Dobór paneli słonecznych – jak przebiega?

Panele fotowoltaiczne to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie przy nowych nieruchomościach. Koszt pozyskiwania energii elektrycznej wprost z promieni słonecznych jest nieporównywalnie niższy w stosunku do użytkowania energii z sieci. Aby jednak panele produkowały potrzebną ilość energii, niezbędne jest oszacowanie, ile jej potrzeba, a co za tym idzie – ile paneli należy zamontować.

Dobór paneli słonecznych – od czego zacząć?

Panele solarne mogą być instalowane zarówno na dachu, jak i na gruncie – to najbardziej znane rozwiązania. Warto wiedzieć jednak również, że panele mogą być instalowane także na elewacji. Dach może być zarówno płaski, jak i nachylony. Najważniejsze jest to, by powierzchnia, na której panele są mocowane, wytrzymała ich ciężar, a także by była dobrze wyeksponowana na słońce.

To jednak nie wszystko. Aby instalacja fotowoltaiczna pełniła należycie swoją funkcję, ilość paneli solarnych, a tym samym moc instalacji, musi być dobrana odpowiednio dla powierzchni nieruchomości. Samodzielne oszacowanie potrzeb może nie być łatwym zadaniem, dlatego w tej (i nie tylko zresztą!) kwestii możesz liczyć na kompleksowe wsparcie specjalistów Hewalex.

Jak dobrać ilość i moc paneli słonecznych?

Podstawą jest oszacowanie zużycia energii w budynku już użytkowanym, lub szacunkowe zużycie energii w nowej nieruchomości. Jeśli będzie ono niedoszacowane – panele po prostu nie wyprodukują potrzebnej ilości energii. Jeśli zaś będzie przeszacowane, spowoduje to nadwyżki energii oddawanej do sieci, której budynek nie wykorzysta. Oszacowanie zużycia nie musi pokrywać się idealnie z rocznym zużyciem – chodzi bardziej o ustalenie maksymalnej mocy systemu, dzięki której instalacja osiągnie maksymalną efektywność, bez generowania zbędnych kosztów.

Na potrzeby ustalenia zapotrzebowania, można przyjąć, że instalacja fotowoltaiczna wytwarza 1000 kWh energii elektrycznej rocznie z każdego 1 kWp mocy. Tym samym więc – jeśli roczne zużycie wynosiło 3000 kWh, to optymalną mocą instalacji będzie 3 kWp.

Nie musisz samodzielnie przeliczać, szacować i wyliczać – skontaktuj się z Hewalex, a poprowadzimy Cię krok po kroku przez wszelkie zawiłości związane z planowaniem i instalacją fotowoltaiki.

artykuł sponsorowany

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content