Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

Tradycyjnie manifestacją patriotyczną na placu Bartosza Głowackiego, tarnobrzeżanie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Ustawa Rządowa uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie.

Po uroczystości przedstawiciel grupy Rebelianci Tarnobrzeg rozdawał mieszkańcom obowiązującą Konstytucję RP.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej W
20 dni temu

Proszę Proszę jak to Pan Dybys obok Pana Mastalerza ramie w ramie.
To już Panu Dybusowi nie przeszkadza jak to Pan Norbert po mieście chodzi i opowiada jaki to Pan Vice Lukasz za jego prezydentury był beznadziejny i sie do niczego nie nadawał ?

Jak widać w PO najważniejsze pełne kieszenie i koryto nawet kosztem tego że jeden po drugim jeżdzi jak walec po autostradzie. Brawo dla lokalnej PO.

Żenujący obraz

edek
20 dni temu
Reply to  Andrzej W

W lokalnej Platformie to liczy się tylko to aby napchać własne kieszenie
Swoją drogą ale się spasł jeden i drugi

Do Edek
19 dni temu
Reply to  edek

A jak Kalinka z pis rozdaje stolki swoim to nie widzisz
Zobaacz kto w kopalni machow kto w spolkach posiarkowycb
Nawet maja radnymi jednego z wiceprezesow mimo ze prezes zabronil
Pis wszystko wolno
A jak Bożek z Pluta zawlaszczyli wszystkie stolki w miescue to nie widzisz
Bozek przez cala kadencje zachowuje się tak ze skoro zostalem wybrany to musze zarabiac i moi ludzie na stołkach bo po to idzie się do wy borów
Przy okazji skoncze roboty nad jeziorem i scia nke wspinaczkowa
Obesrwaowac trzeba i widziec tez trzeba

HistorykSztuki
19 dni temu
Reply to  edek

Dobrze że nie pojawił się „lewicowy” aktywista, który oskarżyłby Cię o „Body Shaming”, serio coś takiego istnieje. Boję się, że jako kulturalnego palacza nikotyny ktoś pośle mnie na stos, bo szkodzę warstwie ozonowej. Sąsiadom nie smrodzę, idąc chodnikiem palę na powietrzu nikomu nie ziejąc w twarz i włosy 🙂 Są takie absurdy. No i parytety w Oscarach oraz programach TV.

orzeł
20 dni temu
Reply to  Andrzej W

a Ty byś nie chciał kupić kolejnej działki nad jeziorem za grosze na teścia czy kogogoś swojego? Gdzie on już nie był? Gdzie polityka tam honoru nie szykaj

Karolina
19 dni temu
Reply to  orzeł

no pewnie że bym chciał więc nie ma się co dziwić że jeden z drugim łapie sie do koryta jak wie jakie mieli przywileje. Jak sobie działeczki pozyskywali po dziwnych ptzetargach. Ale tym sie chratakeryzuje Nasze PO że bez skrupółów potrafili pieniądze wyciągać nawet od loklanych przedsiebiorców ale to temat na inny wątek

HistorykSztuki
19 dni temu
Reply to  Andrzej W

Rozumiem, że „Zjednoczona” „Prawica” (dwa żarty, bo ani zjednoczona, ani to prawica) wszystko czyni ku chwale Ojczyzny i robi to pro publico bono. Tak zachłannej i bezwstydnej partii chyba jeszcze nie było. Zawsze zdarzali się nominaci partyjni, ale PiS i Zioberki są w tej sprawie arcymistrzami. Pamiętasz sprawę stadnin koni, które rozwalili po wielu latach sukcesów, bo wejść musiał „swój”? Słyszałeś kiedyś wypowiedź Sasina lub Horały w sprawach powierzonych im zadań? O upadku TVP nie wspomnę, bo to już nawet zabawne nie jest.

HistorykSztuki
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

Fandom PiS-u widzę mocny. Pochwalcie się sukcesami. Błagam, tylko nie gazoportem, bo zbudowała to chcąc-niechcąc Platforma. A Wy zrobiliście paskudny żart i nazwaliście go imieniem Lecha Kaczyńskiego, który pomysłodawcą był, ale już PiS nie rządził. Rozdzielmy nieudolne rządy PiSu (2005-2007), od rządów PO, której nie bronię. Lecha Kaczyńskiego szanowałem i szanuję, ale po co takie prymitywne zabiegi zawłaszczania cudzej pracy?

Obserwator
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

A na baszym lokalnym gruncieto jest tak
Bożek zostawil na stołkach wszystkich ze Zjednoczonej prawicy. Juz mi się nie chce wymieniać nazwisk bo zaraz albo naruszanie dóbr osobistych albo jeszcze co innego
Rady nadzorcze miejskich spółek obsadzone ludzm iz pis i zjednoczonej prawicy lacznie z prawnikami kojarzonymi wylacznie z lis i dobra zmiana
Bozkowi to nie przeszkadza.
Wybory tuż tuż to zapytamy dlaczego w kopalni machow pis i w spółkach i radach nadzorczych spółek pis i w urzedzie tez pis i zjednoczona prawica.
Bozek wyznaje zasade Miec ciastko i zjesc ciastko
To takie njprofesjonalne nawet w lokalnej polityce
Zbliżają się Dni Tarnobrzega
Najwyższe odznaczenie otrzyma marszałek z pis
Pytanie Może Bozek teraz będzie startowal na prezydenta z pis, bo Kalinka niewybieralny

HistorykSztuki
18 dni temu
Reply to  Obserwator

Dni Tarnobrzega to ponury żart. Zawsze byłem przeciw ponieważ gustów wszystkich się nie zaspokoi, stąd dobór wykonawców zawsze komuś nie będzie się podobał. Po drugie, czy stać nas na zapraszanie artystów z których większość uznaje że tego typu imprezy to chałtury? Na darmówki-masówki od lat nie chodzę, bo i po co? Za dobry koncert w miłym towarzystwie się niestety płaci. Po co za pieniądze podatników robić imprezę dla przyjezdnych?

Janusz
18 dni temu
Reply to  Andrzej W

W polityce nie ma kolegów – zasada stara jak świat.

mieszkaniec
20 dni temu

Prezydent, nauczyciel historii odleciał w swoim przemówieniu, że „gdy my potrzebowaliśmy pomocy wtedy nikt nam nie odmawiał” Cofam się do 1939 roku, wtedy czekaliśmy na pomoc naszych sojuszników i co? Po wojnie również liczylismy na pomoc ale nasi serdeczni przyjaciele „sprzedali” nas Rosjanom. Fajnie, że postawiliśmy sie Hitlerowi i powalczyliśmy o swoje miasta, które wojna po części zrównała z ziemią wraz z mieszkańcami. Obecnie marionetki rządzące naszym krajem pchają nas w nie naszą wojnę. Po co nam to? Gdzie są granice obłędu? Premier Morawiecki kiedyś wygadał się, że wojna „zmienia perspektywę”

Wygram wybory, bo jestem miły
20 dni temu
Reply to  mieszkaniec

Co pisano w polskiej prasie 5 i 7 września 1939? Odpowiedź w tym filmie:
https://youtu.be/J24TJ6Aj4DA

Miraż
19 dni temu

5 września 1939 r. wpis w gazecie „BERLIN ZBOMBARDOWANY”. Teraz na szczęście takie bujdy by nie przeszły, bo jest błyskawiczny przepływ informacji, ale wizja krainy dostatku, bezpieczeństwa, sprawiedliwości i w ogóle wszelkiej szczęśliwości jest dla nas rysowana cały czas.

Optymista
19 dni temu
Reply to  Miraż

Przechodzą, jeszcze lepsze za kilka lat dowiemy się może ? a może za kilkadziesiąt

obywatel
19 dni temu
Reply to  mieszkaniec

Historyk czy histeryk ???
Ktoś historię pisze odnowa w Tbg ( tak jak z zamkiem) ??

HistorykSztuki
19 dni temu
Reply to  mieszkaniec

Tu trzeba sięgnąć do przynajmniej XIV-XV wieku. Byliśmy mocarstwem w XVI i pierwszej połowie XVII wieku. Później przyszedł krach na własne życzenie. Polityka antymiejska, źle rozumiana wolność szlachecka, sprowadzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów do roli wytwórcy płodów rolnych i towarów leśnych. Brak reform armii, idiotyczna momentami wręcz polityka wobec Kozaków, na których wciągnięcie do armii byłoby nas stać – sprawy rejestrów. Do tego zazwyczaj niski poziom intelektualny szlachty średniej (od czasów Ruchu Egzekucyjnego szans dla niej wielkich nie było), idiotyczna wręcz polityka Wazów marzących o Szwecji i triumfie katolicyzmu. Był jeden dobry Waza – Władysław IV, ale zmarł zbyt wcześnie. To co podał Sienkiewicz w „Trylogii” to cukierek stworzony dla XIX wieku. Brak wymiaru sprawiedliwości, no bo gdyby istniała jakaś władza, to taki Diabeł Łańcucki czy Samuel Łaszcz długo by nie poszarżowali. Monarchia absolutna mogła w XVII wieku ocalić kraj, ale mamy wciąż piewców Sarmatyzmu. A jak wyszliśmy na „wolności szlacheckiej”, to najlepiej oddaje Nasze położenie w XVIII wieku. Brak reform, liberum veto, na Kresach własne państwa magnackie. Nie wiem skąd czerpać tam wzorce obywatelskie.

obywatel
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

Niewolnictwo chłopów pańszczyźnianych i większych praw dla mieszań – SUKCES ??
Jakby nie rozbiory to do tej pory byłoby niewolnictwo (chłopów , chyba ponad 60 % społeczeństwa).

HistorykSztuki
18 dni temu
Reply to  obywatel

Nie głoś tego publicznie, bo fani husarii i warcholstwa Cię zaatakują. Każdy historyk wie, że Rzeczpospolita w XVII i XVIII wieku była rajem dla wybranych. A postacie takie jak Stanisław Stadnicki (mimo pewnych zasług) czy Panie Kochanku to raczej powody do wstydu niż chluby. To jakby zachwycać się Pablo Escobarem albo El Chapo. Witkacy w „Niemytych Duszach” dość dobrze opisał stosunki społeczne w XVII i XVIII wieku, no i Jan Stanisław Bystroń choćby w „Megalomanii Narodowej” czy „Dziejach obyczajów”. A co do rozbiorów – podniosły one poziom cywilizacyjny szczególnie w zaborze pruskim oraz o dziwo rosyjskim. Galicję chyba od początku uznawano za teren w który nie warto inwestować, bo w razie potencjalnej wojny i tak będzie teatrem działań. Stąd i brak fabryk, dość kiepska infrastruktura. Pojęcie „galicyjska nędza” nie wzięło się znikąd, choć wolności mieliśmy największe z terenów zajętych.

obywatel
18 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

Galicyjska nędza – bo taka tu mieliśmy oligarchię ( szlachtę, hrabiów, itp dziadostwa , która patrzyła tylko na siebie a resztą społeczeństwa to był II sort .
Teraz próbuje się z takich robić dobrodziejów a mają tyle za paznokciami ,???

HistorykSztuki
18 dni temu
Reply to  obywatel

I tak Nasi Pradziadowie natrafili na dość łagodnych. Rozmawiałem z różnymi osobami z Galicji, szczególnie z okolic Tarnowa, gdzie zdarzali się zwyrodniali panowie na włościach. Pańszczyzna była złem, ale do tej pory, może poprzez wyparcie, okres staropolski i pierwsza połowa XIX wieku uznawana jest za piękne czasy. Rabacja bez powodu nie wybuchła. Austriacy nie łożyliby złotych reńskich na wzniecenie buntu na terenie spokojnym. O Rabacji trochę napisano, dość ciekawy temat. Nawet Słomka wspominał.

Mieszkaniec
19 dni temu

Na tych obchodach widac jakie mamy elity
Kiedys na obchodachh bylo dużo przedstawicieli szkół. Strazy pozarnej i innych organizacji. wszyscy ze sztandarami
A teraz sami politycy i aspiranci do polityków.
Bożek w otoczeniu Kapusciakowej i jeszcze jednej nieznanej Kobietki
Małżeństwo Potanskich
Dwaj Kalinkowie

Bożek pilnuje aby żaden kon kunkurent się nie pojawil.

A był przedstawiciel Elektrowni Polaniec Witamy po dluzszej nieobecności na forum naszego miasta.

mariusz
19 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

ten przedtawiclel elektrowni palaniec musi byc chyba z waszego wojewodztwa podkarpackiego?

HistorykSztuki
19 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Elita. Można rzecz, jak kiedyś mówiłem: jakie Miasto taka Elita. Ale do jasnej cholery, na takie „Elity” Tarnobrzeg nie zasługuje. Przecież to uwłacza. Te same twarzoczaszki prężące się do zdjęć, te same frazesy co rok. Wczoraj było święto, dlatego gadali banały. Wrócą do prozy równie banalnej. Ale już bez frazesów. Brud pod paznokciami wyjdzie na wierzch za kilka dni.

Obserwator
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

W PUNKT

obywatel
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

Szkoda że Bartosz nie może zejść z pomnika i użyć tej kosy – pokazałby zapewne tej elicie gdzie ich miejsce ???

mariusz
18 dni temu
Reply to  obywatel

co ma bartosz glowacki wspolnego z tym miasteczkiem?

HistorykSztuki
18 dni temu
Reply to  mariusz

To, że pierwszy Jego pomnik powstał w Tarnobrzegu, co przyciągnęło wielu rzesze Włościan. W 1904 roku to nie było takie oczywiste stawiać chłopa na postumencie.

mariusz
18 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

to bardzo wiele

HistorykSztuki
18 dni temu
Reply to  mariusz

Może dla Ciebie nie. Dla mnie jest to pomnik ruchu chłopskiego, który krzewił idee narodowe pośród Włościan. Możesz nie doceniać, ale bez kontekstu historycznego będzie to dla Ciebie jedynie wąsaty jegomość przy armacie. Stał się symbolem Naszego Miasta, więc o co Ci chodzi? Podałem Ci podpórkę historyczną, podałem Ci informację że Bartosza Tarnobrzeżanie lubią albo nic do Niego nie mają. Jesteś z Tarnobrzega?

obywatel
17 dni temu
Reply to  mariusz

Tyle samo co zamek w Tbg ??

Bywalec obchodów
19 dni temu
Reply to  HistorykSztuki

Dla przypomnienia. Do czasów Bożka nie bylo żadnych namiotów ustawionych przy pomniku aby wladza nie stala na sloncu.
Wszyscy stali wokół pomnika i było fajnie.
A teraz wladza odgradza się od mieszkańców i wyróżnia na siedząco.

HistorykSztuki
18 dni temu

Tylko namioty – słabo. Liczyłem na baldachimy i lektyki. No i na rzucanie monetami w wiwatujący tłum.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
33
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content