Pies i kleszcze – jak ochronić zwierzę przed niebezpieczeństwem?

Wokół nas żyją setki gatunków kleszczy. Niestety spora część z nich jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i naszych podopiecznych. Warto więc dowiedzieć się, jak zabezpieczyć psa przed ich atakiem i co zrobić, jeśli już do niego dojdzie.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Tabletki na odrobaczanie psa, krople na pchły dla psa to rozwiązanie, z którego korzystamy regularnie. Podobnie podejść można do wyboru rozwiązań, które pomogą nasze czworonogi uchronić przed atakiem kleszczy. Stosować możesz jednak nie tylko tabletki na kleszcze dla psa, do wyboru są specjalne obroże odstraszające te insekty. Pomóc może także specjalny szampon dla psa. Istnieją także krople oraz różnego rodzaju aerozole.

Niezależnie jednak od tego, czy stosujesz tabletki przeciw kleszczom, czy sięgasz po krople, pamiętaj, aby aplikować je zgodnie z zaleceniami producenta. Przy aerozolach, a także niektórych innych środkach nie należy na przykład przez kilka dni kąpać psa. W przypadku kropli producenci także mają swoje szczegółowe zalecenia. Chodzi o to, że spora część środków odstraszających kleszcze tworzona jest na bazie olejków eterycznych, które działają jak bariera ochronna przed kleszczami. Zbyt szybkie ich zmycie może ponownie zachęcić kleszcze aktywne do ataku.

Choroby odkleszczowe przenoszone w ślinie kleszcza

Oczywiście ważne jest także, aby niekoniecznie spacerować po wszystkich tych miejscach, gdzie głównie atakują kleszcze. Żadne środki nie działają przeciw kleszczom w 100% skutecznie. Czasami więc, jeśli masz do wyboru spacer z psem po wysokich trawach lub rzadko zarośniętym parku, lepiej wybrać to drugie, szczególnie w sezonie wzmożonej aktywności kleszczy.

Ważne jest, aby dokładnie psa po każdym spacerze obejrzeć. Choroby, które kleszcz przenosi, mogą być bardzo dla psa niebezpieczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o babeszjozę, jak i boreliozę, choć w przypadku psów częściej zdarza się ta pierwsza. Niestety nieleczona babeszjoza może prowadzić nawet do śmierci psa, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego stanu, koniecznie skonsultuje się z lekarzem weterynarii.

Kiedy potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii?

Kleszcz psi jest niebezpieczny, ale można sobie z nim poradzić. Jeśli sprawdzisz sierść psa i znajdziesz tam kleszcza, usuń go jak najszybciej.Zestawy do usuwania kleszczy pomogą pozbyć się tych, które znajdują się już na skórze psa. Jeśli sobie nie radzisz z jego usunięciem lub obserwujesz u psa objawy choroby, koniecznie udaj się do weterynarza, aby jak najszybciej udzielić psu pomocy.


materiał zewnętrzny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content