Mieszkanie pod wynajem – sprawdzamy czy to dobry pomysł

Jeśli mamy większą kwotę pieniędzy to zastanawiamy się jak ją ulokować, aby nie stracić, a wręcz zyskać. Na myśl przychodzi nam kupno nieruchomości, dokładniej mówiąc mieszkania, aby je następnie wynająć. W ten sposób możemy zapewnić sobie dodatkowy dochód. Jeśli mamy kilka takich nieruchomości to nawet może nam to zapewnić cały dochód.

Dobre przygotowanie

Kluczem do udanego procesu inwestycyjnego jest dobre przygotowanie. Zanim cokolwiek zrobimy musimy to porządnie przemyśleć. Warto sporządzić szczegółowy plan związany z całym procesem inwestycyjnym. Im więcej informacji będzie w tym planie tym lepiej będziemy przygotowani, zwłaszcza na wszelkie ewentualności. Po zarobieniu pieniędzy możemy dowiedzieć się w co inwestować małe kwoty i dalej pomnażać nasz kapitał.

Kredyt na mieszkanie

Jeśli nie posiadamy w tej chwili kapitału ale chcemy wziąć kredyt na mieszkanie to też trzeba pomyśleć o tym wcześniej. Należy się umówić z doradcami finansowymi w różnych bankach i popytać o ofertę. Na koniec należy porównać wszystkie oferty pod kątem oprocentowania, prowizji, szybkości i stopnia skomplikowania procedury kredytowej. Dowiemy się też jaką mamy zdolność kredytową i na jakie mieszkanie możemy liczyć. Jeśli jesteśmy dość młodzi to być może w bankach będą oferowanie ulgi dla młodych na strat.

Warto także wcześniej mieć przygotowany wkład własny, ponieważ to jest jeden z warunków uzyskania kredytu hipotecznego. Wiadomo, że nie zgromadzimy go w jeden dzień dlatego na ten aspekt trzeba się przygotować odpowiednio wcześniej. To utwierdza w przekonaniu, że inwestycja w mieszkanie to proces, który zajmuje wiele czasu.

Pieniądze po zakupie

Warto mieć także pieniądze odłożone już na czas po zakupie. Może się tak zdarzyć ,że nie od razu znajdziemy lokatorów. W takim razie będziemy musieli sami płacić czynsz. Być może okaże potrzebny remont czy też drobne naprawy. Także podczas samego najmu rożne rzeczy po prostu się zużywają i należy je wymienić lokatorom.

Szukanie odpowiedniego mieszkania

Mieszkanie pod wynajem musi spełniać określone warunki. Najlepiej, żeby miało korzystną lokalizację, czyli było blisko centrum miasta lub z dobrym dojazdem do centrum. Jeśli mówimy o mieszkaniach w Warszawie to największą zaletą lokalizacyjną w tym mieście jest niewątpliwie bliskość metra, którym można przemieszczać się bardzo szybko.

Idealny rozkład

Sam rozkład mieszkania także mam kilka czynników decydujących o łatwiejszym wynajmowaniu go w przyszłości. Jeśli będziemy docelowo wynajmować oddzielne pokoje w mieszkaniu to nie inwestujemy pokoje przechodnie. Ewentualnie sprawdźmy czy można potem zrobić remont i podzielić pokoje tak, aby dało się zrobić nieprzechodni pokój. Pamiętajmy jednak, aby nie robić zbyt małych pokoi. Na wyposażeniu musi znaleźć się pralka, suszarka do ubrań, deska do prasowania, garnki, sztućce i inne niezbędne w codziennym życiu rzeczy.

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content