Tarnobrzeg: Druga farma fotowoltaiczna Grupy Kapitałowej Siarkopol uruchomiona (fotoreportaż oraz video HD)

W piątek 11 lutego br. nastąpiło oficjalne oddanie do użytku farmy fotowoltaicznej, która zaopatrywać będzie w energię elektryczną Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg, będące częścią Grupy Kapitałowej „Siarkopol”.

Farma o mocy dwóch megawatów powstała na terenie nieczynnego zbiornika wodnego, przy ulicy Strefowej w Tarnobrzegu. Składa się z 5796 modułów fotowoltaicznych. Koszt jej budowy to ponad 8 mln zł, z czego 2,8 mln zł stanowi dotacja z Regionalnego Programu Rozwoju Regionalnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. To największa tego typu instalacja w Tarnobrzegu.

Wytwarzana przez nią energia stanowić będzie około 15 procent całego zapotrzebowania na prąd Zakładów Chemicznych „Siarkopol”.

W piątek na terenie sąsiadującym z nowo powstałą farmę fotowoltaiczną zorganizowano krótką uroczystość jej oficjalnego otwarcia. Wzięli w niej udział między innymi: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Grupy Kapitałowej „Siarkopol” Jacek Maślanka, członek zarządu ds. operacyjnych Wiktor Stasiak i przewodniczący Rady Nadzorczej tego przedsiębiorstwa Krzysztof Kalinka, prezes Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Wojciech Brzezowski, członek zarządu ds. technicznych Jerzy Komarnicki oraz przewodniczący Rady Nadzorczej – i jednocześnie wicedyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park „Wisłosan” – Marian Cąpała, a także członek Rady Nadzorczej Dariusz Mikosa.

– Energia pozyskana z ogniw fotowoltaicznych będzie w całości wykorzystywana w produkcji przemysłowej realizowanej przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol”. Otwarcie farmy pozwoli nam zmniejszyć koszty energii elektrycznej, która jest dla naszej spółki kluczowa. Ta inwestycja pozwoli nam też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Jest to więc przedsięwzięcie przyjazne środowisku – mówił Wojciech Brzezowski, prezes Zakładów Chemicznych „Siarkopol”. – Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi. Dzięki jego pomocy spółka pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego prawie trzy miliony złotych na realizację tej inwestycji. Jesteśmy prekursorem tego typu rozwiązań na terenie naszego powiatu i mamy nadzieję, że nasz przykład będzie zachętą dla innych przedsiębiorstw, aby także realizowały inwestycje pozwalające na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

– Działania Grupy Kapitałowej „Siarkopol” wpisują się w politykę Unii Europejskiej i naszego kraju, zmierzającą do tego, aby maksymalnie chronić środowisko. Warto wspierać takie projekty. Gratuluję, bo wchodzenie w nowe obszary działalności zawsze jest wyzwaniem. Tutaj bardzo dobrze sobie z tym poradzono. To dobry przykład dla pozostałych firm, które na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park „Wisłosan” lokują swoją działalność – mówił marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. – Ta inwestycja niesie ze sobą także bardzo ważny efekt związany z rekultywacją. Ten teren, doświadczony wieloletnią eksploatacją złóż siarki, w dalszym ciągu wymaga takich działań. Myślę, że Grupa Kapitałowa „Siarkopol” wypełnia tę misję. Gratuluję realizacji tego przedsięwzięcia, deklaruję dalsze wsparcie i zachęcam firmę do dalszego korzystania z funduszy europejskich.

Prezes Zarządu Grupy Kapitałowej „Siarkopol” Jacek Maślanka zapowiedział kolejne inwestycje w energię odnawialną.

– Dziś oddajemy do użytku inwestycję, która wpisuje się w strategię działalności Grupy Kapitałowej związaną z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. To druga taka farma należąca do naszej grupy. Pierwsza powstała w roku 2020 na terenach pokopalnianych w Jeziórku. Obydwie te inwestycje otrzymały wsparcie od pana marszałka, za co chciałbym dziś bardzo serdecznie podziękować. W kwietniu będziemy oddawać do użytku koleją farmę, o mocy jednego megawata. W planach mamy osiągniecie do roku 2024 łącznej mocy 14 megawatów. Jeszcze w tym roku zaczniemy budowę farmy o mocy 4 megawatów, głównie pod potrzeby Zakładów Chemicznych „Siarkopol” – mówił J. Maślanka.

Podstawowe parametry farmy:

Moc: 1,99MWe

Długość sieci elektroenergetycznej: 0,64 km

Liczba modułów fotowoltaicznych 5 796 szt.

To druga tego typu instalacja Grupy Kapitałowej „Siarkopol”. Poprzednia farma o mocy 2 MW znajduje się na terenach pokopalnianych w Jeziórku. Wybudowano ją za prawie 8 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło niemal 3 mln zł.

info: materiały prasowe

SZCZEGÓŁY W MATERIALE VIDEO. ZAPRASZAMY

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Złoty nie zielony
1 rok temu

Gdyby Siarkopol wybudował spalarnię śmieci w Olendrach dla 1 mln odbiorców, jest linia kolejowa, pożytek byłby większy, można by produkować energię elektryczną i ciepło. A Siarkopol czesałby kokosy. Czekamy na rozwój miasta i Siarkopolu.

Głupota
1 rok temu

Elity tarnobrzeskie wolą zbudować spalarnię nad Jeziorem Tarnobrzeskim i zniszczyć to co zostało nam po KiZPS Siarkopol, czyli piękny i czysty akwen wodny.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Głupota

Po Kopalni Siarki Machów JAK JUŻ !
KiZPS Siarkopol nie ma nic wspólnego ze zbiornikiem wodnym .
Czasy Ci się pomyliły ???

Łolek
1 rok temu

Palenie śmieci w piecu to głupota a nie przyszłość. Technologia technologią ale najgorszego rakotwórczego syfu filtry nie oczyszczą. Po kilku latach od powstania spalarni odnotujemy wzrost zachorowań na nowotwory i inne choroby. Odkładajcie te zaoszczędzone 2 zł na śmieciach bo leczenie nowotworów jest bardzo drogie i niestety mało skuteczne. Jak zwykle ktoś zarobi(FCC) a ktoś straci(mieszkańcy) a w wytworzonym cieple inwestycji za 800 baniek ogrzeją się politykierzy którzy odtrąbią „sukces”

obywatel
1 rok temu
Reply to  Łolek

FCC to firma zagraniczna jak już !

wrzos
1 rok temu

LOLEK PO TWOJEJ WYPOWIEDZI WIDAC JAK JESTES OGRANICZONY, NIE MASZ POJECIA JAK TAKI OBIEKT FUNKCJONUJE A ZABIERASZ GLOS. JEDZ DO KTOREGOS Z KRAJOW ZACH UNII EUROPEJSKIEJ I ZOBACZ A DOPIERO POTEM SIE NA TEN TEMAT WYPOWIADAJ! MOZE TY PALISZ W PIECU SMIECI CO JEST ZAKAZANE!

Tak myślę, że
1 rok temu

Farma fotowoltaiczna będzie istnieć do pierwszego gradobicia.

MmtT
1 rok temu

Jest ubezpieczona

Józiek
1 rok temu

Jeśli tylko panele spełniają normę IEC 61215 to nic im się nie stanie.
Nie wiemy co kupili.

rzecznik
1 rok temu

Gdzie jest nasz Prezydent Dariusz Bożek? Jak PiS śmiał nie zaprosić naszego gospodarza?

walt
1 rok temu

sami na to tacy partacze i pisowscy nominaci od łopaty wpaść nie mogli.

Alf
1 rok temu

Zamiast tej ścianki można było pobudować pewnie może trochę mniejszą farmę dla miasta. Pewnie z dotacją byłby rozwiązany problem z drożejącą energią na lata

walt
1 rok temu
Reply to  Alf

takich wydatków rok rocznie jest wiele a jednak ani bezradni ani władze nie ograniczają takich wydatków tylko rozdają ile wlezie.

Alf
1 rok temu
Reply to  walt

Ten rok zapowiada się skromniej. Wystarczy spojrzeć na budżet

walt
1 rok temu
Reply to  Alf

oni tam mają swoje sposoby by skubnąć frajerów a oddać swoim.zupełnie nie ufam temu gremium i poszczególnym pacynkom grającym tam swoje role.

Gość
1 rok temu

BYŁO JEDNOCZEŚNIE DWÓCH ODPOWIEDZIALNYCH ZA LIKWIDACJĘ TARNOBRZESKIEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO I ODDZIAŁÓW W TARNOBRZESKIM SZPITALU. SZKODA TYLKO ŻE NIE BYŁO DZIENNIKARZY 🙁

Bolek
1 rok temu

Czy ja się mylę czy widzę tam likwidatorów kopalni?! Likwidowali a teraz robią wrażenie że coś robią?! Belzebub już smołę w kotłach grzeje i czeka… Nie wykupicie się za te nachapane srebrniki 🙂

Bolek
1 rok temu
Reply to  Bolek

Mógłbyś kolega szanowny nie używać mojego nicka na tym forum.Polski język bogaty i znajdziesz coś dla siebie.

Bolek 1
1 rok temu
Reply to  Bolek

„Nie jednemu psu na imię Burek”

Bolek
1 rok temu
Reply to  Bolek 1

Wystarczy odrobina dobrej woli by się w przyjaźni minąć. Dziękuję

Gość
1 rok temu

A co? Stalowa Wola nie chciała tego cudu techniki?! 🙂

tak to wyglada
1 rok temu
Reply to  Gość

daj se czlowieku spokoj juz z ta stalowa pora pogodzic sie z losem

Postaw mi kawę na buycoffee.to
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content