Clatra – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Ogromny odsetek społeczeństwa boryka się z alergiami. Można być uczulonym na niemalże wszystko: pyłki roślin, produkty spożywcze, sierść zwierząt, rozmaite związki chemiczne itd. Objawy alergii często są bardzo uporczywe, zwykle mają postać kataru siennego, pokrzywki, obrzęku, świądu i pieczenia oczu. Możliwe jest nawet wystąpienie reakcji anafilaktycznej w skrajnych przypadkach, co dotyczy przede wszystkim alergii pokarmowych. Symptomy mijają po wykluczeniu alergenu, ale niestety czasem jest to niemożliwe. Pozostaje wobec tego leczenie objawowe preparatami typu Clatra o działaniu przeciwhistaminowym.

Czym jest Clatra i jak działa?

Liczba alergików rośnie, to samo dotyczy leków przeciwhistaminowych. Co jakiś czas pojawiają się kolejne preparaty, ale obecnie jednym z bardzo popularnych leków jest Clatra. Środek ten ma działanie przeciwhistaminowe (obecna w nim substancja czynna w postaci bilastyny), dlatego skutecznie łagodzi/zwalcza szereg nieprzyjemnych objawów alergii. Jest to lek wydawany z przepisu lekarza: alergologa lub dermatologa. Clatra ma postać tabletek powlekanych i do ssania, można też kupić ją w formie doustnego roztworu. Lek stosuje się także u dzieci, najchętniej wybierane są tabletki do ssania.

Clatra hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu można pozbyć się uporczywego kataru, łzawienia, kichania, wysypki skórnej. Lek służy do objawowego leczenia alergii. Przeciwdziała obrzękom tkanek, ułatwia udrożnienie przewodów nosowych, hamuje produkcję śluzowej wydzieliny. Można liczyć także na ustanie symptomów w postaci alergicznego zapalenia spojówek. Lek Clatra redukuje stan zapalny, uczucie świądu i zaczerwienienia oczu. Zanikają bąble pokrzywkowe i rumień. Preparat hamuje skurcze płuc i poprawia ich wentylację. Clatra działa również znieczulająco. Jako że jest to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, działa bardzo szybko, można też liczyć na wysoką skuteczność i relatywnie niewiele możliwych skutków ubocznych.

Co warto wiedzieć o leku Clatra?

W przypadku wielu leków przeciwhistaminowych występuje szereg negatywnych skutków ubocznych, przede wszystkim uczucie senności, wzrost apetytu, suchość w ustach. Nie występują one jednak przy stosowaniu leku Clatra. Znajdująca się w nim substancja czynna bardzo szybko wchłania się z układu pokarmowego i jest niemalże w całości usuwana z organizmu w niezmienionej postaci. Preparat przyjmuje się zwykle przez 14-28 dni, ale objawy alergiczne ustępują już w ciągu doby po zażyciu pierwszej tabletki. Dla wielu osób zaletą jest to, że lek Clatra nie działa uspokajająco. Jest metabolizowany w organizmie w niewielkim stopniu, nie kumuluje się w nim. Służy do leczenia uczuleniowego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia spojówek, sprawdza się także przy pokrzywce. U niektórych osób mogą wystąpić skutki uboczne po zażyciu Clatry w postaci bólu głowy, brzucha, żołądek. Zdarzają się także: podrażnienia oczu i nosa, biegunka, nudności, zawroty głowy, obrzęk warg, wysypka, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia snu, przyrost masy ciała.

Artykuł powstał dzięki współpracy Medyk Online i Holter Help

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ludek
3 miesięcy temu

Jeśli ktoś boryka się z alergiami, powinien zacząć od oczyszczenia organizmu z pasożytów, innych śmieci.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content