Bogusław Szwedo z nagrodą im. dr Michała Marczaka

Bogusław Szwedo, prezes i założyciel tarnobrzeskiego Radia Leliwa, były członek Rady Nadzorczej TVP oraz były Prezes Zarządu TVP S.A. , a przede wszystkim autor wielu publikacji historycznych, został uhonorowany nagrodą im. dr Michała Marczaka, wręczaną już po raz siódmy osobom zasłużonym dla utrwalania lokalnej historii. Uroczystość została zorganizowana 12 grudnia, w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Nagroda, którą fundują Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, przypomina postać doktora Michała Marczaka, historyka, etnografa i archiwisty, jednego ze współtwórców regionalizmu, który przez lata związany był ze zbiorami rodu Tarnowskich na zamku w Dzikowie.

Jak co roku, wręczenie nagrody było uroczystą galą, podczas której głos zabrali najpierw organizatorzy. Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, ale też prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego nie krył swojej radości z faktu, że to właśnie Bogusław Szwedo został uhonorowany nagrodą, bo jego zasługi dla propagowania historii regionu są olbrzymie. Wyliczył m. in to, że tegoroczny laureat Nagrody im. Marczaka jest jednym ze współzałożycieli Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, pierwszym redaktorem naczelnym Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych oraz autorem ogromnej liczby biogramów  osób związanych z cały regionem. Mówił też o edukacyjnej roli założonego i prowadzonego przez Bogusława Szwedo Radia Leliwa, które promuje małe ojczyzny.

Słów pochwały dla tegorocznego laureata nagrody nie szczędził też starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł przypominając m. in.  biogramy Kawalerów Virtuti Militari ziemi niżańskiej, tarnobrzeskiej, sandomierskiej, czy też Tarnobrzeski Słownik Biograficzny,  autorstwa Bogusława Szwedy. – Bogusław Szwedo stworzył dzieła, które pozostaną na trwałe w historii miasta i powiatu – podkreślił starosta. – To dzięki niemu okazało się, że mamy w swojej historii wiele znakomitych postaci, które były zapomniane, pomijane, a które Bogusław Szwedo przywrócił do życia.

Sam laureat nagrody był zaszczycony i wdzięczny kapitule, za to, że doceniła jego pracę. Nie urywał swojego wzruszenia. – Ta nagroda to zwieńczenie czterdziestu lat mojej pracy – pokreślił i podziękował swojej żonie Joannie za to, że wspierała go i wspiera w jego historycznej pasji.

Uroczystą galę zakończył koncert pieśni Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu duetu Yanistan z Wrocławia.

foto&info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kapituła srula
1 miesiąc temu

Za rok dajta sudołowi a za dwa lata zychowi i będzie git.

obywatel
1 miesiąc temu

A za trzy burmistrzowi – mieszkańcowi z Krosna a na tym powinien być koniec .

Bolek
1 miesiąc temu

Nagroda jak mało komu należała się temu niezwykle zasłużonemu człowiekowi dla lokalnej społeczności w przypominaniu i utrwalaniu historii.Wielkie uznanie i ogromny szacunek

Sami swoi rozdają sobie nagrody
1 miesiąc temu

Prezes tej przegniłej 30-letniej tuby propagandowej na falach eteru. Taki bełkot jak leje sie z tego czegoś cały dzień, to trudno porównać, poziom dno. Jako historyk mógł wyprodukować coś na wyższym poziomie niż 100 reklam na godzine i muzyka 100 razy dziennie to samo i mające jakikolwiek poziom intelektualny i treść edukacyjno-historyczną. Da sie, ale trzeba budować od początku . Jedynym medium które powinno otrzymać nagrodę za krzewienie treści historycznych jest telewizja Wisła. Na ich antenie faktycznie widać tę historię ,robią coś dla ludzi, i na poziomie. A Pan Szwedo coś napisał, ale jak widać czytelnikami sa tylko znajomi i inni historycy, a społecznosć nie ma z tego nic, bo dla nas serwuje tylko codzienny chłam i zgniłe mięso na falach radia i my mamy sie tym delektować. Temu Panu już dziękujemy

mariusz sando
1 miesiąc temu

zacza trzeba od tego ze w pieknym miasteczku tarnobrzeg nie ma zadnego zamku

Tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  mariusz sando

W stalowej woli czy w Plawie jest zamek?!
Doucz się histroii i poczytaj o definicji zamku, ingnorancie, mocny w internecie.

mariusz sando
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeski

a co mnie k zwa obchodzi jakies plawo

mariusz sando
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeski

to ty sie doucz wasz chrabia mieszkal w palacu a nie w zadnym zamku takie zamki jak w tarnobrzegu mozna tez spotkac w loniowie i w gorkach klimontowskich zamek tarnobrzeski dobre ahahahahahhaa

Tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  mariusz sando

Do pakietu z historią polecam ortografię, CHRABIO nauki
Cytując literaturę: „Budowa zamku została zapoczątkowana w XV wieku jako wieżowy dwór obronny. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Do zamku dodano system fortyfikacji bastionowych. W 1830 roku zamek został ponownie przebudowany na rezydencję – muzeum w stylu neogotyku, według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego.” Nie dziękuj, Mańku znad Sanu.

mariusz sando
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeski

sluchaj no januszu tarnobrzeski ja nie mieszkam nad sanem

Tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  mariusz sando

Zabrakło już argumentów? 😉
Może mieszkasz nad Sanem, może w Gorzycach. Wiem jedno – boli cię Tarnobrzeg, masz jakiś niezrozumiały kompleks tego miasta. Może na tle piłkarskim?

mariusz sando
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeski

nie skarbie ja mieszkam w sandomierzu czy to cie dziwi?mnie wcale nie boli tarnobrzeg tylko proby robienia z tego miasteczka tego czym nigdy nie bylo

mariusz sando
1 miesiąc temu
Reply to  Tarnobrzeski

apropo jeszcz e troche i dowiem sie od pana ze rycerstwo tarnobrzeskie walczylo pod grunwaldem

Halina
1 miesiąc temu

Dziękuje każdego dnia w modlitwie że są w Tarnobrzegu tacy dziennikarze jak Pan Piotr i Pani Agnieszka. Niczym niezłomni zołnierze walczą o prawde w mieście. Nie boją się żadnych incjatyw typu STOPHEJT. Bardzo dobrze że mają forum na którym mieszkaniec mieszkańca może wyzważ zbluzgać poniżyć oraz zniewarzyć. Redakcjo proszę być dalej wytrwałym i pozwolić siać nienawiść na bliźniego. Takie jest to Polskie Takie Katolickie i Chrześcijańskie. Nie poddawać się. Niech żyje hejt i nienawiść na portalu! Modlę sie za Waszą nie złomność każdego dnia.!

amen
1 miesiąc temu
Reply to  Halina

dziekujemy towarzyszko

Neltah
1 miesiąc temu
Reply to  Halina

A gdzie tu masz hejt i kto kogo zbluzgał? Ludzie normalnie dyskutują ,nie widzę wulgaryzmów. A to że większość czytelników jest z opcji konserwatywnej, to pokazuje że nie pałamy sympatią do innych opcji, ale nikt nikogo nie wyzywa. Jeśli opcja nie pasuje, są inne portale typu TVL,portal tarnobrzeg.info,radio,echo dnia, tam macie swoich przedstawicieli ,którzy biją sobie brawa codziennie i chwalą władze że jest taka dobra.

obywatel
1 miesiąc temu

Czyli była impresja – dzień dziadka .

Neltah
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

dziadki mentalnie żyją z XIX wieku albo jeszcze przed rozbiorami i o tym rozprawiają na spotkaniach. Tylko że miasto rozwinęło sie po 1950 roku i ta historia jest WAŻNIEJSZA niż to co było wieki temu.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content