Radny Kalinka: Panie prezydencie napisał pan nieprawdę. D.Bożek: Zarzucenie kłamstwa jest nadużyciem

Kłamstwo w uchwale budżetowej zarzucił prezydentowi Tarnobrzega radny Kamil Kalinka. Stwierdzenie radnego D. Bożek określił jako nadużycie. Poszło o sformułowanie w uzasadnieniu uchwały, która była podejmowana podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Wypowiadając słowa cyt: „Powiem więcej panie prezydencie, napisał pan nieprawdę”, radny Kalinka odniósł się do uzasadnienia uchwały budżetowej, a konkretnie do stwierdzenia o uwzględnieniu uwag zawartych w uchwale Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie. Według radnego Kalinki zapis ten sugeruje, że w budżecie Tarnobrzega na rok 2022 wprowadzono wszystkie trzy opinie RIO, a więc i tę dotyczącą projektu budżetu obywatelskiego. Zgodnie z uzasadnieniem RIO, projekt pn. Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne” nie powinien zostać ujęty w uchwale budżetowej, ponieważ cyt: dokonano całkowitej zmiany projektu w stosunku do jego pierwotnej wersji, na którą głosowali mieszkańcy w ramach BO 2022 .Tymczasem projekt ten mimo uwag RIO, został w tej uchwale ujęty.

– Nie rozumiem, jak można iść w zaparte i wpisywać to po raz kolejny do budżetu, i za chwilę będę słyszał, jakie to RIO jest czepliwe – mówił radny Kamil Kalinka.

Radnemu odpowiedział prezydent Tarnobrzega. – W naszym budżecie odnieśliśmy się, że uwzględniliśmy uwagi, zaś w roku poprzednim w tym samym uzasadnieniu stwierdziliśmy, że uwzględniliśmy wszystkie uwagi. Tym razem powiedzieliśmy, że uwzględniliśmy, bo dwie z trzech. Więc zarzucanie kłamstwa myślę, że jest lekkim nadużyciem – tłumaczył Dariusz Bożek.

RIO PO RAZ DRUGI KWESTIONUJE ZWYCIĘSKI PROJEKT BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Zadanie które według RIO nie powinno znaleźć się w budżecie, to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego miasta Tarnobrzega 2022. Podobnie jak poprzedni projekt pn. Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”, tak i ten został zakwestionowany przez rzeszowskie RIO. W przypadku projektu dotyczącego oświetlenia, miasto przegrało sprawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Powtórki tego scenariusza obawia się radny Kalinka, twierdząc iż cyt: Budżet obywatelski w Tarnobrzegu to symbol lenistwa, niedbalstwa i karygodnej sytuacji. Niektórzy po raz kolejny z tego co wyprawiają nie wyciągają wniosków, a wręcz przeciwnie, dostają nagrody. Pan prezydent wie o kim mówię, nie muszę wymieniać nazwiska

– Można powiedzieć, że za czasów pana prezydenta Dariusza Bożka w Tarnobrzegu praworządność się nie przyjęła, skoro popełniamy te same błędy, nie wyciągamy wniosków, idziemy w zaparte – mówił radny Kamil Kalinka. – Zacznijcie budżet obywatelski w styczniu, może tym razem nie będzie błędów i się nie skompromitujecie i nie będziecie zwalać winy na RIO – dodał.

Odpowiadając radnemu Kalince prezydent Bożek zaznaczył, że nie będzie się szczegółowo odnosił do zarzutów Regionalnej Izby Obrachunkowej. Tłumaczył, że z szacunku dla woli mieszkańców którzy głosowali na ten projekt, sprawa będzie jeszcze wyjaśniana w RIO.

– Chcę zobaczyć, jaka będzie reakcja Regionalnej Izby Obrachunkowej – stwierdził prezydent, dodając iż liczy na to, że projekt ten zostanie zaakceptowany przez RIO. -Jeżeli będzie inne postępowanie, wtedy razem z prawnikami podejmiemy decyzję co dalej – zakończył D. Bożek.

POPRAWKA RADNEGO „W CELU UNIKNIĘCIA KOMPROMITACJI”

Z pomysłem na rozwiązanie tej sytuacji wyszedł radny Łukasz Nowak, który poddał pod głosowanie poprawkę do uchwały budżetowej. Zmiana ta według radnego Nowaka miałaby sprawić iż cyt: nie będziemy mieć konfliktu, nie będziemy się sądzić, nie stracimy na wizerunku a zaoszczędzimy dzięki temu

Zgodnie z propozycją radnego, w uchwale budżetowej na rok 2022 zamiast projektu zakładającego remonty chodników, powinien znaleźć się projekt który zajął drugie miejsce, dotyczący inwestycji na osiedlu Siarkowiec.

– Poprawka polega na zmianie nazwy zadania, które będzie realizowane w ramach budżetu obywatelskiego czyli będzie to zadanie, które zajęło drugie miejsce. Natomiast będę rekomendował, żeby z wolnych środków które się pojawią, chodniki zostały zrealizowane, już w ramach inwestycji własnej – tłumaczył radny Nowak dodając iż według jego obliczeń na tej operacji miasto może zaoszczędzić około 400 tys. zł, ponieważ część inwestycji, które miałyby zostać wykonane w ramach projektu pn. Siarkowiec” – Osiedle Marzeń, jest zapisana w innych miejscach w budżecie. – Poprawka ta nie zmienia nic w kwotach budżetu – dodał radny Nowak.

Propozycja radnego Łukasza Nowaka została odrzucona większością głosów. Radna Kapuściak i radny Szwagierczak wyrazili obawę, czy i ten projekt nie zostałby zakwestionowany przez RIO, ze względu na ewentualne inwestycje nie tylko na terenach należących do miasta.

Budżet miasta Tarnobrzega na rok 2022 został więc przyjęty w niezmienionym kształcie.

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gost
7 miesięcy temu

Czyżby w końcu koniec wielkiej koalicji po pis plus prezydent? Czyżby koniec sielanki? No może w końcu ktos zacznie punktować na większa skalę tę władzę!!

Mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  Gost

Bozek umizgiwal się do Pisu.
Hehe Jrszcze sielanka trwa Ale wybory juz tuz i to się skończy

wasyl
7 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Znajdzie stanowisko w Muzeum , Pan Wójcik poszedł na emeryturę to włodarzowi już się marzy etat kustosza .

seba
7 miesięcy temu
Reply to  Gost

KALINKO ty TEPAKU z PISSSSSSSS dogadujcie sie dalej a uja macie z Prezydentem hahaahah

Alf
7 miesięcy temu

W sumie to może być sposób na oszczędności w budżecie, Środki z poprzedniego budżetu obywatelskiego chyba ani nie zostały wydane ani nie przeniesione do puli na ten rok. Jak w tym roku będzie podobnie i nie będzie kumulacji to pod koniec roku mogą pojawić się tzw. wolne środki na zasypanie dziury budżetowej, Jak dla mnie to tak wygląda

fach
7 miesięcy temu

Według mnie to tylko drobny zgrzyt w naszym prężnym samorządzie. Było sielankowo, ale na szczęście pojawił się rozdźwięk, dzięki czemu można sobie przypomnieć, że są różne stronnictwa, które z nich się popiera oraz kandydatowi którego z nich warto pomóc w reelekcji 🙂

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  fach

Ha, ha , ha – jakby wójt miał jaja to by Kslineczkę do sądu podał – twierdzi że Kalinka zarzucił mu kłamstwo ( czyli że jest kłamcą) – ha, ha ha – ciekawe czy to zrobi ????

Gość
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Co ty będzie się bał nawet o tym nie pomyśli co innego słabsi

Juliusz Cezar
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Do kogo Ty się przyrównujesz? Teraz Pana Radnego będziesz jeszcze obrażał? Zajmij się swoimi problemami, a sprawy wysokiego szczebla pozostaw ludziom na wyższym poziomie.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Zamknij r Wiep – to nie dla ciebie

Gość
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

To nie wieprz to raczej maciora

Bozo
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Dzwoń czym prędzej na policje 112 lub 997 p

odpowiedź
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Kto odpowie w jaki sposób radny został obrażony. Jak widać każda krytyka władzy oznacza obrażanie tej władzy.

Prawnik
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Skoro. Prezydent poszedl z mieszkancem do sadu za zarzucanie mu klamstea to czy pozwie tez Kalinke.
Obywatel.moze się w sadzie powolac na slowa Kalinli.
Bedzi wwrsolo.

XXX
7 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Zapoznaj się z wyrokiem ZULCZYKA.

do Obywatela
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dodam otuchy .Dzisiaj pisarz Zulczyk uniewinniony od zarzutu zniewagi Prezydenta RP. To może nie będzie tak żle z Twoim pomówieniem prezydenta Tarnobrzegu.

Scena
7 miesięcy temu
Reply to  fach

Zdaniem niektórych w samorządzie ma nie być opozycji. Jednak do wyborów co raz bliżej, więc atmosfera zgody i współpracy będzie co raz bardziej ustępować atmosferze podziałów i rywalizacji, do wyborów przystąpią różne komitety, mieszkańcy będą mieć wybór. A po wyborach powróci atmosfera zgody i współpracy.

fach
7 miesięcy temu
Reply to  Scena

Po co tworzyć komitet obywatelski ponad podziałami, jak ma się do wyboru kandydatów sprawdzonych ugrupowań? 😉 Ludzie są zapatrzeni w partie telewizyjne, jedni głosują za PiS-em, drudzy za PO itd., a w radzie, urzędzie itd. w większości ciągle te same twarze, choć prezydenci się zmieniają 🙂

Constans
7 miesięcy temu
Reply to  fach

Metoda „dziel i rządź” wymyślona przez starożytnych Rzymian nadal się sprawdza. Raz jeden obóz ma większość, raz drugi, ale istota polityki pozostaje ta sama. Dowód? Mijają kolejne kadencje, a np. ul. Skłodowskiej-Curie nie jest przebudowywana, niezależnie kto jest prezydentem i który obóz ma większość w radzie miasta.

Paweł
7 miesięcy temu
Reply to  Constans

Dokładnie, oprócz tego m.in. ulice Wiślna, Sikorskiego przy skrzyżowaniu z Kopernika, Konopnickiej. Ile to musi zmienić się przy wyborach, żeby potem zostało po staremu?

rowerowy
7 miesięcy temu
Reply to  Constans

Albo wykonywanie ciągów rowerowych w mieście z kostki. Z tym że w tej kadencji jest jeszcze gorzej, bo nie wyznacza się na nich dróg rowerowych tylko pieszo-rowerowe. Jakby np. na Mickiewicza nie dało się zrobić czegoś takiego:
comment image

Galon
7 miesięcy temu
Reply to  rowerowy

Jest takie coś gdziekolwiek w okolicy?

rowerowy
7 miesięcy temu
Reply to  Galon

W Tarnobrzegu przecież jest na Warszawskiej, tylko tam droga rowerowa jest kostkowa i nie jest na niej dopuszczony ruch pieszych. Lepszym przykładem jest oddana końcem listopada 2021 r. asfaltowa droga rowerowa na ulicy Starowiejskiej w Zarzeczu w powiecie niżańskim. Zbudowano ją zamiast chodnika, ale z racji braku ciągu dla pieszych i poboczy piesi mogą korzystać z drogi rowerowej. W Tarnobrzegu takie coś byłoby herezją.
https://powiatnizanski.pl/aktualnosci/3601-uroczyste-oddanie-do-uzytku-sciezki-rowerowej-w-zarzeczu

Kostkobrzeg
7 miesięcy temu
Reply to  rowerowy

Fajnie zbudowana ta ścieżka w Zarzeczu, nawierzchnia bitumiczna, jest pas z odwodnieniem oddzielający od jezdni, nie ma fal na zjazdach, dało się nawet wymalować przejazd dla rowerzystów po łuku. Brakuje tylko słupków lub jakichś separatorów rozmieszczonych co kilka metrów na pasie z odwodnieniem.

Zenek
7 miesięcy temu

Jakoś w przypadku wód siarczkowych radny KK milczał i w pełni popierał działania DB. Teraz nagłe olśnienie? Czyżby 3 projekt dotyczący wód siarczkowych jest pierwszym prawidłowym i to RIO wskaże go do realizacji? Jeśli tak się stanie to na 100 % radny KK będzie ponownie popierał prezydenta.

Gość
7 miesięcy temu
Reply to  Zenek

Jakie wody znowu bądźmy poważni proszę

mieszkaniec Tbg
7 miesięcy temu

Skandal. Prezydent Bożek myśli, że wszyscy mieszkańcy to idioci i nie połapią się w podłym zapisie w budżecie? Że ukryje w perfidny sposób kolejną wtopę czyli ważną uwagę RIO. Brawo panie Kalinka o takich rzeczach trzeba głośno mówić aby wszyscy mieszkańcy słyszeli. Brawo NW24 za artykuł.

Prawnik
7 miesięcy temu

Nie tylko o tych. Ta wladza próbuje wszystko zamiatac pod dywan Sciga maluczkich a innych to co.A wyrki sa egzekwowane tak jak RIO.

Tom
7 miesięcy temu

Garść informacji covidowych z ostatnich kilkunastu godzin: Według WHO w ciągu minionej doby odnotowano na świecie 2,6 miliona nowych przypadków zakażeń SARS-CoV2. Najwięcej od początku pandemii.**************** Chile zatwierdza czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 dla osób z obniżoną odpornością. Jest to pierwszy kraj Ameryki Łacińskiej, który zdecydował się na taki krok.**************Austria wprowadza od 8 stycznia 2022 r. obowiązek noszenia masek FFP2 na świeżym powietrzu.*********** Austria skraca od 8 stycznia 2022 r. okres izolacji po zakażaniu SARS-CoV2 do pięciu dni. Ważność paszportu szczepionkowego zostaje skrócona do sześciu miesięcy.************* Australia zgłasza 72 401 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV2 w ciągu doby. To ponad 10% wszystkich zgłoszonych przypadków zakażeń przez ten kraj od początku pandemii. W Australii 91,7% populacji powyżej 16 lat przyjęło dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19.************ Izrael zgłasza 16 796 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV2. Najwięcej od początku pandemii.************ Urzędnicy chińskich szpitali zwolnieni po tym, jak ciężarnej kobiecie odmówiono wstępu do szpitala ze względu na obostrzenia pandemiczne. Dziecko zmarło. Chiny uważają, że pandemia nie może ograniczać dostępu do opieki zdrowotnej w nagłych przypadkach. *************** Premier Francji Jean Castex zapowiedział, że kraj jest gotowy wdrożyć podawanie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19, gdy tylko władze sanitarne dadzą na to zielone światło.************* Zgromadzenie Narodowe we Francji o… Czytaj więcej »

misia
7 miesięcy temu
Reply to  Tom

boisz się wirusa

7f4215a00e529110f329630f343d82ce.jpg
misia
7 miesięcy temu
Reply to  Tom

a Japonia to co?

36b8888f3079e1428e059eaf10a36c51.jpg
gocha
7 miesięcy temu

Coś mi się wydaje że kalina będzie chciał kandydować spodobało mu się być p.o.prezydenta po grzegorzu! nie będę głosowała na tego jegomościa!

anonim
7 miesięcy temu

kalinka jest smieszny sam nie wie co mówi robi zaczepia szuka chaków ma innych pisior sam kłamie i mówi nie prawde jak wszyscy z pisu nie nadaje sie na radnego nic nie robi nie potrafi rządzic jego sie nie słucha i sie nie patrzy na niego

smile
7 miesięcy temu
Reply to  anonim

„szuka chaków” piszemy przez samo h…czyli haków…Porypańcu!!!

Bozo
7 miesięcy temu

Bożek podaj Kalinkę do sądu

Nie do sundu
7 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Wystarczy wyjaśnić o cóż chodzi o cóż biega, a nie od razu do sundu.

do sundu
7 miesięcy temu
Reply to  Nie do sundu

A z mieszkańcem to do sądu. Tak .

Koniecznie
7 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Do śądu z Kalinką . Tylko zasięgąć opinii trzeba dobrego prawnika, bo ten pozew z Obywatelem taki jakoś słaby wizerunkowo???? Hehe .

Człowiek
7 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

No tak, jest nas ziemian za dużo i trzeba ich unicestwić. Nadarzyła się okazja. Później jeden będzie szukał drugiego bo będzie ludzi tak mało.

obywatel
7 miesięcy temu

Źródło ; wp. Wiadomości Zapadł wyrok ws. Jakuba Żulczyka o znieważenie prezydenta PolskiŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER JAKUB ŻULCZYK +5 SYLWIA BAGIŃSKA Jest decyzja sądu ws. znieważenia prezydenta przez Jakuba ŻulczykaW poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie ws. Jakuba Żulczyka. Pisarz był oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. – Oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej – mówił w poniedziałek sędzia Tomasz Julian Grochowicz. Jak dodał, obelżywego słowa, którym Żulczyk zakończył swój wpis o prezydencie, nie można potraktować w oderwaniu od całego wpisu. Sąd uznał, że stopień szkodliwości czynu jest znikomy. Wyrok nie jest prawomocny. W marcu 2021 roku Jakub Żulczyk poinformował opinię publiczną, że prokuratura postawiła mu zarzut znieważenia głowy państwa. Groziła mu za to kara do trzech lat pozbawienia wolności. Proces Jakuba Żulczyka. Zniesławienie prezydenta SYLWIA BAGIŃSKA Jest decyzja sądu ws. znieważenia prezydenta przez Jakuba ŻulczykaW poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie ws. Jakuba Żulczyka. Pisarz był oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. – Oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej – mówił w poniedziałek sędzia Tomasz Julian Grochowicz. Jak dodał, obelżywego słowa, którym Żulczyk zakończył swój wpis o prezydencie, nie można potraktować w oderwaniu od całego wpisu. Sąd uznał, że stopień… Czytaj więcej »

obywatel
7 miesięcy temu

W poniedziałek rano Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o wpis zamieszczony na Facebooku w listopadzie 2020 r., w którym – w kontekście wyborów prezydenckich w USA – Żulczyk nazwał prezydenta „debilem”. Prokuratura domagała się dla pisarza pięciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych oraz przeprosin na Facebooku.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-kaleta-o-orzeczeniu-ws-zulczyka-to-psucie-debaty-publicznej-,nId,5760332#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

obywatelski
7 miesięcy temu

nigdy w niczym nie zaufamy słowom kalinki , oby była mozliwosc odcięcia go od decydowania o losach naszego miasta

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content