Nagroda Prezesa IPN dla władz Tarnobrzega

Tarnobrzeg z Nagrodą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dla samorządów terytorialnych za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych. Nagrodę odebrał prezydent miasta, Dariusz Bożek, 12 kwietnia podczas uroczystej gali wieńczącej VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach.

Jak podkreśla IPN, intencją ustanowienia nagrody jest wyróżnienie i docenienie władz samorządowych, które podejmują działania na rzecz opieki nad miejscami pamięci, promowania historii ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości lokalnej oraz propagowania postaw patriotycznych i tradycji narodowych.

W tym roku statuetki „Za zaangażowanie w opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej, propagowanie tradycji patriotycznych i wspieranie ustawowych działań Instytutu Pamięci Narodowej” powędrowały do dwóch samorządów. Laureatami nagrody Prezesa IPN zostały władze samorządowe miasta Tarnobrzega oraz gminy miejsko-wiejskiej Prószków w woj. opolskim.

Przyznanie nagrody dla władz miasta Tarnobrzeg – zaznacza Instytut – wynika z dużej wrażliwości samorządu na zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Dzięki inicjatywie prezydenta Tarnobrzega, która uzyskała wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 2020–2021 generalnemu remontowi poddany został pomnik oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i jego dowódcy, nauczyciela tarnobrzeskiego gimnazjum, Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem samorządu i Instytutu był remont pomnika heroicznego obrońcy Tarnobrzega we wrześniu 1939 r. por. Józefa Sarny. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do wyremontowania pomnika centralnego na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu.

– Nagrodę odbieram za całokształt działań mających na celu zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Bez tej bowiem, co wielokrotnie powtarzam, trudno budować przyszłość – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. – Nasza troska o pamięć historyczną to zarówno te wspomniane przez Instytut wspólne inicjatywy, remonty pomników, ale to także nasze zabiegi zwieńczone zakupieniem przez miasto, z dużym wsparciem ministerstwa kultury, znakomitej kolekcji dzikowskiej. Tym samym nie dopuściliśmy do rozproszenia po świecie tej cennej spuścizny narodowej. Dziś kolekcja rozsławia Tarnobrzeg, jest jedną z pereł naszego miasta, województwa podkarpackiego, regionu, tak samo jak Jezioro Tarnobrzeskie, czy drużyna tenisistek stołowych KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, dziękując nagrodzonym zwrócił się do wszystkich obecnych na gali samorządowców z apelem o dokończenie, wspólnie z IPN, procesu dekomunizacji w Polsce. – W wielu miejscowościach są jeszcze niestety relikty i symbole systemu komunistycznego, który odpowiada za śmierć 100 milionów ludzi na całym świecie – jak szacują autorzy „Czarnej księgi komunizmu”. System wartości komunistycznych, obecny w głowach i sercach rosyjskich żołnierzy, odpowiada za śmierć Ukraińców. W wolnej, demokratycznej i samorządnej Polsce nie ma miejsca na symbole komunizmu – podkreślił prezes IPN.

Info: UM Tarnobrzeg

Materiał przygotowano w oparciu o relację IPN

Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/162787,Nagroda-Prezesa-Instytutu-Pamieci-Narodowej-dla-samorzadow-terytorialnych-za-opi.html

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Refleksja
1 miesiąc temu

Nagroda za odkomunizowanie miasta A to ciekawe Moze IPN przyjrzy się symatii prezydenta do bylych dzialaczy komunistycznych.
Jeden jest w jednej z rad nadzorczych. A koteria z pis to jaki ma charaktet??? Polityczny czy moze koniunkturalny???
Nagroda za pomniki okey ale za całokształt juz nie Taka ocena mieszkancow. Tak jest zawsze jak brak wyrazistosci i stoi się na trzech nogach

otton
1 miesiąc temu

Burzenie jakichkolwiek pomników to skrajny idiotyzm. Podważa to sens ich stawiania. Wszystkie powinny zostać w stanie nienaruszonym. Jeśli nie ku chwale to ku przestrodze.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content