Uchwała dotycząca ochrony lasów Zwierzyniec i Jasień w sądzie

Wojewoda Podkarpacki zaskarżyła do Sądu Administracyjnego w Rzeszowie uchwałę Rady Miasta Tarnobrzega, dotyczącą utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec i Jasień”.

– Wojewoda Podkarpacki skorzystała z instrumentu nadzorczego jakim jest skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na uchwałę Nr LII/538/2021 Rady Miasta Tarnobrzega z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec i Jasień” – w celu poddania ocenie legalności w/w uchwały oraz uzyskania orzeczenia sądu administracyjnego – informuje portal NadWisłą24.pl rzecznik wojewody podkarpackiego.

-Przedmiotowa skarga została wysłana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie w dniu 5 stycznia 2022 r – dodaje Michał Mielniczuk.

Przypomnijmy, końcem ubiegłego roku Wojewoda Podkarpacki odrzuciła skargę Nadleśnictwa Nowa Dęba na uchwałę tarnobrzeskiej Rady Miasta, w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zwierzyniec-Jasień”. Nadleśnictwo Nowa Dęba i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie nie złożyły jednak broni, wysyłając kolejne pisma zarówno do wojewody jak i do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Działania te przyniosły zamierzony skutek, mimo iż zgodnie z prawem ustanowienie zespołu-przyrodniczo krajobrazowego nie wymagało opinii Lasów Państwowych, to urząd wojewódzki przychylił się do ich opinii i skierował skargę do sądu.

PONAD 330 ZESPOŁÓW PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWYCH W CAŁEJ POLSCE

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy – forma ochrony przyrody w Polsce. Ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku definiuje je jako „fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne”.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. Działalność na terenach objętych tą formą ochrony uwarunkowana jest opracowaniem dla nich planu zagospodarowania przestrzennego, który uwzględni postulaty przyrodników i historyków.

Według danych z 31 grudnia 2018 roku liczba zespołów przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce wynosiła 331, które zajmowały powierzchnię 118 911,1 ha.

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
7 miesięcy temu

Czyli jednak według mnie rachunek ekonomiczny bierze górę nad walorami przyrodniczymi.

Juliusz Cezar
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

Lepiej było rozmawiać z Nadleśnictwem i po dobroci coś by można było ugrać. No ale lud chciał inaczej. Dziwne, że jeszcze obywatel nie obwinił o tę sytuację Prezydenta. Zamiast się skupiać na rozwoju miasta to musimy ciągle toczyć batalie w sądach. Brawo.

Alf
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Patrząc krótkowzrocznie , być może. Natomiast głęboko wierzę ,że w dłuższej perspektywie zyskają na tym kolejne pokolenia.

Juliusz Cezar
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

W jaki sposób, jeśli być może na miejscu Zwierzyńca ostaną się jedynie te drzewa które są pomnikami przyrody? Las jest gospodarczy, jest własnością Lasów Państwowych, taka walka miałaby sens kilka kilkanaście lat wcześniej, gdy nie było takich wycinek. W obecnej sytuacji to lepiej byłoby mieć dobre stosunki z Nadleśnictwem, aby wycinali gdzieś indziej.

Alf
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Tną wszędzie .dlaczego akurat nas mieliby oszczędzić.? Oni patrzą tylko na wciąż rosnące kontyngenty i premie za ich realizację.

Juliusz Cezar
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

Uwierz mi, że będąc miłym można wiele osiągnąć. Mogliby więcej wycinać w innych częściach, a w naszym tam symbolicznie, aby się nikt do nich nie przyczepił. A tak to osiągamy efekt odwrotny do zamierzonego.

Inka
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Jaki ty jesteś naiwny. Po Zwierzyńcu możemy zobaczyć co osiągnął „miły ” dla LP prezydent.

Inka
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Las jest w mieście. Może tobie nie zależy na zdrowiu, ale wielu tarnobrzeżan o nie się troszczy. Naiwniaku zamieszkaj w betonowym domu, wybrukowanej okolicy bez drzew. Zobaczymy jak się będziesz czuł. Ten las jest płucami naszego miasta i każde drzewo należy chronic.Las już nie jest gospodarczy i jest własnością Skarbu Państwa, PL tylko nim zarządzają. Naszą wolą chcemy go zachować, bo mamy do tego prawo i nic do tego LP.

Juliusz Cezar
7 miesięcy temu
Reply to  Inka

To czemu dopiero teraz podjęliście działania? Można było już 15-20 lat temu zadbać o odpowiednią ochronę prawną tych płuc miasta. Ja tylko zwróciłem uwagę, że w aktualnych realiach pójście na wojnę z LP jest moim zdaniem gorsze niż negocjowanie w miłej i kulturalnej atmosferze.

Inka
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Jaka wojna, to prezydent ich zaprosił na tą „wojnę”, a nie musiał, bo prawo nie wymaga opinii w tej sprawie LP. W miłej i kulturalnej atmosferze negocjował prezydent a las, jak cięto tak cięto. Kiedyś nie wycinano Zwierzyńca tak intensywnie. Ochrona Zwierzyńca jest konieczna.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Bo wcześniej spali ( głupie pytanie to głupia odpowiedż.

Juliusz Cezar nie żyje -………………?

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Inka

Ha, ha, ha – z tym lasem gospodarczym to masz rację !
Będzie teraz za około 60- 79 lat.
Na razie to masz prawo wejść do lasu, przejść się, wyjść a jak będzie ten park to nie wiadomo ???

Inka
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatel, czy ty jesteś tym prawdziwym obywatelem, bo zaczynam mieć wątpliwości, co do twojej percepcji rzeczywistości.

brzoza
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Las jest nasz. LP tam TYLKO z administrują, nie jest to żadna ich własność! Nie są u siebie. U siebie jesteśmy my jako społeczeństwo Tarnobrzega,w którego granicach administrayjnych leży Zwierzyniec i stanowi otulinę miasta.
Nie istnieje coś takiego jak dobre stosunki z Nadleśnictwem bo z nimi nie da się tego osiągnąć.Cały ten cyrk w wykonaniu i lasów i miasta (zaniechania miasta jeszcze od poprzedniego wniosku kilka lat temu o ustanowienie Zespołu PKzłożonego przez p. W. Zycha) woła o pomstę do nieba.Szkoda tylko zwykłych ludzi, którym na serio leży na sercu Zwierzyniec i chcieliby, żeby las po prostu nadal był lasem, a nie plantacją i wyrżniętym terenem.

Marek
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

gdzie jest to gdzieś indziej, na innej planecie?

Irka
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Przez 3. lata prezydent rozmawiał i podpisywał porozumienia i tak cieli las. Teraz nie mogą tego robić.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Irka

Cieli i za Dziubińskiego, za Mastalerza, za Kiełba też , to zwyczajowo ( jak premie w urzędzie) cieli i za wójta???

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ty to się odp ..l od obywatela, obywatel ma swój las i jest bardzo zadowolony z leśników z Nadleśnictwa Nowa Dęba , przynajmniej mówią prawdę i idą na rękę obywatelom co mają las.
Ci wszyscy obrońcy lasu Zwierzynieckiego , większej hipokryzji nie widziałem : pakują miliony w beton i asfalt nad zalewem a może te pieniądze powinny iść na zakup lasu ????
Prz…….ie się do Nadleśnictwa , które zarządza lasem a nie widzicie że w mieście od lat ubywa drzew ( bo są wycinane).
Jak chce się decydować to i trzeba wziąść odpowiedzialność za utrzymanie lasu a tego wasze uchwały nie przewidują ???
Posprzątać śmieci nie ma kto wokół cmentarza komunalnego w Sobowie a w parku to niby ma nadleśnictwo sprzątać ???

Irka
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatel zmień nick, bo w twoim myśleniu nie ma nic z obywatelskości . Nie myl władzy z obywatelami troszczącymi się o przyrodę i zdrowie mieszkańców miasta.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Irka

A to napisz ile drzew wycięto pod drogę obwodową ( czy też zwaną obwodnicą), kto za wycinkę tych drzew odpowiada ???
Pewnie nadleśnictwo ???

Alf
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Bronisz polityki nadleśnictwa ? Ty na poważnie tak ?

Irka
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Jedno wiem, że LP wycięły pod obwodnicę i jeszcze im było mało i cieli pomimo porozumienia z”miłym” dla ich prezydentem.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Irka

Czyli co – wójt miły był zainteresowany wycięciem drzew pod obwodnicę ( drogę obwodową) ???

misia
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

łączy nas piłka

pobierz (8).jpg
Niszczyciel
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

W samym Tarnobrzegu tnie się drzewa, gałęzie, ile się da, to po co chronić drzewa w jakimś lesie?

W zasadzie nic nie oferuje się w zamian za wyjątkiem gadania o nasadzeniach. Nie są potrzebne jak widać tam , gdzie są spaliny samochodowe to analogicznie nie są potrzebne poza obszarem zabudowanym. APELUJĘ o większą wycinkę drzew , o budowę parkingów, najlepiej coby rurami wydechowymi skierowane samochody były w kierunku okien mieszkań blokowisk. Ponadto, aby były budowane pod samymi oknami.Też o więcej parkingów nad jeziorem zamiast zieleni.

Las zwierzyniec powinien całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. W jego miejscu powinien powstać parking wszak w okolicy planuje się centrum sportu to będzie jak znalazł.Sport można uprawiać w spalinach samochodów.

Niszczenie ludzkości trwa w najlepsze. Nie należy przeszkadzać w tym procederze, bo jest ludzi na ziemi za dużo.

obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  Niszczyciel

Właśnie patrzyłem przed chwilą na cięcie drzew przechodząc przez ul Wyspiańskiego ale to tylko pielęgnacja chyba.

Niszczyciel
7 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Najczęściej to cięli gałęzie na ul.Sokolej. A jak trzeba było przyciąć koronę nadmiernie rozrośniętą, jednego drzewa, w innym miejscu, to był problem.Dopiero przycięto po zmianie jednego z prezydentów miasta. Tego drzewa (zdrowego) już niestety nie ma. „Kosiarka” wszystko wykosiła wraz z drzewem.

Wgląd
7 miesięcy temu

Jakoś uchwały dotyczącej opłaty wjazdowej nad Jezioro Tarnobrzeskie Wojewoda nie chciał zaskarżyć do WSA twierdząc, że „określenie opłaty jako „wjazdowej” skonkretyzowało usługę – za którą jest ponoszona stosowna opłata – jako możliwość wjazdu i pozostawienia pojazdu samochodowego na specjalnie utworzonych i wkomponowanych w teren użyteczności publicznej miejscach postojowych celem skorzystania z terenów użyteczności publicznej” (zaparkowanie przy danych terenach nie jest skorzystaniem z tych terenów, ktoś może np. tylko odbierać kogoś znad jeziora). Ciekawe to jest.

mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  Wgląd

To sie jeszce okaże czy te płatne wjazdy zgodne z prawem. To wymaga analizy dłuższej.

krótko
7 miesięcy temu
Reply to  mieszkaniec

Dłuższej? Tomek wyjaśnił to niżej w jednym dość krótkim komentarzu.

Tomek
7 miesięcy temu
Reply to  Wgląd

Ulice Plażowa i Żeglarska to drogi publiczne niebędące autostradą ani drogą ekspresową, czyli ogólnodostępne i darmowe, a nad jeziorem nie ma płatnych parkingów ani strefy płatnego parkowania. Dlatego opłata zdefiniowana jak wyżej jest bezpodstawna. Jak chcą pobierać opłaty w sposób uzasadniony, to niech ogrodzą plaże i inne atrakcje i przy nich zrobią bramki z poborem opłat.

Naprawniacz świata
7 miesięcy temu
Reply to  Wgląd

Prawo to takie pojęcie, które daje możność manipulacji. Prawo można różnie interpretować i je …”naginać” wg. własnego widzimisię, własnych potrzeb, pod siebie. Prawo to coś co można pomijać. Prawo to takie coś co ma luki i ludzie to wykorzystują.

obserwujący
7 miesięcy temu

Akurat w przypadku opłaty wjazdowej nad jezioro prawo jest dość jednoznaczne. Równie dobrze możnaby wprowadzić opłatę wjazdową na basen, przy której za korzystanie z basenu płaciłyby raz dziennie 10 zł wyłącznie osoby docierające do niego autami, reszta wchodziłaby za free. A że organy nadzoru widzą w czymś takim sens, to wcale mnie nie dziwi.

Czy dzieci wróciły do szkół?
7 miesięcy temu

Niech mi ktoś odpowie na proste pytanie? Najnowsze artykuły prasowe mówia jednoznacznie że dziś dzieci idą do szkół, czy jest to zgodne z prawdą? Jeśli nie,to niech ktos wyjaśni jak to możliwe? Czyżby bunt dyrektorów.
 Do NW24, prześledźcię tę sprawę ,bo wygląda to bardzo dziwnie
https://www.prawo.pl/oswiata/zamkniecie-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawych-powrot-do-szkol,503642.html

Odyseusz
7 miesięcy temu

A tyle się mówi o ochronie środowiska ale tylko i wyłącznie z kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Jednak jeśli chodzi o grabież przez instytucje państwowe nie ma żadnych barier i skrupułów !

wasyl
7 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

NADLEŚNICTWO nie dba o ten skrawek już lasu , oni wycinają to co mogą spieniężyć jak las w Jadachach przy 9 . To już jest chamstwo , może nie sama wycinka ale niszczenie sprzętem podszytu , małych drzewek i zrujnowany koleinami teren lasu . Czy tak postępuje ktoś kto się uważa za opiekuna tego terenu ? To są mordercy drzew i roślin tam rosnących . Już w tym kraju brak ludzi , którym na sercu leżą tereny leśne , są tylko karczownicy o wulgarnych odzywkach wobec osób pytających o ten Las Zwierzyniecki , tych co tam spacerują i biegają nabierając sił do obrony np. przed srovidem . Słyszałem ,że PiSiory mają otrzymać Nobla za zamknięcie lasów podczas zimowego lockdawnu w 2021 roku , za głupotę .

misia
7 miesięcy temu
Reply to  wasyl

i tak trzymać

237379_efekt-ciaglej-wycinki-lasow.jpg
obywatel
7 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Czyli jak wszędzie – pewnie taki przyjaźń z centrali ???

Rumcajs
7 miesięcy temu

Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny Zwierzyniec jest nadal prawem chroniony, bo uchwała została należycie ogłoszona i weszła w życie. Nadal obowiązuje. A nie można tymczasowo na czas procesu wstrzymać mocy obowiązującej aktu prawa miejscowego. Małe też raczej szanse na to, że sąd stwierdzi nieważność tej uchwały. Choć jak wskazuje praktyka ostatnich paru lat, jeśli się ma poparcie „jedynie słusznej” partii to wyroki sądów można mieć gdzieś…
W ogóle to wojewoda się kompromituje. Bo co innego gdyby w urzędzie wojewódzkim po prostu przegapili tą uchwałę (a to się nader często zdarza przy ilości uchwał z wszystkich gmin) i opublikowali ją bez uprzedniej analizy. Ale oni już ją badali po skardze LP i oddalili skargę. A teraz nagle im się odmieniło i sami ją wnoszą. Ciekawe…

Alf
7 miesięcy temu
Reply to  Rumcajs

Nie skompromitowali się tylko dostali przykaz z góry ,żeby tak zrobić. W państwie sterowanym centralnie to ostatnio norma. Nikt nie podskoczy bo inaczej dymisja

Rumcajs
7 miesięcy temu
Reply to  Alf

Czyli jak najbardziej publiczna kompromitacja. Bo ukryć się tego nie dało, że najpierw powiedzieli: „ok” a potem nagle: „nie ok”.
Państwo poddanych a nie obywateli, w którym urzędnik jest sługą swych panów a nie przedstawicielem społeczeństwa, które finansuje jego pracę. A pan nie ma żadnych skrupułów żeby dla swych celów publicznie ośmieszyć swe sługi. Np „najwyższy pan” w sprawie Pegasusa.

Inteligent
7 miesięcy temu

Stalowa Wola chętnie odkupi te tereny od miasta Tarnobrzeg poszukuje 1000ha pod wymianę z lasami państwowymi

życzliwy
7 miesięcy temu

tylko naiwniak albo idiota mógł sądzić,że prezydent takiego miasta czy rada może coś wskórać w kontaktach z tak arogancką i wszechmocną korporacją jak LP.
oby przyszedł czas,że się to państwo w państwie zreprywatyzuje a leśników wyśle do uczciwej roboty.

smile
7 miesięcy temu

Mam nadzieję, że…..
Szyszko zabierze do siebie wszystkich……
Którzy wycinają nasz Zwierzyniec….

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
44
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content