Wypadki drogowe w 2021 roku – mniej ofiar, rannych i samych zdarzeń!

Od 10 lat liczba wypadków drogowych w Polsce spada, co przekłada się na mniejszą liczbę ofiar i rannych w tego typu zdarzeniach. Wyjątkiem był rok 2016, kiedy statystyki nieznacznie się pogorszyły. Z kolei od czasu wybuchu pandemii liczba wypadków, ofiar i rannych mocno spadła. Jak przedstawiają się dane za 2021 rok?

Co roku Komenda Główna Policji przygotowuje raport dotyczący wypadków drogowych w Polsce. Ten za rok 2021 wskazuje, że wypadków było mniej, za to zgłoszono więcej stłuczek niż w 2020 roku. Zarówno szkody na osobach, jak i na mieniu pokrywane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – znajdziesz najtańsze OC na Mubi. Dlatego tak ważne jest jego wykupienie, co jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego.

Spadek liczby wypadków

W 2021 roku doszło w Polsce do 22 816 wypadków drogowych, w których zostało rannych 26 415 osób, a 2 245 zginęło. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba samych zdarzeń drogowych oraz ich ofiar spadła. W 2020 roku zginęło 246 osób więcej, a rannych było 48 osób więcej. Spadek nie wydaje się duży, ale w porównaniu z 2019 rokiem, czyli ostatnim rokiem bez pandemii, ograniczeń i lockdownów zmiana jest spektakularna!

W porównaniu z 2019 roku w 2021 roku liczba wypadków spadła aż o 24,7% (7 427 mniej zdarzeń drogowych). Na drogach zginęło także znacznie mniej osób, bo aż 22,8% mniej. Natomiast liczba rannych zmniejszyła się o 25,5%! To bardzo dobre informacje, zwłaszcza że liczba pojazdów zarejestrowanych w Polsce w tym czasie wzrosłą o ponad 2 miliony.

Ten rok pokażę, czy spadni wynikały z ograniczonego ruchu związanego z pandemią. Warto zwrócić uwagę, że może to być stały trend, gdyż część osób mogła na stałe wybrać pracę hybrydową (biuro-dom) lub całkowicie przejść na pracę zdalną.

Czy wszędzie jeździ się bezpieczniej?

Raport Komendy Głównej Policji podaje również liczbę wypadków w poszczególnych województwach. Tutaj dane nie są tak optymistyczne. Mimo że w całej Polsce liczba wypadków spadła, to w aż 7 województwach było ich więcej w 2021 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Gdzie nastąpił wzrost liczby wypadków?

  • Opolskie – wzrost o 10%,
  • dolnośląskie – wzrost o 9,6%,
  • Warszawa (KSP) – wzrost o 5,4%,
  • podkarpackie – wzrost o 4,7%,
  • mazowieckie (bez Warszawy) – wzrost o 3,5%,
  • zachodniopomorskie – wzrost o 2%,
  • podlaskie – wzrost o 0,7%.

Natomiast największy spadki liczby wypadków zanotowano w województwie wielkopolski (o 14,6%), warmińsko-mazurskim (o 11,5%) i lubuskim (o 11%). Warto zwrócić uwagę, że większa liczba zdarzeń drogowych nie oznacza automatycznie wzrostu ofiar śmiertelnych. W Warszawie, w województwie zachodniopomorskim i na Podkarpaciu dochodziło w 2021 roku do większej liczby wypadków, a zginęło mniej osób – odpowiednio 0,7%, 5,9% i 28%.

Pamiętajmy, że wypadek to zdarzenie drogowe, w którym co najmniej jedna osoba została ranna lub poniosła śmierć. Wzrost liczby wypadków i spadek liczby zgonów oznacza jedno – wzrost liczby rannych w zdarzeniach drogowych. I tak w rzeczywistości jest! W Warszawie w 2021 roku zostało rannych 6,9% więcej osób niż w 2020 roku, w województwie zachodniopomorskim 8%, a na Podkarpaciu aż 16,5%.

Oczywiście cieszy spadek liczby wypadków i ofiar śmiertelnych, ale liczba osób rannych w 11 województwach wzrosła – może to oznaczać, że poprawiła się jakość samochodów, którymi jeździmy lub ograniczyliśmy prędkość, co spowodowało, że wypadki były mniej tragiczne.

Bez OC zapłacisz za szkody z własnej kieszeni!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Chroni ono kierowcę od finansowej odpowiedzialności za spowodowanie szkody na mieniu i na osobach. Dlatego tak ważne jest jego posiadanie. O czym należy pamiętać w kontekście ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, na co wskazuje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. W związku z każdy ubezpieczyciel oferuje takie same warunki tego ubezpieczenia i jeśli prowadzi on działalność w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, to nie może odmówić ubezpieczenia pojazdu. Suma gwarancyjna OC na jedno zdarzenie wynosi 5 210 000 euro dla szkód osobowych i 1 050 000 euro dla szkód materialnych – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Pamiętajmy także, że za brak OC nakładane są kary finansowe. Już jeden dzień przerwy ubezpieczeniowej w przypadku samochodu osobowego w 2022 roku to kara w wysokości 1200 zł – ich wysokość powiązana jest z minimalną pensją brutto w danym roku.

Jeśli OC zapewnia zawsze taką samą ochronę, to warto kupić to najtańsze. Najwygodniej jest to zrobić w porównywarce ubezpieczeń, gdzie otrzymuje się oferty od różnych ubezpieczycieli. Świetnie do tego nada się kalkulator OC Mubi, który pozwala na szybkie i darmowe wyliczenie kosztów ubezpieczenia samochodu i motocykla – a wszystko zajmuje jedynie kilka minut!

Artykuł zewnętrzny
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stach
1 rok temu

Po wprowadzeniu nowych-debilnych zmian w przepisach o ruchu drogowym, w których uprzywilejowanie pieszych sięgnęło absurdu, coraz częściej zdarzają się wtargnięcia pieszych na jezdnię. Owocem tej sytuacji jest – po raz pierwszy od lat – zwiększona liczba wypadków i zwiększona liczba ich ofiar, w tym śmiertelnych – porównując I kw. 2022, do I kw. 2021.
Należy dodać, że policja drogowa, po zwiększeniu wysokości mandatów zamiast dbać o bezpieczeństwo na drogach w 100% poświęciła się krojeniu przejezdnych na kasę, z pomocą „suszareczki” i fotoradarów w kosztownych limuzynach BMW.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content