Rusza nabór do zasadniczej służby wojskowej. Zarobki jak pensja żołnierza zawodowego

21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przyszłemu żołnierzowi przysługiwało będzie wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, oraz prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej, prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze.

Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl).

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

  • kopię dokumentu tożsamości;
  • kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;
  • kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wzór wniosku można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej: Strona główna – CWCR (wojsko-polskie.pl)

Czym jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru 3 rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (oraz dodatkowo – dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę).

Jeżeli wybierze dobrowolną zasadniczą służbę wojskową to:

  • przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany);
  • będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł, ale także: – prawo do urlopu wypoczynkowego, – możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), – prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu) specjalistycznym, – pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska;
  • na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie;
  • będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia;
  • będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.
Z okazji naboru w 32 miejscowościach w całej Polsce (w tym również na terenie naszego województwa), odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. – szczegóły tutaj

foto&info: gov.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
104 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdg siarka sp. z o.o.
10 miesięcy temu

bolszewika goń goń goń

Odyseusz
10 miesięcy temu

czy to bolszewik czy kozac jedno zło ! ukraińcy do dzisiaj twierdzą że mordowanie Polaków na Wołyniu nie była żadnym ludobójstwem – czyli czym była śmierć setek tysięcy naszych Rodaków ?

ukraińskie ofriary.jpg
Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Czyli Twoja wypowiedź to: Ukraińca goń goń goń.
Pytanie samo przychodzi do głowy: czyżbyś ruski troll???

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

Po prostu myślę i wyciągam wnioski człowieku. Nie łykam wszystkiego bezrozumnie jak ty KOZACKA ONUCO ! Rok 2020 był na ukrainie oficjalnym rokiem banderyi upa ludobójców Polaków. Myślicie że zmienicie naturę kozaka ? Na grafice banderowskie symbole , zdjęcie jakże aktualne i mówiące o tym jak ukraińcy są przebiegli w swoich działaniach mających na celu korzyść dla nich samych.

bandera i onuce.jpg
Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Widzę że te wszystkie grafiki kolekcjonujesz namiętnie. I masz „odpowiednią” do każdej wypowiedzi. Sam je tworzysz czy Ci ruskie podsyłają?

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

haha powinieneś wiedzieć że przystępując do jakiejkolwiek dyskusji powinieneś posiadać nie tylko elementarną wiedza ale również materiały źródłowe czy tez grafiki. niestety coraz częściej do ludzi przemawia obraz niż słowo pisane. Co do materiałów graficznych no cóż podrzuca mi je sam putin i płaci baryłkami ropy jeszcze trochę i założę własną dystrybucję w Polsce:):):)

polskie przygłupy.jpg
Pawełło matko
10 miesięcy temu

Brutto czy netto ta pensja?

Papa
10 miesięcy temu

Brutto

Pawełło matko
10 miesięcy temu
Reply to  Papa

Słabo

Mieszczanin
10 miesięcy temu

Jak chcesz więcej to idź na polityka

Janusz
10 miesięcy temu

Netto to ma tyle kapitan

janne
10 miesięcy temu
Reply to  Janusz

dodaj 1 z przodu

Janusz
10 miesięcy temu
Reply to  janne

O z 1 z przodu to już generał

Odyseusz
10 miesięcy temu

Czyli trzeba się szykować na III wojnę światową w formie militarnej , bo nie od dziś wiadomo że z punktu widzenia ekonomicznego już trwa ogólnoświatowy konflikt. Jednym z czynników depopulacji ludzkości oprócz szczypawek są zaplanowane przez globalistów wojny. Ludzi walczą i giną w imię chorych wymysłów globalistów w większości składających się z tych spod znaku gwiazdy dawida. Krzyżując Jezusa Chrystusa ten naród zawarł przymierze z samym diabłem -, a diabeł ma ucztę własnie z chorób, nędzy , cierpień czy też niewinnie przelanej krwi !

prawda o żdach.jpg
As
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Ludzie walczą za wolność i niepodległość swojego kraju jak dziś robi to Ukraina ruski trolu

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  As

Ukraina to sztuczny twór gdybyś tego nie wiedział . A czy walczą musisz tam pojechać i sam się przekonać bo patrząc na ukraińców ma się wrażenie jakoby byli u nas w Polsce na wczasach, a nie na uchodźstwie ! Ewidentnie mało wiesz a strasznie dużo szczekasz czy wiesz\ że prezydent ukrainy to żyd, wpisz w neta niebiańska jerozolima a może coś dotrze do twoich szarych smutnych zwojów mózgowych:) Dla kumatych wystarczy powiedzieć zze za tym wszystkim stoi soros węgier żydowskiego pochodzenia szmalcownik najgorszy szkodnik świata !

masoni ukraińscy.jpg
Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Rozumiem że Ty byłeś na Ukrainie i widziałeś że nie walczą . To wszystko co pokazują reporterzy to nie prawda – typowa wypowiedź z ruskiej telewizji. Zełenski to żyd – no i co z tego. Czyżby ruski troll i to jeszcze faszysta?

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

haha czyżbyś był żydem skoro za mówienie prawdy wyzywasz od faszystów – dobry patent żydów jeżeli coś jest im nie na rękę to wyzywają od antysemitów i faszystów tym samym ucinając polemikę – czy wiesz że hitler był w połowie żydem po ojcu zaś matka była austriaczką??? No nie wiesz bo za głupi jesteś żeby wiedzieć coś więcej oprócz tego co pokazują w telewizji. Co do reportaży z ukrainy – czy nie zastanawia was fakt że dziennikarze relacjonują działania wojenne na kilkaset kilometrów od rzekomo prowadzonych działań wojennych. Do tej pory nie było żadnego przekazu z pierwszej linii frontu inaczej niż to miało miejsce w trakcie 1, 2 wojny światowej czy też wojny w Wietnamie. A ludzi pokazują jak wychodzą ze zniszczonych , zbombardowanych budynków, ze zgliszczy w czyściutkich ciuchach na sobie przecież oni powinni wyglądać co najmniej jak dzieci młynarza – ale tego nie widzisz bo jesteś za głupi i za ślepy. Może to się komuś nie podobać że piszę niewygodne fakty i zadaję trudne pytania które człowiek chcący zasługiwać na miano Homo Sapiens powinien sobie zadawać na każdym kroku !!!

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Wiesz, sam akurat korzeni żydowskich nie mam, ale w Galicji sprawy nie są takie oczywiste. Same sztetle. A nawet jeślibym się doszukał przodka, to rozumiem że z automatu tracę prawo do bycia Tarnobrzeżaninem (o zgrozo patrząc na spisy ludności sprzed 1939). Nie jestem antysemitą, nawet nikt tak mnie nie nazwał choć państwo Izrael uznaję za zbrodnicze. Argument Ławrowa o żydowskim pochodzeniu Adiego? Z tego co wiem, to efekt kuriozalnego śledztwa Hansa Franka. Tak, tego troglodyty zamieszkałego na Wawelu – kata Polaków i przyjacielu Goralenvolk-u. Poproszę źródło literackie, a akurat obrona Żydów nie leży w moim interesie. Co do Ukrainy. Sugerujesz, że zawód korespondenta wojennego umarł śmiercią naturalną? Pamiętasz Waldemara Milewicza? Najlepszy dziennikarz telewizyjny jakiego widziałem. Pierwsza linia frontu, merytoryczne relacje. Dziś każdy w pobliżu zagrożenia może być reporterem. Pamiętasz jak w pierwszych dniach Kacapy właziły do Kijowa? Ktoś z okna bloku kręcił wjazd kilku ichniejszych BWP. Żyjemy w czasach, kiedy większość osób ma telefon komórkowy z opcją nagrywania video. Widzisz, I wojna światowa to początki reportażu wojennego. Druga wojna światowa sprawiła, że znaczna część oddziałów miała swego dokumentalistę, prosty przykład – wrzesień 1939 i przeprawa szkopów w okolicach Skalnej Góry została nagrana. Film liczy jakieś dziewięć minut, ale chyba nie… Czytaj więcej »

Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Ty nie zadajesz pytań. Ty obrażasz i wyzywasz od głupich i żydów – bo żyd dla ciebie to obelga – a dla mnie nie to określenie narodowosci, a żydem nie jestem tylko Polakiem (choć jeśli napiszesz odpowiedź to pewnie i tak mnie obrazisz). Piszesz o faktach a to są twoje naciągane argumenty które próbujesz popierać historią. Każdy zdrowo myślący człowiek od razu widzi z twoich wypowiedzi że jeśli nie jesteś opłacanym ruskim trollem to jesteś o narodowo socjalistycznych poglądach które teraz nie pomagają Polsce a wspiera Putina.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

Czekaj bo nic nie rozumie twojego potoku słów i do czego zmierzasz! Przecież żyd to jest narodowość żydowska tak jak narodowość polska, rumuńska czy ruska. Więc dlaczego żydzi oburzają się jeżeli pisze się o nich żydzi (to tak jakby Polacy oburzali się że ktoś o nich pisze że Polacy – paranoja) przecież żydzi to nie ufoludki z kosmosu tylko ziemska nacja – co nie?

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

O sztucznym tworze jakim miała być Polska po Traktacie Wersalskim wielu gadało. „Wersalski bękart”? Tak gadał Mołotow. Zachód też miewał różne oceny odzyskania niepodległości przez Nas. A Ukraińcy? Mają prawo do własnego, samodzielnego bytu. Sztuczny twór? Udowadniają to od 24 lutego, że zasługują na niepodległość. Hipokryzja. Przypomina Twoja wypowiedź opinię pruskiego junkra, który przy piwku orzeka o dojrzałości poszczególnych narodów. Kierując się Twym tokiem myślenia, to niepodległość w 1918 by Nam się nie należała, bo jak to skleić z trzech zaborów? Swoje od wieków za pazurami na Ukrainie mamy, Ukraińcy swoje mają też, ale do jasnej cholery – ile możemy żyć przeszłością? Czy to ma być jedyny kierunek Naszej polityki zagranicznej? No i jakaś kiczowata grafika ma służyć jako argument? Soros = Zelenski? Zelenski = Soros? Naszym narodowym celem powinna być anihilacja kacapskiej armii. Nie wleźli do Nas, doceń że bitny, odważny i inteligentny Naród Ukrainy wyrządza poważne szkody Naszemu największemu wrogowi.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Poczytaj na temat wolnomularzy, illuminati, globalistów, masonerii a przyjrzysz na oczy. Świat nie jest tak prosty w swojej budowie jakby to się Nam wydawało. Wytykasz o antysemityzm tylko dlatego że zadaje trudne pytania i stawiam hipotezy. A co powiesz na temat antypolonizmu wsród żydów czy Ty wiesz ze według nauczań Talmudu ( rodzaj Biblli) dla żydów jesteś gojem czyli w hierarchii niżej niż bydło domowe ?!

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Talmud akurat czytałem – nic mądrego tam nie znalazłem prócz nacjonalistycznych bajań opartych na danych wyssanych z brudnego palucha. Masoni byli, są i będą, ale raczej prezentują ruch o zamiarach niezbyt bliskich wobec prowincjonalnych Źydów. Antysemityzm? Kiepski zarzut, bo znaczna część literatury staropolskiej która krytykowała Żydów była antyjudaistyczna, a stanowi to wielką różnicę. Swoją drogą oprócz Tarnowskich kto by się bawił u Nas w Masonerię? Chyba „Rycerza Niepokalanej” przedawkowałeś, tego z Międzywojnia. Polak zawsze ma pod górkę, bo jak nie Żyd to Mason mu wkracza w paradę. Ale żeby Polak był mądry – recepty w tego typu pisemkach nie znajdziesz.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Nie od dziś wiadomo że kto rządzi ten tak stanowi prawo i obyczaje jak mu pasuje. I to że zwycięzcy piszą swoją historię innym ! Dlatego zródła informacji nie mogą być mono tematyczne a raczej w ujęciu szerszym bardziej perspektywicznym aby móc przewidywać otaczającą nas rzeczywistość. Co do antysemityzmu kiedy w końcu zaczniemy mówić o antyludzkości w wykonaniu i zachowaniu żydów w stosunku do innych ludzi – zawanych przez nich pogardliwie gojami. W opisie link do ciekawego wywiadu z rabinem ! https://www.cda.pl/video/3143525ff

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Rozdzielmy wyznawanie Judaizmu od bycia fanbojem państwa Izrael. Ci drudzy pokazali na co ich stać na pogrzebie zamordowanej dziennikarki z Al-Jazeera. Kondukt pogrzebowy pałować? Aż trumna żałobnikom spadła. No i wyburzanie osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu – tak robią Ci, którzy ciągle opowiadają jak byli prześladowani. Krytyka państwa Izrael nie jest tożsama z byciem antysemitą, bo antysemityzm jest uprzedzeniem rasowo-etnicznym, a rasizm uznaję za jeden z większych odchyłów pseudonauk XIX wieku.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

cytat z Biblli świętej księgi której powstanie liczy kilkadziesiąt wieków . A więc co mówi słowo Boga Wszechmogącego o żydach „….żmijowe plemię…” czy według Was Bóg się mylił? Czy można nazwać Boga antysemitą skoro widzi na wskroś duszę każdego człowieka !

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

To musi być Nowy Testament. Stary Testament to zbiór rasistowskich bajek o potędze Izraela, ot taka kolekcja mitów założycielskich. „Żmijowe plemię”, bo odrzucili jednego ze swoich, czyli Jezusa. Kilkadziesiąt wieków temu powstały równie dobre książki, choćby „Metamorfozy” Owidiusza, dramaty Ajschylosa i komedie Arystofanesa. Nie wspominając o filozofii. Z tematyki mitologicznej znów dość ciekawa jest mitologia nordycka i celtycka.

Łysy
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Przecież niedawno jeden ze znanych generałów powiedział w telewizji że III wojna światowa między Rosją a zachodem czyli de facto NATO już się zaczęła tylko działania wojenne są na terenie UA i według różnych expertów konflikt realnie może się rozprzestrzenić na inne państwa europejskie poza tym pomysł utworzenia legionu międzynarodowego dla ochotników z zachodu nie był pomysłem Żelenskiego dlatego tam jest tylu żołnierzy z państw zachodnich druga sprawa to Rosjanie mają bardzo dobry wywiad i dobrze wiedzą gdzie szkolą się najemnicy z zachodu i ile sprzętu wojskowego idzie z krajów zachodnich do UA i jakimi kanałami.

Vit
10 miesięcy temu
Reply to  Łysy

Rosja i dobry wywiad.Ich sytuacja na Ukrainie pokazuje że ich dobry wywiad i druga armia świata to mit powtarzany przez użytecznych idiotów.

Grzegorz
10 miesięcy temu
Reply to  Vit

Jak to naprawdę wygląda na froncie tego my nie wiemy bo w tzw „polskich” mediach jest jedna wielka propaganda pro-ukrainska i nawet komentarze na serwisach informacyjnych są zablokowane żeby nikt nie pisał jak jest naprawdę. Dziwne że w ogóle upublicznili że obrońcy z Azowstalu się poddali.

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

A ma być ruska? Wierzysz w rzetelność mediów? Kacapów broni JKM na twitterze – wystarczy im taki apologeta. Ukraina wygrywa wojnę propagandową, osiągnęła swój cel – ruszyła z posad zmurszałe NATO. Granica między Kacapami a NATO się wydłuży znacznie z 1300 km na 2600 km. Wiadomo – hurraoptymizm, słuszny zabieg Ukraińców że nie podają własnych strat. Do tego zachwycający Zachód „Duch Kijowa”, no i teraz piesek Patron. Plus setki świetnych filmików z frontu. Tak się wygrywa wizerunkowo. Pisząc to chcę być jak najbardziej obiektywny. Rosjanie tylko płaczą i robią pokazówki u Sołowowa, jak to w zasięgu ich rakiet jest Paryż i Berlin. Kiepskie. Słabe. Dziecinne. Póki co Kacapia pokazała tylko starą taktykę „Rozpoznanie bojem”, gwałty, mordy i grabieże znane u Nas z 1944 i 1945. No i skorumpowaną armię w której decydują półgłówki za łapówki. No i gdzie mityczne T-14? Dane podawane przez ministerstwa są pewnie koloryzowane, ale skali porażki „Potomków Dżingis-Chana” (cytat z pieśni z Powstania Styczniowego) nie da się ukryć. Piszę to jako laik we współczesnych sprawach wojskowych. Ukrainie polecam patent zastosowany przez cofające się C.K. oddziały z Tarnobrzega – w pobliżu browarów wylać alkohol zmieszany z jakąś trutką na szczury. U Nas zadziałało.

Ekspert
10 miesięcy temu
Reply to  Łysy

„Rosjanie mają bardzo dobry wywiad i dobrze wiedzą gdzie szkolą się najemnicy z zachodu i ile sprzętu wojskowego idzie z krajów zachodnich do UA i jakimi kanałami.”

To można wyczytać najwięcej w necie. Papugi dziennikarskie paplają za dużo w telewizji, radiu i internecie i to wszystko o czym usłyszą bądź zobaczą. Na ten przykład: paplali, że ludzie oczekują w jednej z miejścowości ukraińskiej na dworcu kolejowym bo była prowadzona ewakuacja . Za dwa dni był ostrzał rakietowy na tę stację kolejową. Paplali,jaką drogą , najcześciej kolejami przewożone jest uzbrojenie wojskowe dla Ukrainy. Zaczęli ruscy atakować linie kolejowe.Paplali jakim okrętem z bodajże Hiszpanii przywiezione zostanie uzbrojenie. Nie zdziwiwiłbym się, gdyby go storpedowano nawet na neutralnych wodach.
Jakim trzeba być nierozgarniętym, aby takie informacje ujawniać.

Grzegorz
10 miesięcy temu
Reply to  Ekspert

Dziennikarze też mają swoich informatorów tam gdzie potrzeba.

Roman
10 miesięcy temu
Reply to  Grzegorz

Ruskie też mają wtyki wśród samych Ukraińców.

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Ekspert

Jak może sprawnie funkcjonować wywiad skoro toczy się regularna wojna między FSB i GRU? Doliczmy do tego agentów, którzy przechodzą na służbę do „Gejropy”? Pamiętasz jeden z główny problemów Związku Radzieckiego związany z powracającymi z frontu żołnierzami? Zobaczyli, że można żyć na poziomie. Kto stawiał opór tego ubijano. Nawet zegarków nie znali. Słynne zdjęcie z zatknięcia flagi CCCP na Reichstagu zostało zretuszowane, bo radziecki heros miał na nadgarstku kilka zegarków. Pewnie myślał że to tykające bransoletki.

Piotr
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Soros kilka dni temu powiedział że konflikt na Ukrainie to początek 3 wojny światowej.

Fiskus dębolistny
10 miesięcy temu

No to w kamasze wszyscy rycerze i obrońcy, którzy chcieli chrystianizować Europę

HistorykSztuki
10 miesięcy temu

Czytałem kiedyś, że od kiedy upowszechniły się zbroje płytowe, to większość poległych podczas bitew umierało od wgnieceń w pancerzu lub podczas jego zdejmowania. Zbroje były ładne, nie licząc wersji szpanerskich czyli turniejowych. Proszę, żeby taka Kaja Godek, działacze PiS a szczególnie Solidarnej Polski nałożyli na łepetyny dowolny hełm. Hełm na zakuty łeb. Niech jakiś Jaćwing walnie maczugą w garnek. Niech zaszumi w czaszce. Nie życzę nikomu śmierci, ale niech w mózgoczaszkach zabrzmi echo. Korwina nie ma sensu reedukować, bo rycerz na starca nie będzie z kopią napierał. A Bosaka? Cóż, na kobietę z kopią też nie wypada wyruszać. Szczególnie mając na uwadze Bosaka zachowanie na strzelnicy. kiedy przerażony z białej marynarki strzepywał łuski.

wrzos
10 miesięcy temu

KACZOROWI DAC KARABIN I PUSCIC NA FRONT !!!

Misiek
10 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Kaczynskiemu nie pozwala już pesel ale w sejmie tylu młodszych patriotów gotowych walczyć za ojczyzne że na pewno znajdą chętnych.

Jerzy
10 miesięcy temu
Reply to  Misiek

Tacy z nich patrioci jak ci najbogatsi Ukraińcy z właścicielem Azowstalu na czele co tuż przed wojną odlecieli do Szwajcarii i Austrii.

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Misiek

Zbysiu „Zero” też zbyt stary? Spokojnie, ma całą armijkę młodych-zdolnych Kanthaków i Kalet. Są szczuplejsi od „tłustych kotów” z PiS. No taki Suski z karabinem, albo nie daj Boże Terlecki? No i Fogiel by sobie smarem od ckm-u umorusał wystylizowaną marynareczkę. Jedyna nadzieja w Sasinie – niszczycielu światów, który ponoć ogłosił plan odbudowy dla Ukrainy. Współczuję Ukrainie w takim razie.

janne
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

ckm juz niema

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  janne

Oni żyją historią, więc w swoich mrzonkach żyją historią. Więc pewnie widzą się przy CKM Maximie. A i pisma CKM również nie ma. I dobrze, bo kiepskie w porównaniu z Playboyem to było pismo. I nie chodzi mi o rozkładówki, które i w CKM były kiepskie, ale artykuły.

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Pamiętacie skecz Monty Python’a o zabójczym żarcie? Według mnie przemowy Mateusza i Jarosława mogłyby być transmitowane przez głośniki do okopów wroga. Takie żarty, że aż umrzeć można ze śmiechu. A Jarosław jako przedstawiciel „żoliborskiej elity” za karabin nie chwyci, on przeznaczony jest do sztabu generalnego. W jego mniemaniu.

Papa
10 miesięcy temu

Widzę że ruskich trolli nie brakuje na forum yebac ruskie ścierwa

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Papa

Masz na myśli siebie kozacka onuco. Nie jestem w żadnym razie za ruskimi ani za ukraińcami . Jestem za Polską i Polakami i tu powinniśmy skupić swoją uwagę nie na obcych !

Papa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Ja tez jestes Polskiem

Papa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Ale rusków nienawidzę za to co robią to rozstrzelac

Papa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Odyseusz to rusek takich trzeba tępić

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Papa

Tępić to możesz u siebie mendy na pępku:)

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Papa

Ale skąd u Nas w takim zacisznym kącie? Urodzili się tacy, czy też im za to płacą? A może powszechny dostęp do internetu czyni im „kuku na muniu”? Istnieje coś takiego jak krytyka źródeł informacji.

Kandydat
10 miesięcy temu

Lecem już lecem zapisać się do woja. Dajcie mi konika i szabelkę 🙂

janne
10 miesięcy temu
Reply to  Kandydat

niestety nie nadajesz się

Kandydat
10 miesięcy temu
Reply to  janne

Czemu? Przecie potrzebni są ludzie wszelakich specjalności. Nawet kucharze (żołnierzyk nie może chodzić głodny) .I też bez specjalności są potrzebni. Wyszkolą ich. Stajenni i konni jeźdźcy zapewne też sie przydadzą. Każdy się przyda.
————————————————————————————————————
Wszyscy mężczyźni powinni przejść przynajmniej 3 miesięczne intensywne szkolenie. W zasadzie każdy kto był w wojsku to ma inne myślenie i postępowanie niż ci co w nim nie byli. Pośród tych co nie mieli nic wspólnego z mundurem wielu z nich to takie niezorganizowane cioty. Sorry.

Papa
10 miesięcy temu

A elyta i tak się będzie bawić kosztem ochotników gdyby nie tępi politycy to by panował spokoj na swiecie

Jerzy
10 miesięcy temu
Reply to  Papa

To fakt. W UA giną ludzie,politycy gadają a biznes się kręci i koncerny zbrojeniowe już liczą zyski.USA przekazały już na Ukrainę 1/3 posiadanych przez siebie pocisków przeciwrakietowych Javelin. Uzupełnienie tych zapasów może potrwać 32 miesiące. W obecnych warunkach USA są w stanie produkować około 1000 takich pocisków rocznie.”Wyczerpują się nasze zapasy pocisków przeciwrakietowych Javelin i Stinger, potrzebna jest ustawa która przyśpieszy ich produkcję” – napisał na Twitterze amerykański senator Blumenthal.

walt
10 miesięcy temu

ciekawe czy synowie morawieckiego,ziobry czy kamińskiego z kaczyńskim albo choć marty kaczyńskiej trojga mężów pójdą jak coś na mięso armatnie ?

odp
10 miesięcy temu
Reply to  walt

kaczyński jarek jest starym kawalerem co do morawieckiego nie wiem czy ma zone ale nikt w tym kraju nie chce służyć dla rp bo prezydent niech zacznie o wojsku myśleć a nie o 500+ bo juz bomba spadła blisko powiatu jesielskiego
a ja nie mam zamiaru nastawiać swojej piersi dla złodziej i upadajaceko kraju bo samymi cenami nas wykończą

janne
10 miesięcy temu
Reply to  odp

a słyszałeś o OBOWIAZKU OBRONY OJCZYZNY?

piwomojepaliwo
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Większość polityków to albo same stare kawalery albo geje to kogo mają wysyłać do wojska?

Alf
10 miesięcy temu

Dla wszystkich tu piszących powinno być jasne ,że Ukraina jest obecnie buforem oddzielającym nas od największego zewnętrznego zagrożenia. Dopóki trwa tam wojna jesteśmy względnie bezpieczni. Dlatego powinniśmy ją wspierać co też i robimy i chwałą rządzącym za to. . Powiem to kolejny raz ,że takich konfedetatów i ruskich trolli Odyseuszy powinno się banować bo są wrogami i działają wbrew naszej racji stanu. Konflikt być może dotrze niestety i do nas ale jeżeli już to oby stało się jak najpóźniej bo obecnie nie jesteśmy na niego kompletnie gotowi. Dziś Ukraina kupuje nam ten czas potrzebny na lepsze przygotowanie

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

znaczy to wszystko co piszesz to prawda ale nie ma co drżeć bo „druga armia świata” nie radzi sobie właśnie na Ukrainie i to mimo dysproporcji sił. pokazali ruscy kolejny raz,że ich siła to mit… było o tym głośno już po interwencji w Syrii gdzie dostali kilka cennych i bolesnych lekcji. pokutował rok 2014 i to jak Ukraina była nieprzygotowana. teraz widać i wsparcie z zachodu (sprzęt,informacja,systemy powietrzne etc.) oraz konsolidację narodu i wielkie bohaterstwo oraz ofiarę wielu co dali już świadectwo. wiadomo,że to skomplikowana sytuacja bo nikt nie chce tracić swojego rekruta ale na dziś wydaje się,że sobie Ukraińcy poradzą i jak starczy nowoczesnej broni to mogą myśleć nawet o powrocie do granic sprzed lutego a może nawet o odbiciu Ługańska z Donieckiem. tylko czeka nas długa i wyniszczająca wojna i szkoda i ich ofiary. a przecież i My za to cenę płacimy (inflacja była i wcześniej ale kryzys żywnościowy już kroczy a jak dotknie Bliskiego Wschodu czy Afryki to i pośrednio reperkusje mogą być groźne a nawet zabójcze dla europy). dlatego kto umie niech się modli o szybką śmierć rasputina bo chyba tylko ona dawałaby nadzieję na szybkie zakończenie tej wojny. nie ma się co przejmować bo akurat… Czytaj więcej »

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Problem w tym ,że my w chwili obecnej przypominamy trochę tę Ukrainę z 2014 . Oni jak widać wzorowo odrobili lekcję raczej nie . Wierz mi ,że wiem co mówię bo mam znajomych wojskowych.

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

my raczej nie

życzliwy
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

nie dziwne.pamiętajmy spustoszenie jakie robił nawiedzony antoni z misiewiczami.
a helikopterów jak nie było tak nie ma.
zresztą gdy paliwo leci do orbana to już tak bardzo za sankcjami kaczyńscy nie są.przypadek ?

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

ale my mamy tę przewagę,że jesteśmy w NATO i UE a skoro żywotne interesy tu mają jankesi i Niemcy to wobec ich przewagi militarnej i gospodarczej nikt nas zajmował nie będzie.
zwłaszcza,że ciężko o mobilizacje ruskim już teraz a poza tym wiedzą,że tu akurat też bitny lud i łatwiej go mamić niż się z nim bić.

i to pokazuje mądrość naszych elit sprzed dwóch dekad w tym postkomunistów.
gdyby o tym mieli decydować dziś styropianowi koledzy tusk i kaczka z ich prywatną nienawiścią to kto wie czy byśmy też nie byli areną takich bestialstw jakie widzimy na Ukrainie.

też znam kilku wojskowych w tym jednego dość wysoko więc jakąś tam przeglądową wiedzę o tym wszystkim mam.

z obserwacji
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Dla Rosjan największym zagrożeniem jest sam Włodek. Doprowadzi ten kraj do izolacji i w konsekwencji upadku. Jeszcze trochę trzeba poczekać.

Janusz
10 miesięcy temu
Reply to  z obserwacji

Dalsze losy konfliktu na Ukrainie będą zależały głównie od postawy Chin. Pekin ma do wyboru: czy wspierać bliskiego sojusznika i ważnego partnera czy może jednak przestrzegać ograniczeń nałożonych przez Stany Zjednoczone, Europę i ich sprzymierzeńców m.in. z Azji. Chińczyki kupują od Rosji głównie surowce naturalne i broń a zachodowi sprzedają swoje produkty i to od jego pieniędzy są bardziej zależne.

do Alf
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

To kiedy wstępujesz do polskiej armii, żeby zwiększyć nasz poziom gotowości? Albo lepiej, kiedy jedziesz jako ochotnik pomagać ukraińskim żołnierzom, żeby zwiększyć szanse na utrzymanie rzeczonego buforu? Pytam, bo obawiasz się wojny na terenie Polski, więc rozumiem, że będziesz jej fizycznie przeciwdziałał.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  do Alf

wystarczy,że zrzuci się na sprzęt dla Ukraińskiej armii i już ją wspiera.
ja się do kilku inicjatyw dorzuciłem w tym dla Polaków w Międzynarodowej Legi Ochotniczej https://zrzutka.pl/unzj3u?fbclid=IwAR3lvckf-dRVVsBya7tO8Wc7Jt9mIj-4iBau5vZQ0PrBFhosLaHZ3PY3PBM

polecam też ich profil na pejsbuku jak coś.

do Alf
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Co da sprzęt bez odpowiedniej liczby żołnierzy? Siły ukraińskie dostają broń itd. z całego świata, a mimo to nie są w stanie wyprzeć oddziałów rosyjskich ze swojego terytorium. Dlatego moim zdaniem wspierający Ukrainę bardziej przydaliby się na miejscu jako żołnierze, bo wspierających finansowo i materialnie nie brakuje, m.in. przyjaciele zza oceanu.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  do Alf

Ukraińcy mają ponad 250 tyś żołnierzy i kilkaset tysięcy do zmobilizowania.
nieprzypadkowo nie o rekruta zabiegają a o sprzęt i amunicję najgłośniej 😉

do Alf
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Ile sfinansujesz swoim datkiem? Jeden nabój? Jeden magazynek? Jeden karabin? To jest śladowe wsparcie. Wsparcie które robi różnicę płynie od całych państw. Przykładowo na money.pl czytamy:
„Broń trafia do Ukraińców w niespotykanym tempie. Nie tylko defensywna. Na front trafiają już czołgi i nowoczesne zestawy przeciwpancerne. Kraje NATO opróżniają swoje magazyny.”.
Siły ukraińskie mają mnóstwo sprzętu, bo dostają go z całego świata. Zatem dlaczego do tej pory nie wyparli oddziałów rosyjskich ze swojego terytorium, jeśli jak twierdzisz żołnierzy im nie brakuje? Bo widocznie brakuje.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  do Alf

ziarnko do ziarnka 😉
mają mnóstwo sprzętu do obrony,Ruscy też mają go bardzo dużo,ba jeszcze więcej i od 6 lat okopywali się w Donbasie etc.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Człowieku myśl ! Jaki bufor już zapomnieliście jak Polacy walczyli w czasie 2 wojny światowej z niemcami i ruskimi. Co zrobili ukraińcy kolaborowali albo z jednymi albo z drugimi w zależności gdzie widzieli dla siebie korzyści. Az w końcu dokonali ludobójstwa na bezbronnych dzieciach, kobietach i starcach za pomocą wideł, kos, sierpów i innych okrutnych narzędzi. Wspierając militarnie i finansowo ukrainę jako państwo podcinamy sobie gałąź na której siedzimy. Przecież Rosja może w każdej chwili zaatakować Polskę z okręgu Kaliningradzkiego i czym będziemy się bronić skoro nasza amunicja, czołgi i inny sprzęt jest na ukrainie. Pamiętajcie kozackie onuce najpierw interes Polski i Polaków, a następnie można rozważyć pomoc innym. ps może znajdzie się jakaś kozacka onuca i odpowie na jedno pytanie- skoro państwo ukraińskie istnieje oraz cały rząd i parlament ukraiński to dlaczego nie płacą za pobyt i utrzymanie swoich obywateli w Polsce i innych ościennych państwach – zdajcie sobie sprawę że oni są utrzymywani z naszych podatków i zamiast iść na pomoc Polakom czy też na rozwój państwa utrzymujemy na Nasz koszt tzw „kukułcze jaja”

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Każdy Naród w niewoli jakoś kolaborował. Wielopolski z Rosjanami, Piłsudski z C.K., a Jakub Szela swych opiekunów znalazł we Wiedniu. Wybijając się na niepodległość musisz kombinować. A Legiony Polskie idące z Napoleonem? To też kolaboracja? Tak się składa, że Ukraińcy w latach 2014-2022 ukonstytuowali się jako naród, choć wcześniej już nim byli. Naród potrzebuje ziemi i granic, to chyba oczywiste. Pamiętasz unię hadziacką, Powstanie Styczniowe pod znakiem Orła, Pogoni i Michała Archanioła? Tak, naszym błędem nie było włączenie Rusinów w obręb Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Później się to mściło na Nas, aż doszło do Rzezi Wołyńskiej. I proszę, wspomnij jak szlachcic Daniel Czapliński potraktował Chmielnickiego. Sprawa prywatna, a powstanie było srogie.

As
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Niestety , ale jesteśmy narodem ,który nie potrafi przyznać się do błędów. Widzimy rzeź wołyńska ale nie widzimy co do niej doprowadziło. A traktowaliśmy Rusinów i Ukraińców jak bydło i niewolników. Wystarczyło dać im odrobinę autonomii. Daliśmy im Berezę Kartuską i pacyfikacje

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Dlatego tak bardzo trzeba znać swoją historię aby w końcu Polak był mądry przed szkodą, a nie po szkodzie. Zatem krótki opis historii ile to ukraińcy, a tak właściwie kozacy byli wsparciem dla Polski ! ps kolaboracja nie zwalnia od odpowiedzialności za człowieczeństwo tym bardziej za ludobójstwo i dopóki obecna władza ukrainy nie uzna rzezi na Wołyniu za ludobójstwo, dopóty nie można mówić o zdrowych relacjach między państwami. Usprawiedliwiasz ukraińców a przecież kurdowie też nie maja swojego państwa a mimo to nie atakują w nocy bezbronnych sąsiadów celem zagarnięcia ich mienia i ziemi.

prawda o ukraińcach.jpg
Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

A Ty dalej te swoje grafiki – ile Ci płacą za wstawienie jednej w komentarzu?

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

Właśnie jedzie cały tir baryłek ropy do mojej stacji benzynowej;)

Vit
10 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Polski Naród w niewoli kolaborował ?Teza zaiste śmiała

HistorykSztuki
10 miesięcy temu
Reply to  Vit

Mam tu na myśli całe spektrum postaw. Goralenvolk – pierwszy z brzegu przykład. Szkopy omamiły ich bajeczką o tym, że są niby zaginionym ludem aryjskim. Część kolaborowała. Później zawiśli. A granatowa policja? A szmalcownicy? A osoby którym golono głowy lub bojkotowano lokale? Wiem, czasy wojny w których nigdy nie żyłem mogą generować różne zachowania w trosce o przetrwanie. Oczywiście nie kolaborowaliśmy jak Francuzi, Ruscy, Ukraińcy, Belgowie czy Chorwaci ale bajka o nieskalanym kolaboracją Narodzie to w każdym wypadku żenada. I nie był to udział zwyrodniałych jednostek, ale jednak ktoś się do tego większą ilością garnął. I nie mam tu na myśli ślązaków czy Kaszubów. Istnieje serwilizm, ale jest i kolaboracja czyli czyn świadomy. Błędem polskiej edukacji jest tworzenie mitów, zamiast skupienia się na faktach. Nawet o odsetku należy wspominać, bo płynie z tego nauka.

Seba
10 miesięcy temu

Chyba jest jakaś cicha mobilizacja bo ja dostałem wezwanie na ćwiczenia choć w wojsku byłem 20 lat temu w spadochroniarzach i nigdy mi wcześniej nic nie przysyłali

Lysy
10 miesięcy temu
Reply to  Seba

U mnie chłopaki z roboty też mieli ćwiczenia wszyscy po zsw w latach 90tych

wojak Szwejk
10 miesięcy temu
Reply to  Lysy

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Tylko ćwiczenia sprawią, że będziecie dobrze wyszkoleni.

Łysy
10 miesięcy temu
Reply to  wojak Szwejk

Ćwiczymy ale co innego

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Seba

Coś szykują nie od parady w Polsce stacjonuje wojsko USA. Gdzie ich armia tam wojna i śmierć. NATO a zwłaszcza USA chce dobić ruska rękoma europejczyków dlatego wcale bym się nie zdziwił prowokacji. Jakaś mała bombka która wybuchnie w którymś kraju europejskim , najpewniej w Polsce rzekomo puszczonej przez ruskich – a tak naprawdę przez tzw sojuszników. Pamiętacie z historii morderstwo arcyksiążę Franciszka Ferdynanda wystarczyło do wybuchu I wojny światowej !

hipokryzja 2.jpg
Vit
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Piszesz ze gdzie armia USA tam wojna i śmierć.W Niemczech od kilkudziesięciu lat armia USA stacjonuje to brak wojny i śmierci a pożądany pokój i dobrobyt.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Vit

Czytaj ze zrozumieniem „rękoma europejczyków”. Niemcy zawdzięczają swój dobrobyt dzięki planowi Marshalla, mało tego dzisiejsze potężne niemieckie firmy budowały swój kapitał w czasie 2 wojny światowej m.in mercedes wiadomo pojazdy czy też bayer przemysł farmaceutyczny który eksperymentował na ludziach w obozach śmierci i nigdy nie poniósł z tego tytułu konsekwencje itd. A właśnie niemcy to jeszcze niemcy czy już turecka enklawa ?

Jerzy
10 miesięcy temu
Reply to  Vit

Faktem jest że od czasu zakończenia IIWŚ nie było tak napiętej sytuacji w Europie jak teraz. Oprócz tego co kilka dni są jakieś prowokacje nad Bałtykiem i obwodem Kaliningradzkim i naruszenia przestrzeni powietrznych. Nawet to że Turcja blokuje wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO daje dużo do myślenia bo o tak sobie bez przyczyny tego nie robią.

Aaa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

No i znowu grafika – ciekawe dlaczego żadna nie dotyczy ruskich i Putina tylko ciągle ten „zły” zachód….

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Aaa

Powtarzam raz jeszcze czy rusek czy NATO jedno zło ! Obyśmy nie zostali wyruchani przez tzw sojuszników !

polak kopnij ruska.jpg
Janusz
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Zamach w Sarajewie to była przyczyna oficjalna ale były też inne typu napięta sytuacja między państwami trójprzymierza i trójporozumienia, kryzys ekonomiczny i gospodarczy, drożyzna,ubóstwo itp. i w końcu to pierdykło a zamach na Ferdynanda to była iskra zapalna.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Janusz

To miałem na myśli wystarczy byle pretekst do wybuchu wojny, w którym giną niewinni ludzie – a który jest zaplanowany i realizowany przez możnych tego Świata

fach
10 miesięcy temu

Kto lubi siedzieć w okopie z nadzieją, że nie wybuchnie obok niego pocisk artyleryjski, niech się rekrutuje 😉 Ja dla odmiany spróbuję uzyskać przydział do służby wojskowej, bo nie wyobrażam sobie zrobienia kaleki lub zabicia drugiego człowieka, poza tym nie mam zamiaru doświadczać tego z powodu wojennych zapędów niektórych polityków. Kto chce może nazwać mnie tchórzem itp., tylko niech od razu dla zaświadczenia własnego męstwa dołącza kwity potwierdzające swoje zaangażowanie wojskowe 🙂

fach
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Errata – miało być: przydział do zastępczej służby wojskowej.

Jerzy
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Nie ma już służby zastępczej od co najmniej 20 lat albo i więcej.

fach
10 miesięcy temu
Reply to  Jerzy

Nic bardziej mylnego 🙂 W ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny jest cały dział XIX o służbie zastępczej (od art. 559). Proszę sobie zobaczyć:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000655/U/D20220655Lj.pdf
Natomiast wcześniej kwestie z tym związane regulowała odrębna ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej 😉

Kucharz amator
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Ja chce pracować w kuchni. Zawsze w wojsku obowiązywała zasada „jak najdalej od sztabu, jak najbliżej kuchni” 🙂

Łysy
10 miesięcy temu
Reply to  Kucharz amator

A pierożki umisz lepić ?

piwomojepaliwo
10 miesięcy temu

Czyli jak ktoś już był w monie to może iść na pasywnego żołnierza ?

życzliwy
10 miesięcy temu

wot to nadal prywatna armia obłąkanego antoniego i zbrojne ramię partii ?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
104
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content