Tymczasowe schronienie dla 600 uchodźców – w Tarnobrzegu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego

Posiedzenie sztabu kryzysowego powołanego przy prezydencie odbyło się dzisiaj w urzędzie miasta. Przedstawiono m.in. gotowość miasta na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Tarnobrzeg, podobnie jak inne miasta z Podkarpacia, nie jest miejscem docelowym, do którego kierowani są uciekający przed wojną Ukraińcy. Ci, zgodnie z wytycznymi, w pierwszej kolejności lokowani są w innych województwach. Nie wyklucza się jednak scenariusza, że zajdzie potrzeba przyjęcia dużej liczby uchodźców także w Tarnobrzegu.

– Na ten moment jesteśmy na taką ewentualność gotowi – zapełnił prezydent miasta Dariusz Bożek. W mieście przygotowywany jest m.in. budynek po byłym gimnazjum nr 3, w którym tymczasowe schronienie mogłoby znaleźć do 600 osób.

– Na dzisiaj mamy już zapewnione wszystko, czego rodziny z Ukrainy mogłyby potrzebować, od warunków bytowych, przez pomoc rzeczową jak odzież, pościel, środki higieniczne, po transport, wyżywienie, pomoc medyczną, psychologiczną czy prawną. Gdy będziemy mieć u siebie rodziny z Ukrainy na pewno potrzebni będą wolontariusze, tłumacze – podkreślił włodarz. Jednocześnie podziękował wszystkim, dzięki których olbrzymiemu zaangażowaniu tak szybko udało się przygotować miasto na ewentualność zapewnienia schronienia uchodźcom.

W posiedzeniu, którego gospodarzem był prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek udział wzięli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta, jednostek miejskich oraz instytucji działających na terenie Tarnobrzega zaangażowanych w organizację pomocy uchodźcom. Głównymi koordynującymi działaniami w kwestii przyjmowania uchodźców jest Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz Straż Miejska w Tarnobrzegu. Za kwestie lokalowe odpowiada TTBS, MOPR zajmuje się koordynowaniem działań z zakresu pomocy społecznej oraz wyżywienia. Kierownik Przychodni Specjalistycznej w Tarnobrzegu odpowiada za koordynację opieki medycznej dla uchodźców, Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu są odpowiedziane za zapewnienie pomocy psychologicznej. Obsługi prawnej podjęła się Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach rejon Tarnobrzeg, która w Tarnobrzegu realizuje program nieodpłatnej pomocy prawnej. Zbiórką darów rzeczowych zajmuje się Tarnobrzeska Rada Kobieta wraz z Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu.

Dotychczasowe działania sztabu kryzysowego przedstawione zostały podczas kolejnego w tym dniu spotkania. Tym razem w Tarnobrzeskim Domu Kultury z prezydentem miasta i jego służbami spotkali się dyrektorzy szkół i przedszkoli tarnobrzeskich oraz placówek ochrony zdrowia.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
63 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lucy
1 rok temu

Bardzo dobrze. Mam nadzieję że udało się uruchomić prysznice przy hali, choć na 600 osób to deczko mało.

Ada
1 rok temu
Reply to  Lucy

Można też wstawić turystyczne, przenośne. Np. w szatniach.

Ewa
1 rok temu
Reply to  Lucy

Wszystko mają gotowe tylko ludzi nie ma W budynku na dekutowskuego ciemno. Powinni zgromadzone rzeczy przekazywać w miejsca w tbg w których są uchodźcy

Nina
1 rok temu
Reply to  Ewa

Dokładnie gotowe a na co czekają że ktoś im przywiezie?. Panie prezydencie wynająć autobus i jechać choćby do przejścia w Drohusku (CHEŁM), tam mnóstwo matek z dziećmi czekają na zabranie. A wszystko piszą na faceboook: Pomoc dla Ukrainy

Miasto przyjazne to Tarnobrzeg
1 rok temu
Reply to  Nina

Kto za to zapłaci, lepiej czekać, aż władze wojewódzkie zadecydują i nam każą przyjąć, może szpital i SOR w Tarnobrzegu przywrócą do pełnej funkcjonalności dla mieszkańców i obywateli Ukrainy, tak by wszyscy skorzystali, a bajery o lądowisku odłożyły na półkę, dość niszczenia Tarnobrzega.

Moje miasto to Tarnobrzeg
1 rok temu

Teraz przydałoby się, żeby władze wojewódzkie pomogły przy szpitalu i SORze, bo Tarnobrzeg jest lepiej przygotowany niż Stalowa Wola. Tarnobrzeg to dobrzy i serdeczni ludzie, przyjazne i tolerancyjne miasto.

Paweł
1 rok temu

Proces obywatela, w którym musi się tłumaczyć ze słów, to też przejaw tej serdeczności i tolerancji?

Moje miasto to Tarnobrzeg
1 rok temu
Reply to  Paweł

Tarnobrzeg to serdeczne i tolerancyjne miasto. Dobro powróci do miasta.

Paweł
1 rok temu

Nie o to pytałem, do tego powtarzasz się. Ale skoro nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste pytanie, to szkoda mojego czasu.

Moje miasto to Tarnobrzeg
1 rok temu
Reply to  Paweł

Nie znam tematu. Twoja Stalowa na tle Tarnobrzeg a wypada bardzo blado, dlatego musisz atakować i trollować. Dobro zawsze wraca.

obywatel
1 rok temu

Tak właśnie zaczynał bandyta PUTIN , od kneblowania ust mieszkańcom niepokornym , cenzura, zakaz wypowiedzi krytykujących ( obrażających ) władze i efekt jest jaki jest . Poprawność polityczna innych ( dla kasy i spokoju) stworzyła potwora – czyli KŁAMSTWO, OSZUSTWO i OKRADANIE z PRAWDY obywateli, mieszkańców i ludzi !!! przecież władzy NIE Wolno ???

Kto jak kto ale lokalny bożek celebryta i serdeczność oraz tolerancja ????

Bozo
1 rok temu
Reply to  obywatel

Racja. Ale gdzie jest ten przydupas urzędniczy juliusz? Czyżby wyczuł zagrożenie bombardowania i ukrywa się w publicznym sraczu za ponad pół miliona złotych i dlatego przestał chwalić? Łapówkarz skazany prawomocnym wyrokiem zrobił tam tajny schron w sraczu?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Bozo

O niejakim rzeczniku burmistrza ” Juliusz Cezar” też wspomniano na sali rozpraw !

sołtys
1 rok temu
Reply to  obywatel

jesteś odklejony bałwanie, nawet w takiej chwili potrafisz tylko ujadać na Prezydenta, podaj swoje imię i nazwisko a wszystko stanie sie jasne

obywatel
1 rok temu
Reply to  sołtys

Kto jest odklejony ???

Człowiek niewiarygodny to zero !
Trzeba tępić takich jak Putina !
Po co ten kolejny cyrk w wydaniu urzędasów ??? Kolejne fotki wójciny bez celu – posiedzenie sztabu kryzysowego ??? – kur…a jakieś jaja ???
Czyżby w tej mieścinie nie było planów na wypadek stanów nadzwyczajnych ( np: powodzi, wojny itd ) ???
Po kiego w takim razie jest sztab , po jakiego ch …a ???

Paweł
1 rok temu

Jestem Tarnobrzeżaninem, co prawda nie pracuję w urzędzie, sądzie itp., ale jestem z tego miasta. A ty, który kreujesz się na miejskiego patriotę, tego tematu nie znasz? To jak ty się interesujesz tym, co się dzieje w mieście?

Alf
1 rok temu

Myślę ,że tłumaczami mogą być prędzej ludzie starsi , którzy w szkole mieli obowiązkowy rosyjski. Starsi Ukraińcy też uczyli się tego języka. Nomen omen powinni się dogadać po rosyjsku. Może zgłoszą się też Ukraińcy od lat pracujący w naszym kraju , którzy poznali nasz język. Boję się ,że tych uchodźców mogą tu dotrzeć miliony. Rosja stosuje taktykę spalonej ziemi vhcąc tych dzielnych ludzi zastraszyć. Trzeba już działać Panie Prezydencie

Art
1 rok temu
Reply to  Alf

Ja, mój młodszy brat i moja młodsza siostra z rocznika 79 mieliśmy w szkole obowiązkowo język rosyjski. Nie wiem jak z późniejszymi rocznikami. Z tym problemu być nie powinno tym bardziej, że młodzi Ukraińcy znają też język angielski. Poza tym są dostępne różne translatory.

Art
1 rok temu
Reply to  Alf

Nie sądzę jednak, że Ukraińcy chcieliby rozmawiać po rosyjsku.

As
1 rok temu
Reply to  Art

Też mi się wydaje to przewrotne , ale tak można się łatwiej dogadać, wiedzą ,że ruscy są dziś naszym wspólnym wrogiem .Oni dziś krwawią być może po to ,żebyśmy my nie musieli krwawić jutro.

wola
1 rok temu

Można rozważyć też dodatkową powierzchnię mieszkaniową na Bogdanówce. Śp ksiądz Michał Józefczyk wybudował lecz nie zdążył ukończyć budynku dla osób bezdomnych. Może warto zabiegać o pieniądze na szybkie wykończenie go i przeznaczyć dla matek i dzieci z Ukrainy. W końcu sytuacja się unormuje i rodziny wrócą do siebie a budynek wróci do pełnienia pierwotnych funkcji.

Moje miasto to Tarnobrzeg
1 rok temu
Reply to  wola

Miałem o tym kiedy mówić, bo budynek noclegowni stoi pusty. Tak samo w budynku dworca PKP Tarnobrzeg na piętrze można by przechować koło 100 osób.

Ada
1 rok temu
Reply to  wola

Masz rację. Budynek jest prawie wykończony.

Krótka historia SP 5
1 rok temu

Był październik 1971 roku – w jesienny poranek grupa 340 uczniów, dotychczas zdobywających wiedzę w SP nr 4, pod opieką kilkunastu nauczycieli, w zwartej kolumnie maszerowała przez miasto pod nowopowstały budynek przy ówczesnej ulicy Zawadzkiego. Na miejscu oczekiwali ich przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni rodzice. Potem uroczystości, kwiaty i wreszcie punkt kulminacyjny – przecięcie wstęgi. Tak rozpoczęła swoją działalność Szkoła Podstawowa nr 5, popularnie zwana „piątką”. Przez prawie trzydzieści lat swojego istnienia stała się ona nieodzownym elementem krajobrazu Tarnobrzega.

Wraz z Reformą Edukacji „piątka” otrzymała status gimnazjum i, ponieważ w budynku szkoły działa jeszcze Szkoła Podstawowa nr 5, przekształciła się w Zespół Szkół nr 3. Od 1 września 2004r. działa jako Gimnazjum nr 3.

Ada
1 rok temu

Kto pozwolił na taką dewastację po zamknięciu gimnazjum? Wstyd dla włodarzy miasta. Tym bardziej, że na dachu wyłączono ogniwa fotowoltaiczne Wewnątrz szkoła była bardzo zadbana. Wystarczyło docieplić, ale władze od dawna planowały sprzedaż budynku i z tym się nie kwapiły.

Odyseusz
1 rok temu

Cudownym sposobem budynek po szkole nr 3 rzekoma ruina nie nadająca się do eksploatacji staje się pełnowartościowym obiektem. Morał_-był/jest kupiec aby tanio kupić najpierw trzeba go zohydzić mieszkańcom, a przecież to świte miejsce do wykorzystania choćby na cele WOT

wrzos
1 rok temu

50 LAT TO JEST SPOOORO CZASU PRZEZ TE LATA BUDYNEK TEJ DAWNEJ SZKOLY ZROBIL SIE MALO ELEGANCKI. MAMY JUZ XXI WIEK I W JEGO MIEJSCE MOGLO BY POWSTAC COS ZUPELNIE INNEGO O MODNEJ NOWOCZESNEJ ARCHITEKTURZE CO ZDECYDOWANIE UPIEKSZALOBY TEN REJON SRODMIESCIA TARNOBRZEGA, TYM BARDZIEJ ZE W BLISKIEJ PERSPEKTYWIE CZASOWEJ POWSTANIE DUZA GALERIA W NOWOCZESNYM STYLU, WIEC TAKIE SZTAMPOWE PUDLA JAK TA SZKOLA NIE PASUJA TU A JESZCZE BARDZIEJ TA GRANATOWA BRZYDOTA DAWNEGO MERKUREGO. DLACZEGO NIKT NA PSS-IE NIE WYMUSI WOLI JEGO ROZBIORKI!!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  wrzos

A kto to do ruiny doprowadził ten budynek i otoczenie ??
Bredzisz ! To ta pierd …na galeria może nie pasuje do otoczenia ??
Wszystko można doprowadzić do ruiny , brak gospodarza to jest szpetny ,

Neltah
1 rok temu
Reply to  wrzos

Masz 30 placów na bloki w mieście, tam stawiać bloki ,a np na os. Dzików jest kilka hektarów nieużytków pod całe osiedle,używanych obecnie przez szkołę Rolniczą. Gdzie sie podział deweloper? Nie widział działki?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Neltah

Tylko że w centrum można ( zarobić) za mieszkania i dostać duża kasę ( większą) i o to chodzi

Neltah
1 rok temu
Reply to  obywatel

Przecież miasto wyprzedało niemal wszystkie działki aż po sam wał na Podłężu,Nadolu aż po Zakrzów. Czy nie zarobili za nie? Ile potrzebują jeszcze kasy za działki? Jeśli będzie napływ Ukraińców do Polski to bloki będą stawiać wszędzie i nikt nie będzie narzekał że bliższe centrum czy dalsze centrum. Ja sie cieszę że jednak nie po trupach i ktoś poszedł po rozum do głowy w sprawie tego budynku po gimnazjum3 i na tym pora zamknąć dyskusję w tej sprawie.

Ada
1 rok temu
Reply to  wrzos

Ale SP 4 jest elegancka? To bliźniaczy budynek.

Poszukiwani wolontariusze!
1 rok temu
Reply to  Ada

Tak ,dokładnie, a w budynku gimnazjum znowu jest pięknie w środku, tynki zostały te same, bo były dobre, tylko  wystarczyło pomalować, nic sie nie sypało, podłogi dobre,nawet sala gimnastyczna jest już ok .wystarczyło pomalować, posprzątać. Zniszczone było tylko to wyposażenie sal i łazienek a nie cała szkoła. Przez cały czas, od czerwca ubiegłego roku trwała kampania uniżająca znaczenie budynku, która okazała sie kłamstwem

obywatel
1 rok temu

Wierutnym chyba kłamstwem i oszustwem – aby ZBYĆ a wtedy zapewne premie byłyby większe ???

walt
1 rok temu

taki moment by się ścigać ze Stalową na dobroczynność ? serio ?! brawo dla wszystkich ludzi dobrej woli. nie można im szczędzić pomocy i to nie tylko z powodu ludzkich-oni biją się także o nasze bezpieczeństwo i przyszłość naszych/waszych dzieci ! i szacunek dla Zełenskiego i całej ekipy bo postawili się,mają pomysł i walczą mężnie,że serce rośnie ! jak widać bardzo dobrze przepracowano czas ostatnich lat i z pomocą nowoczesnego sprzętu zadają ciężkie straty i ruskim soldatom ale i tym osławionym bandytom wagnera czy kadyrowa. bardzo dobrze,że dziś polskie migi 29 przekazujemy Ukraińcom. ruskim została już tylko tępa i ślepa siła i ostrzał rakietowy czym częstują zbrodniarze Charków. oby tym razem udało się zbrodniarzy postawić przed sądem by zapłacili za każdą ofiarę i każdą łzę uciekającego przed wojną dziecka ! amen a siwy starzec zza oceanu powinien już dogadać się z bandytą erdoganem i wysłać poważny lotniskowiec na Morze Czarne tak by władymir nie straszył guzikiem,który ma nie tylko on. niestety ale trzeba się będzie chyba uciec do takich argumentów bo ewidentnie stary czekista władymir stracił kontakt z rzeczywistością o czym też świadczy jak zlekceważył Ukraińców wierząc w swoją pokrętną propagandę o upadłym kraju. jego armia strasząca przez lata właśnie… Czytaj więcej »

Tbg
1 rok temu
Reply to  walt

Łap minusa

walt
1 rok temu
Reply to  Tbg

dzięki serdeczne 🙂 mam nadzieję,że dzięki temu zasnąłeś snem błogim.
cieszę się,że mogę komuś poprawiać humor.
napisz jeśli więcej tej łaski potrzebujesz.miłego dnia 😉

ahcos
1 rok temu

a kościół coś cicho siedzi 🙂 gdzie to miłosierdzie ??

obywatel
1 rok temu
Reply to  ahcos

Słuchaj no MEN ..DO w kościele były zbiórki ( choćby u tarnobrzeskich Dominikanów w ostatnią niedzielę – na żywność) , ludzie dawali więcej w tym celu niż na tace – więc lewacka wszo zamknij się .
Działają bez bolszewickiej propagandy i pierd …ch zbytecznych konferencji .
Jakbyś chodził do kościoła to byś wiedział – konferencje w obecności mediów są zbędne i niczemu nie służą oprócz lansu ( dodajmy bezczelnemu i prymitywny).

ahcos
1 rok temu
Reply to  obywatel

a gdzie propaganda obrazkowa ?? opuszczasz się

obywatel
1 rok temu
Reply to  ahcos

Z tym to wiadomo do kogo ??

ahcos
1 rok temu
Reply to  obywatel

nie świruj pawiana 😉

ahcos
1 rok temu
Reply to  obywatel

miłosierdzie twe nie zna granic 🙂 czuję się łechtany tymi epitetami

obywatel
1 rok temu
Reply to  ahcos

Miłosierdzia do tego nie mieszaj , prawda to prawda !

ahcos
1 rok temu
Reply to  obywatel

a zapomniałem że u was to miłosierdzie to tylko dla wybranych 🙂

obywatel
1 rok temu
Reply to  ahcos

Tak jak kasa tylko dla wybranych w urzędzie miasta a dopłat do wody dla mieszkańców miasta jak nie było tak nie ma , czyli nie dla ” krótkotrwałej kalkulacji politycznej ” a dla długoterminowej kalkulacji prywatnej ???

obywatel
1 rok temu

Urzędasy debatują a w Tarnobrzegu tzw ” obwodnicę” ( drogę obwodową buduje STRABAG – jak podają źródła z kapitałem rosyjskim – a tu kur….a spektakl w postaci konferencji – TO IM NIE PRZESZKADZA ( ani wójcinie, ani urzędnikom ani radnym )
– jaki ku ..a solidaryzm ???
Kapitał Putina im nie przeszkadza ????

Józiek
1 rok temu
Reply to  obywatel

Niech skończą jak już zaczęli, a potem #idinahui

Paweł
1 rok temu
Reply to  Józiek

Popatrz, z tym nie masz problemu że „ruskie”? Czemu nie unieść się honorem i wstrzymać budowę lub zerwać kontrakt, żeby pomóc Ukrainie?

As
1 rok temu
Reply to  obywatel

To co powinni według Ciebie teraz zrobić , zerwać kontrakt ?

obywatel
1 rok temu
Reply to  As

Ja tu nie podejmuje decyzji i jak to kiedyś Julcio Cezio napisał ” psy szczekają a karawana jedzie dalej” oraz że gow…o mam do gadania .

wrzos
1 rok temu

DO OBYWATEL TY TO NALEZYSZ DO TYCH, KTORZY W KOSCIELE LEZA KRZYZEM POL DNIA, PO WYJCIU Z NIEGO PIERWSZEGO LEPSZEGO CZLOWIEKA POWIESILBYS NA ROZANCU TYLE W TOBIE JEST JADU I NIENAWISCI DO INNYCH. SWIADCZA OTYM ZAMIESZCZANE TU TWOJE WYPOWIEDZI!!!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  wrzos

Cicho urzędasie . O tym co piszesz to w sam raz pasuje do ciebie i tobie podobnym !

Poszukiwani wolontariusze!
1 rok temu

Poszukujemy wolontariuszy do pomocy przy sprzątaniu szkoły i przy pracach remontowych w budynku Gimnazjum nr3 na Dekutowskiego. Kto ma czas i chęć ,zapraszamy ,więcej informacji poniżej.
https://echodnia.eu/podkarpackie/tarnobrzeg-remont-zdewastowanej-szkoly-na-przyjecie-uchodzcow-z-ukrainy-to-tytaniczna-praca-potrzebni-wolontariusze-foto/ar/c1-16075879

Paweł
1 rok temu

Yyy, serio? Po co my płacimy podatki, żeby robić jeszcze za służby itd. które są z nich utrzymywane? Co jeszcze, może na jakiejś ulicy chodnik pozamiatać??

Tajfun
1 rok temu
Reply to  Paweł

Uwaga Troll i na pewno nie jest z Tarnobrzega. Chce nas kłócić, podjudzać i nastawiać jeden na drugiego.

Paweł
1 rok temu
Reply to  Tajfun

Już pisałem, że jestem Tarnobrzeżaninem i to nawet pod tym postem. Gdybyś się interesował sprawami miasta i czytał wpisy, to byś to wiedział. Ale ty masz jedną gadkę, jak ci się nie podoba czyjaś wypowiedź: troll nie z Tarnobrzega.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Paweł

Ciekawe czy TTBS też robi za darmo ??? Tylko pytam !

Poszukiwani wolontariusze!
1 rok temu
Reply to  obywatel

pracowników mają kilku a roboty jest na cała szkołę, z tym że chodzi o sprzątanie i mycie. Pomysł z wolontariatem został zaproponowany na stronie „ratujmy gimnazjum” a wcześniej na konferencji prasowej Konfederacji z października. Pomysł sie sprawdził, bo wolontariuszy przyszło sporo i przychodzą nowi.

telewidz
1 rok temu

Kasie Dowbor z telewizją niech zatrudnią. Wyremontują w kilka dni.

obywatel
1 rok temu

Zaproś tych co dostawali premie w urzędzie miasta w 2021 roku – chyba koryto było warte mln złotych ???

Slayer
1 rok temu

Rada Kobiet wszystko załatwi więc nie ma się czym martwić

obywatel
1 rok temu
Reply to  Slayer

Ta ?? Odezwa już już jest na miejskich tablicach !
Czyżby urząd sobie nie radził ???

Postaw mi kawę na buycoffee.to
63
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content