Obchody 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej: Kamień węgielny pod pomnik w Domostawie, msza i wykład w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

Rzeź wołyńska to brutalne ludobójstwo, którego oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały w czasie drugiej wojny światowej na polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i wschodnią Małopolskę. „Krwawa niedziela”, czyli jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszego kraju miała miejsce 11 lipca. Wtedy to, pod pod hasłem „Śmierć Lachom” w bestialski sposób zamordowano tysiące Polaków. W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.

W Tarnobrzegu uroczystości odbyły się w miniony poniedziałek. Organizatorzy tego wydarzenia czyli Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich klub w Tarnobrzegu zaprosili na mszę w intencji pomordowanych Polaków, następnie złożono wiązanki pod tablicą upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej, na koniec zaś wykład pn. „Ideologia ukraińskiego nacjonalizmu – geneza, zbrodnie i następstwa wygłosił pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Artur Brożyniak.

foto&video: Piotr Morawski

Dzień wcześniej, czyli w niedzielę 10 lipca w Domostawie w powiecie niżańskim w gminie Jarocin uroczyście wmurowano kamień węgielny pod pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

foto: internauta

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stalowa
1 rok temu

Bardzo pouczający wykład na temat w którym niewiele osób ma rozeznanie. Warto było wczoraj być obecnym na tym wydarzeniu.

Odyseusz
1 rok temu

Nie pozwólmy aby Nas wmieszana w konflikt zbrojny !

wółyń pamiętamy.jpg
Łysy
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Już jesteśmy wmieszani

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  Łysy

Owszem wmieszani ale brońmy się przed otwartym konfliktem zbrojnym z ruskimi. Dość już Polska przelała w dziejach historii swojej krwi za innych !!

donald
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

a idz juz w pi du z tymi twoimi kacapami

Odyseusz
1 rok temu

Zakłamanie i hipokryzja kozaków a Polacy dalej ślepi zwłaszcza tzw kozackie onuce !

ukraińka obłuda.jpg
tomek
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

czlowieku w czym jedni byli lepsi od drugich?inteligetny sam wyciagnie wnioski

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  tomek

Omg co za idiota z ciebie ! Spójrz na obraz zarówno tu i tu odbyło się ludobójstwo na Polakach. Jednak zamordowani w Katyniu mają dzisiaj choć godny pochówek i miejsce pamięci zaś ukraińcy do dzisiaj na szczątkach naszych rodaków sieją i uprawiają zboże – nieprawdę tego nie widzisz tej pogardy dla pomordowanych nawet po ich śmierci! Czy Polakom pomordowanym na ukrainie nie należy się godne miejsce wiecznego spoczynku i upamiętnienia ???

Odyseusz wajhę przełóż
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Mordziaty, a prowokacje białoruskie ja cmentarzach żołnierzy AK, i ruskie pod bramą w Katyniu?!

Odyseusz
1 rok temu

Ja o ludobójstwie ty o czymś innym – czytaj ze zrozumieniem bo inaczej twoje posty nic nie wnoszą do dyskusji…1

historyk
1 rok temu
Reply to  tomek

Człowieku dowiedz się jak brutalnie mordowali ukraińcy. Nie ma co porównywać. Polacy byli bardzo brutalnie zabijani, to było chora rzeź na Polakach często zabijanych przez swoich sąsiadów. W Katyniu był strzał.

tomek
1 rok temu
Reply to  historyk

no naprawde jest za co dziekowac lepiej strzal w tyl glowy niz tortury chory jestes czy tylko psychiczny ? ale moze twoi przodkowei przyjechali tu na ruskich tankach?

zygi
1 rok temu
Reply to  historyk

moze twoi bracia w katyniu nie mieli czasu na tortury?

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  zygi
polak
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

ruski trolu won za don i jedni i drudzy poprostu mordowali polakow kapujesz?

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  polak

ktoś kto pisze nick „polak” z małej litery musi znaczyć że farbowany s, skundlony lis. Co tu szukasz w Polsce czemu nie bronisz swojej ukrainy na froncie ?

polak
1 rok temu
Reply to  historyk

idioto zastanow sie co piszesz

Protoniusz
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Miłość do ruskich bije od ciebie na kilometr.

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  Protoniusz

Nie lubię ani ruskich ani ukraińców jako nacji ponieważ jako Polacy dużo od nich ucierpieliśmy i doznaliśmy wielu krzywd w historii. Za to nic nie mam do ludzi, bo są takimi samymi ludźmi jak My., Jednak pomagając innym powinniśmy przede wszystkim zadbać o dobro i przyszłość Polaków – patrz inflacja robi z Polaków żebraków a to m.in efekt rozdawnictwa i zapożyczania m.in na rzecz ukraińców plus wzrost cen nośników energii itd

obywatel
1 rok temu
Reply to  Odyseusz
Wpis premiera
1 rok temu

Nasz premier pisze nową historię???!!! Co działacze PiSu wyprawiali w podkarpackich burdelach skoro aż tak wchodzą w d. ukraińcom? Podobno kopie ich wyczynów ma SB Ukrainy… Poza tym warto oglądnąć wykład historyka z IPN, bardzo ciekawe nagranie, wiele wyjasnia.

FXd5lj-WQAIs-ZG.jpg
Paweł
1 rok temu
Reply to  Wpis premiera

Nie zdzwi mnie, jeśli niedługo ktoś powie, że to Niemcy wymusili na biednych Ukraińcach mordowanie Polaków na Wołyniu. Ciągoty do nazizmu u części współczesnych banderowców pasowałaby do takiej narracji. A od tego już tylko kilka kroków, żeby po raz kolejny obarczyć Niemcy odpowiedzialnością za ewentualny wybuch III wojny światowej. Wyjaśnienie tej teorii w tym filmie:
https://youtu.be/BCYJENYJYsU
(od 13 minuty).

Wstyd
1 rok temu

Podsumowanie 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej:
Zełenski nie potępił zbrodni ludobójstwa, nie przeprosił Polaków.
Morawiecki zakłamuje historię.
Duda apeluje do rodzin ofiar, by „ważyli słowa”.
Wstyd i hańba.

historyk_2
1 rok temu

Przeglądając zdjęcia widzę, że nie ma nikogo z naszej Rady Miasta ani żadnego reprezentanta Urzędu Miasta. Zresztą chyba jak zwykle. W przyszłym roku wybory jak PiS pozwoli więc może choć za rok?

mieszkaniec
1 rok temu

Jestem oburzony, że nasze władze i radni w d. mają ten ważny dzień dla wielu Polaków. Potrafią wieszać ukraińskie flagi w mieście, kłaniać im się w pas, organizować zbiórki, koncerty(na których radny Partyka mówi do publiczności „Putin idi na chuj i slawa ukrainie”) a nie przychodzą uczcić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. To jest skandal. Sejm w przyjętej 22 lipca 2016 r. uchwale ustanawiającej święto oddał hołd ofiarom mordów – Polakom, Żydom, Ormianom, Czechom i przedstawicielom innych mniejszości narodowych, dokonywanych w latach 1943 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. Posłowie w dokumencie wyrazili też wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w atakach i ratowali Polaków. Sejm wyraził również uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej związany jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania… Czytaj więcej »

Wojtek L.
1 rok temu
Reply to  mieszkaniec

Nie dziwi mnie Twoje oburzenie postawą władz Tarnobrzega. Prezydent Bożek wybiera sobie święta w których bierze udział i które obchodzimy w mieście. Nie przyjdzie złożyć hołd 200 tysięcom Polskich ofiar zamordowanych brutalnie przez ukraińskich nacjonalistów. Nie chciał iść sam to mógł kogoś z UM oddelegować. Radni również olali to święto, dlaczego? Warto ich zapytać. Dziwne, że co roku prezydent nie zapomina o rocznicy powstania w warszawskim getcie rozdając na ulicach miasta żółte żonkile…

Screenshot 2022-07-13 at 18-54-45 Prezydent Tarnobrzega rozdawał żółte żonkile.jpg
Juliusz Tarnowski
1 rok temu
Reply to  Wojtek L.

On nawet nie pamięta także o Powstaniu Styczniowym.

obywatel
1 rok temu

Ha, ha, ha – ale pamięta że w TBG jest zamek ???

Żonkil
1 rok temu
Reply to  Wojtek L.

Mnie to nie dziwi. Niedaleko jabłko pada od jabłoni.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Żonkil
Odyseusz
1 rok temu
Reply to  Wojtek L.

Skundniali polscy politycy służą wszystkim obcym interesom byle nie Polsce i Polakom ! Ale to wstyd i hańba żeby tzw polski nauczyciel nie pamiętał o tak ważnym wydarzeniu w historii Polski jak ludobójstwo na Wołyniu. A właśnie za jakich to czasów i czyich rządów piastował funkcję dyrektora LO ?

Robert
1 rok temu

Przyszło na oko 20 może 25 osób sądząc po zdjęciach. Ok ich sprawa. Według mnie to Konfederacja próbuje robić dym na tym forum. Ma to służyć poróżnieniu nas z Ukraińcami i może ograniczeniu dla Nich pomocy.. Taka postawa jest zgodna z Rosyjską racją stanu. I to właśnie dziś kiedy Ukraina krwawi i jest naszą tarczą i mieczem przed potencjalnym najeźdzcą ze wschodu. Kupują nam bezcenny czas ,żebyśmy mogli się lepiej przygotować na ewentualny konflikt w przyszłości. Pamiętajcie ,że Abramsy będą w 2026 a F 35 w 2029 roku o ile opóźnień w dostawach nie będzie. Wrogów nam nie brakuje. Wystarczy poczytać chociażby część komentarzy powyżej

Robert Bie
1 rok temu
Reply to  Robert

Dym to robisz ty oskarżając Konfederację nie mając do tego podstaw.

Kadzio
1 rok temu
Reply to  Robert Bie

Ta tarnobrzeska konfederacja to śmiechu warta. Sam mam prawicowe poglądy, ale nie łykam tej hucpy małżeńskiej.

Nienawistnik
1 rok temu
Reply to  Kadzio

Jak nie Łukasz, to uważaj bo zadlawisz się hucpą klanu rodziny pisowcow.

Kadzio
1 rok temu
Reply to  Nienawistnik

W d**** mam PiS.

Kwiat lnu
1 rok temu
Reply to  Robert

Podczas tej uroczystości rozdano blisko 100 kwiatów lnu.

Szacunek
1 rok temu
Reply to  Kwiat lnu

Jak widać tarnobrzeżanie pamiętają.

NATO
1 rok temu
Reply to  Robert

Robercie przypominam, że jesteśmy w NATO i Rosja nie zaatakuje kraju który jest w NATO. Rozumiesz to? Ogarniasz? Są grupy ludzi, którzy za wszelką cenę chca nastraszyć społeczeństwo do swoich niecnych celów a mało ogarnięci ludzie to kupują, sraja w gacie(podobnie jak z plandemią) i wierzą, że Ukraina jest nasza tarczą. NATO jest nasza tarczą i kropka. Rosja nigdy nie wspominała, że ma coś do nas. Nie zamierza atakować natowskiego kraju. To Pisadczycy wojują z Rosją. Tak nałożyli sankcje na Rosje, że ta sprzadała surowców za ponad dwa razy większą kasę niż przed atakiem. Zabolało nas bo paliwo mamy po 8zł bez VAT a nie ruskich. Tacy ludzie nami rządzą. Oddaliśmy Ukrainie 1\4 naszych Krabów i prawie 250 zmodernizowanych za miliardy czołgów. To jest tak głupie, że aż nie mogę w to uwierzyć. Rozbroiliśmy armię w imię czego? bo „bomby na nas nie spadają”?

Alf
1 rok temu

NATO ostatnimi laty z organizacji militarnej staje się powoli polityczną. Nikt w Europie nie wierzył w możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Wystarczy popatrzeć jak poszczególne państwa łącznie z naszym rozbrajały swoje armie. Zniesiono obowiązkową służbę wojskową. W efekcie liczba mieszkańców potrafiąca się posługiwać bronią jest dramatycznie mała. O rezerwistach nawet nie wspomnę. Cała strategia Europy to wiara w armię USA obecnie. Tych piszących o intencjach Rosji odsyłam do noworocznego orędzia do narodu Putina. Mówi w nim wyraźnie o powrocie stref wpływów sprzed 1997 roku w Europie . Przypominam ,że właśnie w 1997 roku wstąpiliśmy do NATO. Europa do ewentualnej wojny będzie gotowa najwcześniej za 3-4 lata

Postaw mi kawę na buycoffee.to
43
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content