta zawdzięczamy? Moim zdaniem tym co wymyślili sobie tą niby demokrację wraz z nieudolnymi samorządowcami od rad osiedli przez osoby na różnych kierowniczych stanowiskach po prezydenta miasta oraz wadze wojewódzkie podkarpackiego które od lat po macoszemu traktują Tarnobrzeg. Przykłady można mnożyć. Przypomnę tylko że szpital wojewódzki to jest tylko z nazwy a brak dyrektora i zamykanie oddziałów to już szczyt chamstwa i lekceważenie mieszkańców. W którym szpitalu w województwie zamknięto oddział wewnętrzny?! Następna głupota to kolej. Jak można budować nowe odcinki kolejowe tylko po to aby szybką kolej skierować z Rzeszowa na Stalową Wolę przez Lublin do Warszawy. Skoro już małe dziecko wie że najkrótsza trasa to ta z Rzeszowa przez Tarnobrzeg i Radom. Robi się to tylko po to aby kolejny raz upokorzyć to miasto i jego mieszkańców?!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zbyszek

To może przyczyná jest brak lekarzy ?? Stara sitwą trzymała się mocno a młodzi po medycynie uciekają i ani w głowie im praca ( staż) w tym szpitalu
W skrócie niczym jak mafia .

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Zbyszek

Jakoś inne miasta się rozwijają i powstają miejsca pracy , są inwestycje !??
Jak wybiera się miernoty na burmistrzów, radnych, w mieście rządzi sitwą z komunistycznym rodowodem
A MIESZKAŃCY takich wybierają to efekty są jakie są ???
Ci sami ludzie rządzą od komuny do tej chwili tylko SZYLDY ( reklamowe) zmieniają a Siarkopol się skończył ( i tylko w tym jest różnica) reszta po staremu .

Stach
1 miesiąc temu

Wizyta Pana ambasadaro zaowocuje… wycieczkami tarnobrzeskich urzędników w Brazylii. Podatnicy – zaczynajcie oszczędzać.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Stach

Byle był pretekst do wycieczki życia
I O TO CHODZI – głupcy to kupią jak właściwie lokalne media przedstawią – DLA ROZWOJU MIASTA ( ha, ha, ha).

Wima
1 miesiąc temu

To są jakieś jaja ?

Markopolo
1 miesiąc temu
Reply to  Wima

Dlaczego jaja? Normalna współpraca biznesowa

smile
1 miesiąc temu

Oooo covid się skończył….
Nie mają kagańców…..
I się przytulają……:))))

Gość
1 miesiąc temu

A gdzie focia burmistrza ze szpitala przy gaszenia światła na oddziale chirurgii dziecięcej? Podobno już został zamknięty mimo iż mamy chorych dzieci błagały pełniącego obowiązki likwidatora szpitala by tego nie robił. Kim musi być ten człowiek ? Też jakiś spadochroniarz jak Bozek ze nie dba o szpital w swoim mieście. Gdzie są media ze nie pokazują tego człowieka na pierwszych stronach swoich gazet tak aby mieszkańcy widzieli kto niszczy ich szpital . I mogli ostentacyjnie odwracać od niego wzrok na ulicy. Chyba tylko tyle mozemy zrobić jako zwykli mieszkańcy miasta. Bo na układy marszałka Ortyla ze złymi ludźmi którzy niszczą to miasto nie ma rady 🙁 Prawo i Sprawiedliwość w telewizji Kurskiego lansuje się ze dba o słabych i najbiedniejszych to jak się to ma do tego ze kolejny zamykany oddział już na gwiazdkę to oddział wewnętrzny. Czyli jednak starzy i chorzy ludzie nie są nikomu potrzebni i to nawet na Podkarpaciu w mateczniku PiS. Będą wożeni po okolicznych szpitalach bez kontaktu z bliskimi w tych ostatnich dniach na tym ziemskim podkarpackim padole . MOŻE SZYBCIEJ UMRĄ I MARSZAŁEK Z PiS JESZCZE WIĘCEJ ZAOSZCZĘDZI !!!.

WOW
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Bozek jrst taki dumny z siebie ze zatracił.granice przyzwoitości
Nawet mie spotkał się z marszalkiem w sprawie szpitala
A ze Stasiakiem chodzi pod rękę jak dwaj grabarze szpitala.
Hańba i wstyd.
Ci ludzie muszą odejść.

Dziękujemy
1 miesiąc temu

Dziękujemy ci blada twarz z białą brodą ty który Bożek jesteś największy w dżungli tarnobrzeskiej

indios2.jpg
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content