Tarnobrzeg: Murale na murze?

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu Delegatury w Tarnobrzegu zdecyduje, czy mur okalający park w Dzikowie będzie można ozdobić muralami. Z pomysłem ozdobienia niszczejącego muru malunkami, wystąpił do władz miasta radny Damian Szwagierczak.

– Zwracam się z uprzejmą prośbą o zaakceptowanie i poddanie realizacji inicjatywę Pani Justyny Uchańskiej związanej z „murem dzikowskim”. Jako mieszkańcy Tarnobrzega od wielu lat obserwujemy zmiany zachodzące w naszym mieście. Zmiany związane z gospodarczymi, społecznymi kwestiami jak również z kulturowymi i kulturalnymi. Chcielibyśmy prosić o wsparcie i realizację projektu polegającego na zagospodarowaniu muru będącego częścią parku dzikowskiego. Mur jest widoczny dla osób przyjeżdżających do Tarnobrzega od strony Sandomierza. Jest więc swoistą wizytówką naszego miasta. Niestety wygląd naszego muru pozostawia wiele do życzenia: zamalowywane wpisy okolicznych wandali, odpadające warstwy tynku i farb. – tłumaczy w swojej interpelacji radny Szwagierczak.

Zgodnie z pomysłem wnioskodawców, pierwsze przęsła muru miałyby przedstawiać Walerię i Jana Feliksa Tarnowskich, którzy są patronami bieżącego roku w Tarnobrzegu. Dodatkowo na muralu znalazłyby się również cytaty z „Pana Tadeusza”, którego rękopis był kiedyś częścią Kolekcji Dzikowskiej.

Koszt inwestycji to około 15 tys. zł. Zamysłem naszym jest aby kolejne przęsła muru zamalować obrazami związanymi z wydarzeniami z historii Tarnobrzega oraz wizerunkami osób ważnych historycznie i społecznie dla Tarnobrzega. Wybór powinien być skonsultowany z mieszkańcami, o co również wnoszę – czytamy w interpelacji radnego Szwagierczaka.

O tym, czy zabytkowy mur będzie można ozdobić muralami zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu Delegatury w Tarnobrzegu.

Subskrybuj
Powiadom o
32 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jebać konfederacje
1 miesiąc temu

konserwator zabytków nie pozwoli 🙂 jedna z najważniejszych osób w mieście

Łysy
1 miesiąc temu

Konserwator czy hrabia co shandlował malunki ?

HistorykSztuki
1 miesiąc temu

Pan „konserwator” to temat na oddzielną opowieść. Najlepiej w jakimś „Superwizjerze”. Ale i „Sprawa dla reportera” może być, bo to postać bardzo symptomatyczna dla Naszego Miasta.

Wsiowy baran
1 miesiąc temu

Najsomprzód trza ten mur wyremonować. Pomyslunek z muralami dobry, jeno bachory przyjdo i zniszczo.

zocha
1 miesiąc temu

Odremontować tak, murale nie ! Obawiam się że p. Justyna nie do końca przemyślała ten pomysł. Mural jest drogim pomysłem ,oczywiście jeśli myślimy o muralu z prawdziwego zdarzenia, a nie o kolejnych bohomazach które tylko takowy udają.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  zocha

Dlaczego mieszkańcy mają płacić na prywatną posesję , skoro właściciel domaga się zwrotu to niech wkłada swoją kasę a nie kosztem biednych mieszkańców miasta .

skansen tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  zocha

Pani Justyna dobrze pomyślała, tylko że jej pomysł jest dla abstrakcyjny dla tych niedzisiejszych dziadków historyków, co to mentalnie pasują do dwudziestolecia międzywojennego, a tu przyszedł XXI wiek i nie mogą sie odnaleźć. Najlepiej jakby panowie historycy ustąpili miejsca młodym i skończyli z tym skansenem jaki uprawiają

Odyseusz
1 miesiąc temu

haha czy on myśli ze to tylko zamalować? Przecież gołym okiem widać że te mury sypią się i tak czy siak wymagają gruntownej renowacji ! Koszt 15 tyś to jak zwykle w TBG po taniości i byle jak !

Alf
1 miesiąc temu

Myślę ,że do czasu prawomocnego wyroku w sprawie zwrotu pałacu wraz z otaczającym go parkiem , miasto nie powinno wydać ani złotówki z wyjątkiem awarii. Chyba ,że zawrze z rodziną hrabiego porozumienie na temat zwrotu kosztów w przypadku przegranej

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Były hotel Nadwiślański jest w ruinie i co ??? Nikt z urzędu tym się nie interesuje , co innego jakby był nad zalewem Machowskim !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tarnowscy twierdzą że 1/3 nieruchomości stoi na ich terenie , rości sobie prawo do tej części nieruchomości i nie powinna podlegać dekretowi o wywłaszczaniu .

Kwicol
1 miesiąc temu

Po co jakies ci tam murole,czy jak je tam zwol, lepi przyjoc jakiesik reklomy a I dudki bedo z tego niemale, hej.

Pyzdra
1 miesiąc temu
Reply to  Kwicol

Kwiczoł ty to masz łeb!

Kwicol
1 miesiąc temu
Reply to  Pyzdra

Swiagier, miedza I tak bedzie moja.

Bolek
1 miesiąc temu

Na sypiącym się murze zrobić mural wykładając 15 tys zł a potem obserwować jak się ten mural sypie razem z odpadającym tynkiem. Zaiste Nobel za pomysł bo jak widać wyobraźnia i głupota ludzka nie ma granic.Amerykński styl czyli nie ważne co robimy i mówimy chodzi tylko o to by nazwisk nie przekręcać.Zaiste dziwny jest ten świat

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Bolek

ale jak malujesz swoje mieszkanie na ścianę to dajesz grunt aby umocnić
a jak ma być mural to też się umacnia specialną farbą aby się nie zmyło
a skoro nie mają kasy na odnowienie murów to nie wspomnę o pkp
a nasz szlachcić tylko łapówki przyjmuje a sam mówi że nie jest przekupny?

rowerowy
1 miesiąc temu

Na murale 15 tys., ale żeby wydać kilka tys. na dopuszczenie ruchu rowerów po chodniku przy murze to nie. Dworzec PKP może niszczeć, to tym bardziej ten mur, prosta analogia.

Lucas
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

To nie Niemcy.

comment image?itok=uaGK4K1c

W Tbg tego typu ciągi oznacza się jako obowiązkową drogę dla rowerów i pieszych.

wrzos
1 miesiąc temu

wydaje mi sie,ze na poczatek generalny remont tego zabytkowego muru.okalajacego park dzikowski a potem ewentualnie ladne tematyczne murale nawiazujace do bogatej historii tego miejsca

skansen tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

Ty to sie zajmij historią tego skąd przybyłeś, a nie chrzań farmazonów o jakimś zabytkowym murze, tam nie ma nic zabytkowego, za 1 częścia jest odcięty od świata park,swoją drogą ładny ,a za drugą puste pole, trawnik. Mur to trzeba przebić, tak aby był dostęp do parku od ulicy Sikorskiego, bo miejsce historyczne powinno być odwiedzane ,a nie odgrodzone od świata. Mur może być, albo może nie być i nie ma to znaczenia. Historyczne są kuchnie dworskie które są obecnie w ruinie. I co na to panowie hisorycy z koła wzajemnej adoracji, gdzie ta troska o pamięć?

odp
1 miesiąc temu

dobry pomysł będzie miejsce na nowe parkingi i płatomaty za bilecik

Tamara
1 miesiąc temu

Po co przebić???? Tam brama z boku jest???? Wystarczy ja otworzyć Na przeciwko stacji benzynowej

Ale to już było
1 miesiąc temu

I nie wróci więcej. Nikt kto ma powyżej 25 lat nie podejmie sie malowania grafiti na murze, gdyż doskonale pamiętamy jak piękne murale robione przez młodzież zostały PERFIDNIE zniszczone ,czyli zamalowane białą farbą. Bo tak sie władzom podobało. Drugi raz juz nikt tam nie przyjdzie

Pytajnik
1 miesiąc temu

Gdzie te murale zamalowane biała farbą?

Mural
1 miesiąc temu

Te 15 tysięcy na mural to mniej niz jednomiesięczne pobory zastępcy skarbnika i sekretarz. Kazdego oddzielnie.
Moga sie zrzucic i mural gotowy

Pytajnik
1 miesiąc temu
Reply to  Mural

Na potrzeby Ukraińców nie dadzą ani grosza, a na mural uszczkną kawałek ze swoich wysokich pensyjek?

odp
1 miesiąc temu
Reply to  Pytajnik

a czemu nie dodałeś o samotnych matka co nie mogą dostać mieszkania socialnego albo o tych ludziach co zbieraja dadtki od onych ludzi pod marketem i zbieraja na tanie wino

Zygmunt
1 miesiąc temu

Co za głupek podstawil tam tablice z reklamą tarnobrzega Zasłania jak się wyjeżdża na główna drogę i jak chce się wejść Pprzez pasy też nic przez nią nie widać BRAWO!!!!!

Koziołek
1 miesiąc temu

Remont tak, mural nie. To jest zabytek.

HistorykSztuki
1 miesiąc temu

Pamiętam, że na rozpadającym się obecnie murze były murale, jeden z nich przedstawiał bodajże stracha na wróble i namiary na jakiś oddział Federacji Anarchistycznej. Zapamiętałem go jako dziecko, bo dość ładnie się prezentował, a treść zrozumiałem później. Co do muru – hańbą (nie nadużywam tego słowa) jest fakt, że to wszystko się sypie. Mur powstał w drugiej połowie XIX wieku, ale nawiązywał do jeszcze neogotyckiej bryły Zamku. A Zamek w tej chwili służy jedynie imprezom samorządowym, funkcje muzealne Kolekcji Dzikowskiej i tradycji Tarnowskich mając w głębokim poważaniu. Ot, piękne tło dla konferencji prasowych. Sam znam kilku badaczy, którzy sprawom dzikowskim przyjrzeliby się z największą chęcią, ale skoro MHMT nie wykazuje żadnej inicjatywy, to przestrzeń zamkowa służyć będzie li tylko jako dekoracja. Czy ktoś zajął się dawną kuchnią, budynkiem obok ze spalonym dachem?

jebać konfederacje
1 miesiąc temu

stare zgredy i tak nie zrozumieją 😉

Olaf
1 miesiąc temu

Ja mysle że jedno przęsło to konieczne trzeba udostepnic Pani Justynie z potrzeby histronicznej…nie historycznej 🙂

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content