Mistrzostwa Świata w hokeju – kiedy i gdzie się odbywają

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie to międzynarodowy turniej, organizowany przez Międzynarodową Federację Hokeja na Lodzie. Pierwszy oficjalny turniej został rozegrany nietypowo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1920 roku w Belgii. Zawody te uznawane są za pierwsze Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie – historia

Pierwszy turniej tej rangi odbył się w 1930 roku. Wcześniej w latach 1920, 1924 i 1928 Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie były rozgrywane na igrzyskach olimpijskich. Inauguracyjny turniej w 1930 r. odbył się w Chamonix we Francji i trwał od 30 stycznia do 10 lutego. Uczestniczyło w nim dwanaście drużyn, w tym m.in. Polska, Niemcy, Węgry, Szwajcaria i Austria. Turniej był bezpośrednią fazą pucharową, a przed pierwszymi Mistrzostwami Świata w hokeju uznano Kanadę za tak dominujący zespół, że nie musiała ona przechodzić przez poszczególne etapy. W finale Kanada spotkała się z Niemcami, wygrywając 6-1. Odnośnie do pierwszych mistrzostw warto dodać kilka ciekawostek:

  • Ciepła pogoda roztopiła lód znajdujący się na lodowiskach we Francji, w związku z tym Mistrzostwa Świata w hokeju przeniesiono do Berlina, gdzie znajdowało się sztuczne lodowisko,
  • Ponadto mecz o czwarte miejsce został rozegrany w Wiedniu w Austrii, dzięki czemu turniej z 1930 r. jest jedynym, który odbył się w trzech różnych krajach,
  • W Wiedniu w meczu pokazowym Austria pokonała 7 lutego Kanadę 1-0. To była pierwsza porażka Kanadyjczyków z europejskim zespołem.

W 1931 roku Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie przeszły na format, który był używany na igrzyskach olimpijskich. Na początku rozegrano trzy rundy, które wyłoniły zespoły mogące uczestniczyć w rundzie finałowej. Do strefy medalowej trafiły: Kanada, Stany Zjednoczone, Polska, Austria, Czechosłowacja i Szwecja. Wszystkie drużyny grały w systemie każdy z każdym, a trzy najlepsze ekipy zdobyły odpowiednio złoto, srebro i brąz. Kanada wygrała Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie z wynikiem 4 zwycięstw i 1 remisem. Jednocześnie Mistrzostwa Świata z 1931 r. były XV Mistrzostwami Europy. Austria została ogłoszona mistrzem po ukończeniu turnieju jako najwyżej sklasyfikowana. Drugą lokatę uzyskała Polska, natomiast trzecią Czechosłowacja. W późniejszych latach format był wielokrotnie zmieniany, a w 1990 roku IIHF wprowadziła system play-off – obecny do dzisiaj.

Współczesny format Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie

Obecnie Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie przeprowadzane są w formacie uwzględniającym grupę mistrzowską, Dywizję I oraz Dywizję II. W grupie elitarnej znajduje się 16 najlepszych narodów według rankingu, a pozostałe dwie dywizje zawierają po 12 zespołów. Drużyny w Mistrzostwach Świata grupy elitarnej rozgrywają rundę wstępną, dzieląc się na osiem zespołów w dwóch grupach. Drużyny grają systemem każdy z każdym, a cztery najlepsze ekipy z każdej z grup awansują do fazy play-off. Zwycięzca w finale zostaje Mistrzem Świata w hokeju na lodzie. Począwszy od 2012 roku, runda spadkowa została wyeliminowana, a zespół z ósmego miejsca automatycznie zostaje zdegradowany do niższej dywizji.

Format Mistrzostw Świata w Dywizji I, II i III jest nieco inny. Dywizja I podzielona jest na dwie grupy po sześć zespołów. Obie grupy grają w systemie każdy z każdym. Dwie czołowe reprezentacje Dywizji I z Grupy A awansują do elity, natomiast ostatnia reprezentacja zamienia się miejscami z pierwszym zespołem Grupy B I Dywizji. Ostatni zespół w grupie B zamienia się miejscem ze zwycięzcą Grupy A II Dywizji. Ostatni zespół Grupy B II Dywizji spada do Dywizji III składającej się z dwóch równorzędnych grup, na które przypada osiem zespołów. Na jego miejsce awansuje najlepsza drużyna III Dywizji.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie przyciągają sporą widownię, jednak nadal nie jest to turniej tak popularny, jak np. Mundial lub Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Co jest teraz na topie w naszym kraju, jeśli chodzi o oglądalność i możliwość typowania? Od pewnego czasu można zauważyć trend związany z organizacją freakowych gal MMA. Jedną z nich jest High League, która zadebiutowała w drugiej połowie 2021 roku. W federacji walczą głównie osoby znane z social mediów i platformy YouTube. Przed każdą kolejną edycją warto wejść w high league typy, aby dowiedzieć się, co sądzą eksperci na temat poszczególnych walk. Ponadto na tej stronie poznacie sylwetki zawodników oraz najświeższe informacje o samej gali.

Kiedy odbywają się Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie?

Od 1930 r. Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie odbywają się co roku. Wyjątkiem był okres II wojny światowej, a także rok 2020, w którym turniej nie odbył się z powodu pandemii Covid-19. Zawody przeważnie odbywają się w maju, czyli w okresie późniejszych etapów play-off w NHL. W związku z tym wiele najlepszych graczy z tej ligi nie może pomóc swoim reprezentacjom. Mogą oni jednak dołączyć, gdy ich zespół szybko odpadnie w fazie pucharowej. Federacja Hokeja w Stanach Zjednoczonych wielokrotnie była z tego powodu krytykowana. Największa do tej pory frekwencja Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie miała miejsce podczas turnieju w 2015 roku, który odbył się w Czechach. Wszystkie oficjalne mecze obejrzało na żywo 741 690 osób, a średnia frekwencja na obiektach wyniosła 11 589 widzów.

Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie w 2022 roku?

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn w 2022 r. będą 85. taką imprezą w historii. Gospodarzem zawodów będzie Finlandia, a wszystkie spotkania będą rozgrywane w Helsinkach i w Tampere. Mistrzostwa potrwają od 13 do 29 maja. W grupie elitarnej wystąpią: Kanada, USA, Finlandia, Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Kazachstan, Czechy, Słowacja, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Dania, Białoruś i Łotwa. Turniej Dywizji I będzie miał miejsce od 2 do 8 maja 2022 r., a gospodarzem jest Słowenia. Mistrzostwa Świata Dywizji II zaplanowano od 24 do 30 kwietnia 2022 r. Gospodarzem jest Chorwacja. Trzecia dywizja rozegra swoje mecze od 2 do 9 kwietnia w Kockelscheuer w Luksemburgu.

Tabela najlepszych zespołów Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie

Reprezentacja Złoty medal Srebro Brąz Razem
Kanada 27 15 9 51
ZSRR+Rosja 27 10 10 47
Czechosłowacja + Czechy 12 13 21 46
Szwecja 11 19 17 47
Finlandia 3 9 9 15
Stany Zjednoczone 2 9 9 20
Wielka Brytania 1 2 2 5
Słowacja 1 2 1 4
Szwajcaria 0 3 8 11
Niemcy 0 2 2 4
Austria 0 0 2 2

Zdjęcie: https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mezczyzna-hokeista-z-kijem-na-boisku-i-neonowej-przestrzeni-gradientu_11166889.htm#query=ice%20hockey&position=14&from_view=search

artykuł reklamowy
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content