Kupno i sprzedaż uszkodzonego auta – co warto wiedzieć?

Kupno uszkodzonego samochodu w niektórych przypadkach jest opłacalne. Kierowcy i mechanicy decydują się na takie rozwiązanie zwykle z powodu konieczności wymiany części w posiadanym już aucie. Powypadkowy pojazd można kupić za niewielkie pieniądze. Warto jednak pamiętać o kilku haczykach, które czekają na osoby zainteresowane uszkodzonymi autami. Sprawdź, na co uważać podczas ich sprzedawania i kupowania.

Kupno i sprzedaż uszkodzonego auta – umowa

Umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego powinna być skonstruowana nieco inaczej niż standardowo. Jest to związane z dwoma kwestiami. Używany samochód w dobrym stanie technicznym jest wyceniany przez urząd skarbowy na podstawie tabel wartości aut danego typu ze wskazanych lat. Jeśli kierowca nie udowodni, że jego auto było mniej warte z powodu uszkodzenia, fiskus zażąda zapłacenia podatku od kwoty wyższej niż widniejąca na umowie. Jak tego uniknąć?

Zakup uszkodzonego samochodu powinno się udokumentować, wskazując dokładnie wszystkie usterki w aucie. Opis powinien uwzględniać zarówno uszkodzenia widoczne z zewnątrz (np. brak zderzaka, wgniecenia karoserii), jak i pod maską (np. przerwane przewody hamulcowe lub niesprawna chłodnica). Do opisu warto dołączyć zdjęcia, które potwierdzą stan techniczny pojazdu w dniu zakupu. Wskazanie wszystkich uszkodzeń pojazdu w umowie jest ważne również ze względu na ewentualne spory pomiędzy kupującym a sprzedawcą. Niepoinformowanie kupującego o usterkach może skutkować żądaniami obniżenia ceny pojazdu ze względu na wady ukryte. Jest to sytuacja niekorzystna dla sprzedającego, który jest zobowiązany do zmian warunków umowy.

Umowa kupna sprzedaży auta jest dostępna na https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-uszkodzonego/

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód?

Zakup samochodu uszkodzonego jest rozsądnym rozwiązaniem w dwóch przypadkach. Może zdecydować się na niego osoba, która posiada taki sam model auta i potrzebuje do niego tanich części zamiennych. Zakup z uwzględnieniem ewentualnych napraw wykonanych później w warsztacie zwykle opłaca się cenowo. Części idealnie pasują, a ich przełożenie z jednego pojazdu do drugiego dla wprawnego mechanika jest prostym zadaniem.

Auto uszkodzone kupują niekiedy sami mechanicy. Dotyczy to jednak popularnych modeli i roczników. Części z nich pozyskiwane mechanicy przeznaczają na naprawę samochodu pozostawionego u nich przez klienta. Mechnicy dokładnie oceniają stan techniczny pojazdu, dlatego kupują jedynie samochody z powierzchownymi zniszczeniami. Silnik, skrzynia biegów i inne ważne części są sprawne.

Czy warto kupić zepsute lub powypadkowe auto w celu naprawy i odsprzedaży? Zazwyczaj taka decyzja jest nieopłacalna. Sprzedaż uszkodzonego i naprawionego auta zajmuje dużo czasu. Usuwanie usterek to wiele dni pracy, a znalezienie kupca za odpowiednią cenę nierzadko trwa tygodniami.

Jak szybciej sprzedać uszkodzony pojazd?

Czy uszkodzone auto można szybko sprzedać? Samochód uszkodzony znajdzie szybko nabywcę, jeśli jego cena będzie adekwatna do stanu technicznego. Przy sprzedaży powinno się odrzucić na bok wszelkie sentymenty oraz własne preferencje dotyczące aut. Ponadto powinno zadbać się o dokładny, uczciwy opis stanu technicznego pojazdu wraz ze zdjęciami, jeżeli zamierza się wystawić ogłoszenie w Internecie. Auto po wypadku można również szybko sprzedać na jednej z giełd samochodowych, na które przyjeżdżają mechanicy i handlarze samochodami używanymi.

Więcej o sprzedaży aut używanych dowiesz się na autoumowa.pl

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content