Tarnobrzeg: Prawie 670 tys. zł za plewienie

667,685 zł to szacunkowy koszt kompleksowego utrzymania skupin roślin i kwietników, jaki poniesie Tarnobrzeg w bieżącym roku. O harmonogram i koszty pielenia zapytała w formie interpelacji radna Monika Łagowska – Cebula.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej:

„Miasto Tarnobrzeg realizuje zadania utrzymania terenów zieleni komunalnej poprzez zlecanie kompleksowych usług w zakresie pielęgnacji zieleni niskiej i wysokiej specjalistycznym firmom, na podstawie umów zawartych na cztery zakresy/rejony: Przywiśle, Wschód, Centrum oraz Park Dzikowski wraz z Aleją Lipową, obejmujące urządzone tereny zieleni w centralnej części miasta, w tym część zieleni przydrożnej. Zakres robót obejmuje kompleksowe utrzymanie trawników, kwietników, drzew i krzewów oraz małej architektury. Spółka Rejon Dróg Miejskich, w ramach bieżącego utrzymania dróg utrzymuje zieleń
w większości pasów drogowych, w ograniczonym zakresie obejmującym głównie koszenie traw oraz przycinanie drzew i krzewów w skrajniach, nie wykonuje czynności plewienia roślin.

Czynności plewienia zieleni wykonywane w ramach zawartych umów, są elementami składowymi grup czynności kompleksowych robót, rozliczanych w cyklach miesięcznych w oparciu o zryczałtowaną stawkę jednostkową ustaloną dla 1 m2 powierzchni porośniętej lub obsadzonej roślinami i faktycznie wykonany zakres prac w danym miesiącu. Stawki jednostkowe tych samych robót różnią się w poszczególnych rejonach.

Plewienie zieleni wykonywane jest w ramach następujących rodzajów robót kompleksowych:
Pielęgnacja kwietników, koszy i pojemników, w tym: kwietników z roślin sezonowych i cebulowych, rabat obsadzonych bylinami, koszy kwiatowych na latarniach, wież kwiatowych, pojemników betonowych w okresie od kwietnia do października,

Pielęgnacja skupin krzewów oraz młodych nasadzeń drzew i krzewów (misy) w okresie od kwietnia do września, Pielęgnacja (powierzchniowa) młodych żywopłotów w okresie od kwietnia do września.

Na zakres zryczałtowanych robót pielęgnacyjnych składają się łącznie następujące czynności: w przypadku pielęgnacji skupin krzewów: odchwaszczenie powierzchni skupin lub misy wokół drzewa czy krzewu, z uszkodzonych, złamanych, suchych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi pędów oraz śmieci, z jednoczesnym spulchnieniem gleby i wyrównaniem powierzchni, odcięcie brzegów misy wokół drzewa lub krzewu, brzegów skupiny krzewów, usunięcie obumarłych lub mocno uszkodzonych roślin, podlewanie przesuszonego podłoża w miarę potrzeb, w ilości i częstotliwości zapewniającej prawidłową wegetację roślin, wygrabienie liści z powierzchni skupin krzewów, wywóz masy organicznej i odpadów, a w przypadku pielęgnacji kwietników: odchwaszczanie w miarę potrzeb z odcięciem brzegów kwietnika, nawożenie nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi, opryski przeciw chorobom i szkodnikom, podlewanie w miarę potrzeb, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów i uszkodzonych roślin, likwidację obsadzeń, z przekopaniem i wyrównaniem powierzchni kwietników grabiami, wywóz resztek roślinnych, chwastów i śmieci, w przypadku kwietników z roślin cebulkowych – dodatkowo wykopanie cebul w celu przesuszenia, posortowania i ponownego posadzenia po wcześniejszym zaprawieniu odpowiednimi preparatami przeciwgrzybicznymi.

Przewidywane w 2022 roku koszty utrzymania, łącznie dla wszystkich zakresów/rejonów wynoszą szacunkowo:

– dla skupin krzewów i mis drzew na powierzchni 26.969 m2 oraz młodych żywopłotów na powierzchni 1.016 m2 – 401.820 zł

– dla kwietników (sezonowych, bylinowych, w pojemnikach) o powierzchni 8.182 m2 – 265.865 zł.
Są to koszty kompleksowego utrzymania skupin roślin i kwietników, obejmujące wszystkie wymienione wyżej czynności pielęgnacyjne łącznie, w tym między innymi plewienie nasadzeń.”

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jebać konfederacje
1 miesiąc temu

stolica ćmy bukszpanowej 🙂

Ćma
1 miesiąc temu

Ćma to ogarnęła cały urzad miasta.Teraz trzeba to wyplewic.

Papa
1 miesiąc temu

Stać to biedne miasto na takie wydatki

jebać konfederacje
1 miesiąc temu
Reply to  Papa

jest na wszystko 🙂 bezradni jeszcze przegłosują bezkarność siwego bajeranta i eldorado będzie 😉

Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Papa

Jakby było biedne to by nie szastali kasą.

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Parkomaty są to i kasa jest na plewienie i inne duperele

Do Janusza
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Włącz komputer i pisz przemówienie na konferencję o kabarecie.

Jan
1 miesiąc temu

Czy nie można powołać spółki miejskiej do tych czynności. Przykład Stalowa Wola. Zakład Zieleni Miejskiej. 100 % własność miasta. Zarabiają mieszkańcy,a nie obce firmy.

jebać konfederacje
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

jakie obce ?? bez jaj 😉 wszystko zostaje w „rodzinie”

urządnik
1 miesiąc temu

Przecież pisze że to RDM plewi nasadzenia czytać nie umiecie ze zrozumieniem ?

Gerard
1 miesiąc temu

Czyli około70 % tej kwoty jest za stanie i patrzenie sie w niebo,fajnie szkoda ,ze z moich podatków!

fach
1 miesiąc temu

Pisałem że na riwierę, nasadzenia itp. pieniądze są? Wycierajmy ślinę dalej 🙂

wrzos
1 miesiąc temu

NIE MAM ROZEZNANIA W TYM TEMACIE NIE WIEM CZY TO DUZO CZ NIE? FAKT TARNOBRZEG MA SPORO ROZNORAKIEJ ZIELENI DO OPORZADZENIA SKWERY, KLOMBY, RONDA, PARK DZIKOWSKI, PARK BULONSKI, BULWARY NAD WISLA , ITD.

Ewaryst
1 miesiąc temu

Po jakiego grzyba to plewić? Kosić 2x do roku na 20-25cm i tyle. Chyba, że projekt w terminie trwałości tego wymaga, to co innego. Tak przy okazji polecam tzw. kwietną łakę np. pomiędzy miesteczkiem ruchu drogowego a działkami. Kwiatów ilość bliska zeru a tylko sama trawa i to w okresie od czerwca do września.

Niegospodarność
1 miesiąc temu

Kto odpowie za fatalną dla budzetu miasta decyzję w sprawie nasadzeń.
Ewidentne przekroczenie uprawnien.
Podobno jest na to paragraf.
Tylko kto się tym zajmnie jak nasza wladza jeździ na salony i przywozi odznaczenia za dwa naprawione pomniki.
Jest sukces Jest i to jaki Co tam że wydajemy kase na plewienie roslin malych nie krzewów w pasie drogowym.
I jeszcze jedno Nowy prezes w RDM na kasę i robotę
Kabaretu ciąg dalszy.

HistorykSztuki
1 miesiąc temu

A nie można by Naszych Emerytów wysłać do pielenia? Tyle energii mają w tym swoim klubiku. Można rzecz – energia ich rozpiera. Na działaczce pomykają, ale niech za lokal w centrum miasta wykonają choćby minimalny gest zainteresowania. Póki co, same żałosne imprezki z kieszeni podatników spółdzielni mieszkaniowych urządzają. O pomocy dla Ukrainy nie wspomnę. Lans, dancing – to dobrze wychodzi Radzie Seniorów.

HistorykSztuki
1 miesiąc temu
Reply to  HistorykSztuki

Nie wspomnę o darmowej komunikacji miejskiej, która służy do Ich przewozu. Wygląda jak wygląda, ale zawsze uwagi mają Emeryci. Szczególnie w środy i soboty. Mieszkam niedaleko targu. Podziwiam ich za zdrowie, żeby w ulewę lecieć na bazarek o szóstej rano.

bylem tam
1 miesiąc temu
Reply to  HistorykSztuki

te pare ciarup jezdzacych po tym miasteczku nazywasz komunikacja miejska?

Ada
1 miesiąc temu
Reply to  HistorykSztuki

Rada Miasta, Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów… A gdzie oseski? One tez mają prawo:)))

Lokals
1 miesiąc temu
Reply to  Ada

…i Rada Rady 🙂

Ada
1 miesiąc temu

Jeszcze chcą się zająć Zwierzyńcem, po odebraniu go Lasom Państwowym. I gdzie tu rozum?

wrzos
1 miesiąc temu

BABKI MAJA ENERGIE DOSTAJA 13, 14 DO EMERYTURY TO DIABLOWI BY JESZCZE LEB URWALY!!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content