Nie ma chętnych na wykonanie największej po obwodnicy, inwestycji drogowej w Tarnobrzegu

Wczoraj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu dotyczącym budowy dróg w Tarnobrzegu, z pieniędzy pozyskanych w ramach Polskiego Ładu. W ramach postępowania wpłynęła tylko jedna oferta, dotycząca jednego z pięciu zaplanowanych zadań, przewyższająca kwotę, którą miasto chce przeznaczyć na realizację tego zadania.

Przetarg pn. „Budowa i przebudowa kluczowych dróg w specjalnej strefie ekonomicznej, turystyczno-rekreacyjnej oraz centrum miasta Tarnobrzega” dotyczy remontu siedmiu dróg gminnych i siedmiu powiatowych, o łącznej długości 8,4 km. Postępowanie podzielono na pięć zadań, oddzielnie finansowanych.

Na na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 42 923 687,00 PLN brutto, w tym:

  • Zadanie 1 -16 086 880,28 PLN brutto (przebudowa dróg Marii Curie-Skłodowskiej, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej i Marii Dąbrowskiej)
  • Zadanie 2 – 4 527 502,63 PLN brutto (przebudowa ulic Tarnowskiego, Marczaka i Konfederacji Dzikowskiej)
  • Zadanie 3 – 5 757 191,32 PLN brutto (przebudowa ulic Kochanowskiego i Moniuszki)
  • Zadanie 4 – 3 573 707,07 PLN brutto (przebudowa ul. Bema w km 2+961 do km 3+936 w Tarnobrzegu wraz z obiektami mostowymi)
  • Zadanie 5 – 12 978 405,70 PLN brutto (budowa dróg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – odcinków dróg Chemicznej, Siarkopolowej i Mechanicznej)

Inwestycja ta ma być dofinansowana w 95% z pieniędzy pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. informacja o kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia-1

Przetarg na to zadanie ogłoszony został końcem lutego br., przy czym termin jego rozstrzygnięcia przedłużano już dwukrotnie.

Na nasze pytanie, które zadaliśmy 29 kwietnia o następującym brzmieniu: Dlaczego przetarg ten nie został jeszcze rozstrzygnięty?, Urząd Miasta odpowiedział krótko cyt: Ponieważ został przedłużony termin składania ofert. !

Wczoraj tj.10 maja nastąpiło otwarcie ofert, do przetargu zgłosiło się tylko Konsorcjum firm PBI z Kraśnika i Sandomierza. Podmiot ten chce zrealizować pierwsze zadanie, za kwotę brutto prawie 21 mln zł.Informacje z otwarcia ofert-1

Aby otrzymać dofinansowanie miasto musi podpisać umowy z wykonawcami wszystkich pięciu zadań.

 

Subskrybuj
Powiadom o
87 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
12 dni temu

Jaki głupek podpisze z miastem dziś umowę ze sztywną ceną? Nikt nie chce odłożyć do interesu albo się po sądach 10 lat włóczyć. Przy takiej inflacji i galopujących podwyżkach materiałów o kilkadziesiąt procent umowy powinny być rewaloryzowane a nie stałe

obserwator
12 dni temu
Reply to  Alf

Nasi urzednicy to powinni udać się do Stalowej Woli i nauczyć jak należy przygotowywać przetarg na takie zadanie aby było rozstrzygnięte.

KSS
11 dni temu
Reply to  obserwator

Może i tak ale Z PiSowym delfinem u steru nie trzeba się tam specjalnie po pieniądze wysilać.

Ada
10 dni temu
Reply to  KSS

Od kiedy prezydent jest w PiS-ie? Niedawno oficjalnie wstąpił do PO.

Bozo
10 dni temu
Reply to  Ada

Czytanie ze zrozumieniem kuleje widze

Ciekawy
10 dni temu
Reply to  Ada

A to ciekawe
Do tej pory sympatyzowal z pisem
Sprawa Kalinki to nie spór o prawdę tylko uklad aby w ten sposob nie ujawnic prawdy
To ujawnia pewien portal

Robert
10 dni temu
Reply to  obserwator

Nasi urzędnicy to w większości pociotki z psl , zamieszkujacy okoliczne wiochy wiec nieliczcie, że będą się przykładać do spraw ludzi żyjących w mieście. Jak ktoś miał z nimi doczynienia to wie o czym mówię.

Jola
10 dni temu
Reply to  Robert

Nawet śmieci ze wsi tu wywalają bo kosz na posesji to wychodzi im drogo, ciągle widze rejestrację RTA zatrzymujących się aut, koło śmietników na terenie tbg i kierowców wiejskich wywalających wory z wszelkim dziadostwem

Biedak
8 dni temu
Reply to  Jola

Te tzw. bogacze to zwykłe dziady, co żerują na biedocie. Nawet przy segregacji, wyrzucaniu śmieci.Żadnej złotówki nie popuści.

RAF.
10 dni temu
Reply to  obserwator

Ale to niewiele da ze wzgledu, na brak konotacji wzorem ,,Lucjusz+Jaroslaw = W.M Do publicznych pieniedzy”.Kalinka próbował ale za cienki w uszach jest…

obserwator
10 dni temu
Reply to  Alf

Nie ma się co martwić . Będą następne przetargi i następne i tak do końca kadencji.
A przed wyborami prezydent z miną Pana który jest dobry i bardzo się stara uszczęśliwić mieszkańców ale to że nie wychodzi to nie jego wina.
A budżet ma się dobrze . Na konto wpływa co miesiąc wynagrodzenie specjalistów najwyższej klasy.

Ale mamy odnowione dwa pomniki , za które znależliśmy się w czołówce rankingu miast . I wystarczy ?

Papa
11 dni temu

Wychodzi na to że na planach się skończy bo kto w dzisiejszych czasach zgodzi się na sume zawarta w umowie jak nie wiadomo jak koszty będą za miesiac

odp
11 dni temu
Reply to  Papa

nie mam chętnych bo firmy jak sie nie wyrobią w czasie to zapłacą ogromne kary a ceny z dnia na dzień skaczą a na wakacjach sama ropa bedzie kosztować powyzej 10 pln a wszystkie auta są na rope tutaj jest pierwszy problem

Planista
8 dni temu
Reply to  Papa

Inwestycje przygotowywuje sie zgodnie z regulami wolnorynkowymi
A i nas chodzi o spektakl
Duze dofinansowanie zewnętrzne
Wiwaty, fotki, wywiady. podziekowania a co dalej? To nie ważne Do mieszkancow poszedł przekaz. Jestem wielki bo mam pieniadze a to, e nie potem ich nie wydam to zapomną

My nie durnie
11 dni temu

Coś się utnie, coś odchudzi i jakoś to będzie zrobią pod publiczkę, budowana obwodnica to jeszcze po zakończeniu będzie dorabiana, bo jest tyle braków, że szok. Działkowcy walczą. Ktoś odbierze bubel i git.

obywatel
11 dni temu
Reply to  My nie durnie

Nie ma czegoś takiego jak ” obwodnica” w Tbg – budowana jest ” drogą obwodową” – tylko i wyłącznie a szerokość tej drogi to po tarnobrzeski – życzyć należy kierowcom TIR- ów ostrożności bo lusterka mogą lecieć przy takiej. ” Ekstra szerokości jezdni” , teraz to wcale się nie dziwię , że prędkość na tej drodze obwodowej będzie 50 km/h a przy wymijaniu się dwóch tirów to może ze 30 km/h ( zwłaszcza na zakrętach ).

projektant
11 dni temu
Reply to  obywatel

jechałes tą drogą że tak opiniujesz expercie z doopy?

wszystko po platformersku
11 dni temu
Reply to  projektant

Ja rowerem jechałem i prędzej nadaje sie na wiejską drogę niż na drogę obwodową. Wąziutka, typowo po platformersku, no w końcu wiadomo jaka opcja budowała drogę i komu należy podziękować. Na szczęście nie mam tira i tam jeżdził nie będę .Co śmieszne, droga jest WĘŻSZA niż ulica Sikorskiego, no to nie wiem czy aby na pewno kierowcy ją wybiorą do jazdy?

Ten z rowerem
11 dni temu
Reply to  projektant

Jechałem rowerem i też stwierdzam, ze jezdnia tej tzw. obwodnicy jest za wąska dla samochodów ciężarowych. Nie jestem ekspertem tylko zwykłym rowerzystą i tak właśnie stwierdzam. Oszczędności, czy tarnobrzeski standard?
Cieszy mnie, że nie jestem kierowcą tzw. TIR-ów (współczuję im poruszania się po tarnobrzeskich drogach), a tylko rowerzystą.

Wzdłuż tej drogi będzie… . No własnie co? Chodnik z przeznaczeniem dla rowerów wykonany z kostki ????? Wie kto niechaj zapoda.

Roman
11 dni temu
Reply to  Ten z rowerem

Teraz jest takie złudzenie ale droga ma normalną szerokość dla dróg budowanych w tym czasie.

rowerowy
10 dni temu
Reply to  Roman

Powiedzmy że jezdnia obwodowej ma odpowiednią szerokość. Co jednak w przypadku np. awarii tira? Ciągnik z naczepą ma zjechać po wysokim krawężniku na trawnik, nasyp lub do rowu, czy stać na awaryjnych na pasie? Byłoby pobocze asfaltowe 1,5-2,0 m plus pobocze z tłucznia do łącznej szerokości 3,0-3,5 m z każdej strony to byłoby miejsce i dla rowerzystów i na awaryjny postój i na ominięcie ewentualnej przeszkody.

Beton
9 dni temu
Reply to  rowerowy

Myślę, że gdyby nawet zaprojektowano takie pobocza, to byłyby one wykonane z kostki. Tej w Tbg-u nigdy za wiele.

rowerowy
8 dni temu
Reply to  Beton

W urzędzie lubią kostkę, na niedawno przebudowanej Skrajnej nawet jezdnia jest z kostki.

Pablo
8 dni temu
Reply to  rowerowy

Się rozmarzyłeś z tymi poboczami.

rowerowy
8 dni temu
Reply to  Pablo

Mi chodziło o to jak być powinno. Obwodowa jest nam przedstawiana jako droga tranzytowa, a na takich buduje się pobocza lub pasy awaryjne (na drogach szybkiego ruchu). Tak samo na drogach zamiejskich. Z kolei jeżeli uznać ją za ulicę, to oprócz jezdni powinna mieć przynajmniej chodnik na całej długości. W praktyce jednak budowana jest tak: przy rondach jak ulica, między nimi jak droga dojazdowa (tylko jezdnia z krawężnikami).

obywatel
11 dni temu
Reply to  projektant

Kto chce zobaczyć to przejedzie się rowerem a jak ktoś chce zobaczyć obwodnicę to do Grębowa, Mielca i sprawdzi sobie szerokość .
Partactwo jak się patrzy – to żadna obwodnica

Roman
11 dni temu
Reply to  obywatel

Jakoś do tej pory tiry jeździły ulica Warszawska o takiej samej szerokości i lusterek nie widziałem.

obywatel
11 dni temu
Reply to  Roman

Jak budowano Warszawska to Tirów w Polsce jeszcze nie było , poza tym to jest drogą , która w miejscach gdzie była możliwość ( poza terenami zabudowanymi) jest dość szeroka , nawet komuniści nie zwezali tylko poszerzali drogi tam gdzie było to możliwe – więc przestań pier….ć.

Jurny kocur
10 dni temu
Reply to  obywatel

w Tarnobrzegu jest głupi trend zwężenia, DOŚĆ zwężania

Ewa
10 dni temu
Reply to  Jurny kocur

Na łokietka nowa drogą jest zrobiona Taka wąska ze dwa samochody nie mogą się minąć normalnie

Miałki dureń
10 dni temu
Reply to  Ewa

take coś to norma, dobre drogi pozwężane w centrum miasta, a następnie wyprostowane i poszerzone pięknymi słowami

obywatel
10 dni temu
Reply to  Jurny kocur

To nie trend – za tym stoją konkretni ludzie, konkretni pracownicy i nie ma co zganiać na trendy – to wójcina, to radni, to urzędasy i ich ograniczenia ( inteligentni inaczej) .

tirowiec
10 dni temu
Reply to  obywatel

tarnobrzeg spoo powiatowka 15 kil od krolewskiego miasta jakby ktos pytal miejscowosc ta lezy na uboczu jest tu male natezenie ruchu i obwodnica nie jest tu potrzebna

My nie durnie
10 dni temu
Reply to  tirowiec

Jaki król tam rządzi? I czy dalej klepiesz pańszczyznę.

obywatel
11 dni temu

Ha, Ha, Ha – będą mieli na premie i podwyżki dla oligarchii !
ONI tam w urzędzie nie chcą pracować za minimum ( elita urzędnicza) a tu chyba by chcieli po minimalnych kosztach a najlepiej aby ktoś dołożył ( jak w TTBS -e, frajerów szukają ).

wrzos
11 dni temu

TEMAT TEN DOTYCZY WIELU MIAST W POLSCE I NASZE MIASTO NIE JEST TU WYJATKIEM. CHETNYCH FIRM DO BUDOWY NP.DROG JEST NARAZIE MALO I CENY WINDUJA, OBY TAKA SYTUACJA NIE TRWALA ZA DLUGO!?

Brak
11 dni temu
Reply to  wrzos

Wrzos zawsze wszystko wytłumaczy
My nie winni Wszyscy inni winni A moze PIS Ale sza bo ktos się z denerwuja
A Wladzy nic nie robienie na rękę
Beda siedziec w gabinecie pobierac pensje na poziomie ministra a miasto samo sobis daje rade razem z mieszkańcami

obywatel
11 dni temu
Reply to  Brak

Ten wrzos to taki ” Juliusz Cezar” – bis, kopia, skan .

Ciekawy
11 dni temu
Reply to  obywatel

No wlasnie gdzie Juliusz Cezar.
Czyzby mial sprawe wcsadzie o naruszanie dobr osobistych?
A moze został zwolniony z urzędu?
Tesknota

Odyseusz
11 dni temu

Od czego miasto ma spółkę miejską RDM ? Zatrudnić dodatkowych ludzi , ewentualnie wynająć czy też wziąć w leasing niezbędny sprzęt i do działa ! Przecież prezes RDM nie będzie brał z naszych podatków pensję w wysokości 15 tyś /m-ce za nic nie robienie !!!!

analityk
11 dni temu
Reply to  Odyseusz

Popieram kupić rozkładarkę i 2 duże walce i ogień. Kasa zostaje w mieście

obywatel
11 dni temu
Reply to  analityk

Ha, ha, ha – a na maszyny posadzić dwóch nauczycieli historii i jednego w-f- te .

Ono33
11 dni temu
Reply to  analityk

Jak kupią takie same szmelce z demobilu co mają autobusy to życzę powodzenia i krzyżyk na drogę ha ha ha
Miasto nieudaczników!

Józiek
11 dni temu
Reply to  Odyseusz

Dziękujemy Wuju Dobra Rado!
A teraz wracaj szukać njusów z dupy na temat szczepionek i zbrodni banderowców.

Odyseusz
10 dni temu
Reply to  Józiek

Józek ty jesteś jednak tępy i głupi a i prosty jak cep 🙂

Aleksandra
11 dni temu

Jaka firma śmieci odbiera w tbg????? Znowu jakieś dziadostwo Stare samochody mają z których wypływa smierdzacy syf i zostaje to na asfalcie przed domami Latem nie da się wytrzymać tego smrodu!!!!

Chyba ta
11 dni temu
Reply to  Aleksandra

FCC ?

klient
11 dni temu
Reply to  Aleksandra

Codziennie pod jeden z bloków przyjeżdża 3 samochody do śmieci i odpadów. Do pustych pojemników. Nikt z dnia na dzień pojemników nie zapełni. Nikomu nie przyszło do głowy, aby odbierac smieci i odpady co 2-3 dzień, coby było oszczedniej i mniej smrodu przy blokach.

odp
11 dni temu
Reply to  klient

ale ta sprawę musisz skierować do pana Bożka
on się na tym nie zna woli zapłacić i mieć spokój na głowie a że miasto w innych miejscach jest zawalone śmieciemi niech zrobi audyt

Urzędnik
11 dni temu
Reply to  odp

Juz jedem zostal zrobiony w RDM
I co czekamy na ujawnienie
Ujemna ocena dotyczy dwóch osob A ze Bożek uwaza ze nic sie nie stalo bo ma najlepszych fachowców na calym podkarpaciu to chowa to pod dywan
Jak Kalinka teo ausytu nie otrzyma to otrzyma kto inny

odp
11 dni temu
Reply to  Urzędnik

raczej więcej kiedy pyszniak był presesem koszykówki 1x
podczas odania bloku na sw barbary i tsm 1x
i jeszcze kilka

Klient II
11 dni temu
Reply to  odp

Mamy najlepszych urzednikow to to poprawia od zaraz
Oj chyba najlepiej opłacanych

Zorro
10 dni temu
Reply to  Aleksandra

Ta firma to PiS.

obywatel
10 dni temu
Reply to  Zorro

Ha, ha ha – za kapitanem Nemo stoi postkomuna ( KO, PO, SLD, Nowoczesna , Milicja, ORMO, UB, SB, PZPR) nie ogłupiaj mieszkańców a do PIS się tylko na pokaz przylepia ( a że w Tbg są w Piwie tępi i naiwni to inna rzecz wynikająca z ograniczeń ????).

rowerowy
11 dni temu

No to jest być może ostatnia szansa uratowania tych ulic przed przebudowaniem po „tarnobrzesku”, którego nikt potem nie zmieni przez co najmniej następne 20 lat. Ktoś o to wystąpi, czy jakby co jakoś sobie poradzimy, np. jeżdżąc rowerami po chodnikach?

A Wisłostrada jak wiejska droga
11 dni temu

Prosze pojechać na obwodnicę Sandomierza,czyli droga krajowa nr 77, tam jest wszystko, ścieżki rowerowe, chodniki, lampy, wycięte drzewa , rowy. A jak wygląda Wisłostrada? Jak wiejska droga, człowiek nawet nie wie że jedzie przez miasto. Dziwi tym bardziej że ta droga jest bardzo gęsto uczęszczana i nie powinna tak wyglądać.
Od czego są władze jeśli nie od stworzenia projektu przebudowy tak ważnej drogi? Droga wojewódzka to chyba jest równie ważna jak droga krajowa i drogi miejskie, nie powinna wyglądać jak wiejska droga?
Ja nie wiem skąd fundusze, ale jednak skąś bierzecie na remont Kwiatkowskiego, niedawno Wyszyńskiego, Mickiewicza, coprawda to były małe drogi miejskie, ale jednak sie dało.Niech lepiej zdobędą fundusze na mądry remont albo nic nie róbią. Kwiatkowskiego z tego co widzę jest gładka jak szklanka ,więc na jaki h… chcą ją zdzierać i budować na nowo? Niech mnie ktoś oświeci?

My nie durnie
11 dni temu

Każda droga powinna być rozbudowana bo w Tarnobrzegu przebudowa to pogorszenie szerokości.

Pieszy
11 dni temu
Reply to  My nie durnie

Cytat: „…to pogorszenie szerokości.” Koniec cytatu.

Czytaj: zwężenie jezdni i tym samym utrudnienie jazdy kierowcom.

wszystko po platformersku
11 dni temu
Reply to  My nie durnie

oczywiście że rozbudowa, sama jezdnia jest ok, jedynie co na niej brakuje to barierek energochłonnych na środku w wielu miejscach oraz lamp, należy je tam postawić, a nie pier..lić o jakichś nasadzeniach! Natomiast po obu stronach trzeba poszerzyć infrastrukturę o brakujące rowy i ścieżkę pieszorowerow. Tak wygląda obwodnica Sandomierza, czy miasto zrobi cokolwiek w sprawie Wisłostrady, czy schowają głowę w piasek i będą sie zajmować durnotami pod tytułem wymiana koloru chodnika na kwiatkowskiego?

obw5a.jpg
Ten z rowerem
10 dni temu

Ścieżka pieszo-rowerowa przy Wisłostradzie to zły pomysł. Wystarczy przejechać drogą pseudo-rowerową z Tarnobrzega do Wielowsi. Hałas samochodów, zapach spalin odrzuca rowerzystów od tej niby drogi.
Jeśli budować taką drogę rowerowa to na wale wiślanym, tuż przed nim lub tuż za nim. Wtedy będzie ścieżka nieco dalej a rowerzyści odsunięci od hałasu samochodowego.

MIKI
11 dni temu

Posadzili habezie których potem nie miał kto plewić i tylko ograniczały widoczność. Wyglądało to jak jakiś zapoczczony wiejski staw pp tym jak właściciel kopnol w kalendarz. Z resztą to wiejskie miasto już dawno umarło.

Ferdek
11 dni temu

Szkoda, że wysoko opłacani i nagradzani geniusze strategii miasta nie przewidzieli takiej sytuacji przed złożeniem projektu do programu Polski Ład. Może w naszym urzędzie nie wiedzą, że można było zgłaszać nie tylko remonty dróg… Prywatne firmy doskonale wiedzą ile miast otrzymało ogromne fundusze na projekty drogowe. Firm jest ograniczona ilość więc mogą windować ceny i nie muszą bić się o każdy przetarg.

My nie durnie
11 dni temu
Reply to  Ferdek

Firm jest trochę każdy coś ugrać jak największy zysk. Firmy teraz mają nieograniczony dopływ gotówki. Połączyć 2 projekty bez odchudzania, odchudzić można zieleń nic poza tym, bo trawa urośnie sama.

Urzędnik
11 dni temu
Reply to  Ferdek

Bo u nas najwazniejsze jest zglosic projekt
Oglosic sukces i zrobić fotki
A pomyslec jaki projekt, i tak aby byl do przyjecia to juz nie, bo nikt o tym nie myśli
Po co. To nie my to firmy

Pieszy
11 dni temu
Reply to  Ferdek

A ul. Rusinowskiego czeka na remont (obok wieży ciśnień), ul. Wiślna (prowadząca do promu) czeka na remont. Teren przy garażach w pobliżu lasu Kamionka, czeka na remont.

Kazimierz
11 dni temu

Jakie inwestycję w Tarnobrzegu. Idźcie na skrzyżowanie z którego jest wejście do Action i Media. Aby wejść do sklepu trzeba przejść przez trawnik i krawężnik. Tego służby nie umieją ogarnąć A za przetargi się biorą.

Pieszy
11 dni temu
Reply to  Kazimierz

Niom. To prawda. Nikt o schodku nie pomyślał.Żeby było bardziej dramatycznie dodam, że ten skrawek trawnika nie jest poziomy, jeno ukośny (krawężnik jest wyżej umieszczony niż chodnik dla pieszego). co też utrudnia nieco przejście.

walt
11 dni temu

głupcy ! jaka inflacja ?! 🙂

a glapiński przyjaciel naczelnika,wyzwoliciela wciąż drukuje ze swoimi kurtyzanami 😀

Gość
11 dni temu

Miast szukać nowych pieniędzy może w międzyczasie ktoś pomyśli o sprzątaniu Tarnobrzega. Może straż miejska zainteresuje się brudem przy parkingach na których tak skwapliwie szuka ofiar parkomatow. Może ktoś doraźnie zajmie się czystością na terenach zielonych nad Wisłą, i coż że nawet ładnie kiedyś zrobione, ale zadbać o czystość nie ma komu. Po co nowe inwestycje zadbajmo o to co mamy. Uczulam wlodorzy miasta do zadania o miasto jak o własne podwórko, chyba że też tak mają.

z obserwacji
10 dni temu
Reply to  Gość

Tez to zauważam. Wszędzie pełno śmieci. Gdzie są firmy sprzątające i czy w ogóle w Tarnobrzegu są? Czy miasto czeka znowu na sprzątanie świata?

Vit
10 dni temu
Reply to  z obserwacji

Uwagi do firmy sprzątających zostały odnotowane teraz kilka ciepłych słów do ludzi zaśmiecając bo przecież nie kosmici to zaśmiecili.Czekam z utęsknieniem na cele uwagi pod ich adresem

Oratores
9 dni temu
Reply to  Vit

Mówić do nich to jak rzucać grochem o ścianę. Szkoda sobie strzępić język.

szukać śmieciarzy
8 dni temu
Reply to  z obserwacji

a te śmieci same sie zrobiły? człowieku, ty jesteś tępy i nie wiesz ,że bałagan robią śmieciarze, którzy są bezkarni, bo miasto im na to pozwoliło. Nie ma bata na śmieciarzy, bo nikogo to nie obchodzi. Sprżątać ,sprzątać po kimś ,a dlaczego? A ten co zaśmieca ma być bezkarny twoim zdaniem? Jesteś chyba z platformy

Oratores
8 dni temu

Jeśli widzisz takich śmiecących to zwróć im uwagę. Tylko uważaj, abyś nie dostał „petardy” w buźkę. Naród polski jest waleczny. Najczęściej, jak sięgnąć pamięcią wstecz, walczy między sobą.

szukać śmieciarzy
8 dni temu
Reply to  Gość

Powiadasz straż miejska? Oni powinni sie zająć ale tymi którzy ZAŚMIECAJĄ. Zacznijmy od przyczyny problemu misto leczyć skutek. A poza tym co ma piernik do wiatraka?

MIKI
11 dni temu

A czy miasto ma pomysł jak zaradzić korkom na wiadukcie?

Wiewiorka
11 dni temu
Reply to  MIKI

TAK- Na piechotke lub rowerkiem.Zdrowiej I taniej.

Jurny kocur
10 dni temu
Reply to  MIKI

budowa drugiego wiaduktu – tylko ktoś o tym zapomniał

odp
10 dni temu
Reply to  MIKI

tak patrol policji i tyle da sie zrobic

ktoś zapomniał o tunelu
8 dni temu
Reply to  MIKI

zbudowanie tunelu pod ziemią, tylko ktoś o tym zapomniał

Józiek
10 dni temu

Inwestor pośredni powinien wystąpić do inwestora bezpośredniego o reindeksację cen.
Problem w tym, że w Polsce nikt w pełni jeszcze nie rozumie tego pojęcia, ponieważ rządzący udają, że nie wiedzą co się dzieje na rynku materiałów.

Junkersik ogrzeje wszystkich
10 dni temu
Reply to  Józiek

firmy robią duże zyski, po prostu mniej zarobią

Józiek
7 dni temu

Nie chodzi o zyski, chodzi o to, że dzisiaj wycenisz inwestycję na 1 mln, a za miesiąc materiały podrożeją o 20%, albo i nie.

For
7 dni temu
Reply to  Józiek

No to zarobisz 20 % mniej

Józiek
8 dni temu

Procedury nie nadążają za wzrostem cen.
Bareja w grobie się przewraca.

gieniu
8 dni temu
Reply to  Józiek

smieszy cie ten bareja? bo mnie nie

Józiek
7 dni temu
Reply to  gieniu

Za młody, albo za stary jesteś.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
87
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content