Fotowoltaika o wartości ok.14 tys. zł za niecałe 4 tys.zł. Tarnobrzeski projekt z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Projekt pn. „Rozwój instalacji OZE w podsektorze budownictwa mieszkaniowego indywidualnego na terenie miasta Tarnobrzega” został wybrany do  dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oznacza to, że 673 właścicieli budynków jednorodzinnych, będzie mogło zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy 3KWp.

Pierwszeństwo w projekcie mają jednak Ci, którzy wniosek złożyli w momencie ogłoszenia naboru, czyli w 2016 roku.

O tym, że projekt ten został wybrany do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie uchwały podjętej w grudniu 2021 r. przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega. Zadanie zakłada montaż 673 instalacji fotowoltaicznych o mocy 2,92 kW na obiektach na terenie Tarnobrzega, które są własnością osób fizycznych.

– O tyle jest do dobry projekt, że zakładane 85% dofinansowania, przy koszcie instalacji prawie 14 tysięcy złotych, daje po stronie mieszkańca szacunkowy koszt 3 tys.970 zł tych 3 kW  (ostateczna cena będzie zależała od instalacji i cen z oferty wybranego wykonawcy – przyp.red) – tłumaczył prezydent Bożek.

Wniosek o dofinansowanie tego projektu Tarnobrzeg złożył w 2017 roku. I choć został on zweryfikowany pozytywnie, to dofinansowanie nie zostało wówczas przyznane. Z kolei nabór do tego programu został ogłoszony w 2016 roku i to właśnie osoby które wówczas złożyły wniosek, będą miały pierwszeństwo przy podziale środków.

– Dzisiaj naszą rolą jest w tej chwili zapytać mieszkańców tych 673 budynków, czy nadal są zainteresowani fotowoltaiką, bo mam świadomość że niektórzy mogą już taką instalację na domu jest – tłumaczył prezydent Bożek.

– Z jednej strony będziemy prosili o powtórzenie tych deklaracji, czy nadal chcą uczestniczyć w tym projekcie i równocześnie będziemy ogłaszali nabór dodatkowy, uzupełniający,  gdyby się okazało, że część mieszkańców fotowoltaikę już ma – dodał.

Projekt zakłada również rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

– Zakładamy możliwość rozbudowy tej instalacji,  jednak pierwszeństwo będą mieli Ci mieszkańcy, którzy nie posiadają tej instalacji – tłumaczyła Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomostowych. – Złożenie deklaracji będzie się wiązało również z opracowaniem dla każdego budynku jednorodzinnego dokumentacji technicznej i wówczas na tym etapie będziemy określać, jaka byłaby możliwa moc rozbudowy tej instalacji – dodała.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

video: Piotr Morawski

 

foto: pixabay

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
?????
3 miesięcy temu

7 minut 30 sekund stracone na początku filmu. Czy ktoś kto przygotowuje taki materiał, zna pojęcie wycinki fragmentów, montażu filmu?

Gość
3 miesięcy temu
Reply to  ?????

Czepiasz się szczegółów. Wreszczcie coś dla zwykłego mieszkańca miasta. Trochę się ludziska naczekali ale lepiej późno niż wcale. Gratulacje dla władz miasta.

?????
3 miesięcy temu
Reply to  Gość

Zwracam uwagę. Zawsze należy dążyć do profesjonalizmu a nie odstawiać amatorki. Każdej dziedziny to dotyczy.

Alf
3 miesięcy temu

Problem w tym ,że 1.04 wchodzi w życie nowy system rozliczeń. Zapewne do tego czasu nie uda się zrealizować instalacji i podpisać umów. W nowym systemie najprawdopodobniej okres zwrotu potrwa nawet dwa razy dłużej. Zainteresowanie fotowoltaliką może spaść nawet o połowę . Po prostu stare nie modernizowane sieci przesyłowe nie wytrzymują takiego przeciążenia. Wpadli więc na pomysł jak to uwalić. Zapewne skutecznie. Jeżeli to projekt z 2017 to jego autorem nie jest obecna ekipa naszego włodarza tylko poprzednia jak dobrze rozumiem
Pomimo tego ,że właścicielem instalacji będzie zdaje sie miasto i i tak chyba warto, bo prąd w naszym kraju opartym w ponad 70% na węglu niestety będzie dalej drożał..

Odyseusz
3 miesięcy temu

Przecież tego badziewia nie opłaca się montować. Zanim się zwróci kasa, to trzeba będzie myśleć o remoncie albo wymianie na nową instalację . Po za tym nikt nie mówi co z utylizacją niebezpiecznych paneli czy aby nie będzie powtórki z historii jak z azbestem ?!

Gość
3 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jeśli Ci mieszkańcy którzy czekali cierpliwie tyle lat dostaną dotację w takiej kwocie to im się opłaci. Ichyba o to w tym wszystkim chodzi.

Kuba
3 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Ale to przecież głupi przykaz waszych europejskich elit 🙂 jeśli już jest to chyba dobrze ze i nasi mieszkańcy z tego skorzystają.

Oop
3 miesięcy temu

Czy mieszkaniec bloku też będzie mógł zamontować na elewacji budynku fotoworaike i skorzystać. dotacji? Bo jeśli nie to jesteśmy dyskryminowani, tak jak z kompostownikami, które są w większości wybudowane niezgodnie z przepisami prawa obowiązującymi na terenie miasta.

Kolektor ciepła
3 miesięcy temu
Reply to  Oop

Tak ja wróble będą miały po 5kg

Wolny człowiek
3 miesięcy temu
Reply to  Oop

Będzie mógł zainstalować na balkonie, jeśli jego balkon jest nasłoneczniony. I nikomu nic do tego co na balkonie montuje.

Inter
3 miesięcy temu

Prawa spółdzielcze lub prawo wspólnoty mieszkaniowej

Tylko atom
3 miesięcy temu

Panele fotowoltaiczne żywotność 20-25 lat albo i krócej konieczny do tego falownik koszt 6tyś zł żywotność falownika 10 lat,z każdym rokiem sprawność pv spada,pv generalnie chińszczyzna!!,pv raz w roku trzeba czyścić bo sprawność spada,utylizacja bardzo droga, planują zmienić taryfy i rozliczenia na bardziej niekorzystne, stare linie przesyłowe,niestabilne napięcie w sieci co może powodować uszkodzenia odbiorników,ktoś w komisji europejskiej sobie wymyślił i pcha wątpliwy projekt. Przecież elektrownia musi zapewnić prąd jak będą odbierać ci co mają pv prąd z węgla itp its .Kanada i Ameryka odchodzi od tego

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content