Ścianka wspinaczkowa w Tarnobrzegu będzie otwarta po świętach

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora tarnobrzeskiego MOSiR-u ze ścianki wspinaczkowej będzie można korzystać po świętach wielkanocnych, czyli od wtorku 19 kwietnia br.

Ścianka wspinaczkowa została odebrana końcem 2021 roku, budowla została również przekazana przez władze miasta w zarządzanie Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu. 

– Organizacyjnie wspierać nas będzie lokalne stowarzyszenie, w składzie którego jest kilku pasjonatów – amatorów wspinania. Na weekendzie mamy dwudniowy kurs operatorów dla tych ludzi – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl dyrektor MOSiR, Przemysław Smoliński. – Osoby te robią sobie uprawnienia we własnym zakresie – kontynuuje.

Zgodnie z planem ze ścianki będzie można korzystać od wtorku 19 kwietnia br. – Oficjalne otwarcie z pokazem itp. planujemy w sobotę 23 kwietnia br. – dodaje P. Smoliński.

*************************

Ścianka wspinaczkowa była jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2016 roku. Twarzą tego projektu był obecny prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, pełniący wówczas funkcję przewodniczącego Rady Miasta. W grudniu 2017 r odbył się odbiór techniczny budowli o wysokości 18 metrów i wymiarów podstawy 10×10 m. Wstępnie koszty szacowano na około pół miliona zł, jednak ostatecznie ścianka wybudowana została za kwotę 669 tysięcy zł.

Jak zaznaczał podczas odbioru technicznego ówczesny prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, aby amatorzy wspinaczki mogli z niej korzystać, „gołe” ściany wnętrze budynku musi zostać odpowiednio przygotowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Na ten cel prezydent miał  zarezerwować w budżecie 250 tysięcy złotych (budżet na rok 2018 – przyp.red)), dodatkowej sumy niezbędnej do zakończenia prac, magistrat miał szukać w zewnętrznych programach dotujących.

O pieniądze na dokończenie budowy poprzedni samorząd ubiegał się w Ministerstwie Sportu. Podobne działania podjęły obecne władze Tarnobrzega, które wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Budowa i wyposażenie ścianki wspinaczkowej wraz zapleczem” złożyły w marcu 2019 r. Z treści złożonego wniosku wynikało, że do wykończenia ścianki brakuje 1 646 296,4‬ zł brutto.

– Wartość zgłoszonego zadania wynosi 2 293 293,94 zł brutto, w tym 646 997,54 zł brutto to wartość prac już wykonanych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania z Programu Sportowa Polska  wynosi  877 000,00 zł brutto – informował nasz portal rzecznik UM Tarnobrzeg Wojciech Lis, w październiku 2019 r.

Ostatecznie na dokończenie budowy ścianki, władze Tarnobrzega przeznaczyły pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Drugi etap budowy ścianki czyli wyposażenie jej wnętrza, kosztował 2 276 741.20 zł. Ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten cel przeznaczono 2 180 000,00 zł, zaś kwotę rzędu 96 741,20 zł stanowią środki finansowe z budżetu miasta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
walt
1 rok temu

w końcu… można zapraszać znajomych na ściankę 🙂
lepiej późno niż wcale 😉

Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  walt

Jeszcze trochę cierpliwości, ale miejmy nadzieję, że osoby korzystające będą zadowolone i potwierdzą, że warto ten kierunek kontynuować 🙂 Jak ktoś ma znajomych spoza Tarnobrzega, to niech ich zaprasza, zwłaszcza, że zbliża się sezon nad Jeziorem, więc atrakcji w naszym pięknym mieście będzie coraz więcej. A są one również dla turystów, więc przy takim wyjeździe do Tarnobrzega można przeżyć niezapomniane chwile – najlepiej zacząć od zwiedzania Muzeum Historycznego, oraz innych naszych zabytków (np. Kościoła Dominikanów, Starówki), i okolic (Sandomierz, Baranów Sandomierski), a następnie przeznaczyć czas na rekreację – ścianka wsponaczkowa, tyrolka i bardzo bogata oferta nad naszym akwenem. Także z roku na rok jest coraz lepiej! 😀

walt
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

ścianka kogoś dosłownie z kraju przyciągnie.
jezioro i jego infrastruktura niespecjalnie ale to długi temat.
sam też korzystam tylko w czasie tygodnia pracy,na weekendach nie mam zdrowia patrzeć na to co tam się wyprawia,zero przyjemności po prostu.

Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  walt

W jezioro trzeba po prostu włożyć trochę więcej pieniędzy, utworzyć więcej plaż, żeby plażowicze byli rozlokowani bardziej równomiernie. No i oczywiście muszą za tym iść inne inwestycje, więcej punktów gastronomicznych, parkingów, a także więcej atrakcji (w miarę dofinansowania). To miasto podwodne może być strzałem w dziesiątkę – nigdzie w Polsce nie ma takiego naturalnego oceanarium. No i mi się podoba pomysł wieży widokowej, a byłoby idealnie jakby na górze była jakaś kawiarnia i restauracja (np. pizzeria), teleskopy oraz możliwość gry w kółko i krzyżyk piłkami do koszykówki (które by się rzucało z góry do otworów na dole) – taka gra funkcjonuje w Belgradzie i naprawdę ciekawie to wygląda. No i na taką wieżę widokową mógłby być też jakiś wyciąg krzesełkowy, oczywiście dodatkowo płatny. Ale doceniajmy do co jest, z roku na rok widać, że nad Jeziorem są postępy, więc trzeba się cieszyć.

Bozo
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Pieldolisz jak potłuczony

wodnik
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

miasto podwodne oceanarium ludu galicyjski co ty bredzisz?

Romek
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Nie zachwalaj, bo jak okaże się, że ze ścianki nie ma zysków i trzeba do niej dokładać, to będziesz milczał jak w temacie realizacji projektu chodnikowego z budżetu obywatelskiego, który tak zachwalałeś.

Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  Romek

Nadal go zachwalam. Poza tym z BO nie ma co dyskutować, gdyż jest to suwerenna decyzja mieszkańców. Co innego termin realizacji, z tym mogą być problemy, ale miasto dany zwycięski projekt musi zrealizować.

Romek
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Józek, no to odpowiedz, kiedy w końcu ubóstwiani przez Ciebie urzędnicy zrealizują remont chodnika przy szaletach na ul. Piłsudskiego? Zapytałem Cię o to 3 dni temu. Chyba, że nie chcesz odpowiadać ze względu na to, że jak podaje TyNa:
„Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie unieważniła uchwałę budżetową miasta Tarnobrzega na rok 2022 w części dotyczącej Budżetu Obywatelskiego. RIO skasowała zwycięski projekt BO „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”, a w jego miejsce nakazała wykonać dwa inne zadania.”.

Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  Romek

Znowu RIO ma jakiś problem, więc masz odpowiedź. Jeśli są jakieś kwestie sporne to lepiej się wstrzymać z realizacją do czasu wyjaśnienia sprawy. Być może Miasto rozważa odwołanie się do WSA. Jeśli byłby korzystny wyrok, to wówczas można realizować budowę chodników w ramach BO. A jeśli Miasto by przegrało sprawę, to wtedy trzeba ze środków z BO wykonać te projekty wskazane przez RIO, a wówczas chodniki można ewentualnie wykonywać w ramach środków własnych, jeśli Prezydent tak postanowi. Ja to tak rozumiem. A nie odpowiedziałem wcześniej, bo nie zauważyłem pytania, przepraszam. Chociaż lepszym adresatem byłby naczelnik odpowiedniego wydziału, ja to tylko mogę domniemywać w czym leży problem.

Prawnik
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Brawo prawnicy miejscy
Jak doradzacie prezydentowi pod wzgledem prawnym że tyle uchylonych uchwal. A później same problemy

As
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Znowu w sadzie chcecie się kolejny raz ośmieszać i miasto przy okazji? Ile spraw w WSA wygraliście i ile nas to podatników kosztowało ? Żenada i dyletanctwo

Zosi
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Nie RIO tylko prezydent i jego prawnicy maja problem.

Grazyna
1 rok temu
Reply to  walt

DLA EMERYTOW GRATIS?????
JAK NIE TO PUSTKI BEDA I BĘDZIEMY DO TEGO INTERESU DOPLACAC

Zaproszenie
1 rok temu
Reply to  walt

Ja zapraszam pana prezydenta i trzech jego muszkieterow.
Zobaczymy kto szybciej i wyżej

Dorian
1 rok temu

Wspaniała gratka dla tarnobrzeskich fajnopolaków

Zbyszek
1 rok temu

Po świętach? Tylko , jeszcze nie wiadomo…….w którym roku?

Sok z siusiaka
1 rok temu

Myśle że o wiele lepiej można wydać 3 miliony złotych-masakra ogólnie.

Odyseusz
1 rok temu

Tłumy tarnobrzeskich emerytów już się zapisują w zeszycie kolejkowym ! :):):)

wrzos
1 rok temu

JESLI JESTES STRY, GRUBY I BEZ FORMY FIZYCZNEJ, TO PO CO SIE TU WYPOWIADASZ, SKORO SCIANKA CIEBIE NIE DOTYCZY I POZWOL ROZWIJAC SWE PASJE WSPINACZKOWE INNYM SPRAWNYM OSOBOM Z MIASTA I POLSKI. WIELKI SZACUN DLA TARNOBRZEGA, BO NIEWIELE MIAST W POLSCE MOZE POCHWALIC SIE TAKA ATRAKCJA. FAKT BUDOWA TEJ SCIANKI DLUGO TRWALA ALE OPLACILO SIE.

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  wrzos

Miałeś chyba siebie na myśli:) Po co bo krew zalewa że tak trwoni się publiczne pieniądze Tarnobrzeżan dla garstki pasożytów – chcących realizować swoje hobby kosztem innych !

Slabe
1 rok temu
Reply to  wrzos

Slabo bronisz prezydenta.
Ja bym tobie nie dał podwyżki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content