Według RIO aż cztery z sześciu projektów z Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega niezgodne z uchwałą Rady Miasta

Nie tylko zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega 2022 jest według Kolegium RIO niezgodny z uchwałą tarnobrzeskiej Rady Miasta. Jak dowiedzieliśmy się od zastępcy Naczelnika WIAS RIO w Rzeszowie, wymogom ustalonym w uchwale nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega nie odpowiadają jeszcze trzy tzw. duże projekty.

Przypomnijmy, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uchwałą nr VII/535/2022 z dnia 1 marca 2022 r. unieważniło uchwałę budżetową miasta Tarnobrzega w części dotyczącej zaplanowania w ramach budżetu obywatelskiego wydatku w kwocie 1.560.000,00 zł na finansowanie zadania pod nazwą „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”. Jeszcze na etapie opiniowania uchwały budżetowej Tarnobrzega na rok bieżący RIO wskazywało, iż projekt ten został wybrany z naruszeniem przepisów dotyczących tarnobrzeskiego budżetu obywatelskiego.

Jednocześnie w marcowej uchwale Kolegium RIO nakazało realizację projektów pn. „Wykonanie chodnika przy ul. J. Słomki” oraz „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”, mimo iż projekty te w głosowaniu zajęły kolejno szóste i trzecie miejsce.

O to dlaczego Kolegium RIO nie wskazało do realizacji projektów które zajęły miejsca drugie, czwarte i piąte zapytaliśmy zastępcę naczelnika WIAS RIO w Rzeszowie.

– Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, ustalając uchwałą nr VII/535/2022 z 1 marca 2022 r. budżet miasta Tarnobrzega w części dotkniętej nieważnością, ujęło w nim wydatki na te projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega na 2022 rok, które były zgodne z postanowieniami uchwały nr XI/110/2019 Rady Miasta Tarnobrzega z 24 kwietnia 2019 r. w sprawie budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega (jednolity tekst: Dz. Urz. Woj. Podk. z 2021 r. poz. 3793) – informuje portal NadWisłą24.pl Beata Łajtar.

– W oparciu o dokumenty przedstawione przez miasto Tarnobrzeg, Kolegium Izby ustaliło, że projekty: „»Siarkowiec«-Osiedle Marzeń”, „Remont ulicy Stanisława Piętaka boczna – po powodzi w 2010 roku” i „Modernizacja bocznych ulic – Stanisława Wyspiańskiego i Jana Tracza” nie odpowiadają wymogom ustalonym przez Radę Miasta Tarnobrzega we wskazanej wyżej uchwale – dodaje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
były urzędnik
1 rok temu

To co wyprawia ekipa Bożka zaczyna być groźne. z punktu widzenia społecznego Jak władza traktuje swoich mieszkańców , Mieszkańców niby zachęca się do głosowania a i tak wygrywa projekt pozytywnie zaopiniowany przez prezydenta. To jednak szczegół w tej sprawie. Projekty składają mieszkańcy. Rada Miasta ustaliła zasady uchwałą. I co się dzieje. Projekt idzie do sprawdzenia : Sprawdza naczelnik Inwestycji, zatwierdza wielka trójka: zastępca ,skarbnik, sekretarz ,mecenasi . Wszyscy nie widzą wad i nie wnoszą uwag. I TU UWAGA> UWAGI NA ETAPIE OPINIOWANIA WNOSI>RIO>. Ale co tam takie uwagi. Kto by się przejmował ,że 4 cztery pierwsze projekty są wadliwe. Kto nam co zrobi.? Brniemy dalej i Bożek przedkłada projekt Radzie Miasta. Ta oczywiście tez niczego nie zauważa i klepie po prostu bo to co mówi prezydent jest światłem i ponad prawem. Nawet nie informuje się RADY O ZAGROŻENIU UNIEWAŻNIENIA . WRĘCZ PRZECIWNIE PADAJĄ SŁOWA RIO SIĘ CZEPIA. To ja pytam co teraz powie Bożek mieszkańcom i Radzie. Na Radzie powinien stanąć mecenas który nie widział wadliwej uchwały i niech publicznie oświadczy ,ze należy skarżyć uchwałę bo prezydent ma rację. i nie ma naruszenia prawa. To przecież nie pierwszy raz. Co to oznacza .:Butę zarozumiałość i narażanie miasta na niepotrzebne koszty… Czytaj więcej »

obywatel
1 rok temu

Znowu zacznie wycierać no…e ” wolą mieszkańców” jak zawsze.

Cykl
1 rok temu

Dzisiaj rada miasta, chyba po raz pierwszy w tej kadencji, uznała za zasadną skargę na prezydenta miasta.
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/173991/619-skarga_1664943.pdf
Czyżby miało się już zacząć przedwyborcze wzmaganie troski o mieszkańców?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Cykl

I co z tego – wójcina z urzędami zapłaci ze swojej pensji ( wątpię)??
Niebawem i tak bezradni udziela absolutorium !

włodi
1 rok temu
Reply to  Cykl

Ileś miesięcy wstecz skarga dotycząca złego stanu ul. Wiślnej uznana za bezzasadną, a teraz jakaś skarga dotycząca za wąsko wymalowanych pasów na przejściach zasadna. Czyli te pasy domalują, a ul. Wiślna będzie dalej się sypać i to będzie w porządku i zgodne z przepisami, tak?

Jurek
1 rok temu
Reply to  włodi

No ciekawe to jest, że skarga dotycząca stanu ulicy jest niby bezzasadna, a skarga dotycząca szerokości pasów na przejściach zasadna. To tak, jakby niedomalowanie ściany uznać za naganne, a nienaprawienie w niej dziur i nierówności za dopuszczalne.

Res
1 rok temu
Reply to  włodi

Wojewoda nie uchylił uchwały w sprawie skargi dot. ul. Wiślnej, więc wychodzi na to, że tak.

Asterix
1 rok temu

Czekaj czekaj całkiem niedawno Juliusz Cezar zakłamywał rzeczywistość że za dobrze wykonaną pracę trzeba sowicie naczelników opłacić. HAhahaha

Piotrus..P...
1 rok temu
Reply to  Asterix

I Ty uwierzyles najwiekszemu KLAMCY, ?

obywatel
1 rok temu

Właśnie – czy przypadkiem nie jest to działanie na szkodę miasta ???

miasto rządzone przez PO
1 rok temu

I to jest własnie patologia w miastach rządzonych przez PO ,gdzie nie ma przedstawicieli na szczeblu rządowym i robi sie takie państwo w państwie. Miasto na prawach powiatu samowystarczalne i niezawisłe, nikt nie będzie mówił co mamy robić ,a prawo sami stanowimy jakie chcemy. Tylko kto ich wybrał, sami mieszkańcy.

Bozo
1 rok temu

Nic nowego – standard w tym mieście

Bozo
1 rok temu

Julek czekamy na twój bełkot tłumaczący że to nie wina urzędników i prezydenta. Zapewne niezła polewka będzie z tego co napiszesz

je...ć konfederacje
1 rok temu
Reply to  Bozo

dokładnie , też jestem ciekaw jak Juliusz będzie się gimnastykował 😉 by bronić swego pana

obywatel
1 rok temu

Spoko , zawsze znajdzie bezczelne wykręty, jak to urzędas i koleś .

je...ć konfederacje
1 rok temu

siwy bajerant ma w dupie mieszkańców 😉 pan „super nauczyciel” pokazał prawdziwą twarz przy korycie

obywatel
1 rok temu

Przecież tylko chodziło o skok na kasę – tylko tyle , co weźmie to jego i nikt mu tego nie odbierze.
O to chodziło od samego początku i niech już przestanie sobie wycierać nie..y wolą mieszkańców bo np nie pytał czy chcą wydawać na zalew , na premie czy też sprzedać udziały w wodociągach.

obywatel
1 rok temu

Ja już dawno się na nim poznałem i co nie miałem racji??

do redakcji nadwisła24
1 rok temu

Dlaczego nie ma transmisji sesji na której radni mają podjąć uchwałę o zaskażeniu decyzji RIO do Sądu.
Czyżby nie zaprosili redakcję i nie wolno transmitować..

miasto rządzone przez PO
1 rok temu

nie jestem redakcją, ale to chyba oczywiste ,że czytelników to nie obchodzi a redakcja nie chce męczyć widzów tą farsą, wystarczy pośmiewiska. Sejm musi przywrócić 4 letnią kadencję samorządów,żeby nie było więcej takich patologii

Juliusz Cezar
1 rok temu

Niech się RIO weźmie za uchwały innych gmin w województwie, czemu tylko nasze tarnobrzeskie im nie pasują? Zresztą, każdy wyciąga swoje wnioski…a osoby, które krytykują za nic władze miasta, to powiem tyle: powinniście bronić dobrego imienia Tarnobrzega, a UM i mieszkańcy powinny być w jednej ekipie, a nie kopać dołki pod swoimi reprezentantami. Zresztą, RIO sobie może unieważniać, jest jeszcze droga odwoławcza do WSA i NSA, a ostatecznie to Prezydent zawsze może zdecydować o realizacji projektów, które wybrali mieszkańcy w ramach środków własnych przeznaczonych na inne cele. Wystarczą lekkie przesunięcia w budżecie. Poza tym argumentacja, że projekty nie odpowiadają wymogom Rady Miasta jest śmieszna. RM ustaliła wymogi, to chyba władze miasta wiedzą, czy jakiś projekt je spełnił czy nie.

Bozo
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Po prostu się na nas uwzięli…. Hahahahwhahwhahahahahah julek jak zwykle nie zawiódł jest w formie

tbg
1 rok temu
Reply to  Bozo

Do Warszawy będą jeździć na rozprawy ale nie popuszczą!

obywatel
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Daj już spokój cwaniaczku.
Jesteś bezczelny bez granic i ciągle wmawiasz że w RIO sami debile niby pracują.
Niech zrezygnuje ten twój wójcina i zniknie raz na zawsze z lokalnej polityki.

Do obywatela
1 rok temu
Reply to  obywatel

A spór sądowy y z Obywatelem zakończony czy dalej w toku

obywatel
1 rok temu
Reply to  Do obywatela

Dalej .
Zapewne zakończy się u Prezydenta DUDY, znając tutejszych sędziów to raczej szans nie ma – dla nich zwykły człowiek się nie liczy a Prezydent RP mówił o największym oszuście i kłamcy w RP , Tbg ma swojego.

do Obywatela
1 rok temu
Reply to  obywatel

Musisz zapamiętać ,że w tym mieście :
władza może wszystko a obywatel jest ścigany za wszystko

Marek
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

ty bezczelny chamie

Alf
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Dyletanci

Obserwator
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Rece opadają od tej nsrracji. Czy urzednicy tego nie widza i nie czytają ze ich kolega pisze głupoty

państwo w państwie
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ja myślę że na takich cwaniaków jak z Tarnobrzega rozwiązanie jest tylko jedno ,reforma administracyjna i wyłączenie praw powiatu z miasta, wtedy każdy będzie równy wobec prawa, a Tarnobrzeg będzie taki sam jak Stalowa Wola , Mielec ,pozostali.

Sok z siusiaka
1 rok temu

Mamy w mieście cyrk-niestety nie objazdowy.

Swój
1 rok temu

Prezydent D. Bożek kwalifikuje się do natychmiastowego odwołania!

Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  Swój

Proszę podać choć 5 logicznych argumentów, bez tego taki komentarz można wręcz podciągnąć pod hejt. Za żadnego poprzedniego Prezydenta nie było tak dobrze, jak teraz, takie są fakty. A jeśli ktoś chce odwoływać PDB, to niech poda kogo by widział na jego miejscu. PDB nie jest bez wad (zresztą nikt nie jest), ale wśród obecnych możliwości jest to optymalna i jedyna racjonalna opcja.

Sok z siusiaka
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Zniknij

obywatel
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Mietka spod sklepu monopolowego – nawet on byłby lepszy .

Jola
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Wiesz kto będzie kandydował w najbliższych wyborach? Oczekujesz jasnowidztwa – zacznij od siebie. Natomiast z kandydatów w ostatnich wyborach Pani Ela Miernik-Krukurka. Dlaczego? Choćby dlatego, że otwarcie zapowiedziała w swoim programie wprowadzenie strefy płatnego parkowania, co świadczy o tym, że nie bała się podejmowania niepopularnych decyzji. Co lepsze strefa powstała mimo jej przegranej w wyborach.

Wyborca
1 rok temu
Reply to  Jola

Jak szybko mieszkancy wybaczyli Bozkowi pozbycie zyciu swojej kontrkadydatki.
To byla przekrocxenie granic walki pitycznej A radni ktorzh zdobyli mandat z komitetu Kukurki natychmiast zlozyli Hold
Lenny Bożkowi.
Radni jak się z tym czujecie

Obserwator
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Podaj podstawę Twoich uczuc do PDB.?????
W tak Żałosny sposob bronisz prezydenta ze wszystko wskazuje że tylko silne uzaleznienie finansowe plus brak kompetencji po stronie Cezara uzsadnia ten belkot

Swój
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar
  1. Chwasty, plandeki i przestawy na posypywarkach.
  2. Budżety obywatelskie.
  3. Drogi przy Jeziorze zamienione w parkingi.
  4. Komunikacja miejska.
  5. Bizancjum w Urzędzie Miasta.
Juliusz Cezar
1 rok temu
Reply to  Swój
  1. Upiększenie miasta.
  2. Bardzo dobre projekty.
  3. Dobra infrastruktura, która będzie jeszcze modyfikowana.
  4. Nienajgorsza i skuteczna.
  5. Za dobrą pracę należy się dobra płaca.
Jan
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Hahahhahahhahahahahaahahaahahhahhahahhahahahahahah

Miara
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ad 5) Czyli per analogiam z racji tego, że wzdłuż ul. Wyszyńskiego namalowano zbyt wąskie przejścia dla pieszych, odpowiedzialny za to urzędnik powinien mieć obniżoną wypłatę, zgadza się?

https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/173991/619-skarga_1664943.pdf

cezio
1 rok temu
Reply to  Miara

Ajajaj, Julkowi zabrakło argumentów. Chyba że znowu nie zauważył pytania 😀

Alf
1 rok temu

Sabotaż ?

Piotrus..P...
1 rok temu

NIJAKI- J….C…., wykupil wszystko wazeline w miescie.!!!

obywatel
1 rok temu
Reply to  Piotrus..P...

Jeszcze mówią , że podp….a tych co piszą niepochlebnie na tym forum.
Ha Ha Ha – czyżby KAPUŚ w mieście pozostał ze starych dobrych czasów ???

Piotrulek
1 rok temu
Reply to  Piotrus..P...

a może nijaka J……M…..

Postaw mi kawę na buycoffee.to
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content