„Jesteśmy dzisiaj z Czernihowem, Maniewiczami, z Kijowem, z Ukrainą”

Dzisiaj nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. Rosyjskie wojska bombardują infrastrukturę wojskową i lotniska w kilku miastach. Ukraińskie władze informują, że Rosjanie wdarli się do kraju przekraczając granice w kilku obwodach, również od strony Białorusi. Sekretarz generalny NATO powiedział, że państwa należące do sojuszu są w trybie przygotowań do pełnej mobilizacji.

Komentarz prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, dotyczący sytuacji na Ukrainie:

„To, co jeszcze rok, pięć, dziesięć lat temu wydawało się nierealne, dziś rano stało się rzeczywistością. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej granicy zaczęła się wojna. Wojna, której nikt nie chciał. Nikt, z może jednym wyjątkiem… Przeraża fakt, że państwo rosyjskie, dotknięte przecież II wojną światową i tragedią dwudziestu milionów ofiar tamtej pożogi, wszczyna w tej chwili wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu.

W tej dramatycznej sytuacji łączymy się, zarówno myślami, ale też taką wzajemną solidarnością z narodem ukraińskim. Szczególnie w naszych głowach i sercach dziś Czernihów, od 2008 roku nasze miasto partnerskie. Jeszcze w styczniu wysłałem do tamtejszego mera oficjalny list ze słowami wsparcia. Dziś, dzięki wciąż jeszcze działającej łączności internetowej, jesteśmy w stałym kontakcie. Na bieżąco też mamy informacje od ks. Andrzeja Kwiczały, proboszcza z polskiej parafii w Maniewiczach na Wołyniu. Nie tak dawno tarnobrzeżanie cudownie wsparli mieszkającą tam jeszcze garstkę Polaków. Wtedy wydawało się, że skrajna bieda to największy dramat tych ludzi. Dziś śpieszymy do nich ze słowami otuchy w obliczu wojny. Jesteśmy z nimi. Wiem, że to są tylko słowa, ale w takiej sytuacji także słowa wsparcia bardzo wiele znaczą. Mieszkańcy Czernihowa, Maniewicz, mieszkańcy całej Ukrainy mając świadomość, że mają poparcie całego świata, wierzą, że ta sytuacja zakończy się dla nich dobrze, że zakończy się szybko.

Niestety, żadna wojna nie jest bez ofiar, żadna nie pozostawia śladów… Sytuacja na Ukrainie tym bardziej nas dotyka, że w kilku tarnobrzeskich szkołach uczy się młodzież z Ukrainy. Teraz dzieciaki były na feriach w swoich rodzinnych domach… Jeśli będzie trzeba udzielimy wsparcia, by uczniowie mogli wrócić do Tarnobrzega. Być może będą się tu chciały schronić ich rodziny. Jesteśmy gotowi, by nieść pomoc. Jesteśmy dzisiaj z Czernihowem, Maniewiczami, z Kijowem, z Ukrainą. Przede wszystkim z ludźmi, którzy dziś tam przeżywają koszmar wojny. Miejmy nadzieję, że świat kiedyś nie tylko oceni, ale rozliczy odpowiedzialnych za tę tragedię.”

Tarnobrzeska Rada Kobiet oraz Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu utworzyło w mediach społecznościowych grupę pn. „Tarnobrzeg – podkarpacie dla Ukrainy”

Tarnobrzeska Rada Kobiet oraz Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu wita Wszystkich. Jest to grupa, której celem będzie realna pomoc dla osób i zwierząt z Ukrainy w przypadku, jeżeli dojdzie do tego, iż będą zmuszeni uciekać ze swojego kraju ogarniętego działaniami wojennymi i szukać bezpiecznego miejsca u nas, w naszym województwie, w naszym mieście.
Dobrze abyśmy mieli wstępnie bazę osób i miejscowości, które, gdy zaistnieje potrzeba udzielą u siebie schronienia, dadzą pracę.
Dobrze jest mieć także listę punktów, gdzie w powiecie tarnobrzeskim , będziecie chcieli organizować zbiórki potrzebnych rzeczy. My podjedziemy i zabierzemy aby przekazać dalej.
Może okazać się, że te informacje nigdy się nam nie przydadzą, ale bądźmy w pełni przygotowani na ewentualną pomoc.
Na tej grupie nie piszemy o niczym innym tylko zgłaszamy chęci i gotowość do udzielenia konkretnej pomocy np.:
Dziękujemy za każdą odpowiedź z chęcią udzielenia pomocy. – czytamy w opisie
 
Link do grupy – tutaj
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
35 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wrzos
1 rok temu

ANI UKRAINCY ANI POLACY NIE SA DOBRYM NARODEM, WIEC MOGA SOBIE RECE PODAC, ALE STANOWCZE NIE DLA ROSJI ZA ATAK NA BEZBRONNY KRAJ

Adim
1 rok temu
Reply to  wrzos

Ukraina to dziecko Rzeczpospolitej i Polska racja stanu dlatego nalezy bronic tego terytorium. Inna sprawa to ukraincy i za luxobujstwo musza poniesc konsekwencje. Karma wraca.

Polak
1 rok temu

Pamiętajmy o Wołyniu i miejmy świadomość banderyzmu występującego na Ukrainie. Sojusz, nie braterstwo.

Łysy
1 rok temu
Reply to  Polak

Zwłaszcza że rok 2022 ogłosili rokiem Bandery ktorego uważają za bohatera narodowego a wydarzenia na Wołyniu nie uznają za ludobójstwo tylko za polską prowokacje.

Janusz
1 rok temu
Reply to  Łysy

Byłem wiele razy we Lwowie i czerwono-czarne banderowskie flagi wiszą na wielu urzędach a nawet szkołach a ulic i placów imieniem zbrodniarza jest coraz więcej.

Janusz
1 rok temu

Ukraincy to nie są nasi bracia nie dajmy sobie wmawiać przez media i polityków coś co nie jest prawdą i dać się wciągać w nie nasz konflikt.Rosjanie pewnie zajmą UA w ciągu kilkunastu dni i będzie po wojnie.

obywatel
1 rok temu

Bożek co ty opowiadasz – Rosja to się Niemcami dogadali ( Hitler że Stalinem ) i napadli na Polskę – doucz się ??
Jak to zawsze bywa gdzie dwóch zbrodniarzy i oszustów się dogadać to wcześniej czy później wezmą się za łby .

walt
1 rok temu

szacunek dla zdradzonych o świcie Ukraińców,że stawiają czynny opór i choć rozdziera nieraz serce to trzeba im oddać,że podjęli heroiczną walkę z wielokrotnie silniejszym rywalem,który może pozwolić sobie na bezkarność na arenie międzynarodowej jako mocarstwo atomowe.

oby wytrwali,z całego serca im kibicuję,mimo,że mojego pradziadka też UPA zamordowała to nie jestem małostkowy by dziś o tym przypominać.
zwłaszcza,że w interesie naszym i Rzeczpospolitej bardziej niż wcześniej jest wolna i demokratyczna Ukraina zmierzająca w stronę Zjednoczonej Europy.

dziś widać jak na dłoni jakie mieliśmy szczęście do Gorbaczowa i Jelcyna i elit politycznych sprzed ponad 20 lat,że zdołali to swoiste „okienko pogodowe” wykorzystać i wprowadzić nas do NATO i Zjednoczonej Europy.

mrzonki o Międzymorzu można dziś zweryfikować patrząc na to,że sami też z Rosją bez wsparcia bylibyśmy bezsilni.
zresztą orban to rosyjski agent i kilka tygodni temu był na Kremlu obściskiwać się RasPutinem2 ale wiadomo to sojusznik pisuaru to jemu wolno.

Polak
1 rok temu
Reply to  walt

To ilu Ukraińców przyjąłeś lub przyjmiesz w najbliższym czasie do siebie do domu i będziesz utrzymywał? Ja nie przyjąłbym do domu żadnego uchodźcy. Najpierw trzeba rozwiązać nasze problemy w Polsce i zabezpieczyć interes Polaków, bo żeby pomagać komuś innemu trzeba wpierw samemu stać się bogatym i silnym.

walt
1 rok temu
Reply to  Polak

szykuję właśnie lokal i bardzo chętnie przyjmę w miarę możliwości poszkodowanych tą wojną.
w Polsce mamy nieporównanie mniejsze i nie egzystencjalne problemy ale też w miarę możliwości staram się pomagać pośrednio i bezpośrednio.
a nie tylko dając Owsiakowi 😉

Polak
1 rok temu
Reply to  walt

Uwierzę jak zobaczę, słowa są tanie. W tzw. krajach trzeciego świata ludzie mają jeszcze gorzej, a jednak Polacy solidaryzujący się teraz z Ukraińcami nie przyjmują tamtych ludzi do swoich domów. Idealnie byłoby, gdyby każdy pilnował i dbał o swoje podwórko, ale w rasie ludzkiej to niemożliwe, a żeby móc efektywnie pomagać komuś innemu trzeba wpierw samemu stać się bogatym i silnym.

walt
1 rok temu
Reply to  Polak

ale życie uczy,że bogaci niespecjalnie chcą się dzielić a biedny czasami odda potrzebującemu wszystko co ma.
różnie to w życiu bywa.
moją babkę też pierw UPA osierociła a potem Armia Czerwona wyrugowała z domu i przeniosła kilkaset kilometrów i pamięć o tej traumie u mnie w 3 pokoleniu wciąż jest żywa.
dlatego gdy będę mógł to pomogę w miarę możliwości.

jasne,że są tacy co mają lepiej od nas ale wielu więcej ma dużo gorzej niż nawet przeciętny dziś Polak.

Paweł
1 rok temu
Reply to  Polak

Dokładnie. Porównałbym to do tego, jak w samolotach w przypadku spadku ciśnienia w kabinie należy nałożyć maskę do oddychania najpierw sobie a później dziecku.

walt
1 rok temu

swoją drogą to ładny tu mamy ściek Piotrze jeśli takie jawnie prorosyjskie i prowokacyjne komcie dopuszczasz.trochę wstyd.

Alf
1 rok temu

Pamiętajcie ,że jak raz dwa rozprawią się z nimi to mogą przyjść i do nas . Armię mamy gorszą niż Ukraina. Zachód sam się rozbroił potrafi tylko sankcje gospodarcze nakładać. Robi to zresztą bardzo umiarkowanie i nieskutecznie. Ameryka jest daleko. Są jeszcze Chiny , które czekają i patrzą .Mamy według mnie możemy nieć powtórkę z 1939

walt
1 rok temu
Reply to  Alf

Chinom to nie przeszkadza bo na podobnych zasadach marzy się im odbicie Tajwanu.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Alf

Chiny to czekają na okazje jak dobrać się do Tajwanu , dlatego siedzą cicho , patrzą na to co niby robią na zachodzie a tu Niemcy jak w 1939 ( pakt – są przeciw restrykcjom ), FIFA ma w dupie ( kasa ważniejszą jak zawsze), restrykcja do du…y na pokaz , które efektów nie przyniosą – śmiech tylko.
Czym dalej granicą z bandytami ( od sierpa i młota) od granic Polski tym lepiej dla nas , tak było i jest .

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

wielki przyjaciel Polaków Victor Orban,który regularnie odwiedza władymira na Kremlu też niespecjalnie wspiera sankcje,przypadek ?

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Z tym zgoda – taki przyjaciel – kto przeciw : Niemcy, Włosi temu się dziwić nie można zawsze trochę z faszyzmu pozostało ( takie lewicowe podejście jak u bolszewików) ale Węgrzy ??

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

piszesz tak jakbyśmy w Polsce nie ogrzewali rosyjskim węglem od dawna i jakby to w czymś takiemu kaczyńskiemu z morawieckim przeszkadzało 😛

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

To że ogrzewają rosyjskim węglem to fakt , pisałem kiedyś jak górnicy z Katowic przywitali ????” poseł ze Śląska , oszust z Wrocławia” ( bo coś górnikom obiecywał).
Gaz też jest jeszcze z Rosji ( tak jak jest ciepło w Tbg) – to jest spadek po lewicy i PO, PSL – po części nasza kasa szła na te bomby dla ruskich, bo to fakt.
A z węglem z Rosji najczęściej ogrzewana są mieszkania które zostały sprzedane przez urzędasów miejskich zagranicznym firmom ( w większości niemieckim chyba).

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

jasiński z pisu też z ruskimi gaz negocjował nie tylko inne ekipy.
znamienne jak na kolegę kaczyńskich od bardzo dawna.

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Grunt że z tą poskomunistyczną narracja byłych aparatczyków ( kolegów partii bolszewickiej) epoka ta się kończy i słusznie , czas najwyższy !

Irek
1 rok temu
Reply to  Alf

Kto sie ma z NIMI rozprawić? NATO? Nawet osoby z administracji Bidena twierdzą że Ukraina zostanie zajęta w tydzień a Kijów zostanie zdobyty w max.96 godzin poza tym na Ukrainie jest już prawie 100.000 rosyjskich żołnierzy a dodatkowo jadą „Kadyrowcy” z Czeczenii a oni już idą na całość – nie biorą jeńców i nie poddają się.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Irek

A Białorusini to co ???
Udostępnili swoje tereny a bolszewik z NKWD ma teraz blisko do Kijowa !

Seba
1 rok temu
Reply to  Alf

Ruskie już idą na obwód lwowski.

Bolek
1 rok temu

Drodzy Ukraińcy.Polska zawsze była otwarta i gościnna dla wszystkich prześladowanych i tak też będzie teraz. Wszyscy hejterzy i przeciwnicy pomocy drugiemu człowiekowi to nic nie znacząca mniejszość która tylko potrafi głośno krzyczeć i mówić -nie .Krótko mówiąc putinowscy użyteczni idioci.Mam nadzieję że po powrocie do wolnej ojczyzny zawsze z sentymentem będziecie wspominali otwartosć i gościnność swoich polskich sąsiadów

Paweł
1 rok temu
Reply to  Bolek

Wypowiedź niczym u Cezara 🙂 Alter-ego?

Alf
1 rok temu
Reply to  Bolek

W wielu rzeczach się nie zgadzamy , ale tu Cię popieram

Odyseusz
1 rok temu

Bardzo mocny materiał ale jakże prawdziwy, nie to co zakłamany przekaz masmediów! https://fb.watch/boOPArqgKb/

wykrzyknik.jpg
Alf
1 rok temu

Dziś powinniśmy okazać słowa i gesty wsparcia tym Ukraińcom , którzy ciężko tu pracują i tym którzy tu dotrą uciekając przed wojną

łysy
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Raczej im ten rok UPA już nie wypali.

Alf
1 rok temu
Reply to  łysy

Należy sobie odpowiedzieć , kto dla nas jest większym wrogiem i zagrożeniem. Wspierając dziś Ukrainę osłabiamy Rosję. Wolisz dziś wysyłać pomoc , czy jutro walczyć i przelewać naszą krew i rujnować nasz Kraj ?

Seba
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Ruskie idą na Lwów

Postaw mi kawę na buycoffee.to
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content