Umowy najmu tym razem bez bonifikaty ale z karami

Tym razem umowy na najem punktów gastronomicznych nad Jeziorem Tarnobrzeskim nie zawierały bonifikaty w czynszu, w pierwszym roku działalności. Przetarg odbył się w miniony piątek, wszystkie cztery punkty znalazły najemców, jednak kwoty za dziesięcioletnią dzierżawę są niższe od wylicytowanych w ubiegłym roku.

Do rzecznika UM Tarnobrzeg ponownie wysłaliśmy pytania o szczegóły umowy z najemcami punktów gastronomicznych nad Jeziorem Tarnobrzeskim, tym razem otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania.
Pytaliśmy między innymi o to, dlaczego miasto ogłosi przetarg na dzierżawę budynków gastronomicznych nad Jeziorem Tarnobrzeskim, skoro ubiegłoroczne umowy zawarte były na 10 lat oraz kiedy najemcy zrezygnowali z dzierżawy budynków nad jeziorem i jaki powód podali?

– Ubiegłoroczne umowy dzierżawy, na podstawie zawartych w nich zapisów zostały w miesiącu wrześniu 2021 r. wypowiedziane przez dzierżawców. Zgodnie z umowami „ każdej ze stron przysługiwało prawo do rozwiązania umowy za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego” – wyjaśnia NW24.pl W. Lis.

– Wypowiedzenia zostały uzasadnione brakiem perspektywy z racji analizy funkcjonującego 2 miesiące punktu, niepewnością związaną z panującym okresem pandemii tj. kolejnymi falami zarażeń wirusem, nakładanymi obostrzeniami na branżę gastronomiczną w związku z COVID-19, a także liczbą powstających na prywatnych nieruchomościach nowych punktów gastronomicznych w pobliżu lokalizacji dzierżawionych obiektów. Umowy zostały rozwiązane z dniem 31.12.2021 r. w dniu 5.01.2022 r. nastąpiło przejęcie nieruchomości – tłumaczy rzecznik.

Z tytułu wypowiedzenia umów, najemcy nie ponieśli żadnych kosztów. – Poprzednia umowa nie zawierała zapisów dotyczących kar za wcześniejsze rozwiązanie umowy – dodaje.

Umowy przygotowane na tegoroczny przetarg, nie zawierają już bonifikaty w czynszu na tzw. „rozruch”. –

– Regulamin ogłoszonego przetargu na dzień 22.04.2022 r. nie przewiduje ulg, bonifikat z tytułu dzierżawionej nieruchomości. Warto przypomnieć, że czynsz za dzierżawę w 2021 r. wynosił 20 % czynszu wylicytowanego w przetargu z tego powodu, że ze względu na termin zakończenia inwestycji dot. zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz problemami z odbiorem budynków, przetarg w 2021 r. został przeprowadzony 8.06.2021 r. umowy zawarte były 30.06.2021 r., a dzierżawcy otrzymali przedmiot dzierżawy od 1.07.2021 r. Budynki musieli przystosować do planowanej działalności, ponieść nakłady związane z ich wyposażeniem w trakcie sezonu. Z tego też względu czynsz za dzierżawę w 2021 r. wynosił 20 % czynszu wylicytowanego w przetargu – tłumaczy W. Lis.

W nowym przetargu wszystkie cztery budynki znalazły swoich najemców. W ubiegłym roku ceny oscylowały w granicach 100 tys. zł, w tym roku to kwota ok. 30 tys.zł. W przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy, najemca będzie musiał zapłacić karę, w wysokości rocznego czynszu za dzierżawiony budynek.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fach
1 rok temu

O rok za późno 🙂 Ale skoro fachowość polega na uczeniu się na błędach, to się bez nich nie obejdzie 😉

Alf
1 rok temu

Z poprzedniego artykułu zrozumiałem ,że ceny będą o ok. 50% wyższe niż ubiegłoroczne. Teraz czytam ,że czynsz ma wynosić jedynie ok. 30% poprzedniego. Czy to błąd w druku ? Można to jakoś wyjaśnić ? . Swoją drogą jeżeli dobrze rozumiem 30 tysięcy podzielić na 4 punkty to daje jakieś 7,5 tysiąca z punktu za sezon. W 100 lat ta inwestycja się nie zwróci po mojemu

zomek
1 rok temu
Reply to  Alf

30 tyś za każdy

walt
1 rok temu

a pogodę latem kto zagwarantuje ? 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content