Uszkodzony dysk z ważnymi zdjęciami? Sprawdź jak je odzyskać.

Utrata zdjęć może przydarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi – upadek sprzętu z wysokości, powodujący uszkodzenie mechaniczne dysku, zalanie laptopa wodą czy dostanie się piasku z plaży do aparatu fotograficznego – wszystkie te sytuacje mogą nastąpić nawet wówczas, gdy dotąd bardzo uważnie podchodziliśmy do ochrony sprzętu i dbaliśmy o odpowiednie etui zabezpieczające. Nie ma co rozpaczać, lepiej na spokojnie zastanowić się, jak odzyskać zdjęcia, bo na tym przecież najbardziej nam zależy.

 

Programy do odzyskiwania zdjęć

Zdjęcia można próbować odzyskać za pomocą specjalnych programów, jednak trzeba uczciwie przyznać, że takie postępowanie niesie za sobą duże ryzyko fiaska. Rozwój rynku aplikacji i programów doprowadził do powstania wielu programów, których celem ma być odzyskiwanie utraconych danych. Część tego rodzaju programów przeznaczona bywa stricte do odzyskiwania obrazów. Ich twórcy zachwalają prosty w użytkowaniu interfejs i wysoką skuteczność. Czy można ufać tym zapewnieniom? Jeśli chodzi o łatwość obsługi, to w dużej mierze tak – tworzone są zwykle dla tych, którzy nie są profesjonalistami w dziedzinie odzyskiwania plików, dlatego zakłada się, że pod względem funkcjonalności powinny być przyjazne nawet dla tych, którzy nie są ekspertami. Czy jednak rzeczywiście za ich pomocą jesteśmy w stanie odzyskać zdjęcia? Na to nikt nie da nam gwarancji. Co więcej, ściągając program do odzyskiwania obrazów, szczególnie jeśli oprogramowanie jest darmowe, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na źródło jego pochodzenia. Nie każde bowiem zawsze wzbudza zaufanie, w sieci jest masa witryn, które pod płaszczykiem pomocy są wylęgarnią wirusów, trojanów, aplikacji śledzących i innych szkodliwych programów. Jeśli zainstalujemy je na sprzęcie, możemy dodatkowo narazić się na kolejne zniszczenia danych. Do tego typu programów warto więc podchodzić niezwykle ostrożnie.

Jak uchronić się przed utratą zdjęć?

Jeśli posiadasz zdjęcia, które są dla Ciebie szczególnie wartościowe to dysk twardy komputera nie powinien nigdy być jedynym miejscem ich przetrzymywania. W razie awarii komputera — czy to spowodowanej uszkodzeniem, czy działaniem szkodliwego oprogramowania, narażasz się na stratę, której można by uniknąć, jeśli wdrożyłbyś odpowiednie zabezpieczenia. Pierwszym z nich są kopie zdjęć, które możesz trzymać na dysku przenośnym. Dyski zewnętrzne są dziś tak pojemne, że bez przeszkód pomieszczą nawet terabajty danych, co jeszcze parę lat temu było rzadkością, operowało się raczej w granicach kilkuset GB. Drugim zabezpieczeniem z kolei jest umieszczenie zdjęć w tzw. chmurze.

Eksperci przychodzą z odsieczą

Jeżeli nie chcemy ryzykować prób odzyskiwania zdjęć na własną rękę, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. Odzyskiwaniem nie tylko zdjęć z dysków, ale wszelkich utraconych danych ze wszelkich nośników zajmują się wyspecjalizowane firmy, które dokładnie raportują swoje działania, a współpraca z nimi jest w pełni bezpieczna pod względem naszej prywatności. Choć odzyskiwanie danych z dysków to codzienność wielu specjalistycznych firm, dobrze jest wybrać taką jak Datalab.pl, czyli działająca na rynku od dwóch dekad, zatrudniającą rzetelnych pracowników, pracującą na specjalistycznym sprzęcie, posiadającą własne laboratorium oraz punkty partnerskie praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. Co nie bez znaczenia, działającą całą dobę, zwiększając przy tym szansę na jak najszybsze odzyskanie zdjęć.

artykuł partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content