Tarnobrzeg: Będą zmiany w spłacie zadłużenia miasta?

O ewentualnych zmianach w spłacie zadłużenia miasta, mówił podczas ostatniej sesji prezydent Tarnobrzega.Związane jest to z brakiem pieniędzy w budżecie miasta na wkłady własne, przy realizacji zadań z dwóch edycji Polskiego Ładu. Na koniec 2021 roku dług miasta wyniósł łącznie 114 mln zł.

– Mówimy o zobowiązaniach za ostatni czas, to 114mln zł. Przypominam państwu, że startowaliśmy z poziomu 117 mln z groszami, plus zobowiązania które wynikały ze spraw sądowych, jak państwo pamiętacie miasto musiało zapłacić kilka odszkodowań za poprzednie lata, niepłacone „zusy”, więc to tak wyglądało, z tych siedemnastu zrobiło się grubo ponad 20 mln tłumaczył prezydent Tarnobrzega.

– Chcieliśmy zejść do poziomu mniej więcej 108 mln na koniec kadencji (…) ale tak jak mówiłem, dzisiaj mamy świadomość, że aby wykonać zadania z Polskiego Ładu pierwszego i drugiego, będą potrzebne pieniądze. Wszystkie samorządy stanęły przed dylematem, miały dofinansowanie i wkładem własnym wynoszącym 5%, tylko,że te 5%, kiedyś realna wartość 1,5 mln, dzisiaj wzrosła dosyć wysoko. – kontynuował prezydent przypominając rozstrzygnięcie jednego zadania w ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu. Do przetargu stanęła tylko jedna firma, której oferta, wybrana przez miasto, jest o niemal 4,7 mln zł wyższa, od zakładanej.

– Te zobowiązania na dzisiaj wyglądają ale mam świadomość, że w tym roku ten wykres będzie musiał być zdecydowanie zmieniony, będziemy musieli dokładnie wyliczyć, jakie kwoty zabezpieczą budowę dróg w Tarnobrzegu – dodał D.Bożek.

foto: print screen/Raport o stanie miasta

Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
1 miesiąc temu

I zacznie się pewnie spirala zadłużenia. Idą bardzo trudne czasy Panie Prezydencie. Trzeba zacząć reformować miasto i zacząć zaciskać pasa. Inaczej za chwilę zabraknie na bardzo drogi już i tak gaz i prąd. Będzie w urzędach ciemno i zimno

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Ale spirala już jest : sprzedane udziały w wodociągach , czyli w spółce z udziałem miasta a tego brak w zestawieniu zapewne, sprzedano działki nad zalewem i w mieście aby zatkać dziury w budżecie ( na pokaz ale o tym ani słówka).
Z czego wodociągi wykupią udziały – też ani słówka ????

Rozj….nie pieniądze na Riwierę, na podwyżki i premie dla swoich a siwy Bajerant chce drugą kadencję aby dalej koryto czyścić ?
Odkupieniem udziałów w Wodociągach się nie interesuje bo jakże , tarnobrzeskie barany i owce spłaca ( ewentualnie) w kosztach wody ale ani słówka na ten temat .
Za to są potańcówki, popierdówki, dni wsi , centrum seniora , baldachimy przy każdej sposobności ( aby resztki organów myślowych nie przegrzać ) – zabawa na całego !!!!

odp
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

podczas kadencji Pdb jest chyba najwieksze zadurzenie miasta
nie mam zamiaru bronic papy smerfa ale kazdy prezydent coraz bardziej zadużaja miasto oprucz mielca i gminy w łodzkim co nie maja
nie mam zamiaru też usprawiedliwiać polaków i jakich dokonali wyborów napewno to że wybrali jarka kaczynskiego i premiera morawieckiego
prezydent rp wymyslił 500+ plus a teraz jest niż demokracyjny a potem 13 i 14 a ci co pracują nie mają pieniedzy aby przeżyć od 1 do 1 a pracodawcy wolą zatrudniać gości z ukrainy a nie swoich
szkoły juz nie sa takie same jak kiedyś i rodzice ropzieszczaja dzieci na ie pokazują jak wyglada dorosłe zycie jest tego duzo wiecej ale nie mam zamiaru o tym pisać do nie mam zamiaru odrazać rodaków

As
1 miesiąc temu
Reply to  odp

Rządy PiS u doprowadziły do sytuacji ,że staliśmy się krajem socjalnym. Prezes temu zaprzecza , ale jak twierdzi ,że euro jest warte 3 złote a nie prawie 5 to widać ,że nieźle odleciał i nikt już prawie mu nie wierzy

hubert
1 miesiąc temu
Reply to  As

dobrze ,że jest socjal bo by była głodówka,ale nic straconego ,głosuj na po,na tych od piniendzy nima i nie bedzie

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  odp

Patrzę , patrzę, patrzę i nie wierzę ????
Kolejna KONCEPCJA jak aleje noce i dnie, miasto podwodne z tunelami, budżet obywatelski ????

Mistrz świata w planowaniu koncepcji o czym świadczy KORYTO.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  odp

Ha, ha, ha – mówisz że PiS rozdaje a rozdaje bo obiecał a Mieszkaniec z Krosna obiecał dopłaty mieszkańcom do wody a dopłat nie ma za to były podwyżki wody dla mieszkańców a dla siebie i kolesi DAŁ pełne Koryto ???

Półprawda gorsza od kłamstwa
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Coś się tu nie składa do kupy. Czy prezydent posługuje się półprawdą? Która jest gorsza od kłamstwa.

obywatel
1 miesiąc temu

Ja to większe zaufanie mam do psa bezpańskiego niż to sołtysa ( w żywe oczy ).

Nic tak nie spaja jak KORYTO i najwyraźniej wszyscy mogą stracić a więc oligarchia będzie wyciszać .

odp
1 miesiąc temu

teraz kto ci się przyzna zę radny czy prezydent nawet pani naleczlik zaduza to biedne miasto od lat tylko na jaką kwote

hubert
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

to sie wode podniesie i gitara

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  hubert

Od września jak wskazują w taryfach wodociągi ( ha, ha ha) tradycyjnie ?
Sikawka na placu czerwonym, armatki do odkamarzanie ktoś musiał i musi finansować, spłacać to tak w ramach promocji i reklamy przez jedynego monopolisty w mieście ( ha, ha, ha).
Ciemny lud to kupuje ????

Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Ale na pensje trójki wysokich urzędników i i naczelników nie zabraknie.

TylkoZKS
1 miesiąc temu

Tarnobrzeg 45000 mieszkańców – 111,9 mln długu
Stalowa Wola 58500 mieszkańców – 224 mln długu (w ostatnim roku prezydentury Szlęzaka było tylko 38,5 mln!)

Musimy działać, okręg 54 partii rządzącej i jego przewodniczący muszą przegrać w naszym regionie!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  TylkoZKS

Ale wy tam macie jeszcze do zbycia PEC, MKS, PKS, zakład komunalny, wodociągi, spalarnie i mnóstwo terenów do zbycia

A W TBG jest ZUPA RATATUJ ( po brzegach woda a w środku wielki ch….).

Budować będą przedszkole miejskie , hospicjum , bloki , zakłady pracy , spalarnie , dostajecie autobusy komunikacji miejskiej

A W TBG budują LAS BAGNAS – RIWIERĘ nad zalewem dla turystów !

fach
1 miesiąc temu

Jeśli ktoś nadal nie wierzy, że wszystkie inwestycje w gminie są na kredyt, to niech poogląda wykres 🙂 Jak rozwiązać problem? Może zacząć od ustawienia pomnika dobrobytu i spłaty zadłużenia? 😉

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  fach

Jak już pomnik to może być , ” wspaniała czwórka” lub Papy Smerfa albo kapitana NEMo ( czas już nad zalewem coś postawić) !
Albo POMNIK ” KORYTO”

rowerowy
1 miesiąc temu

Z tego co widziałem, to w kolejnym przetargu drogowym dalej przewidziane chodniki, parkingi itp. z kostki. Doradzałem przeprojektowanie kostki na tańszy asfalt, ale widocznie miasto bogate i stać nas na kostkę. Tylko jeżeli nas stać, to dlaczego i po co zwiększać zadłużenie?

odp
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

nie wiem czy robocizna wyjdzie taniej

rowerowy
1 miesiąc temu
Reply to  odp

I tak musi przyjechać ekipa, żeby położyć asfalt na jezdni, więc gdyby wtedy za jednym razem położyli też na parkingach itd., to wyszłoby taniej niż za kostkę, do której trzebaby osobną ekipę, transport materiałów itd. Np. w Szwajcarii jakoś nie stosuje się powszechnie kostki, a ich akurat na to stać.
comment image

Paweł
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

Oszczędnością i pracą ludzie / miasta / kraje się bogacą. Do tego neutralność w konfliktach międzynarodowych, rozsądek i znacznie więcej demokracji, no i odskoczyli nam na co najmniej 25 lat. Ktoś słyszał jak nazywa się premier Szwajcarii? Nie i o to właśnie chodzi – zamiast błyszczeć robią swoje i liczą zyski już od wielu dekad.

rowerowy
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Bo w pierwszej kolejności zajmują się tym co ważne i potrzebne (np. tunele przez Masyw Świętego Gotarda), a nie pierdołami. Na zdjęciu widać, że nie ma kostki, nasadzeń i innych zbędnych rzeczy. A tu jest tak, jakby zajmować się ogrodem, podczas gdy w domu brakuje posadzek i kotła.

odp
1 miesiąc temu
Reply to  rowerowy

ale szwajcarii jest inna waluta a w tarnobrzegu jest złotówka wiec sprawdz ike kosztuje wyprodukowanie asfaltu plus robocizna i sprzet ciezki a kostka ile kosztuje z ekipa?

obywatel
1 miesiąc temu

To co ten sołtys przedstawia ( wspólnie z bezradnymi) to jest rachunek dla mieszkańców do spłacenia ( przez mieszkańców).
Miasto nie ma pieniędzy – to są pieniądze mieszkańców a więc niech owce i barany tarnobrzeskie sobie policzą ile mają do spłacenia ???
Do tego trzeba doliczyć chyba już ponad 45 mln z Wodociągów ????

Tyle kosztuje ZABAWA, POTANCÓWKI, Popierdówki, świecidełka, dni wsi, pomniki, nasadzenia i ich plewienie a zwłaszcza ścianka wspinaczkowa, palmy, RIWIERA ( dla turystów), KORYTO
TYLE MAJĄ do SPŁACENIA strzyżone owce i barany a świnie mają tylko koryto do czyszczenia .

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ps.
Licząc 45 tysięcy owiec i baranów to na każdą owce i baranka przypada ponad 3500 złotych do spłaty .

hubert
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

spłacimy w cenach wody,zakład?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  hubert

Podwyżka od września już zaklepana .
Barany i owce dalej do strzyżenia a na radzie bezradnych radny wspominał o zysku netto wodociągów w kwocie ponad 2 mln złotych .

Jak to napisane na sikawce na placu czerwonym ” dla mieszkańców miasta od wodociągów” tylko że barany i owce za to płacą ?

obywatel
1 miesiąc temu

Betonowe mózgoj..
– czas się skończył na betonowe koncepcje Betonu postkomunistycznego :
https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/polska/news-betonoza-zalewa-polskie-miasta-bo-moze-liczy-sie-inwestycja-,nId,6141771

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Wypisz, wymaluj betonowa wieś Tarnobrzeg – jakby mowa była o tych antysamorzadowcach .

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Koncepcje betonowych mózg …w poszły w las a wraz z nimi marzenia o dofinansowaniach i oczywiście kasa za betonowe koncepcje które zapełnił sołtys Tbg – ha, ha wszystko pod górkę nieudacznikom.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Ale się uśmiałem , to wypisz wymaluj o tarnobrzeskich kapelach intelektualnych ( na własne życzenie), inteligentnych inaczej – tych od lat przy tarnobrzeskim korycie ! Ha, ha, ha i pomyśleć że przypięte…ja się do lasu Zwierzynieckiego i nadleśnictwa a nadleśnictwo nawet jak wycina to później sądzi w tym miejscu drzewa a nie betonuje jak to robią tarnobrzeskie betonowe mózg…y, inteligentnie inaczej.
Oby najdalej tych betonowych betonów trzymać zdała od lasu Zwierzynieckiego bo jeszcze zderywitalizuja las zwierzyniecki Betonem tak jak to ma miejsce nad zalewem.
Bożek koncepcje schowaj do szuflady i nie wyciągaj z niej nigdy a tym bardziej nie wysyłaj jej po środki z UE aby nikt tam w UE nie pomyślał że jesteś uzależniony od betonu jak inni od heroiny ( ha, ha, ha – wizja urojona w łepetynach to tylko urojenia – ha, ha, ha ).
ALE NUMER nawet UE przeciwko koncepcji mieszkańca z Krosna, z Dymitrowa i bezradnych ?
Ile ta koncepcja betonowania zalewu kosztowała Sołtysie – przypomnij ????

Wyborca
1 miesiąc temu

I znow prezydent wina obciąża poprzedników
Przegrane sprawy w TBS i inne to zostaly zakonczone za rzadow Bożka
Przypomne przegraną apelację ktorej wygraną wieścili obecni Mecenasi
Najłatwiej powiedziec ze to wina poprzedników
A co zrobiono aby naprawić to co poprzednicy zepsuli
I jeszcze jedno Bozek zgłasza projekty wygrywa to nie zaplanowal wkładów wlasnych.
Kasa idzie na drobiazgi potancowki.,plewienia i wynagrodzenia itp.
Jak bieda to i biedne wynagrodzenia A u nas na bogato u władzy.

Mieszkaniec
1 miesiąc temu

A na wizje nad jeziorem to jest kasa czy nie???

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
33
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content