Jodła kaukaska – czemu warto mieć w swoim ogrodzie?

Jodła kaukaska znana jest głównie jako drzewko bożonarodzeniowe. Zwana jest także jodłą normandzką. W swoim naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości, a jej średnica pnia może wynieść około dwóch metrów. W ogródkach przydomowych osiąga przeważnie do dziesięciu metrów wysokości. Jodła kaukaska posiada charakterystyczne stojące szyszki o długości około 18 centymetrów. Jodła kwitnie, a jej kwiatostany są czerwonawe lub żółto-zielone. Jest gęsto porośnięta igłami, które są z wierzchu błyszczące, a od spodu posiadają dwa białe paski. W środowisku naturalnym potrafi rosnąć nawet do 500 lat.

Jodły kaukaskie – jakie stanowisko będzie idealne?

Jodła jest dość wybredna i posiada spore wymagania. Lubi przede wszystkim wilgotne powietrze, więc idealne będzie dla niej miejsce w pobliżu stawu lub oczka wodnego. Podłoże powinno być wilgotne oraz żyzne, o dość gliniastej strukturze i najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Narażona jest natomiast na liczne choroby grzybowe, które mogą powodować zamieranie pędów, dlatego należy ją bacznie obserwować.

Lubi stanowisko słoneczne lub półcień. Nie służy jej susza oraz zbyt niska temperatura. Wymaga jednak stanowiska okrytego od wiatrów, gdyż nie lubi zimnego i suchego wiatru. Idealne będzie dla niej stanowisko zaciszne. Nie toleruje także gwałtownych spadków temperatury. Potrafi przymarzać podczas zimnych dni, dlatego wymaga okrycia na szczególnie mroźną zimę.

 

Sadzonki jodły kaukaskiej – kiedy sadzić?

Jodły kaukaskie są bardzo popularne w sklepach ogrodniczych oraz szkółkach. Do wyboru mamy zarówno kilkuletnie egzemplarze w donicach jak i niewielkie sadzonki z rozsad. Jodła kaukaska powinna być posadzona pod koniec lata lub na początku jesieni. To idealny czas, gdyż będzie to już po upalnym lecie, więc roślina będzie miała większą szansę na przyjęcie. Natomiast na okres wiosenny kwiecień oraz maj przypada okres kwitnienia jodły kaukaskiej – nie powinna być wtedy przesadzana.

Jak dbać o jodłę kaukaską?

Jodła kaukaska ma spore wymagania, także w przypadku pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne podlewanie, gdyż drzewko nie znosi suszy. Warto dbać o to szczególnie podczas upałów. Aby zadbać o wilgotność powietrza w czasie upałów, można spryskiwać pędy oraz igły drzewka. Nie wymaga częstego nawożenia, wystarczy jedynie raz na jakiś czas dostarczyć jej nawozu organicznego.

Bardzo ważne jest okrywanie jodły kaukaskiej podczas zimy. Szczególnie w zimniejszych regionach Polski. W zimniejszych regionach na osłonięcie ogrodzenia lepiej sprawdzą się sadzonki tui.
 
materiał zewnętrzny
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content