Co należy wiedzieć o stałym oprocentowaniu kredytu hipotecznego?

W obecnych czasach coraz trudniej kupić swój własny dom lub mieszkanie z oszczędności, przez co wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak z takim zobowiązaniem finansowym wiąże się dużo poważnych powinności i kwestii, które należy przedyskutować przed zdecydowaniem się na podpisanie wieloletniej umowy. Jedną z takich spraw jest kwestia oprocentowania, mająca kluczową rolę w obliczu comiesięcznych podwyżek głównych stóp procentowych.

Problem podnoszenia stóp procentowych jest na tyle poważny, że coraz więcej banków i instytucji finansowych rozszerza swoją ofertę o kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. Garantują one swoim klientom stałą wysokość raty niezależnie od decyzji RPP (Rada Polityki Pieniężnej), która ustala wysokość stóp procentowych. Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego, zapewnia więc niezmienność wysokości raty przez określony czas. Takie rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa oraz zmniejsza ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe, jakie niestety często mają miejsce przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Dzięki niemu kredytobiorcy mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o wzrost kosztów za ratę mieszkania.


Co należy wiedzieć o oprocentowaniu kredytu hipotecznego?


Koszty kredytu hipotecznego bywają różne, o czym przekonał się każdy, kto przeglądał lub dalej przegląda oferty instytucji finansowych świadczących tę właśnie usługę. Jednak warto wiedzieć, co determinuje koszty kredytu hipotecznego i dlaczego, czasami jeden jest atrakcyjniejszy od drugiego. Tu przede wszystkim znaczące jest samo oprocentowanie, na które wpływ mają elementy takie jak:

  • marża banku – jest to zysk kredytodawcy, ze względu na udzieloną pożyczkę. Udzielający kredyt ma prawo zwiększyć tę kwotę w określonych sytuacjach, np. kiedy klient nie wywiązuje się z warunków umowy lub ją zmniejszyć, gdy złoży on wniosek o wydłużenie kredytu.
  • Stawka bazowa – jest to kwota zależna od stopy referencyjnej, przysługującej bankowi za udostępnienie kapitału na określony czas. Banki w określonym terminie, najczęściej co 3 miesiące zmieniają oprocentowanie, które ma niemały wpływ na koszty spłaty przez klientów kredytu.

Na czym polega stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego?


Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego oferuje klientowi poczucie spokoju i bezpieczeństwa, ponieważ każda comiesięczna rata, przez określony czas jest stała, niezależnie od decyzji RPP i sytuacji w kraju lub na świecie. Taka oferta jest więc niezwykle korzystna dla każdego zainteresowanego zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała dopuszczenie stałego oprocentowania, które będzie obowiązywało minimum 5 lat. To zalecenie przyjęło w swoim ofertach większość banków, a jedynie niektóre, jak Alior Bank przygotowały ofertę kredytu hipotecznego z oprocentowaniem stałym do 7 lat.

Listę banków, ich ofert kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem i warunków, jakimi są objęte, można znaleźć w siedzibach tych instytucji finansowych lub na stronach internetowych.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content