Lokalna PO przeciwna lokalizacji spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego (video HD)

Platforma Obywatelska Powiat Tarnobrzeski wyraża swoje wątpliwości wobec lokalizacji spalarni śmieci w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego. O chybionym miejscu tej inwestycji mówiła już część członkiń Tarnobrzeskiej Rady Kobiet oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Nie dla spalarni nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.
– Proponowana lokalizacja tej inwestycji jest całkowicie chybiona i w najlepszym interesie nas wszystkich jest zmiana założeń tej inwestycji – tłumaczył podczas środowej konferencji lider lokalnej PO Norbert Mastalerz.

Inwestycja ma powstać w odległości 456 metrów od Jeziora Tarnobrzeskiego, na działce, którą miasto miałoby wydzierżawić inwestorowi – austriackiej firmie FCC Environment. Działkę tę władze miasta będą musiały kupić od Agencji Rozwoju Regionalnego, jeśli ARP nie zgodzi się na zamianę działek z miastem.

Argumenty które mają przemawiać na korzyść budowy spalarni w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego, to stabilne ceny za wywóz odpadów komunalnych i tańsza energia dla Tarnobrzega.

– To jest nieprawda i manipulacja ze strony osób które sprzyjają tej inwestycji,  z tego względu, że zgodnie z ustawą, od 2013 roku (…) tylko i wyłącznie o tych kosztach decyduje przetarg – mówił lider lokalnej PO Norbert Mastalerz.

– Argument który na dziś jest pustosłowiem, to jest tańsza energia dla Tarnobrzega (…) Podstawową zasadą działalności tego typu podmiotu gospodarczego będzie termiczna utylizacja śmieci a przy okazji nikt nie jest w stanie za bardzo powiedzieć, jakie powstaną ilości tej energii cieplnej gotowej do wykorzystania (…) nikt nie potrafi odpowiedzieć, którędy będą biec ciepłociągi, czy przez Miechocin, Ocice, czy wzdłuż jeziora tą infrastrukturą którą miasto zrealizowało wielkimi nakładami środków. Przecież poprzez Wi-Fi firma FCC nie przekaże nikomu żadnej energii cieplnej – kontynuował.

Kolejną kwestią poruszoną przez Norberta Mastalerza, była lokalizacja spalarni w strefie ekonomicznej.

– Kolejna kwestia która budzi naszą wątpliwość to jest odwoływanie się do strefy ekonomicznej. Rzeczywiście w strefie funkcjonują dwa zakłady, które mogą budzić jakąś wątpliwość, ale tak naprawdę, w momencie gdy ktoś podejmował decyzję o rekultywacji poprzez utworzenie jeziora, wiedzieliśmy, że Zakłady Chemiczne będą zawsze istnieć, natomiast komin nie służy do emisji czegokolwiek (…) Drugim zakładem jest zakład Fenix Metals i tam są metale ciężkie (…) Czy z powodu zlokalizowanych w głębi strefy dwóch zakładów, mamy na przodzie lokalizować spalarnię? – pytał N. Mastalerz.

– Kolejnym argumentem inwestora i władz miasta jest bocznica kolejowa, dzięki której tiry nie będą woziły odpadów komunalnych w pobliżu jeziora – wylicza lider lokalnej PO. – A przecież tam gdzie ma być usytuowana spalarnia,  nie ma żadnego torowiska – dodał.

 N. Mastalerz pyta również o to, jaką rolę ma pełnić Jezioro Tarnobrzeskie?

– Dzisiaj okazuje się, że z jednej strony prezydent miasta chce inwestować w jezioro, robi nam retrospekcje podwodnych tuneli w jeziorze, w których będziemy obserwować przyrodę a z drugiej strony ktoś chce na dzień dobry w perspektywie powstania drogi wokół jeziora, obniżyć wartość najdroższych gruntów którymi będzie dysponować miasto – wyjaśniał.

– Słyszę argumenty, że w centrum Wiednia jest spalarnia i nic się nie dzieje (…) z racji renomy, kultury i zabytków, ludzie niezależnie od spalarni do Wiednia będą przyjeżdżać (…) Nie rozumiem tej polityki, w ramach której miasto robi zamach na swoją własność – dodał.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
54 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Juliusz Cezar
1 rok temu

PO to sobie może być przeciwko, obecnie w mieście nie rządzi partia, tylko bezpartyjny i niezależny Prezydent, który po raz pierwszy w historii zwyciężył w I turze wyborów. Rozumiem, że za rok są wybory, ale miał Pan swój czas, Panie Norbercie. Proszę sobie porównać osiągnięcia Prezydenta Bożka z Pańskimi. Z całym szacunkiem, ale w kolejnych wyborach mieszkańcy pokazali, co sądzą o takim zarządzaniu. A teraz przynajmniej żyje się nam dobrze i miasto się rozwija w wielu aspektach. Może nie wszystko jest idealnie, ale jednak takiej spalarni potrzebujemy od dawna. Pan jej nie wybudował, a PDB przynajmniej działa w tym kierunku. W Wiedniu w centrum miasta spalarnia może funkcjonować (i nikt tego nie odczuwa), a w Tarnobrzegu, na peryferiach, w dodatku w strefie ekonomicznej – już nie? Proszę trochę pomyśleć. Może części krytykantów zdobędzie Pan głosy poparcia, ale te osoby często nie wiedzą co mówią. Jeśli spalarnia nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko i będzie ekologiczna to musi powstać jak najszybciej. Inaczej to ceny za śmieci będą tak wysokie, że ludziom będzie to ciężko zrozumieć.

Jowita
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Odezwał się Klakier z obozu Bożka. Gdzie się miasto rozwija, ile miejsc pracy powstało, co takiego wielkiego zrobiono itp. Może Juliusz jesteś jednym z Tych co dostali dużą podwyżkę pensji i teraz smarujesz wazeliną obecną władzę ?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Jowita

Ha, ha, ha – a medrykowski to jeszcze pracuje w TBS – towarzysze z KO dla publiki niby się różnią .

oszust
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

łapki sztucznie nabite, 45 nabite w niecałe 5 minut

Mieszkanic
1 rok temu
Reply to  oszust

Urzednicy czuwają. Za cos mają te podwyżki

OOOOOO!!!!!!!@@@@@@@@@@@@
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

manipulacja łapkami aż 45 nabite w 5 minut. Widać, ze ktoś chce manipulować opinią publiczną.

w Tarnobrzegu od lat rządzi PO
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Niestety, ale w Tarnobrzegu od lat rządzi PO ,na wszelkich istotnych stanowiskach są ludzie związani z PO, natomiast pan prezydent jest bezpartyjny, gdyż partyjny być nie może jako że reprezentuje całe miasto a nie tylko połowę głosujących na PO. Ale w tym wypadku to dobrze że PO rządzi, bo to znaczy że spalarni tam nie postawią i temat zakończony. A gdzie postawią, tego nikt nie wie

misia
1 rok temu

POstawią jak Tusk przyjedzie i przemówi na osiedlach

148.jpg
misia
1 rok temu
Reply to  misia

…że spalarnia potrzebna, bo wszędzie pełno psich kup

149.jpg
obywatel
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Kłamiesz – teraz KO, PO, SLD ( i kolesie z milicji, SB, UB i TW) rządzą a wystawili niby bezpartyjnego czyli zmienili szyld aby ukryć przed mieszkańcami swoją przynależność – to było oszustwo wyborcze , wstydzili się nawet wystartować pod swoimi szyldami tylko pod jakimiś komitetami wystartowali
Obłuda, hipokryzja, krętactwo.

Grabarz
1 rok temu
Reply to  obywatel

UB-cja już wyzdychała, Milicja, SB-cja w większości też.

Wacław Jarząbek
1 rok temu
Reply to  Juliusz Cezar

Łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu!!!.

mieszkaniec TBG
1 rok temu

Lokalna PO to się skompromitowałą wyborem Mastalerza na przewodniczącego. Chyba tylko po to aby osłabić tą partie do minimum w Tarnobrzegu bo innego powodu nie widzę.
Wybierają człowieka który jako Prezydent został porzegnany a wręcz przegoniony przez mieszkańców.
Dla miasta nie zrobił kompletnie nic. Jakie ma zasługi ? Z czego go pamiętamy z afer z buty i arogancji i pogardy dla zwykłego mieszkańca.
Potrafił tylko otaczać się elitą i dla niej zadbać o profity.
50 tyś zł nagród z kopalni nie było problemu dać swoim koleżkom przed wyborami.
Brak słów kogo wy pokazujecie i promujecie ?

członek Platformy
1 rok temu

Według mnie w ekipie Bożka pełno moich kolegów i koleżanek z PO. Dobrze się maja -stołeczki podwyżki .W tym miejscu wskazuję na byłego posła PO obecnie zastepca prezydenta. Był w PO ,czy nie? Sympatyzuje z członkami PO czy nie ? Zatrudnia w radach nadzorczych i urzędzie z Po czy nie. ??
Nie bądźmy hipokrytami. Cały komitet Bożkowy z PO >Tak czy Nie. ?

Wacław Jarząbek
1 rok temu

Co do argumentów, to pełna zgoda, natomiast ortografia („porzegnany”) i interpunkcja pozostawiają wiele do życzenia.

wasylij
1 rok temu

Mastalerz mówi na konferencji o umiarze i powściągliwości to ciekaw jestem gdzie on ją miał jak chapał działki nad jeziorem dla swoich koleżków. Jak wyglądały przetargi wtedy kto był wówczas w kopalni ? Hipokryzja do potęgi

wodnik szuwar
1 rok temu
Reply to  wasylij

nie tylko on wtedy nabył działkę ale i elita tarnobrzeskiej PO

Mieszkanic
1 rok temu
Reply to  wodnik szuwar

Kielb byl inny to dlatego zostal skasowany
Jak widac wszyscy dobrze się z tym czują.
Ale zlo dopadnie wszystkich.

żeglaż z jeziora
1 rok temu

Akurat tutaj w pełni rozumiem Pana Mastalerza i jego stanowisko.
Niedaleko ma swoje domki za wyspą oczywiście na gruntach pozyskanych w sposób uczciwy i sprawiedliwy. Trzeba dbać o prywatny interes po co goście maja widzieć spalarnie.
Sam jako Prezydent pół inwestora nie przyciągnał ale tutaj gęba pełna frazesów

mat
1 rok temu

a kogo obchodzi jakieś po?

Tomek
1 rok temu

Pamiętacie słynny helipokter jak latał nad głowami mieszkańców ? To już nie mozna było normalnie samochodem, trzeba było wyższość pokazać. Ech co to były za rządy

lipo.jpg
Przedsiębiorca z Tarnobrzega
1 rok temu

 Widzę że Pan Norbert chcę wrócić do polityki. Może kiedyś się odważę i napisze tutaj jakie propozycje otrzymywałem od lokalnej władzy ( nie do odrzucenia) w zamian za wsparcie klubu piłkarskiego.. ech to były na prawdę dzikie czasy w Tarnobrzegu

dzisiejszy przedsiębiorca
1 rok temu

A dzisiaj to nie ma władza żadnych propozycji dla nikogo.??? I mamy to co mamy. OJ zapomniałem Podwyżki dla swoich

obywatel
1 rok temu

Mylisz się MA dla SWOICH.

Seweryn77
1 rok temu

Pan Mastalerz nie dorastał Prezydentowi Kiełbowi do pięt nie mówiąc o obecnym Prezydencie. Czasy sie zmieniły, skończyło się juz koleżkowanie, kumoterstwo i koledzy z PO dla których głownym i przewodnim hasłem było: Dzielić i Rządzić i to idealnie wpisywało się w rządy Pana Mastalerza w TBG popieranego przez Platforme.
Te czasy już mineły w mieście od paru lat jest spokój bez Pana. Pan nie umiał uchylić sie nad zwykłym człowiekiem, dla Pana liczyła się tylko elita w mieście i przywileje które Pan czerpał z bycia Prezydentem. Dlaczego Pana Platforma wybrała na przewodniczącego, aby Pan już do dna skompromitował tą partie ?
Platforma i tak skompromitoała się przez lata ale teraz u Nas w Tarnobrzegu w taki sposób ?

senior
1 rok temu
Reply to  Seweryn77

Ale prezydent Bożek też dba tylko o swoich. Zatrudnia tylko swoich, Najwięcej z ekipy Bożka a Kalinkowe i Plutowe mają się też dobrze . A może ja żle widzę bo jestem seniorem.

I dobrze
1 rok temu

Mnie argumenty przekonuja. To nie są puste słowa. Nie ważne kto mówi tylko co mówi.

członkini z PO
1 rok temu
Reply to  I dobrze

mnie też popłyneły mi łzy wzruszenia jak to przeczytałam no i jak zobaczyłam Norberta. To był najwspanialszy Prezydent w Tarnobrzegu. Inwestycja goniła inwestycje, Miasto rozwitło do niewyobrażalnych rozmiarów. Nie wiedzieć tylko czemu ludzie tego nie dostrzegli oj mieli klapki.
To nie prawda że Pan Norbert nie myslał o zwyklych ludziach tylko o sobie, nie prawda, on wszystko robił dla ludzi. Ach to były wspaniałe czasy dla mnie i moich kolegów z PO

Norbercik w każdej szafie
1 rok temu

Otworzyłem szufladę, widzę Norbercika. Otworzyłem szafę, widzę Norbercika. Otwieram folder reklamowy, widzę Norbercika, zaglądam do internetu na relacje z imprezy, widzę Norbercika.
Patrze w lusterko, widzę siebie i… nie mam sobie nic do zarzucenia. Nie ma mnie w każdej, szafie, szufladzie, folderze reklamowym…

Jan
1 rok temu

Jeżeli spalarnia to tylko ze 100 % własnością miasta.

odp
1 rok temu
Reply to  Jan

to jest nie mozliwe bo to prywaciasz buduje
a masz gospodarz juz łapowke ma w kieszeni
ale ludzie będa narzekać czemu tak drogo albo czemu tak smierdzi

Odyseusz
1 rok temu

PO czyli Polaków Oszukujemy !

wrzos
1 rok temu

TEN CZLOWIEK /MASTALERZ/ TO JUZ W OGOLE WSTYDU NIE MA , POKAZUJAC SIE TU NA TARNOBRZESKICH FORACH!! TEN, KTORY BEDAC PREZYDENTEM MIASTA KAZDEGO INWESTORA,KTORY CHCIAL DLA MIASTA COS ZBUDOWAC WITAL Z BICZEM W REKU I PRZEGANIAL NA CZTERY STRONY SWIATA!! TARNOBRZESKIE SPOLKI ROZLOZYL NA LOPATKI W TYM JAKZE MIASTU POTRZEBNE MPK, A POZA TYM TO GBUR I AROGANT DO POTEGI, CHORA ZE DWORA PANIE MASTALERZ, NIKT TU NIE CHCE OGLADAC PANA KWADRATOWEGO PYSKA!!!!

śmieszny jesteś
1 rok temu
Reply to  wrzos

wrzos, przecież to twój dawny znajomym, twoja opcja, to co wyczynia obecna ekipa jest niemal kontynuacją rządów Mastalerza, z tą różnicą że jest nacisk na oszczędności w budżecie, ale to dzięki zaangażowaniu opozycji i lepszej kontroli finansów niż kiedyś. Rozwoju nie było, rozwoju nie ma, są prywatne bloki, będę galerie no i co z tego? Ty to nazywasz rozwojem? Śmieszny jesteś. Sprawa numer 1 ,wykluczenie komunikacyjne, tego na pewno nie rozwiąże ekipa PO, musi nastąpić zmiana władz i ja liczę na pana Kalinkę że zbierze ekipę na kolejne wybory

fach
1 rok temu

Ponownie doradzam domaganie się zmiany lokalizacji spalarni na w Zakrzowie przy rondzie. Jeśli władze miasta się zgodzą i załatwią to z inwestorem, poręczą za bezpieczeństwo funkcjonowania i neutralność środowiskową zakładu, a jeśli nie to nie 🙂

w Tarnobrzegu od lat rządzi PO
1 rok temu
Reply to  fach

A ja sie domagam w Sobowie przy nowym rondzie. To rondo i to rondo ,jaka różnica?

fach
1 rok temu

W Zakrzowie przy rondzie są należące do gminy działki pod inwestycje z drogami dojazdowymi itd. W Sobowie przy powstającym rondzie nie ma takich terenów.

A oto mapa
1 rok temu

Cieszy fakt że NAWET PO jest przeciwne. To wielka rzecz. Jak zwykle dołączam mapkę gdzie ma być spalarnia, o tutaj gdzie krzyżyk. Szkoda że redakcja ani razu mapki nie wstawiła, a to dość istotna informacja w całej tej sprawie!
comment image

jakie ciepłociągi?
1 rok temu

Na schemacie jest WYRAŹNIE NARYSOWANE ,że spalarnia będzie emitować WYŁĄCZNIE ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ . Zatem będzie elektrownią a nie ciepłownią! Żadnych ciepłociągów nikt budował nie będzie. To jakieś kompletne nieporozumienie, najwidoczniej nikt nie spojrzał na oficjalną stronę projektu!
comment image

walt
1 rok temu

dziwić się,że jajecznica i jego harcerze chcą bronić swoich interesów po tym jak położyli łapę na gruntach nad jeziorem ? 🙂

trzeba oddać tupeciarzowi,że pomimo tego iż ludzie pamiętają jego oraz jego śmieszny dwór nie traci rezonu i wciąż chce się do koryta dorwać.

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Święte słowa i bardzo mądrze napisane. Niestety to sama prawda

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

jak będą mieli szczęście do amnezji wyborców jak mleczny jan czy kalinkowi to nawet wrócą do koryta 🙂

i wówczas jak za spółkę od kopania piłki wszyscy będziemy im płacić a oni będą grać rolę wielmożnego akcjonariusza dobrodzieja przy poklasku ogłupionej i taniej gawiedzi 🙂

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Teraz jest podobnie tylko propagandą dopracowana na maksa , dlatego jest cisza , bo wszystkie lokalne miernoty są w tym umaczane.
Wątpię czy coś się w tej mieścinie zmieni bo lokalne media ( szmatlawce są w tym umaczane – dotacje), układ i stołki podzielone .

walt
1 rok temu
Reply to  obywatel

ja też wątpię by przyszło nagle otrzeźwienie bo niespecjalnie doceniam zdolności intelektualne i moralne gawiedzi 🙂

ReksiuReksiReksiuReksiu
1 rok temu

My pieski też się sprzeciwiamy

ac8f0ef7-2bcf-45d6-9ab0-e6b653ca92ab.jpeg
Zenek
1 rok temu

Włączyłem z ciekawości i co widzę? Znowu ten sam narcyz ględzący o sobie przez godzinę choć rzeczowe przedstawienie stanowiska w tych sprawach powinno zająć góra 10-15 minut.
I znowu umęczył lokalnych dziennikarzy do tego stopnia, że nie zadali mu żadnego pytania, bo wiedzieli, że odpowiadałby im o sobie przez kolejną godzinę, zadając sam sobie jeszcze kilka pytań.
Koszmarny gość. Zawsze głosowałem na PO, a teraz w życiu tego nie zrobię!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

wyborca
1 rok temu
Reply to  Zenek

Zagłosuj na Bozka .Oficjalnie niew PO ale w rzeczywistości to bezbarwny i chwiejny facet. Przymila się PIS .Pani sekretarz to przeciez kandydatura z pis .W radach nadzorczych PIS i PO .Nawet na prezesa RDM ściągnęli z PO i w Wodociągach również .Głosując na BOzka glosujesz na PO>

Zenek
1 rok temu
Reply to  wyborca

Bożek to nie jest mój faworyt, strasznie dał tyłka tymi podwyżkami i uważam, że nie powinien być prezydentem. Tak jak żaden nauczyciel, który całe życie żyje z budżetówki nie powinien nim być. ale słowo daję, że Bożek nie irytuje mnie tak jak ten koszmarny narcyz i to jego pitolenie o sobie.
Miał swoją szansę, koncertowo ją sp…ł i myśli, że ludzie zapomnieli. Nie zapomnieli! I nie zapomną!

Mieszkaniec Serbinowa
1 rok temu
Reply to  Zenek

Ja się w calosci zgadzam z Zenkiem Żaden Bożek ani Mastalerz Myślę że pojawii się ktoś sensowny
Będzie trudno bo Bozek robi wszystka aby utracić kazdego potencjalnego kandydata
Przyklad co robi aby walczyc z wodami siarczkowymi bo za tym może stac kandydat Zych.
To samo z innymi

obywatel
1 rok temu
Reply to  wyborca

Wystarczy przejrzeć media z kampanii wyborczej – kto stoi za bożkiem??
Od początku Komitet O…. ( PO, SLD, Nowoczesna, Milicja, TW, i podobne postkomunistyczne potworki .
Nawet w komitecie działacze PO i innego typu zaraza.

Miks
1 rok temu

Najlepszą lokalizacja dla spalarni jest Wola Baranowska. Zwolennik spalarni będzie miał blisko do pracy po zakończeniu kadencji bo chyba o to chodzi w tym całym zamieszaniu i promowaniu inwestora.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Miks

Dymitrow lub tam obok pałacyku , który jest remontowany ( chyba wiadomy obok czyjego).

Marcin
1 rok temu

Witam jestem prawicowy i zgadzam się opinią że lewaki z PO to durny pomysł ale jeśli chodzi o spalanie ŚMIECI nad jeziorem to jest absurd !!! Stop zanieczyszczaniu powietrza w tbg. Głupio to powiedzieć ale tu lewaki z PO mają rację.

Olo
1 rok temu

Bo w mieście potrzebne jest lądowisko dla helikoptera takie prawdziwe .I „jajeczniczarnia” . Będą jaja że ho,ho !!!! A nie jakaś tam spalarnia ….

Postaw mi kawę na buycoffee.to
54
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content