Jedna z największych farm fotowoltaicznych powstanie na terenie Jeziórka

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 100 MW. Inwestycja składająca się dwóch instalacji – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 – zostanie uruchomiona do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim.

Pierwsza instalacja – PV Jeziórko 1 o mocy 50 MW – PGE Energia Odnawialna zbuduje na rekultywowanych gruntów poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Obok niej, na gruntach prywatnych powstanie PV Jeziórko 2, również o mocy 50 MW. Łączna produkcja na poziomie ok 100 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Opola.

– Ten rok jest dla nas przełomowy pod względem realizacji planów inwestycyjnych w fotowoltaikę. Pomimo utrudnień związanych z pandemią udało nam się otrzymać pozwolenia na budowę nowych projektów PV o łącznej mocy blisko 200 MW. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że uzyskiwanie wszystkich zgód, decyzji środowiskowych i innych niezbędnych dokumentów to proces złożony, trwający wiele miesięcy. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy, co pozwoli nam rokrocznie ogłaszać przetargi na 300, a może nawet 400 megawatów w energetyce słonecznej – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Według nowej strategii, Grupa Kapitałowa PGE zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW i umocnienie PGE na pozycji lidera rynku OZE w Polsce.

Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel ok 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW. W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje jak i znacznie większe przedsięwzięcia. Nowe inwestycje spółki realizowane będą na gruntach własnych Grupy PGE, należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również na gruntach dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Korzystając z mechanizmu wsparcia zrealizowanych zostanie m.in. 19 projektów, które wygrały tegoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2331,25 MW.

info: PGE Energia Odnawialna

foto: pixaby

OD REDAKCJI

Od kilkunastu dni każdy artykuł opublikowany na łamach naszego portalu, który chcemy zamieścić na naszym facebooku, jest przez kogoś lub grupę osób zgłaszany jako naruszający standardy dotyczące nagości lub aktywności seksualnej. Praktyka ta najwyraźniej ma na celu pozbawienie nas dodatkowego zasięgu, który umożliwia zamieszczanie naszych artykułów w mediach społecznościowych. Być może wynika to z czystej złośliwości lub jest odpowiedzią na niewygodne dla niektórych tematy, które poruszamy. Niestety praktyka ta, mimo iż po pewnym czasie posty są przywracane przez facebooka z notatką: Przykro nam z powodu pomyłki. Sprawdziliśmy Twój post jeszcze raz i stwierdziliśmy, że nie narusza Standardów społeczności„ powoduje, że facebook nakłada na nas czasowe ograniczenia, pozbawiając możliwości jakiejkolwiek aktywności w mediach społecznościowych.Co więcej, pojawia się również informacja o możliwości całkowitego zablokowania naszego konta na facebooku.

Stąd nasza prośba/sugestia, jeśli chcą Państwo aby dany artykuł z naszego portalu pojawił się w mediach społecznościowych a jego treść dotarła do jeszcze większej liczby osób, prosimy o udostępnianie go na swoich profilach.

Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Juliusz Cezar
1 miesiąc temu

Nie rozumiem, my dwukrotnie składaliśmy wniosek o dofinansowanie i nam odrzucili, a Jeziórko i Gmina Grębów dostaje tak o? Gdzie tu sprawiedliwość?

tomek
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

przylaczcie sobie jeziorko i grebow do siebie to wtedy to bedziecie wy hehe

centrum
1 miesiąc temu
Reply to  tomek

Grębów to raczej do Stalowej Woli i wolał i jesli będzie taka możliwość jak Nadberezny bardzo będzie chciał to Grębów zostanie przyłączony do Stalowej Woli a przynajmniej do gminy

szatan
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

widocznie gówno się znacie 😉

Polonista amator
1 miesiąc temu
Reply to  szatan

Czy na tym forum jest jakiś administrator? Takie teksty powinny być ocenzurowane przez słowo g… .
Dbajmy o soczystą mowę ojczystą.

obywatel
1 miesiąc temu

No kurde – esteta się znalazł , nawet gówno mu przeszkadza a na ulicach , trawnikach psie to NIE PRZESZKADZAJĄ ???
Ty esteta tam w urzędzie burmistrzowi poprawiaj pisma ,!

obywatel
1 miesiąc temu

Ty esteta polonista ???
Wpisz sobie w Google to słowo a póżniej do administratora z prośbą a póżniej sprawdż w słowniku PWN – takie rzeczy w słowniku ????

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Czy ty naprawdę jesteś tępy , czy udajesz ???
Burmistrz z urzędami tarnobrzeskimi ubzdurali sobie że wybudują farmę bez grosza , na cudzy koszt , wystarczy tylko złożyć wniosek o kasę która w pełni pokryje wszystkie koszty , ba nawet samochodzik za taką kasę kupimy ???

Pewnie później by sprywatyzowali farmę jak tylko kasa potrzebna byłaby na inwestycje dla turystów (??

Logiczny
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Tam gdzie się kończy logika, zaczyna się Polska, to jedno, a poza tym to najczęściej decyzja zależy od widzimisię jakiegoś gostka.

życzliwy
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

wszystko się zgadza – prawo i sprawiedliwość 😉

PISowiec
1 miesiąc temu
Reply to  życzliwy

A co masz do PIS.jakby nie oni to bys szczaw zarl

komor
1 miesiąc temu
Reply to  PISowiec

I mirabelki,a i kredyt PO kazało wziać

zalafganistan
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Dzieje się tak z reguły dlatego, że nasze wnioski składają ofermy bez pojęcia i na pewno zawierają masę błędów. Może jakaś batalia w sądzie? W tym też jesteśmy świtni-inaczej 😀 To ile podwyżek po nowym roku dla naszych kochanych urzędników, prawników, bezradnych?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  zalafganistan

DOBRE – ha, ha, ha !
Julcio co ty na to ????
Halinka co ty na to ???
Obrażają inteligentnych inaczej a tu cisza ??? ha, ha, ha

Nie prowokuj bo dla kasy zrobią wszystko – pójdą do sądu !
Przecież i tak to mieszkańcy zapłacą i opłacą – ha, ha, ha.

Tak se myślę, że
1 miesiąc temu

do pierwszego gradu panele będą …całe. Po gradzie będą się nadawać do wyrzucenia. Takie panele powinna ochraniać np. siatka lub powinny być ustawione w pionie. Nie wiem tylko, czy takie pionowe ustawienie miałoby wpływ na mniejsza sprawność ładowania akumulatorów.

bovianek
1 miesiąc temu

Ales ty głupi.

Internauta
1 miesiąc temu
Reply to  bovianek

Nie przesadzasz? Nawet jak ktoś napisze coś nie tak, to nie jest powód do wyzwisk.
Ktoś powiedział:”dokąd nie zajrzałem do internetu, nie sądziłem, że na świecie jest tylu idiotów”.
Nauczcie się kultury bo tego wam piszącym na tym forum najwyraźniej brakuje.

fach
1 miesiąc temu

Dobrze, skala przedsięwzięcia jest znacząca, tereny pogórnicze zostaną zagospodarowane oraz będzie to rozwiązanie systemowe wykonywane i zarządzane przez ludzi, którzy się na tym znają. Farmy tarnobrzeskiej nie ma co do tego porównywać, poza tym wiązałaby się z nią pokusa wydawania uzyskiwanych oszczędności na zbytki lub bonusy finansowe dla urzędników. Najwyższy czas dać sobie spokój z projektem farmy tarnobrzeskiej i zamiast niej wnioskować o dofinansowania do potrzebnych inwestycji w gospodarkę odpadami, transport itp.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Tylko kto teraz da jak burmistrz zrezygnował z 8 mln dotacji ???
Bądźmy poważni kto będzie takich co nie chcą traktował poważnie ???

fach
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

W mieście jest mocna reprezentacja wiodącej partii telewizyjnej, także szanse są 😉 Tylko to trzeba dobrze przemyślane i przygotowane projekty zgłaszać 🙂

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Szansę na co ??? Chyba tylko na załapanie się na liście wyborczej ???
( Wiecznego kandydata ).
Jeszcze trzeba napisać projekt, mieć pomysł a ponoć szuflada pusta i kto ma napisać projekt BOŻEK , PLUTA albo ktoś zatrudniony z układu po politologii, socjologii, polonistyce – bez jaj ,????
No chyba że ktoś tylko z litości przymknie oczy na braki .

realia
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Nie wierzysz, to zapoznaj się z tym:
Modernizacja ul. Mickiewicza Budową Roku Podkarpacia 2020!
http://www.tarnobrzeg.pl/aktualnosci/modernizacja-ul-mickiewicza-budowa-roku-podkarpacia-2020,3313.html

rowerowy
1 miesiąc temu
Reply to  realia

Budowa Roku Podkarpacia 2020 z tymi chodnikami rowerowymi? Serio??

Alf
1 miesiąc temu

Tak przy okazji energii. Jutro najprawdopodobniej URE ogłosi podwyżki od nowego roku gazu o 40% i energii dla gospodarstw o 20% . Podwyżka gazu ma być rozłożona w czasie.
PIS = DROŻYZNA.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

A unia europejską pod przewodnictwem partii ludowej z Tuskiem na czele chce wprowadzić europejski podatek od ciepłej wody, paliw, gazu itd . Winny będzie też PIS ???
Jednym z podstawowych elementów jest wzrost opłat obowiązujących w Unii kosztów energii za emisję CO2 na energię co przekłada się wzrostem cen wszystkiego Panie.???
Dlaczego tylko w Unii wprowadzono dziwaczny podatek od emisji ???
Przecież ten podatek opłaca wyłącznie klient końcowy czyli każdy obywatel ???
W ubiegłym roku toną wynosiła chyba 30 euro a teraz 80 euro – nie oglupiaj ludzi ??? Energia jest niezbędna do produkcji wszystkiego , ba nawet do handlu ( w sklepach).

Podatnik
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

PO= bieda.

tomek
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

alf rowna sie siano w glowie

FUNDUSZE NORWESKIE
1 miesiąc temu

Z czym Tarnobrzeg wychodzi do świata? Fundusze zdobywa się tak.
„Pierwsze podkarpackie samorządy podpisały dziś umowy w ramach programu „Rozwój lokalny”. To pieniądze z Funduszy Norweskich na inwestycje dla małych i średnich miast. Na Podkarpaciu skorzysta z nich 6 samorządów, dziś umowy podpisały Jarosław, Jasło, Krosno i Nisko. Dla każdego to blisko 15 milionów złotych dotacji.”

https://rzeszow.tvp.pl/57466975/cztery-podkarpackie-miasta-otrzymaja-po-ok-15-mln-zl-z-programu-rozwoj-lokalny

obywatel
1 miesiąc temu

Patrzę a tu Tbg brak ???
Znowu nie dali ??? Ha, ha, ha
Zamiast kasy są świecidełka, kolekcja do zwiedzania , no i był ambasador z Brazylii – ha, ha, ha – ” był sobie leń nic nie robił cały dzień” a tu już trzy latka minęły ????

obywatel
1 miesiąc temu

Burmistrz jako mieszkaniec z Krosna pewnie miał jakiś udział w uzyskaniu kasy dla Krosna ???
Ha, ha, ha – tylko dlaczego mieszkańcy Tbg mu płacą ??? Ha, ha, ha !

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content