„Pieniądze miasta były wydatkowane niezgodnie z prawem”, „Wywołanie burzy, której zwykle nie ma”. O analizie w RDM na sesji Rady Miasta

Wyniki analizy wykonanej na zlecenie prezydenta Tarnobrzega w spółce miejskiej Rejon Dróg Miejskich, były jednym z wiodących tematów podczas absolutoryjnej sesji Rady Miasta. Mówił o tym radny Kamil Kalinka, z kolei do pracy audytorki zatrudnionej przez magistrat odnieśli się prezes RDM-u Marek Gosztyła i prezydent Dariusz Bożek.

Włodarz Tarnobrzega skomentował również działania radnego PiS, który o wynikach analizy poinformował w mediach społecznościowych.

– Myślę, że pan (radny Kamil Kalinka – przyp.red) też prosi niejednokrotnie swoich pracowników, żeby wykonywali pewne analizy, które służą Panu i nie są po to, żeby wrzucać je do internetu i wywoływać burzę, której zwykle nie ma – powiedział D. Bożek.

– Powodem zlecenia analizy zarządczej w Rejonie Dróg Miejskich nie była troska o dobro spółki czy finanse miasta a zwykła nikczemność – chęć znalezienia tzw. haków na poprzedniego Prezesa. Skąd to wiem? Od Panów Prezydentów Bożka i Pluty! Na spotkaniu, na którym nie byłem tym razem sam (było nas sześcioro w gabinecie) dowiedziałem się, że poprzedni Prezes RDM miał bardzo lukratywną umowę przygotowaną przez poprzedniego Prezydenta. Zgadzam się, że warunki płacowe w przypadku odejścia Prezesa były bardzo grubo przesadzone. Obecni Prezydenci mieli bardzo dużo czasu, kilka lat, żeby tę sytuację zmienić, mogli próbować rozwiązać problem na drodze prawnej, ale wybrali ścieżkę nikczemną, czyli znalezienie powodów na „zmiękczenie” poprzedniego Prezesa, z którym popadli w konflikt – informuje w mediach społecznościowych radny Kamil Kalinka.
 
– Dlaczego o tym piszę teraz? Bo właśnie dostałem odpowiedź od Pana Prezydenta Bożka na zapytanie czy będzie przeprowadzony niezależny audyt, zlecony przez Urząd Miasta, który zbada szczegółowo każde zlecenie z Miasta do RDM, jak zostało przeprowadzone, zrealizowane, udokumentowane i jak wyglądały płatności – kontynuuje.
 

– Analiza zarządcza przeprowadzona przez pracownika wydziału audytu Urzędu Miasta zatrudnionego przez obecnego Prezydenta wykazała, że to pieniądze Miasta nie RDM były wydatkowane niezgodnie z prawem! Jednym z zaleceń autora analizy było natychmiastowe wstrzymanie płatności przez Miasto za zadania wykonane jak twierdzi autorka analizy, niezgodnie z prawem!

 
– Tymczasem w otrzymanej odpowiedzi czytam, że to „Rada Nadzorcza ma dokonać we własnym zakresie, bądź przez niezależnego audytora analizy działalności Spółki w aspekcie finansowym, kadrowym, zawieranych umów, jak i podejmowanych uchwał przez organy Spółki”. Kabaret!
 
– Po pierwsze – Następne wnioski z analizy brzmią: a) waga i skala nieprawidłowości i uchybień wskazuje na brak oddziaływania nadzoru rady nadzorczej oraz miasta Tarnobrzega na funkcjonowanie spółki komunalnej i realizację powierzonych jej zadań publicznych, b) podjęcie uchwały o nieudzielenie absolutorium członkom rady nadzorczej i zarządowi spółki za 2021 rok, c) podjęcie uchwały o odwołaniu rady nadzorcze oraz zarządu spółki – dodaje Kamil Kalinka.
 

PREZES RDM MAREK GOSZTYŁA

Zabierając głos na sesji prezes Marek Gosztyła mówił o tym, że co miesiąc wysyła radnym informacje o pracach wykonywanych przez Rejon Dróg Miejskich z zaproszeniem do dyskusji, do udziału w której nigdy nie zgłosił się radny Kalinka.
 

– Mam prawo przypuszczać ale to są tylko moje domysły, że to jakaś potrzeba chwili. Wtedy się tym nie interesowałem ale teraz jest mi to potrzebne, w związku z tym teraz się zacznę tym RDM interesować, mam jakiś punkt, że mogę zaistnieć – mówił prezes Gosztyła, w dalszej części swojej wypowiedzi odnosząc się m.in. do kompetencji osoby, która wykonała tę analizę.

– Wykonywanie analiz przez osoby nieuprawnione do tego, to jest trochę tak, jakbyśmy do badania wypadku drogowego posyłali kogoś, kto nie ma nawet prawa jazdy (…) dlatego ja jej nie biorę pod uwagę. Wezmę pod uwagę tylko analizę wykonaną przez audytora dyplomowanego, który posiada do tego uprawnienia. Dlaczego jest to niewiarygodne, ponieważ pani ta pisze (…) że kontrakty były nieefektywne. Nie ma w spółce póki co takiego modelu pracy, który bym chciał wprowadzić, żebyśmy mogli te kontrakty rozliczać oddzielnie. Koszty były więc wrzucane do jednego worka i nie było takiej możliwości, żeby przeanalizować kontrakty oddzielnie. (…) Zasady współpracy z miastem polegają na prawie budowlanym (…) nie rozumiem więc gdzie tu jest mowa o jakiś nieprawidłowościach, dlatego nie mogę też tego brać pod uwagę – dodał.

PREZYDENT DARIUSZ BOŻEK

O wynikach analizy i kompetencjach audytorki mówił również prezydent Tarnobrzega.

– Po pierwsze, jeżeli chodzi o kwestie związane ze współpracą miasto – RDM, dokumentacja została przeglądnięta ale będziemy rozpoczynać procedurę, żeby już nie mieć wątpliwości, że coś może być nie tak. Druga kwestia jest taka, że RDM działa cały czas na podstawie swojego regulaminu, między wydziałem a RDM jest cały czas przepływ i dokumentów i protokołów (…) To nie jest wina miasta ani RDM-u, ze ktoś kto zaczynał taką pracę, nie pofatygował się do RDM-u i do wydziału, żeby pełną dokumentację sprawdzić – tłumaczył D. Bożek.

– Co do dalszego ciągu, to nikt pani (audytorki – przyp.red) nie wyrzucał, nikt jej nie kazał wychodzić z urzędu, wyjeżdżać do Rzeszowa. Pani jest z Rzeszowa, w związku z tym pasowało jej przejście do pana prezydenta Fijołka (prezydent Rzeszowa – przyp.red) i nikt żadnego biletu wilczego jej nie dawał. Co do wykonanej przez nią analizy,to była to analiza wykonana na potrzeby prezydentów. Myślę, że pan (radny Kamil Kalinka – przyp.red) też prosi niejednokrotnie swoich pracowników, żeby wykonywali pewne analizy, które służą Panu i nie są po to, żeby wrzucać je do internetu i wywoływać burzę, której zwykle nie ma (…) To jest zupełnie naturalne, że takie analizy się przygotowuje i są do obiegu wewnętrznego – dodał.

***************************

O wynikach analizy w RDM pisaliśmy już wcześniej, przytaczając wpisy w mediach społecznościowych radnego Kamila Kalinki. Pod artykułem pojawiły się komentarz, w którym internauta pyta dlaczego sprawy tej radny nie zgłosił do odpowiednich służb. Pytania te zadaliśmy radnemu Kamilowi Kalince.

1. Czy złożył Pan zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa?

2. Czy zwrócił się Pan do Najwyższej Izby Kontroli z informacją na temat wyników audytu i wnioskiem o kontrolę?

3. Jeśli nie złożył Pan zawiadomienia do prokuratury/nie powiadomił pan NIK-u, proszę o odpowiedź dlaczego Pan tego nie zrobił? Czy jako radny/obywatel nie ma Pan obowiązku powiadomić stosowne organy ścigania mając wiedzę na temat rzekomych nieprawidłowości w spółce RDM i w UM Tarnobrzeg?

Odpowiedź radnego Kamila Kalinki:

„Ja nie analizowałem dokumentów tylko znam wynik pracy osoby która to zrobiła i jednoznacznie napisała co z nich wynika. Dlatego ja oczekiwałem audytu który pokarze każdą sprawę zleconą z miasta, gdzie jak twierdzi audytorka były nieprawidłowości i będą podpięte wszystkie dokumenty. Mi zależy na tym, żeby sprawę wyjaśnić, wyciągnąć konsekwencje wobec tych którzy nie przestrzegali prawa i nie robić tego na przyszłość. To Pan Prezydent i jego służby jak wynika z analizy zarządczej, wydatkował środki publiczne niezgodnie z prawem. Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego urząd do dziś nie chce sprawy dokładnie przeanalizować żeby nie wyciągnąć wnioski na przyszłość.”

 

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
42 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
11 miesięcy temu

Czyli jednak co , gównoburza pana radnego ?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Alf

Ta – w mojej ocenie Sołtys jest zupełnie niewiarygodny , w jego słowa nie wierzę i tylko próbuje odwrócić teraz psa ogonem.

Misio
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Kota się mówi

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Misio

Ha, ha, ha wiem ale bardziej pasuje pies.

fach
11 miesięcy temu

Spokojnie, to tylko przedwyborcze różnice zdań, nikomu krzywda się nie stanie 🙂 Niedługo po wyborach powróci zgoda i współpraca. Rzecz jasna dla dobra miasta 😉

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  fach

Dlatego na KK nie zagłosuje i Man pewność że w następnych wyborach to tylko do rady może wygrać a dlaczego : mówi o nieprawidłowościach a nie zgłasza do odpowiednich służb – czyżby czegoś się bał ????

Tak myślę, że...
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie, może czeka aż ktoś to wszystko wyprostuje.

obywatel
11 miesięcy temu

Czyli współdziała ???

Ewaryst
11 miesięcy temu

Ależ odpowiedź wysmarował Radny Kalinka. Na pierwsze 2 pytania powinien odpowiedzieć „Tak” lub „Nie.” Odpowiedział na poziomie Morawieckiego, który na konkretne pytania o spotkania z prezeską TK odpowiedział najbardziej na okrągło jak się da niczego tak naprawdę nie mówiąc.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Ewaryst

Myślę że się trochę uspokoi , zresztą to ten też co składek do ZUS nie spłacał I NAWET PREZYDENT RP o tym teraz wie .

Prawnik
11 miesięcy temu
Reply to  Ewaryst

Kallinka stchorzyl czy się przestraszył

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Ha, ha ,ha – przekalkulował tylko – co się lepiej opłaca
a przypomnijmy gdzie jego ludzie są ????
Lepiej nie zadzierać bo koryto mogą zabrać – i co wtedy ????

Prawnik
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

No tak maja stanowiska i rady nadzorcze

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Jakby KK podzielił się ta informacją że mną to ja bym we wniosku do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej o tym napisał i teraz być może Prokuratura Generalna tym by się zajęła .
Ciekawe że tak się zainteresował RDM i tym co się tam wyprawiało a nie jest zainteresowany podatkiem lokalnym Bozkowym tzw ” cmentarnym od zasiłku pogrzebowego” co dotknęło chyba wielu ludzi po kieszeni ( decyzję uchylone przez wojewodę) co świadczy że zwykłymi ludźmi i ich problemami się nie interesuje a sam brak poinformowania organów państwa świąteczny że to ” cienki Bolek ” i jak mawiają wiejskie chłopy taka ” ci…a” bez jaj .

Chyba lepiej aby waść skończył i wstydu PIS- i nie przynosił.
Cała ten temat został zamieciony pod dywan pod okiem bezradnych .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dodam że KK jak i reszta ma obowiązek z art. 304 kpk
– a więc czego się boi ???

Do prawnik
11 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Bozek przeliczyl.sie wchodzac w uklad stolkow i rad nadzorczych z Kalinka.
Kalinka obronil stolek likwidatora Kopalni Machow i rady nadzorcze spolek
Kiedys ci pisowscy mecenasi zwroca te stolki i trzeba się będzie z tego rozliczyć
Nawet jak to bedzie po kolejnej kadencji Bozka
Sprawiedliwosc dopadnie kazdego
W tymczasem premier Angii podaje się do dymisji
Bo ma honor i zasady
A Bożek nie przyznal sie do jednego bledu
Czaruje mieszkancow ze to inni czatuja na niego a on taki piękny i bez błędów
I najbardziej kocha podwyżki

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Do prawnik

I podatki , zwłaszcza ” cmentarny od zasiłku pogrzebowego ” – dwa razy wojewoda upierd….ł to zapewne do trzech razy sztuka !

Mieszkaniec
11 miesięcy temu

Typowa reakcja tej władzy.
My nic zlego nie robimy, nie popelniamy błędów.
My nie naruszamy prawa
My nie szukamy hakow na przeciwnikow
My mamy racje mimo wyroków ktore temu przeczą
Wszyscy sie myla. My nie Dlatego zaslugujemy na najwyższe nagrodzenia.
40 uchylonych uchwal swiadczy yo najwyzszym poziomie naszej pracy
I wreszcie o nas tylko dobrze albo wcale.

obywatel
11 miesięcy temu

A tam – razem możecie więcej BETONU zostawić po sobie w mieścinie

https://zielona.interia.pl/podcast/news-przemyslaw-bialkowski-podcast-betonoza,nId,6139947

wicek
11 miesięcy temu

piniendzy w tym miasteczku nima i niebedzie

odp
11 miesięcy temu
Reply to  wicek

ale już nie ma kto dawać nie tylko borzkowi tak samo i dudzie

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  odp

Pana Prezydent zdaje się radził ostatnio zaciskać zęby. Może i do wiosny przyszłego roku to wystarczy. Ale potem może być różnie dla rządzących

Gość
11 miesięcy temu

Mnie najbardziej zaskoczyło oburzenie radnego Ogożałka na radnego Kalinkę jakoby ten uważał radnych koalicyjnych za mało kumatych i nie wiedzących co się dzieje w mieście. Czy rzeczywiście radni wiedzą jak źle dzieje się w naszym mieście?! Radny Ogożałek czy wie Pan że praktyki i egzaminy z pielęgniarstwa w Państwowej Uczelni Zawodowej w Tarnobrzegu odbywały się w…Sandomierzu. Czy według Was jest to normalne skoro nikt z Was nie zapytał o to marszałka Ortyla gdy był na sesji RM. Jak marszałek zarządza szpitalem jeśli nie ma tam nikogo kto by zajął się studentami? Szpital powiatowy potrafi a wojewódzki nie?!!! Prezydent i radni chyba nie wiedzą że nadal w szpitalu oddziały pozamykane bo milczą w tej sprawie.
I jeszcze jedno wzorem radnego Kalinki chce was radni i prezydenci poinformować że Sandomierz ( w ramach czwormiasta?) czyni starania o utworzenie u siebie na wyższej uczelni kierunku pielęgniarstwa. Jak myślicie w której uczelni przetrwa ? W Tarnobrzegu gdzie nie ma komu i gdzie zorganizować praktyk czy w Sandomierzu gdzie nie mają JESZCZE takiego kierunku a potrafią zorganizować wszystko . To tak w formie informacji bo gdy za kilka lat padnie tarnobrzeska PUZ to też będzie wasza zasługa.
DRODZY MIESZKAŃCY POPATRZCIE KOGO WYBRALIŚCIE. 🙁

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Gość

Zegarmistrz to niech już spier…a bo oprócz brania diety na konto to nic go nie interesuje – jest aby trwać przy korycie , pożytku nie było i nie będzie a jedynie jak ktoś mu żąda kiedyś pytanie :” co zrobiłeś dla miasta , mieszkańców” będzie musiał odpowiedzieć tylko ” byłem radnym całe dorosłe życie ”
a później kupkę dadzą jeszcze ” honorowego obywatela miasta” i może jeszcze pomnik postawią jako zasłużonemu co był tylko dożywotnio radnym bezradnym

mariusz sandomierz
10 miesięcy temu
Reply to  Gość

brawo sandomierz pradawna stolica tego regionu

lucjan n
10 miesięcy temu
Reply to  Gość

kamil udzielam ci pierwszego ostrzeżenia 😉

obywatel
11 miesięcy temu

Sołtys czytaj , on kłamał ale miał na tyle godności i odrobinę honoru ! – CZEKAM ???
https://wiadomosci.wp.pl/boris-johnson-podjal-decyzje-oswiadczenie-brytyjskiego-premiera-6787827605523072a

obywatel
11 miesięcy temu
obywatel
11 miesięcy temu

Hej błazny lokalne – dzisiaj w Stalowej Woli było co najmniej dwóch ministrów, wicepremier i nawet Prezydent RP połączył się ze Stalowa Wola a firma koreańska zainwestuje miliony w nowy zakład , mówiono o Stalowej Woli, Nisku a gdzie to wasze czwórmiasto ???
A gdzie TBG , sołtys tam był, mieszkaniec Dymitrowa też był a jak byli to jako kto ??

Wam ku…a riwiera i betonowanie we ŁBACH a tam kolejne miejsca pracy ???
Po co wam kolej ??? Jak zakładów pracy nie ma,
Po co wam droga ekspresowa jak wystarczy od niska do Kielc a wam lokalna miejska drogą obwodową wystarczy ???
Zrezygnujcie patałachy , miejcie odrobinę przyzwoitości !

lucjan n
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

wypie#dalaj do pława i tam pisz swoje kocopoły

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  lucjan n

Ha, ha, ha – kolejny urzędas od koryta , ale was boli PRAWDA ???

lucjan n
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

ty masz jakąś fobię 😉 wszędzie czujesz urzędnika … to można leczyć

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  lucjan n

Słuchaj no CIO…o , tu tarnobrzeski urzędas, sołtys, bezradny nawet tarnobrzeski działacz PIS-u nie jest nie tylko godny stanąć, usiąść przy LN, zawiązać mu sznurówki przy bucie, podać płaszcz ale nawet przybliżyć się do niego na kilometr nie wspominając o przejściu obok niego na ulicy w Stalowej Woli ( czy gdziekolwiek w innym miejscu).
Wiesz dlaczego nazywają go ” aborygen” w Stalowej Woli ??? – bo to swój , miejscowy mający na pierwszym miejscu dobro mieszkańców a nie turystów, mieszkańców Krosna,Dymitrowa, zachcianek hobbystów ( ścianka wspinaczkowa itd).
Robi z myślą o mieszkańcach i mieście ( inwestycje w miejsca pracy , hospicjum, przedszkole, mieszkania, MKS , spalarnia itd itp ).
A tu ku…a turyści na pierwszym miejscu z korytem dla swoich.
Tak więc DAJ SPOKÓJ z docinkami bo wygląda że czerpiesz z koryta obecnych miernot politycznych .

lucjan n
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

ale żeś laurkę kudłatemu wystawił z połykiem 🙂 dlatego powtarzam wypie#dalaj do pława , wydrukuj sobie ten wpis i zanieś prosto do urzędu , na bank dostaniesz jakąś fuszkę od Nuncjusza

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  lucjan n

Nie laurkę – tylko opinie, ocenę i ale nawet LN nie był tak bezczelny jak Lokalny bożek aby wprowadzić PODATEK LOKALNY- Cmentarny od ZASIŁKU POGRZEBOWEGO wypłacanego przez Państwo – tacy ludzie powinni zniknąć z oczu innym a nie pełnić stanowisko w Urzędzie , ba moim zdaniem, wedle mojej oceny , opinii, poglądu powinni siedzieć z art 231 i 286 kk ( raz wojewoda uchylił decyzję to miernota jeszcze raz podjęła decyzję która też została uchylona) . Moja ocena i opinia jest taka że LN to orzeł w porównaniu do tarnobrzeskich lokalnych miernot politycznych i bezradnych bez względu na opcję bo ci z Tbg to nawet wróblami nie są przy nim a jak już to co najwyżej takie ” malucienkie wszy”. Szkoda tylko że mieszkańcy Tbg ( owce i barany) wybierają jak wybierają , takich co jedynie koryto, stanowiska interesuje bo i jeszcze turyści ale skoro to przybłędy z Krosna, Dymitrowa, Zawichostu to turyści będą na pierwszym miejscu a nie mieszkańcy i miasto. Wiesz jaka jest różnica między agva parkiem wodnym a zalewem ??? Tam będą korzystać cały rok zwłaszcza mieszkańcy a nad zalewem przez góra cztery miesiące turyści i mieszkańcy sąsiednich gmin , wsi, miasteczek a utrzymywać przez cały rok… Czytaj więcej »

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ps. Podobne zdanie mam odnośnie niepłacenie składek przez lata na ZUS przez tarnobrzeskie miernoty polityczne .

lucjan n
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

zgłoś się do partii i zmień to 🙂 w lizaniu dupy jesteś dobry a takich tam potrzebują 😉 na swoją szansę pewnie poczekasz dopóki partyjny delfin z tbg nie będzie miał dość 😉 ale zrób coś by te „barany” przestały ślepo głosować , współplemieńcy ci podziękują 😉

Mieszkaniec tbga
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatelu, zapomniałeś napisać o zadłużeniu ST. Woli, a może to nie ważny szczegół wg ciebie.

Mieszkaniec tbga
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dlaczego usunięto post o zadłużeniu ST Woli

Tropiciel idiotologii
10 miesięcy temu

Przedstawiciel PIS mówi i pisze o „przestrzeganiu prawa”, partii która ma za nic jakiekolwiek prawo.

To dopiero kabaret

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
42
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content