Honorowi i zasłużeni dla Tarnobrzega odznaczeni w święto miasta (zdjęcia)

W 429. rocznicę lokacji Tarnobrzega podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta, które odbyło się 8 czerwca w Tarnobrzeskim Domu Kultury, wręczono tytuły honorowego obywatela oraz zasłużonego dla Tarnobrzega. Nagrody otrzymali także laureaci miejskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych.

Uroczystą sesję poprzedziła msza w intencji miasta w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, w klasztorze oo. dominikanów, sprawowana przez proboszczów tarnobrzeskich parafii pod przewodnictwem ks. dziekana Adama Marka. Homilię wygłosił o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru dominikanów.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek w okolicznościowym wystąpieniu podczas uroczystej sesji odniósł się do liczącej 429 lat historii miasta, przywołując najważniejsze wydarzenia. Rok 1953 i odkrycie złóż siarki, rok 1975, gdy Tarnobrzeg stał się województwem.

– Historia ma to do siebie, że jest jak sinusoida. I tak przyszedł rok 1992, zakończono wydobycie siarki, później rok 99, gdy Tarnobrzeg przestał być województwem. To, co dzisiaj nas otacza jest wynikiem tamtych wydarzeń. Od 30 lat nie wydobywamy siarki, a jednak Tarnobrzeg jest i można powiedzieć, że miasto kwitnie – mówił włodarz wskazując na najważniejsze obecnie motory napędowe miasta, czyli Jezioro Tarnobrzeskie zyskujące coraz większe znaczenie nie tylko w regionie oraz Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, która po latach zastoju odradza się, pojawiają się nowi inwestorzy.

Prezydent Dariusz Bożek wspomniał, że jako miasto zmierzamy teraz do nowej perspektywy unijnej, ku nowym wyzwaniom. Jak podkreślił, miasto zaczyna nabierać drugi oddech, a wszystko dzięki ogromnemu wysiłkowi swego społeczeństwa.

– Dziś chcę podziękować i pogratulować tym, którzy za chwilę wejdą na tę scenę. To dzięki Wam Tarnobrzeg się rozwija, to dzięki Waszemu wsparciu, na które mam nadzieję możemy nadal liczyć, jesteśmy w stanie pokonywać wszystkie trudne rafy – mówił do zebranych na sali widowiskowej TDK gości. Podkreślił że od trzech lat czasy są bardzo trudne, dlatego tym bardziej chciałby, by miasto to była wspólnota ludzi chcących budować, mających w głowach maksymę Rzymian, że tylko zgoda buduje, niezgoda wiemy do czego prowadzi.

Główną częścią uroczystej sesji Rady Miasta jest wręczenie najwyższych tytułów i odznaczeń.  W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega nadano Władysławowi Ortylowi, marszałkowi podkarpackiemu, Zofii Trochimowicz-Wardze, wieloletniej przewodniczącej Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i założycielce Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu, Eugeniuszowi Gutmanowi,  zasłużonemu pracownikowi przemysłu siarkowego w Polsce, byłemu dyrektorowi naczelnemu Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol”, Włodzimierzowi Papiernikowi,  członkowi konspiracji antykomunistycznej, Sybirakowi, współtwórcy struktury i prezesa Związku Sybiraków.

– Dziękuję za to wyróżnienie. Cieszę się, że dołączam do naprawdę znakomitego grona. To dla mnie wieki honor i zaszczyt, ale to też jest zobowiązanie – podkreślił marszałek Władysław Ortyl i zadeklarował wspieranie Tarnobrzega przez Urząd Marszałkowski. – Rozwój miasta to duża sztuka i ważne zadanie dla każdego samorządu. To zadanie rzeczywiście wymaga wsparcia. Nam łatwej to wsparcie kierować, gdy wiemy, że planowane dzięki wsparciu inwestycje są dobre, wybiegają przyszłość, łączą się z wieloma innymi projektami, dbają o rozwój gospodarczy i tego konkretnie miasta i całego regionu. Rozwój Tarnobrzega, jak wspomniał pan prezydent, opera się na dwóch obszarach, to specjalna strefa ekonomiczna i Jezioro Tarnobrzeskie. Wyzwań i zadań które przed tym miastem stoją jest wiele. Wiele już zrobiono, wiele zaplanowano. Mamy wiele planów.

Mieszkający obecnie w Krakowie dr Gutman odbierając tytuł Honorowego Obywatela  Tarnobrzega podkreślił wzruszony, że te dobre słowa, które podczas sesji padły pod jego adresem kierowane są tak naprawdę do wszystkich pracowników „siarki”, gdyż tylko dzięki zespołowi ludzi udało się tchnąć życie w to miasto. – Dzisiaj zwiedzając Tarnobrzeg jestem dumny z tego, że to miasto tak pięknie się rozwija. Gratuluje władzom, gratuluje państwu – mówił tuż po odebraniu wyróżnienia. Podobnie Zofia Trochimowicz-Warga dziękowała wszystkim ludziom, których spotkała podczas całej swoje drogi zawodowej, którzy ją wspierali w tym, co robi i dzięki którym tak naprawdę Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu funkcjonują.

Tytuł Zasłużony Tarnobrzeżanin otrzymali:  Teresa Małek- Konieczna, wieloletnia dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczego w Tarnobrzegu, Jan Woynarowski, społecznik, pasjonat rzeźbiarstwa, od lat zaangażowany w sprawy miasta i mieszkańców, działacz „Solidarności” i przewodniczący jej struktur w Kopalni Siarki Jeziórko, Marian Antończyk, górnik Kopalni Siarki „Machów”, współzałożyciel tarnobrzeskiej „Solidarności”, długoletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Stare Miasto” w Tarnobrzegu, pasjonat rzeźbiarstwa oraz Jan Kwaśnik, emerytowany nauczyciel geografii i wychowania fizycznego, z zamiłowania historyk, regionalista i rolnik.

Uroczystość była też okazją do przedstawienia tarnobrzeskiej wspaniałej młodzieży. Nagrody odebrali bowiem laureaci miejskiego etapu tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Ośmiu Wspaniałych. Przypomnijmy, w gronie wspaniałych znaleźli się: Kacper Janczy, Julia Biało, Martyna Gregorczyk, Julia Komada, Zuzanna Ozga, Jan Sroczyński, Amelia Wójcik, Roksana Zimoląg.

Nagrody i wyróżnienia wszystkim uhonorowanym w tym roku wręczał prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Bogusław Potański. Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane przez Studio Piosenki Tarnobrzeskiego Domu Kultury pod kierunkiem Anny Pintal oraz Studio Tańca i Ruchu FRAM.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
11 miesięcy temu

Pan Marszałek powiedział ze czuje się zobowiązany
Tarnobrzezanie prosza o reaktywacje szpitala Nic więcej

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

A teraz zapraszamy na jednego i do tańca na placu czerwonym !
Jak na imieninach u Mazurka !

Gość
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Pozbądź się złudzeń bo to moim zdaniem kłamca i tyle. Na sesji RM obilecał że oddział chorób wewnętrznych będzie działał i że będzie nowy dyrektor. Dyrektorem jest nadal likwidator oddziałów a pozamykanych oddziałów jak nie było tak nie ma 🙁

Fiskus dębolistny
11 miesięcy temu

Niesmaczne

As
11 miesięcy temu

To w końcu była uroczystość kościelna czy świecka ?

HistorykSztuki
11 miesięcy temu
Reply to  As

Miejska, a standardy stety-niestety wyznacza obecna Władza. Nawet jako antyklerykał uznaję, że Ojców Dominikanów nie da się wykreślić z historii miasta, podobnie jak parafii miechocińskiej. Po prostu należy odnaleźć proporcje. Ale w Tarnobrzegu każdy „event” zaczyna się od wieków mszą, i tak frekwencja jest na tego typu imprezach nikła, a podkreślenie roli Predykantów w dziejach Tarnobrzega jest ważne. Nie bawią się w politykę, a czasem pogonią domorosłych obrońców wartości.

As
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

W większych miastach już dawno jest to nie do pomyślenia. Jedynie w takich pipidówkach jak nasze

HistorykSztuki
11 miesięcy temu
Reply to  As

Ja doskonale rozumiem „ulepszanie” ceremonii miejskich obrzędami kościelnymi, zdaję sobie sprawę z tego że każdemu przecięciu wstęgi towarzyszy jakich duchowny (zazwyczaj nie za darmo). Rozdział kościoła od państwa, państwo świeckie – jak najbardziej, ale też wszystko zależy od sytuacji. Akurat podczas „urodzin Tarnobrzega”, Dominikanie powinni się pojawić.

As
11 miesięcy temu
Reply to  HistorykSztuki

Mogli się pojawić jako zaproszeni goście i to wszystko. Przenoszenie części uroczystości w postaci mszy do kościoła jest skandalicznie. Powtórzę to po raz kolejny , w większych miastach nikt nawet przez chwilę by o tym nie pomyślał. Mamy niestety prowincjonalne zaszłości i nie próbujemy tego zmieniać. Ale widać taki nasz los

HistorykSztuki
11 miesięcy temu
Reply to  As

Według mnie dobra procesja z feretronami, sztandarami. Msza nie powinna być elementem uroczystości miejskich. Procesja z feretronem – tak, dla chętnych. Ale może wieczorem? Akurat wtedy pięknie zachodzi słońce nad Wisłą. Ojcowie Dominikanie akurat krzywd nam nie wyrządzili, Ich obecność jest równie stara jak Tarnobrzeg. Niech zostaną, bo są dość – przepraszam za słownictwo – „ogarnięci”. I dbają o pamięć Sanktuarium. I piszę to jako antyklerykał. Według mnie to temat na kolejne badania, ale tutaj należy pogadać z o. Bielatem, poszukać w archiwach krakowskich (akurat otwierają Muzeum, które już polecam).

Gość
11 miesięcy temu
Reply to  As

As czerwo?! Czerwony! Czerwień aż bije po oczach 🙂 🙂 🙂

Mekinyosz
11 miesięcy temu

Czekamy na dofinansowanie dróg wojewódzkich w mieście (Wiślna, Wisłostrada) z funduszu wijewodziego, oraz ratunek szpitala Wojewódzkiego, bo codziennie po kilka razy dziennie co najmniej dwie karetki z Tarnobrzega gna do Rzeszowa – czy to jest taniej i bezpieczniej dla ludzi?, Przywrócenia pogotowia ratunkowego takiego jakie było i utworzenia Soru z lotniczym pogotowiem, bo jesteśmy położeni w trójkącie dużych miast. Dofinansowania jeziora tak jak Soliny, bo mieszkańcy Tarnobrzeg już nie dają rady. Odznaczenie przyznane Panu zobowiązuje do działanie na rzecz Tarnobrzega, a nie niszczenia! Będziemy patrzeć otwartymi oczami i oceniać dzialanie

As
11 miesięcy temu
Reply to  Mekinyosz

W sumie marzenia nic nie kosztują , a zawsze fajnie tak się czasami rozmarzyć

wrzos
11 miesięcy temu

JA OSOBISCIE PRAGNE PODZIEKOWAC ZA TO CO ROBIL NA RZECZ MIASTA W TAMTYCH LATACH PANU DR GUTMANOWI. WIELE PAMIETAM JAK MOJ OJCIEC OPOWIADAL PRZED LATY ILE NASZE MIASTO ZAWDZIECZA W ROZWOJU TEMU PANU, A WIEC JA TEZ PIEKNIE DZIEKUJE JAKO TARNOBRZEZANIN, ALE DZIEKUJE TEZ POZOSTALYM OSOBOM, KTORE W WIEKSZYM CZY MNIEJSZYM STOPNIU STARAJA SIE POMAGAC TARNOBRZEGOWI, MAM NADZIEJE, ZE DALEJ TAK BEDZIE BO NASZE MIASTO MA JESZCZE WIELE PROBLEMOW ROZWOJOWYCH DO ROZWIAZANIA. DZIEKUJE

Pawełło matko
11 miesięcy temu

Sojusz ołtarza z trenem

gocha
11 miesięcy temu

Nie to abym się czepiała, ale naprawdę w tym mieście jest wiele osób które zasługują na takie zaszczyty, a robią więcej niż obecni, te właśnie szare myszki, zasługują na tytuły i dyplomy oraz szacunek, a nie ludzie ze świecznika, a już ten pan Ortyl to już nominacja chyba typowo partyjna! dla mnie to niedoskonały świat według klucza!

estem jurek killer i mam szystko w dupie
11 miesięcy temu

klasyczne lizanie się po fjutach

fach
11 miesięcy temu

Z tego co widzę, było miło i ładnie 🙂 Choć przepadła świetna okazja do przekazania komuś z gminy po raz trzeci czeku na 35 mln z drugiej edycji ładu, szkoda 😉

KUBA
11 miesięcy temu

Moim zdaniem marszałek tak samo jak Gronkiewicz nie zasługują na takie wyróżnienia. Marszałek nic nadzwyczajnego dla naszego miasta nie zrobił. Mam wrażenie że przez lata swojego zarządzania województwem rozwijał tylko Rzeszów. Teraz gdy PiS sypnął trochę grosza do gmin pod szczechy to zasługa wodza parti a nie marszałka. A działania jakie podjął w stosunku do naszego szpitala to już całkiem go niieupoważnia do odbioru takiej nagrody.

mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  KUBA

PIS lubi tylko hołdy . Zero krytyki i refleksji.
Ale trzeba byc sprawiedliwym Obecna ekipa rzadząca w mieście też nie znosi krytyki, Zapiera się , że cokolwiek złego wyrządziła miastu, Nie zgadza się z wyrokami, nigdy nie popełniła błędu a na proste pytania odpowiada pokrętnie i kłamliwie.
Wyrazem tego jest pozew przeciwko mieszkańcowi o naruszenie dóbr osobistych. Dobra osobiste tej ekipy zatrzymują się tylko na pochwałach i to miałkiego kalibru. A metody zwalczania Pana W. Zycha są poniżej standartów każdej Gminy w Polsce..

obywatel
11 miesięcy temu
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content