Uchwała o ochronie lasów Zwierzyniec i Jasień nieważna, według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za nieważną uchwałę podjętą przez tarnobrzeską Radę Miasta, dotyczącą prawnej ochrony lasów Zwierzyniec i Jasień. O wyroku sądu poinformował w mediach społecznościowych były radny Tarnobrzega Witold Zych.

– Drodzy tarnobrzeżanie, wszystko wskazuje na to, że nasza walka o zachowanie Zwierzyńca jeszcze się nie skończyła. Dzisiaj WSA w Rzeszowie stwierdził nieważność uchwały powołującej Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Lasy Zwierzyniec i Jasień” wskazując na zbyt szeroki zakres ochrony czynnej powodującej ograniczenie w prowadzeniu gospodarki leśnej na tym terenie przez Lasy Państwowe. Przypomnę, że zapisy jakie znalazły się w naszej uchwale są identyczne z tymi jakie obowiązują w wielu zespołach przyrodniczo-krajobrazowych w Polsce. Skoro inne zespoły funkcjonują w oparciu o te zapisy, to dlaczego nasz nie ma prawa dalej istnieć? Niezrozumiałym jest też fakt, że skoro sąd miał uwagi do niektórych zapisów, to dlaczego nie uchylił tylko ich, ale stwierdził nieważność całej uchwały. Czyżby obecne orzecznictwo sądów w Polsce szło w kierunku bronienia interesów gospodarczych Lasów Państwowych a nie ochrony przyrody w Polsce? Mam nadzieję, że szczegółów dowiemy się po otrzymaniu uzasadnienia od WSA, ale już dzisiaj apeluję do władz miasta o złożenie odwołania do NSA w Warszawie. Jeśli tak się nie stanie, to wkrótce ponownie Nadleśnictwo Nowa Dęba zacznie wycinkę naszego starego Zwierzyńca – napisał W. Zych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
71 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
11 miesięcy temu

Niech ku…a placą swoją kasę geniusze – od początku to było wiadome !
Aż szkoda słów – co wybory to mieszkańcy miasta wybierają coraz głupszych do samorządu .

Tarnobrzescy geniusze Sołtys i bezradni a WSa w Rzeszowie wynik oczywisty O:8 (dla WSA)dla prawa a jeszcze uchylone bezprawne decyzję przez wojewodę to wynik siatkarski ( prawie) O:21 ( dla wojewody).

Może czas aby ZYCH dał sobie spokój a jaki taki bohater to niech wyloży kasę swoją .

TO STAN UMYSLÓW w tym mieście – te wyniki , nawet PAN MIETEK spod monopolowego ma więcej godności i honoru a i takich głupot , pośmiewiska na całą Polskę by nie zrobił !
ELTY miejskie z TBG ???

Juliusz Cezar
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatelu,
mamy różne poglądy na wiele spraw, a Twój sposób wyrażania poglądów niezbyt mi się podoba (zapewne i vice versa), jednak przyznaję, że masz trochę racji w tym wszystkim. Też mi się nie podoba to uchylanie uchwał RM przez WSA, RIO ciągle ma jakieś zastrzeżenia. Może to jednak kwestia miejskich prawników? Może trzeba w końcu zapytać, czy i którzy mecenasi zatwierdzali te uchylane uchwały. To wpływa na prestiż miasta.

I jasne jest, że dla Ciebie Pan Bożek jest złym prezydentem (dla mnie na ten moment najlepszą opcja z tych realnie możliwych, niestety taki mamy wybór), p. Kalinkę też chyba nie raz krytykowałeś. Teraz rozumiem, że Pan Zych również nie byłby Twoim wymarzonym prezydentem. Dlatego bez złośliwości, uszczypliwości, zniewag i wulgaryzmów proszę o odpowiedź – co w obecnej sytuacji proponujesz, aby w mieście było lepiej? Za rok wybory, a od samego narzekania na forum to wiele się nie zmieni.

I proszę o realne postulaty, jeziora teraz nagle nie zostawimy, skoro jest budżet na inwestycje celowe, ale pozostałymi środkami możemy wydatkować w inny sposób. Po prostu powiedz nam, co Ty byś zrobił na miejscu Prezydenta. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że miasto jest w trudnej sytuacji, dlatego każdy pomysł może mieć znaczenie.

Obserwator
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Jak byś nie wiedział obywatelu.

FB_IMG_1655936997020.jpg
obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

To chyba czas zdjąć te tablice ?
Kolejna w…..a kasa !

Adim
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

A mozna sie zapisac do tego zespolu?

misia
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Fajny zespół

187.jpg
misia
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Tym razem całkiem bardzo poważnie. Czy może mi ktoś powiedzieć, dlaczego te tablice mają właśnie taki wygląd? Czy istnieją jakieś przepisy, normy, które nakazują , aby tego typu tablice informacyjne wyglądały w ten sposób? Dlaczego na tablicach umieszczono orła – godło Polski na tle odwróconych barw narodowych Polski, tworząc barwy narodowe Monako i Indonezji? Czy nie jest to czasami profanacja symboli państwa polskiego? A może celowa prowokacja? Czy ktoś za to odpowiada? Na to chyba są jakieś paragrafy, które nakazują odpowiednim służbom i organom ściganie z urzędu. Czy jest to tylko zwykła indolencja, niefrasobliwość i brak poczucia wrażliwości? Jeśli tak to kogo my tam zatrudniamy, kogo tam mamy – samych debili?

190.jpg
Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Prawnikom miejskim mówimy dość
Najwiecej uchylonych uchwal Rady Miasta w województwie
Brak refleksji
Bozek w zaparte twierdzi że ma najlepszych prawników podpartych najlepszą wiedzą sekretarz z tutulem doktora
Trzeba z tym skończyć
Tyle tylko ze to glos na puszczy. wladza nigdy nie przyzna się do błędu

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Najlepiej to zgonić na tzw prawników a sołtys, radni to co ?
Kto zatrudnia takich prawników ?

Adim
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

To chyba doktor nalog. Doktora zabrali a nalog zostal.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Niech się zajmą problemami rzeczywistymi mieszkanców Julcio a nie tematami zastępczymi generującymi koszty dla zwykłych mieszkanców , bo oni żyć wiecznie nie będą ?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Cezio już pisałem – tych soltysów, radnych ( byłych i obecnych) trzeba raz na zawsze wyrwać jak chwasty i oderwać na eieczność od koryta bo nic z tego nie będzie ?
Tylko nowe twarze nie kojarzone z tymi pierdołani mogą coś wnieść dla miasta !
Tu wystarczy jeden doktor w urzędzie , drugi jest zbędny .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Co bym zrobił na jego miejscu ???
Po tym wszystkim ???
Złożyłbym rezygnację ( po zwolnieniu sekretarza, zastępcy, prawniczych nieudaczników), przeprosiłbym mieszkańców za tę wizję, pomysły, zachowanie i wyjechałbym z tej mieściny że wstydu .

Miasto jest w trudnej sytuacji ??? Ciekawe ??? Jak dalej porąbane wizje się śnią, roją w łepetynach generujące tylko koszty na przyszłość ???

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Julcio Cezio może coś napiszesz na temat nielegalnie, bezprawnie pobieranych opłatach na cmentarzu komunalnym ( uchwały i zarządzenia uchylone przez wojewodę) bo według mojej opinii zachodzi rzecz z art 286 kk i 231 kk – ktoś powinien za to odpowiedzieć ????
To czyste bezprawie !
Ciekawe dlaczego jeszcze prokuratura i miejscowa Milicja nie zabrały się za to ???

Gość
11 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Zniknął historyk sztuki a pojawił sie juliusz cezar 🙂 🙂 🙂 przypadek ?

Obserwator
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ogarnij się człowieku. Zespół powstał zgodnie z prawem, ale żyjemy w takim kraju, że najpierw wojewoda zatwierdza powstanie zespołu, a potem po interwencji LP sam zaskarża to co zatwierdził. Kto zrozumie te rządzące Polską elity. Odczep się od Zycha, bo cel swój osiągnął. Na, to co dzieje się teraz nie ma wpływu.
..

Mieszkaniec
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Oczywiście gdyby nie nadleśnictwo o wojewoda ktorzy w spodob niejasny grzebali przy uchwale to Zych bylby zwycięsca
Tylko nikt tego nie chce powiedzieć.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

I gdyby nie SĄD w Rzeszowie ?
Już by się chwalił wszędzie jaki to genialny pomysł a jego wielką zasługa ???

Kasia
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Z czego ty się cieszysz? To był projekt poparty przez wielu mieszkańców.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Ja się nie cieszę tylko wkur…m , bo za co się wezmą to spier…
Wystarczyło zoriętować się jak to działa np POD Kozienicami ????
Ale tu geniusze c….wie od czego ???
Tu trzeba plakać tylko .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Szkoda mieszkanców, że tak dali się nabrać !

misia
11 miesięcy temu
Reply to  Kasia

ogarnij ten zespół, da się?

188.jpg
obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Ta – tylko sąd w Rzeszowie jest głupi CO ???
Cel Zych osiągnął – ciekawe ? Szkoda tylko że miasto znowu przegrało ?

Ciekawski
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie krytykuj , poczekajmy na uzasadnienie. Sądy mądre i sprawiedliwe? Jak tam w twoim przypadku w procesie z prezydentem? Sąd był mądry i sprawiedliwy?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Ciekawski

Spoko – czekamy co na to Prezydent RP , Helsińska fundacja praw człowieka oraz ZIOBRO ( który też nazywa całe to PO złodziejami ).
Tak na marginesie : asesor miał oglosić wyrok pewnego dnia o godz 9 a nie było go ani o 9 ani 5 min po dziewiątej, ani dziesięć po dziewiątej , wpadła kilkanaście minut po dziewiątej schodami na piętro i przechodząc obok czekającego oskarżonego warknęła pod nochalem coś a tylko dlatego że oskarżony ośmielił się zapytać kasty nadludzi o której będzie wyrok ogłoszony pytając będącą na sali referendarza ???
Tak dla wyjaśnienia już po posiedzeniu pojednawczym kiedy asesor zwróciła oskarżonemu dowody ( nie była nimi zainteresowana) było wiadomo co będzie i już wtedy była decyzja że będą wysyłane pisma do instytucji w/w.
Zresztą nazwisko ” warchoł” też swoje robi ( zwłaszcza kiedy robi się razem zdjęcia z osobami o takim nazwisku).

Adim
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Tak samo zgodnie z prawem by bylo podjecie uchwaly o wybudowaniu latryny na moim pdworku i napisanie zespol krajoznawczy.

misia
11 miesięcy temu
Reply to  Adim

o taką ci chodziło?

189.jpg
Walt
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Wsiowe aktywisty! W całej Polsce trwa pośpieszne wyrzynanie lasów państwowych i sprzedaż drewna za granice, żeby było na pińcetplusy i 14 emerytury, dla was – młotki. Więc Wisły kijem nie zatrzymacie. Zróbcie Zwierzyńcowi: ” Pa! Pa!”

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Walt

Jakoś trzeba ogrzać doby zwłaszcza tych z pałacami w TBG – chrustu dla wszystkich nie wystarczy ????

obywatel
11 miesięcy temu

Aż dziw , że ZYCH tego nie rozumie ???
Ale cóż !

Bałwan
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Burak z ciebie nieprzeciętny.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Bałwan

Jak na razie to wychodzi że buraki to pomysłodawcy, sołtys, radni !

obywatel
11 miesięcy temu

Panie ZYCH proszę podać w których to parkach : SĄ IDENTYCZNE ???

Poniał obywatel?
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Fatalna decyzja, stawiająca pod znakiem zapytania cały system ochrony przyrody w Polsce. Okazuje się, że interes Lasów Państwowych jest ważniejszy niż dobro przyrody i mieszkańców – komentuje Janusz Wepsięć, wiceprezes tarnobrzeskiej Ligi Ochrony Przyrody i Stowarzyszenia „Wolne Rzeki”.

obywatel
11 miesięcy temu

Pewnie już widzę jak w całej Polsce byle sołtys z radą robią wszędzie parki , najpierw te pod zarządem leśników a potem prymitywy zrobiły by parki na terenach prywatnych, w prywatnych lasach ??
W zwierzyńcu nie ma nic co mogłoby stanowić podstawę do tworzenia parku .

obywatel
11 miesięcy temu

On ( ten od rzek) to niech sobie zrobi park wokół zalewu – tam tyle drzew posadzonych a i okazy ryb są też , woda czysta ????

Odyseusz
11 miesięcy temu

Lasy Państwowe Nowa Dęba to rzeźnicy lasów , a przecież tyle mają ich pod swoją mieściną czemu tam nie tną? Ale co się dziwić kłamliwej propagandzie odnośnie ochrony środowiska jak pod Stalową Wolą wycinają ponad 1000 hektarów lasów. Czyli ochrona środowiska to pic na wodę i kolejny pretekst do narzucania Nam kolejnych podatków !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Bez przesady – już widzę jakby sołtys tarnobrzeski z bezradnymi , historykami mieli pod zarządem lasy – już dawno by wyprzedali albo wycięli jak w mieście .
Sołtys wyciął pod obwodnicę ale to nic CO ???

Odyseusz
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Droga musiała gdzieś powstać, choćby po to aby mieszkańcom lepiej się żyło z dala od hałasu i zanieczyszczeń. Ale to co pozostało powinniśmy chronić dla kolejnych pokoleń ,a Zwierzyniec zachować jako zielone płuca miasta !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jaki jest probl przejęcia lasu Zwierzynieckiego przez miasto ??
Zalew można było przejąć???

Słowa złego bym nie napisał jakby miasto chciało przejąć las a wraz z nim całą odpowiedzialność !

Pod Kozienicami jest park , tną w nim drzewo, zalesiają ( nadleśnictwo) i jest OK ???

W uchwale tej ( unieważnionej ) nawet zakazali wycinki drzew nadleśnictwu a czasami nawet pielęgnacyjnie trzeba wyciąc drzewa w odpowiednim terminie – takich rzeczy nie ma w ustawie a zupełnie co innego jakby był to park stworzony przez sejmik województwa odpowiednią uchwałą ?

Odyseusz
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Prawnie miasto może przejąc władanie lasem zwłaszcza że jest w granicach administracyjnych miasta – pytanie czy leniom z UM tego się chce! Myślę że to intelektualne ameby które nie mają pojęcia jak to zrobić i co gorsza nie mają pomysłu i kompetencji na zarządzaniem lasem !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

W tym rzecz aby przejąć tylko co dalej skoro z miastem sobie poradzić nie mogą to niby z lasem poradzą ??
To nie zalew gdzie nożna każdą kasę mieszkanców utopić .
Lepiej niech nie orzejmują bo znowu działki sprzedadzą jak nad zalewem ( króliczkom).
Pytanie – czy miasto na to stać ???

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jest art 16 ustawy o ochronie przyrody – niech doktorzy zabiorą się do roboty że sołtysem – I PO Problemie ! Noże mleczarz pomoże chociaż raz .
Ludziom z Tbg wciska się bezczelny KIT w tym temacie !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Zgodnie z art 17 UOP nie jest możliwe wprowadzenie innych nakazów i zakazów – katalog zamknięty co podkreśla się w dotkrynie, orzecznictwie , judykaturze .
Bezradni i bezmyślni ! Koniec , kropka.

Szklanka piwa
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Zajmij się czym konkretnym i przestań już komentować, bo nie masz pojęcia o czym piszesz.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Szklanka piwa

Miejmy nadzieję że uzasadnienie będzie upublicznione przez urząd miasta !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Szklanka piwa

To podaj przykład jakie to ten zespół ma walory :
– widokowe, ???
– estetyczne ???

fach
11 miesięcy temu

Widzę, że tendencja odwoływania się do wszystkich możliwych instancji występuje także wśród opozycji pozaurzędowej 🙂 Swoją drogą chciałbym być tak zadowolonym z życia, żebym żył sprawami takimi jak rezerwat, riwiera czy obwodnica, a nie rosnącymi opłatami, albo dziurami w drodze, które muszę omijać prawie każdego dnia 😉

Paweł
11 miesięcy temu
Reply to  fach

Trzeba przyznać, że w Tbg żadne z topowych środowisk politycznych nie stawia na 1. miejscu spraw takich jak modernizacja sieci drogowej czy budownictwo społeczne. Jak nie zalew, to obwodowa, jak nie obwodowa to las, jak nie las to muzeum, a podstawowe sprawy na dalszym planie. Muszą mieć dobre domy/mieszkania, zarobki i zawieszenia w samochodach.

fach
11 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Proponowałem nasz ruch obywatelski, ale ludzie mają to gdzieś, więc pozostaje wybierać spośród wizji sprawdzonych w lokalnej polityce 🙂

As
11 miesięcy temu

Jakoś musieliśmy te 3 miliony drzew do Chin wyeksportować. Będziemy dalej i co nam zrobicie ?

Obatel
11 miesięcy temu
Reply to  As

Tyle ich, że se popłaczą.

Ada
11 miesięcy temu

Żałosny spektakl w wykonaniu Konfederacji i tych, którzy im uwierzyli. Jakie przygotowanie w zakresie leśnictwa mają Zychowie? Marzy im się jedynie władza.

Do Ady
11 miesięcy temu
Reply to  Ada

Ada boi sie utraty władzy to atakuje na oślep

Ada
11 miesięcy temu
Reply to  Do Ady

Jakiej władzy? Władza mnie nie interesuje, ale mądre działania na rzecz miasta i owszem. Nie strzelaj na oślep.

Oczy nie kłamią
11 miesięcy temu
Reply to  Ada

To jest efekt jego inicjatywy, cel został osiągnięty. Na ludzi pokroju takich jak ty nie ma wpływu.

FB_IMG_1655936997020.jpg
As
11 miesięcy temu

Człowieku pokazujesz zdjęcie jakiejś tablicy , która jest tyle warta co papier na który została wydrukowana. Kolejna kompromitacja urzędu. Po wyroku sądu nie ma przecież żadnego zespołu przyrodniczo krajobrazowego a koszty są niemałe produkcji montażu. Kolejny raz stwierdzam ,że najpierw sprawy trzeba doprowadzić do końca a dopiero potem tablice wieszać i szampany otwierać. Tak dzieje się wszędzie ale nie u nas niestety

Tomek
11 miesięcy temu
Reply to  As

Zespół ciągle istnieje. To nie jest przecież prawomocny wyrok.

As
11 miesięcy temu
Reply to  Tomek

Myślisz ,że władza znowu się odwoła i co kolejny raz przegra ? . Standard. Zresztą z doświadczenia powstał najprawdopodobniej kolejny bubel prawny w urzędzie. Kogoś to dziwi ? NSA w kilku procentach przypadków zmienia orzeczenia z tego co mi wiadomo

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  As

Bubel prawny pod okiem DWÓCH DOKTIRÓW i szkoda tylko mieszkanców co się podpisali i tyle .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  As

Typowe wyrzucę IE kasy mieszkańców w ????
Za powinni odpowiedzieć karnie !
Są mniej warte biż papier toaletowy po użyciu !

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Ada

Pewnie, że tak ŻAŁOSNY !
W mieście drzewa wycinali na terenach należących do miasta ale wtedy była cisza ?
Najlepiej przyp….ć się do terenów objętych cudzym zarządem ?

Miastowy
11 miesięcy temu

Tarnobrzeg do likwidacji. Proponuję wystąpić z taką petycją.

Tomek
11 miesięcy temu
Reply to  Miastowy

Nie do likwidacji, lepiej do przeobrażenia.
1) Rezygnacja ze statutu powiatu grodzkiego.
2) Odłączenie od gminy obszaru z jeziorem, po uprzednim wykupie przez podmiot przejmujący, przy czym strefa przemysłowa zostaje w gminie. Czym administracyjnie byłoby potem jezioro bez znaczenia.

odp
11 miesięcy temu
Reply to  Miastowy

masz na mysli aby zaorać i posadzic kwiatki ale jest wiecej takim miejsc w polsce
a co do ludzi to sie nie wypowiem bo to sami złodzieje są a takich jest coraz wiecej nawet swoich znajomych okradają aby działalność nie zbankrutowała a ludzie co szukają pracy nie moga jej znaleść w tbg-u a ci co mają olej pier…… takich pracodawców co proponuja ochłapy na wypłaty

Tarnobrzeg do likwidacji
11 miesięcy temu
Reply to  Miastowy

Będę głosował w najbliższych wyborach za tymi co to będąa mieć hasło wyborcze „zlikwidujemy Tarnobrzeg”.

odp
11 miesięcy temu

nie musisz głosować bo sam sie wykancz
a ile ludzie beda postawac 13 i 14 jak putin chce polske zatakowac

odp
11 miesięcy temu
Reply to  odp

wykończą dostawać

nieekologiczny
11 miesięcy temu

Po co wam lasy, po co łąki? To wylęgarnie kleszczy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
71
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content