Akwarystyka, hobby dla każdego

Akwarium to niewątpliwie oryginalna ozdoba każdego wnętrza, podobnie jak oczko wodne stanowi niezwykłą dekorację w ogrodzie.

Jednak aby akwarium było spektakularne (podobnie jak oczko wodne), należy zadbać o odpowiednie dodatki, które nie tylko pełnią funkcję ozdobną, ale będą też kryjówką dla zwierząt oraz zneutralizują szkodliwe związki chemiczne.

Jakie podłoże do akwarium?

To ważny element każdego zbiornika, gdyż od podłoża, a także jego ułożenia, uzależniony jest stan żywych roślin. Ponadto, podłoże jest w stanie hamować rozwój bakterii, a także wzrost zasadowości wody czy twardości.

Zwykle należy zastosować około 2-3 cm warstwy specjalistycznego substratu na dno akwarium, a na to 3-5 cm żwiru. Warto także pamiętać, aby ułożyć podłoże w delikatny spad, w stronę przedniej ściany. W zależności od preferencji, można także zastosować specjalny piasek kwarcowy, który oferuje sklep akwarystyczny. Nie należy używać w tym celu piasku morskiego, który może zawierać zanieczyszczenia i odłamki muszelek, które mogłyby zranić ryby.

Jakie rośliny do akwarium?

Rośliny akwariowe, które polecane są dla osób początkujących należy moczarka, żabienica, anubis czy nurzaniec. Choć z jednej strony uważane są za gatunki inwazyjne, z drugiej – są bardzo łatwe w uprawie. Minusem jest to, że konieczne jest zapobieganie ich nadmiernemu rozrostowi.

W akwarium można także stworzyć trawnik. To nic innego, jak nasadzenie roślin wodnych, które przypominają trawę. Istnieje aż kilkanaście gatunków roślin, które idealnie nadają się na trawnik do akwarium. Do najbardziej popularnych można zaliczyć wgłębkę, niskie formy żabienic czy trawkę brazylijską.

Dla osób, które nie mają ręki do roślin, dobrym wyborem mogą być sztuczne rośliny akwariowe. Takie rośliny akwariowe będą również towarzystwem dla prawdziwych sadzonek, które wymagają czasu, aby się rozrosnąć. Dzięki temu, akwarium już od samego początku będzie wyglądać atrakcyjnie.

Jakie dodatki do akwarium?

Wybierając ozdoby do akwarium, warto stawiać na te, które wykonane są z naturalnych materiałów. Przykładowo połówka kokosa sprawdzi się nie tylko jako dekoracja, ale również kryjówka dla glonojada. Elegancko wygląda także duży korzeń w akwarium. Oczywiście można też wybrać ponadczasowe zamki, skrzynie pirackie czy inne tematyczne ozdoby.

Odpowiednia aranżacja akwarium i dobór dodatków powoduje, że będzie prezentować się ono unikalnie i zwracać uwagę każdego gościa. Poza tym, obserwowanie życia ryb i innych zwierząt akwariowych jest niezwykle ciekawe, a także odstresowujące.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content