Tarnobrzeg: Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Lasy Zwierzyniec i Jasień oznakowany

Miasto Tarnobrzeg oznakowało Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Lasy Zwierzyniec i Jasień” jedenastoma tablicami informacyjnymi, zlokalizowanymi przy głównych ulicach, przebiegających przez ich teren: ul. Zwierzynieckiej, Fabrycznej, Onufrego, Borów, Litewskiej, obwodnicy Tarnobrzega, Dąbie i Górki. To działanie wynikające z ustawą o ochronie przyrody.

24 listopada 2021 roku Rada Miasta Tarnobrzega objęła ochroną tarnobrzeskie lasy: Zwierzyniec i Jasień. Uchwała został opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego w dniu 9 grudnia 2021 r. i weszła w życie po upływie 14 dni. Zgodnie z art. 115 ustawy o ochronie przyrody – na obrzeżu terenu objętego ochroną, umieszcza się tablice informujące o nazwie oraz o zakazach obowiązujących na jego obszarze.

W związku z tym obowiązkiem, Miasto Tarnobrzeg oznakowało Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Lasy Zwierzyniec i Jasień” jedenastoma tablicami informacyjnymi, zlokalizowanymi przy głównych ulicach, przebiegających przez ich teren: ul. Zwierzynieckiej, Fabrycznej, Onufrego, Borów, Litewskiej, obwodnicy Tarnobrzega, Dąbie i Górki.

– Zespół przyrodniczo krajobrazowy to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne. Walory Zwierzyńca i Jasienia są niezaprzeczalne – urokliwe alejki spacerowe pośród leśnego otoczenia, dorodne, ponad 150-letnie dęby, pamiętające jeszcze czasy Tarnowskich, fragmenty historii w postaci kręgów betonowych z okresu Centralnego Okręgu Przemysłowego, Św. Onufry, który czuwa nad Zwierzyńcem, liczne siedliska zwierząt. To płuca i serce krwioobiegu przyrodniczego Tarnobrzega. Zasłużyły na ochronę – informuje rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis.

– Uchwała chroni zasadniczo starsze drzewa, które nadają tym lasom charakter naturalności i sprzyjają wzrostowi bioróżnorodności. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy to nie rezerwat – jest to najniższa rangą forma ochrony przyrody. Możemy nadal korzystać z jego walorów widokowych i estetycznych w dotychczasowy sposób – pieszo, rowerem, konno. Szanujmy jednak te lasy, nie zaśmiecajmy ich i zachowajmy jako oazy wysokiej, zróżnicowanej wiekowo i gatunkowo roślinności dla przyszłych pokoleń – dodaje.

Koszt wykonania tablic wyniósł 12 760 zł netto.

Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
1 miesiąc temu

LAS ? CZY TO CO Z NIEGO ZOSTAŁO ?
P.S.Mam pytanko do tak wspaniałych i fantastycznie opłacanych tarnobrzeskich samorządowców. Dlaczego wszystkie lasy w Tarnobrzegu i powiecie są pod zarządem Nadleśnictwa Nowa Dęba? Idąc tym samym tokiem myślenia to dlaczego lasy w Stalowej Woli nie są pod zarządem Nadleśnictwa Rudnik albo Niska ?

powierzyliśmy las fachowcom
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

dlatego że Stalowa Wola nie zna sie na prowadzeniu lasów, a my jesteśmy mądrzejsi i powierzyliśmy gospodarowanie lasem fachowcom i ekspertom którzy wiedzą wszystko na temat przyrody i mają zorganizowane struktury. Dzięki temu lepiej dbają o nasz las

obywatel
1 miesiąc temu

Będą jaja jak przegrają sprawę w WSA i NSA – czyli będzie to kasa wyrzucona w błoto i zarazem działanie na szkodę miasta bo wydali kasę publiczną bez podstawy .
Trzymam za Nadleśnictwo bo nie może być tak że w mieście tną co popadnie a przypie ..ja się do lasu który nawet nie jest pod ich zarządem

RAF.
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

W dzisiejszych czasach wszedzie jest „pole” uprawiają Świat trole….
P.S. OBYWATEL AMOŻE KOMARAT….?

lekarz
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

K .. rwa , czy ty zawsze musisz otwierać pysk na każdy artykuł ???

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  lekarz

A kto tobie ciulu broni pisać a jak nie masz nic do powiedzenia to zamknij ryj.

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Jesteś V kolumną w tym mieście , jak rusek . nie podoba się to do Rosji tam będziesz miał dobrze u Putina . On nic nie niszczy on tylko MORDERCA.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

Tu w tej mieścinie jest pełno takich bożków – celebrytów oderwanych od rzeczywistości a najwięcej w samorządzie i urzędzie gdzie tylko generują koszty za pożyczona kasę lub że sprzedaży majątku mieszkańców i to jest właśnie V kolumna w tym mieście , oligarchia wyrosła na publicznym majątku jak w Rosji a koryto jest celem ich działalności.
Obudzicie się jak już wszystko sprzedadzą , sprywatyzują , ogrodzą tereny( patrz zalew) , postawią wszędzie parkometry i biletomaty , ścianki , muzea A ZA WSZYTKO BĘDĄ BULIĆ mieszkańcy.

Ewelina
1 miesiąc temu

Czy mi się wydaje czy nareszcie redakcja powiększyła czcionkę ? bo przez ten drobny druczek można było sobie wzrok popsuć.

informatyk
1 miesiąc temu
Reply to  Ewelina

Wcisnęłaś prawy przycisk na klawiaturze „Ctrl” i pokręciłaś kółkiem w myszce i dlatego zwiększyłaś wielkość czcionki 🙂 Sprawdź na innych stronach czy tam również zwiększyli czcionkę bo u mnie na NW24 jest po staremu, sam zmieniam sobie kiedy chcę i na jaką chcę 🙂

Ewelina
1 miesiąc temu
Reply to  informatyk

Raczej nie. Ale dzięki za podpowiedź bo jeszcze bardziej sobie powiększyłam czcionkę a im człowiek starszy tym wzrok bardziej siada zwłaszcza przy pracy przy komputerze.

powierzyliśmy las fachowcom
1 miesiąc temu
Reply to  Ewelina

pewnie kliknąłeś przypadkiem znak plus na belce głownej no i sie powiększyło. Prosta sprawa

Adim
1 miesiąc temu

A co to znowu za chujostwo ten Zespol?

misia
1 miesiąc temu
Reply to  Adim

PARKI, wszędzie PARKI…

150.jpg
Alf
1 miesiąc temu

Jaki jest cel poza wydaniem kilkunastu tysięcy złotych stawiania przed wyrokiem takich tablic ?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Poprawa humoru – 1 kwiecień ?

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tak myślę

Grazyna
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Zle myślisz, Tablice naprawdę stoją Tyle forsy w bloto

Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Dokładnie.Takie tablice było stawiać ale 15-20 lat temu jak las zwierzyniecki był jak dżungla a nie teraz jak mało co z niego zostało.

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Jeśli nie będą ciąć to jeszcze urosną te nasadzenia , tylko trzeba zgłaszać tych niszczycieli czy to z piłą motorową czy tych quadowych cwaniaków i samochodziarzy .

Odyseusz
1 miesiąc temu

Każdy las na wagę złota , zwłaszcza to erze coraz gorszego jakościowo powietrza. Niewątpliwie są to zielone płuca miasta Tarnobrzeg !

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

jakie zielone płuca skoro nawet ludzie boja sie do lasu wyjść bo im za zimno jest
za nie długo drzew braknie na produkcje papieru do tyłka bo podrozeje tak jak ropa bezyna gaz olej do smazenia bo wszyscy sie zucaja na markety a sami nie wiedza ze cene podnasza a czy znajdiesz tam jakiegos grzyba jak obwodnica wystartuje?

Odyseusz
1 miesiąc temu
Reply to  odp

Gratuluje intelektu porównując las zwierzyniecki do rolki papieru 🙂

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

skoro taki jesteś mądry to z czego on jest produkowany
ale skoro się je wycina zwiększa się natężenie co 2
odp mi na te pytania?

Odyseusz
1 miesiąc temu
Reply to  odp

Dlatego w Zwierzyńcu ustanowiono obszar chroniony aby nie było z tego lasu rolek papieru 😉 czyli jest dobrze…:)

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

nie jest dobrze bo podczas wycinki drzew zwieksza się ilośc co2
teraz masz wojne na ukrainie zmiana pogody
paliwo poszło w góre ale ludzie auta tankuja
a w powietrzu masz wiekszy smog niż ci sie wydaje a lekarze swtierdzają ze to covid

Grazyna
1 miesiąc temu

Najpierw wycięli pod obwodnicę teraz tablice stawiają Bareja by się usmial

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  Grazyna

Akurat to co wycieli pod obwodnicę to pikuś z tym jakiego barbażyństwa dokonało nadleśnictwo nowa dęba. To moje zdanie i myślę że nie tylko moje w tym temacie.

z Polski rodem
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Barbarzyństwo na miarę Ruskich na Ukrainie.

Ewelina
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Oni to tłumaczą gospodarką leśną że te drzewa były już stare i trzeba je było wyciąć.

Tamara
1 miesiąc temu
Reply to  Ewelina

Oni nie wycinają starych drzew tylko mają jakieś wytyczne I wtedy za to drzewo dostają najwięcej forsy Wycinają młode i zdrowe drzewa

Swój
1 miesiąc temu

Nie wylewać gnojowicy za 12 tysięcy!

Antolek
1 miesiąc temu

Piekło czeka. Kocioł z nieugaszonym ogniem już rozpalony, czerwone płomienie wychodzą z kotła. Bójta się, diabeł przyjdzie po swoich.

Diabeł
1 miesiąc temu
Reply to  Antolek

Ja będę obsługiwał kocioł 🙂

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content