Rusza odkomarzanie Tarnobrzega

Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o. uprzejmie informuje, że w dniach 14-16 czerwca 2022 r. planowane jest odkomarzanie w mieście Tarnobrzeg.

Szczegółowy harmonogram odkomarzania::

Noc 14/15 czerwca – osiedla: Nagnajów, Jezioro Tarnobrzeskie, Mokrzyszów, Ocice, Miechocin, Przywiśle, tereny rekreacyjne przy os. Przywiśle, skarpa Wiślana, Siarkowiec, Wielopole, Stare Miasto, Park Dzikowski, ogrody działkowe (Miechocin, Kamionka (po prawej stronie obwodnicy) Mokrzyszów, Wymysłów, Zwierzyniec);

Noc 15/16 czerwca – osiedla: Serbinów, Piastów, Borów, Dzików, tereny rekreacyjne Przy Zalewie, Podłęże, Zakrzów, Sobów, Sielec, Wielowieś, ogrody działkowe (Nadole, Kamionka (od strony St. Orła), Związkowiec, Siarkopol).

Każdego dnia akcja będzie się rozpoczynać po godzinie 20.00. Do oprysków zostaną użyte preparaty dopuszczone do obrotu decyzją Ministra Zdrowia (wydanej na podstawie ustawy o produktach biobójczych oraz dyrektywy 98/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady) i ujęte w Rejestrze Produktów Biobójczych prowadzonym przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Informujemy o szkodliwości przebywania w rozpylonej chmurze preparatów biobójczych. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez producenta nie ma obowiązku stosowania karencji dla owoców i warzyw, jednak zalecamy ich dokładne wymycie przed spożyciem

Aby zapewnić optymalne warunki zastosowania chemicznych preparatów w akcjach odkomarzania, ważne jest aby spełnione były trzy podstawowe warunki:

  • temperatura nie przekraczała 24°C podczas aplikacji ze względu na stabilność stosowanego preparatu.
  • brak opadów w kolejnych 24 godzinach od wykonania zabiegu odkomarzania.
  • minimalny wiatr, nieprzekraczający 5m/s.

Termin akcji w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, może ulec zmianie.

*********************************************************

Zgodnie z zawartą z miastem umową, zabiegi odkomarzania przeprowadzane będą w okresie od maja do września bieżącego roku. Przewidywana częstotliwość zabiegów uzależniona będzie od ilości występowania komarów, przeciętnie dwa razy w miesiącu, pod warunkiem sprzyjających warunków atmosferycznych.

Za realizację zadań z zakresu przeprowadzenia kompleksowych zabiegów odkomarzania na terenie miasta Tarnobrzega, spółka Tarnobrzeskie Wodociągi otrzymywać będzie od Miasta Tarnobrzega wynagrodzenie ryczałtowe w formie płatności pieniężnych:

– wysokość wynagrodzenia przysługującego Spółce za wykonanie całościowe zadań wynosić będzie 100 000 zł brutto.

– wysokość wynagrodzenia miesięcznego Spółki stanowić będzie 1/5 części w/w kwoty tj. wynagrodzenie ryczałtowe miesięczne wynosić będzie 20 000 zł brutto.

foto: pixabay

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szczepan
11 miesięcy temu

Co Wam te komary przeszkadzają? zamiast z klapatką do lasu iść to tu jakieś chemikalia. Do wody, na grzyby i żywność. Za te 100 tys. można by dobrać jeszcze gwiazd na Dni Tarnobrzega. Wybijacie komary, a później zdziwieni, że jerzyki nie chcą się osiedlić. biedne nie mają co jeść tutaj.

brzoza
11 miesięcy temu
Reply to  Szczepan

Święta racja. Twarda chemia wybija nie tylko komary. Wcale nie ma ich tak dużo. To jest działanie antyekologiczne i antyekonomiczne.
I znowu będą jeździć po ogródkach działkowych i pryskać tym syfem uprawy? Przeciez to jest skandal!

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  brzoza

Tu nie chodzi o to czy dużo czy mało komarów – tu chodzi o to by opryskać i kaskę wsiąść .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Szczepan

Jak by aura była jutro niesprzyjająca ( deszcz, po deszczu) to proponuję aby sołtys zarządził oprysk pod dachem ( w urzędzie) , najlepiej od 7 do 14 bo niewiadomo czy już korzystają ze skróconego czasu pracy że względu na UPAŁY i nie się co pierd ..ć od razu przynajmniej potrójna dawka ( może być też całość przewidziana oprysku) .- szkody nie będzie za adnej dla miasta i mieszkańców. ( Ha, ha, ha).

kibic
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

jest i naczelna pierdoła tego forum

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  kibic

Nie martw się , niebawem zniknę z tego forum tak więc czytaj jak możesz .
Ty to chyba kibic sołtysa tylko czy z KO, PO, SLD, PZPR, ORMO, ZSL, milicji ???

HistorykSztuki
11 miesięcy temu
Reply to  Szczepan

Ale telewizyjna akcja z dmuchawą jest spektakularna. Idzie taki Terminator z rurą i morduje komary. Jerzyki mają tylko kilka budek lęgowych, a przecież to stanowi ich naturalne pożywienie. Ale „samo-nierząd” działa! I czy nie wścieka Was – Tarnobrzeżan działalność niektórych spółdzielni mieszkaniowych? Koszą trawę do poziomu gleby. Wczoraj popadało nieco, ale kosić dla zasady? Bo jakiejś Emerytce marzy się trawniczek równiutki jak na przedmieściach w Stanach Zjednoczonych? Na Serbinowie koszą jak oszaleli, nawet jak było sucho. Ma być podobno „ładnie”, ale Tarnobrzeg po wczorajszym obchodzie po 23, bez ludzi, ładny nie jest. Ktoś się się weźmie za bilbordy, szczególnie przy Warszawskiej? A i centrum psią kupę łatwo wleźć (a do zwierząt nic nie mam, jeno do właścicieli).

obywatel
11 miesięcy temu

Pogodę niech sobie sprawdza ORŁY ?

lol
11 miesięcy temu

fajnie,tylko ,że komarów niema

MalariA
11 miesięcy temu

Mlodzi piłkarze SIARKI którzy trenują na zwierzyńcu zapewniają że komary są. I zapewne po tych deszczach będzie ich jeszcze więcej. Więc przestańcie pitolić że odkomarzanie jest bez sensu. No chyba że d..y z domu nie ruszacie tylko głupio komentujecie.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

Oj rośnie ELITA ?
Kiedyś nie pryskali , młodzi trenowali i im konary nieprzeszkadzały ?
Jeszcze co im potrzeba ?

MalariA
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Balona. Tyle że to już załatwione

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

Ha, ha, ha – śnieg i mrozik też przeszkadza ???

MalariA
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Grałeś kiedyś w piłkę na zamarzniętym boisku? Da się czy się nie da? Odpowiadam bo prawdopodobnie sam byś ba to nie wpadł. Na śniegu i mrozie grać się nie da.
Pewnie dla ciebie najlepiej by było żeby nasze dzieci grały na piachu, najlepiej bez wody i może jeszcze na bosaka. A komary to w sumie charakter u nich tylko wzmocnią.

Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

Jakoś odbywają się mecze w warunkach zimowych, jak np. widoczne na tym filmie:
https://youtu.be/Rjxeekbe3xM
Jak ktoś nie chce zmarznąć ani zmoknąć, to są dyscypliny rozgrywane w halach, najbliżej piłki nożnej jest piłka halowa (futsal). I tak w ogóle jak chcesz, to buduj nawet i pełnowymiarowy, ogrzewany/klimatyzowany i zadaszony stadion, ale za swoje. Miasto dość już wydało na obiekty dla nielicznych entuzjastów, jak np. sławetna ścianka.

MalariA
11 miesięcy temu
Reply to  Paweł

A ile to dla Ciebie-nieliczni entuzjaści. Z tego co się orientuję w samej Siarce trenuje kilkuset młodych chłopców i dziewcząt. Do tego mamy jeszcze Lecha, kluby osiedlowe i przynajmniej dwa kluby lekkoaltetyczne. Ścianka też nie stoi pusta. Dlatego im więcej takich inwestycji tym lepiej.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

No i co z tego źe trenuje ?
Podaj nazwiska tych co trenowali w Siatce a grali w tej czwartej lidze ?
Kończy się wiek juniora i kończy się gra w Siatce ( tak teraz szkolą).
Kiedyś to nawet ŁKS zemsta Mokrzyszów grała w tej waszej obecnej trzeciej lidze a wychowankowie brani byli do wszystkich okolicznych klubów klasy międzyokręgowej ( obecnej trzeciej lidze) a większość wychowanków grała w pierwszym zespole dawnej trzeciej lidze ( z miasta i okolicznych wsi) a teraz ta druga liga to dawna trzecia i sama zaciężna armia zawodników.

Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

Pierwsze rzeczy pierwsze. Najpierw przyznaj, że można grać w piłkę nożną w warunkach zimowych, nie tak jak napisałeś, że się nie da. Jak to nadrobisz będziemy mogli dyskutować dalej.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

Widzisz – grałem : na i na zamarzniętym, na śniegu , na lodzie, na piachu ( na tym gdzie stoi teraz hala, na boisku na skalnej ), na asfalcie – i to tu w Tbg.
Wku…wianie jak paru cwaniaków bezczelnych prubuje wmawiać że inaczej się nie da ( bez balonu, bez trawy).
Zróbcie to za swoje a tylko łapska wyciągacie po publiczne , są ważniejsze sprawy niż wasze zachcianki : są drogi, chodniki, wodociągi, szkoły, szpitale
– a wam pasożytom tylko dawać, dawać, dawać na zachcianki.

MalariA
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

No to nerwica cię załatwi bo balon juz klepnięty. I dalej będziemy z dzieciakami pasożytować na miejskich pieniądzach. Kto wie może I podgrzewane boisko pełnowymiarowe.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  MalariA

A z którego to czeku ???

Sok z siusiaka
11 miesięcy temu

Prezes wodociągów tnie koszty w zakładzie ale sam wyciągnął łapy po duuużą podwyżke-hipokryta.

walt
11 miesięcy temu

gdyby to ode mnie zależało też nie pryskałbym niestety.
oprysk zabija też inne niezwykle ważne owady.
ceną mieszkania w mieście nad rzeką gdzie sporo jest terenów zielonych jest obecność insektów.
natomiast rozumiem tych,którzy owego oprysku oczekują.
armata Wodociągów sprzed roku powinna jednak pojechać na wschód i bronić Ukrainy 🙂

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  walt

Jak tam z tym pryskaniem , jest 14 godz po 14 , chyba już na ukończenie ???
Czy coś Wiesz na ten temat???
Ciekawe czy nad zalewem już po akcji ?

walt
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

pytaj w urzędzie 🙂

Alf
11 miesięcy temu
Reply to  walt

Ta armata za chwilę może być u nas potrzebna. Z takim uzbrojeniem które ma obecnie nasza armia to wszystko się może przydać .Na wschodzie robi się coraz bardziej nieciekawie niestety.

walt
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

owszem ale też póki to wszystko dzieje się w okręgu donieckim czy ługańskim to pół biedy.
będą się tam wykrwawiać jeszcze długo niestety.

Alf
11 miesięcy temu
Reply to  walt

Niestety ale wyglądać zaczyna na to ,że Ukraińcy mają coraz większe problemy. Ruscy stosują taktykę spalonej ziemi. Mają kilkunastokrotną przewagę w artylerii. Wśród Ukraińców jest coraz więcej dezercji. Jeżeli przełamią front to wejdą najpewniej jak w masło. Ukraińcy mają mało rezerw a ruscy używają ok 106 grup batalionowych w walkach

walt
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

nie wiem jak jest dokładnie ale słuchałem ostatnio Jarosława Wolskiego i on takich obaw nie prezentował,ale sytuacja jest dynamiczna więc trzeba nam ściskać kciuki za Ukraińców oraz resztę,że nadąży z wsparciem materiałowym.amen.

Alf
11 miesięcy temu
Reply to  walt

Z tą pomocą nie jest tak wcale kolorowo jak podaje propaganda. Ostatnio dużo mówiło się o artylerii rakietowej dla Ukraińców. Przekazali je Amerykanie i Brytyjczycy. Tylko nikt nie zająknął się ,że ci pierwsi dali 4 Himarsy a drudzy 3 cięższe wersje M270 MLRS . Powiedzieli ,że może dadzą więcej jak zobaczą ,że Ukraińcy potrafią się nimi posługiwać . Są to śmieszne ilości. Inna sprawa ,że Ukraińcy nie potrafią obsługiwać bardziej zaawansowanych zachodnich broni. Na 40 km linii frontu mają 2 haubice z ameryki M777 . Mieli 3 ale ruscy im jedną zniszczyli .Rosjanie zużywają w walkach kilkadziesiąt razy więcej amunicji artyleryjskiej i to niestety powoli przynosić zaczyna efekty

walt
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

no niestety sowieci jak zawsze idą masą.
oni ze stratami i życiem ludzkim się nie liczą.
dlatego też jestem pełen obaw,że ta rana będzie jeszcze długo ropiała.

bzyk
11 miesięcy temu

Do produkcji jaj samica komara potrzebuje wysokobiałkowego pokarmu, czyli krwi. Do kopulacji dochodzi w locie, w powietrzu, trwa to dosłownie kilka sekund. Komary pospolite przechodzą rozwój zupełny, samica składa jaja bezpośrednio do wody stojącej (kałuże podeszczowe, rozlewiska, sadzawki czy stawy), jaja unoszą się na jej powierzchni. Samica składa około 200 do nawet 400 jaj w tzw. łódeczkowatym pakiecie. Już po kilku dniach z jaj wylęgają się małe i beznogie larwy. Mogą one rozwijać się nawet w niewielkich ilościach wody, a także w wodach zanieczyszczonych czy ściekach.

Obecnie panuje susza i komarów praktycznie nie ma. Odkomarzanie miało by jakikolwiek sens po długotrwałych opadach gdy ziemia nasyci się wodą, powstaną kałuże i rozlewiska, które przez kilkanaście dni mogły by stanowić miejsce rozwoju larw komarów.

Larwami komarów żywią się drapieżne owady wodne, ryby oraz płazy. Dorosłymi osobnikami żywią się owady (np. ważki), ptaki (np. jaskółki, jerzyki) oraz ssaki (np. nietoperze).

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  bzyk

A odkamarzaniem żywią się teraz Wodociągi ?

Fiskus dębolistny
11 miesięcy temu
Reply to  bzyk

A ja się cieszę, że mogę spokojnie spacerować wieczorkiem

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
34
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content