Tarnobrzeg: #SzczodrakChallenge na 10-lecie akcji

Szczodraki to tzw. bułeczki szczęścia. Były wypiekane w wigilię święta Trzech Króli. Natomiast 6 stycznia dzielono się nimi z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi – składając sobie nawzajem życzenia noworoczne. Tę dawną, polską i lasowiacką tradycję od 10 lat kultywuje stowarzyszenie „Dolina Smaku”. W roku ubiegłym została ona przerwana przez pandemię.

Co roku członkowie organizacji wraz z przyjaciółmi wypiekają bułeczki szczęścia i dzielą się nimi z mieszkańcami Tarnobrzega, zbierając przy tej okazji pieniądze na leczenie niepełnosprawnych braci Piotra i Karola Rzepeckich.

W tym roku ze względu na pandemię zostanie ich upieczona ograniczona ilość. Tradycyjnie będzie je można kupić 6 stycznia na placu Bartosza Głowackiego od godz. 10.00 – do ostatniej bułeczki.

Każdego roku członkowie stowarzyszenia stawiali sobie wyzwanie, by pobić rekord ilości wypieku i sumy zebranych pieniędzy. Przypomnijmy, że podczas trzech ostatnich akcji, czyli w 2018 roku udało się zebrać blisko 3800 zł, w 2019 roku – 5176,56 zł i 1 euro, a w 2020 r. 9001,94 zł, 1 euro i 1 koronę norweską.

W tym roku Dolina Smaku do wspólnego wyzwania zaprasza wszystkich mieszkańców regionu i nie tylko. Każdy może się włączyć do #szczodrakchallenge, wirtualnej akcji, która ma na celu kultywowanie tradycji, a przede wszystkim niesienie pomocy dwóm niepełnosprawnym braciom.

Zasady #szczodrakchallenge są proste. Każda osoba włączająca się do akcji nominuje 3 lub więcej osób lub organizacji. Na wykonanie zadania jest 48 godzin. Zadanie można wykonać również w wigilię Święta Trzech Króli bądź 6 stycznia.  Następnie wystarczy upiec szczodraki wg swojego przepisu lub receptury podanej przez stowarzyszenie Dolina Smaku.

Podzielić się bułeczkami szczęścia z najbliższymi, zrobić zdjęcie, opublikować je
w mediach społecznościowych i oczywiście wpłacić datki na konto Fundacji „Zdążyć z pomocą”, pod której opieką są Piotr i Karol Rzepeccy.

SZCZODRAKI NA ZAMÓWIENIE

Szczodraki można zamówić. Będą na Was czekały przygotowane, zapakowane od godz. 10.00 na pl. Bartosza Głowackiego:) – informują członkowie Doliny Smaku. Zamówienia można składać pod odpowiednim postem w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/Dolina-Smaku-471285562972283

#SZCZODRAKCHALLENGE

Zasady wyzwania:

1. Każda osoba włączająca się do akcji nominuje 3 lub więcej osób lub organizacji. Na wykonanie zadania jest 48 godzin. Zadania można wykonać również w wigilię lub w święto Trzech Króli (5 lub 6 stycznia br.)

2. Zadaniem osoby nominowanej jest:

–  upieczenie szczodraków wg przepisu podanego przez Stowarzyszenie „Dolina Smaku”  i zgodnie z tradycją podzielenie się nimi z rodziną/przyjaciółmi.

– zrobienie zdjęcia z „bułeczkami szczęścia” i udostępnienie go na swoim profilu facebookowym lub instagramowym.

– wpłacenie na konto Karola i Piotra Rzepeckich min. 10 zł

———–

Odbiorca:
Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Alior Bank S.A., nr rachunku:
42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Tytułem:
5419 RZEPIECKI PIOTR I KAROL darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

————

3. Osoby wykonujące challenge do zdjęcia ze szczodrakiem dołączają cały ten tekst plus podają nominowane przez siebie osoby.

4. W komentarzu pod postem należy umieścić zdjęcie lub spisaną recepturę na szczodraki przygotowaną przez Dolinę Smaku lub podać swój autorski przepis. Materiały dostępne są na FB Doliny Smaku.

10 LAT SZCZODRAKÓW

Akcja wypiekania szczodraków i dzielenie się nimi z mieszkańcami w święto Trzech Króli została zapoczątkowana w Tarnobrzegu przez Dolinę Smaku w roku 2013.

Z każdym rokiem przybywało więcej osób chętnych do wspierania akcji. Rosła liczba darczyńców, liczba szczodraków i suma zebranych pieniędzy.

Od 2013 r. upieczono łącznie blisko 10 tysięcy szczodraków i zebrano około 25 tysięcy złotych. Od początku stowarzyszenie wspiera rehabilitację braci Rzepeckich.

Piotr i Karol Rzepeccy – to niepełnosprawni bracia z Tarnobrzega. Piotr skończył w tym roku 20 lat. Ma porażenie mózgowe czterokończynowe, padaczkę, refluks. Nie chodzi i nie siedzi samodzielnie. Jest zależny od osób drugich.

Karol w kwietniu skończy 17 lat. Urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, wodogłowiem i pęcherzem neurogennym. Porusza się na aktywnym wózku.

Obaj chłopcy są stale rehabilitowani, jeżdżą na turnusy, które ich usprawniają, po części udaje się to dzięki dobrym sercom mieszkańców Tarnobrzega i regionu, którzy wspierając leczenie chłopców poprzez zakup szczodraków, czy przekazanie 1% podatku na leczenie braci.

 

FB chłopców – https://www.facebook.com/PiotrIKarolRzepeccy/

 

Adres FB Doliny Smaku:

https://www.facebook.com/Dolina-Smaku-471285562972283

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Garść covidowych informacji
1 rok temu

Info z ostatnich 2 dni: Włochy zakazują osobom niezaszczepionym przeciw COVID-19 w wieku powyżej 50 lat chodzenia do pracy od 15 lutego 2022 r.************** Australia nie chce wpuścić tenisisty Novaka Djokovicia na terytorium kraju. Serb przebywa w areszcie. Wg nieoficjalnych źródeł około 23:00 czasu środkowoeuropejskiego ma zostać podjęta decyzja o ewentualnej ekstradycji. Władze Serbii wezwały „na dywanik” ambasadora Australii.************ Prezydent Francji Emmanuel Macron na łamach „Le Parisien” określił niezaszczepionych mieszkańców Francji „ludźmi niegodnymi nazywania ich obywatelami”. Emmanuel Macron powiedział również, że strategia szczepień jego rządu ma na celu „wkurzenie” ludzi niezaszczepionych przeciw COVID-19 poprzez dalsze utrudnianie im codziennego życia.************ Francja zgłasza 332 252 nowe przypadki zakażeń SARS-CoV2. Najwięcej od początku pandemii. Ustanawia również nowy europejski rekord zakażeń zgłoszonych przez jeden kraj w ciągu doby. **********Holenderski sąd orzekł, że całkowity lockdown w kraju jest zgodny z prawem. Holandia zgłasza 24 490 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV2. Najwięcej od początku pandemii. W Holandii od 19 grudnia 2021 r. obowiązuje całkowity lockdown dla wszystkich. 84,4% populacji kraju powyżej 12 lat przyjęło przynajmniej dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19.************* Pfizer wraz z firmą BioNTech ogłasza rozpoczęcie prac nad pierwszą szczepionką na półpaśca, opartą na technologii mRNA.*********** Czechy skracają od 11 stycznia 2022 r. okres izolacji po… Czytaj więcej »

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content