Odstąpienie od umowy OC – jak to zrobić?

Czasem okaże się, że umowa ubezpieczenia ochrony cywilnej, którą podpisaliśmy nie jest najbardziej korzystną z tych dostępnych. Nie jest to na szczęście koniec świata i przy odrobinie zaangażowania można postarać się o odstąpienie od umowy OC tak, by móc wykorzystać najlepszą ofertę z możliwych.

Czym jest odstąpienie od umowy OC?

Odstąpienie od umowy OC często bywa mylone z wypowiedzeniem jej. Te dwa pojęcia kompletnie się jednak różnią. Wypowiedzenie umowy OC oznacza, iż nie chcemy jej przedłużać po zakończeniu okresu ochrony lub nie zamierzamy dalej korzystać z odziedziczonej po poprzednim właścicielu polisy. Odstąpienie od umowy OC działa z kolei ze skutkiem natychmiastowym i pozwala na zrezygnowanie z podpisanej wcześniej polisy OC bez konieczności uiszczania opłaty za roczną składkę.

Kiedy można odstąpić od umowy ubezpieczenia OC?

W dzisiejszych czasach coraz więcej czynności przenosimy do internetu. Wśród nich znajdziemy między innymi zakup polisy OC. By to zrobić nie potrzebujemy już udawać się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Cały proces jest znacznie prostszy, gdyż za pomocą coraz popularniejszych porównywarek ubezpieczeń możemy nie tylko znaleźć najbardziej korzystne finansowo oferty, ale też zakupić polisę w ciągu nawet kilkunastu minut. Wtedy taka umowa zawierana jest na odległość.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest możliwe tylko w sytuacji, gdy została ona zawarta na odległość poprzez porównywarkę ubezpieczeń bądź u agenta ubezpieczeniowego drogą telefoniczną lub internetową. Wtedy przysługuje nam prawo do odstąpienia od takiej umowy w ciągu 30 dni bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Określa to artykuł 16c ustawy z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Co zrobić gdy chcemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC?

Znacznie częściej spotkamy sytuacje, w których zależy nam na wypowiedzeniu ubezpieczenia OC. Wtedy sytuacja nieco się różni, gdyż dokonać tego można w dowolnym momencie z jednym wyjątkiem. Wypowiedzenie musi bowiem zostać wysłane drogą pocztową lub trafić do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego stacjonarnie maksymalnie dzień przed zakończeniem obowiązującej umowy.

Najważniejsze jest by pamiętać, że wypowiedzenie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej musi zostać właściwie przygotowane tak by było ono ważne i faktycznie oznaczało wypowiedzenie umowy tego ubezpieczenia. W tym celu musi ono zawierać informacje określone prawnie bez których dokument nie będzie miał po prostu mocy prawnej.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

W dokumencie jakim jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC muszą znaleźć się przede wszystkim dane dotyczące właściciela pojazdu, na który została zawarta polisa OC. Mowa tu więc o danych osobowych, a także kontaktowych takich jak adres zamieszkania, numer telefonu czy też adres poczty internetowej. Oprócz tego należy w wypowiedzeniu umieścić numer polisy oraz pełną nazwę ubezpieczyciela wraz z adresem jego siedziby. Na sam koniec należy dodać jeszcze podstawą prawną, która sprawia, że wypowiedzenie ma jakąkolwiek moc oraz podpis osoby, która wypowiada umowę ubezpieczenia OC.

Chcąc wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC najprościej jest skorzystać z gotowego wzoru takowego dokumentu. Można go znaleźć na przykład na stronie https://wypowiadamoc.pl/. Oprócz wzorów wypowiedzeń znajdziemy tam również informacje dotyczące tego jak poprawnie je złożyć, a także inne ciekawe fakty dotyczące ubezpieczeń OC.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content