Prezydent Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa przewiduje m.in. wakacje kredytowe, zwiększenie środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wydłużenie do 31 października br. tarcz antyinflacyjnych.

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom powstała w trudnych czasach. Wzbudziła wiele dyskusji, ale podkreślam, że ten projekt znalazł poparcie większości – tłumaczy prezydent RP. – Oznacza to odroczenie rat kapitałowych i odsetek na określony ustawą okres. Nie oznacza to zwolnienia z kredytu. W obecnej sytuacji to zawieszenie daje możliwość podjęcia decyzji finansowych w gospodarstwie domowym – dodaje Andrzej Duda.

Co to są wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

W rezultacie obciążenia kredytowe Polaków zmniejszą się o nawet 3 mld zł rocznie.

Przykład: Rata kredytu wzrosła z 1500 zł do 2400 zł. Przy 8-miesięcznych wakacjach kredytowych (4 × w 2022 r. oraz 4 × w 2023 r.) obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 zmniejszy się o 19 200 zł.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:

  • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

 

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Aby wystąpić o wakacje kredytowe, wystarczy złożyć wniosek:

  • pisemnie
  • mailowo
  • przez bankowość elektroniczną (o ile kredytodawca taką funkcjonalność posiada).

W ciągu 21 dni bank może przesłać  potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia.

Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Już dzisiaj kredytobiorcy, którzy nie są w stanie spłacać rat kredytów, mogą korzystać z dopłat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

Aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić jeden z warunków:

  • co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego
  • miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza określonej kwoty – w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z FWK wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK. Przy maksymalnej kwocie wsparcia (2 tys. zł przez 36 miesięcy) po terminowej spłacie 100 rat (50 tys. zł) kolejne 44 raty wynoszące 22 tys. zł zostaną umorzone.

 

Nowy wskaźnik oprocentowania kredytów

Ustawa określa procedurę wyznaczenia zamiennika za WIBOR  Procedura zostanie zainicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego we współpracy z Komitetem Stabilności Finansowej i doprowadzi do zaproponowania nowego wskaźnika w uzgodnieniu. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

info: podatki.gov.pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nuncjusz z nad bereźny
10 miesięcy temu

brawo andrzej 🙂 wpadaj częściej do chrześniaka

henryk tarnobrzeski
10 miesięcy temu

ale bida w tym tbgu

obywatel
10 miesięcy temu

Bida to miasto omija bo boi się że z nędzy może zdechnąć po przekroczeniu witaczy a tu jeszcze siwy uśmiechnięty dziadziusia swego czasu wydał zarządzenie o podatku lokalnym ” cmentarnym od zasiłku pogrzebowego ” wypłacanego przez państwo – bida się boi że zasiłek może być za mały na opłacenie podatku BOŹKOWEGO a rodziny bieda chyba nie ma w Tbg .
Do tej pory niewiadomo czy dziadzia zastosował się do decyzji wojewody ???

Ostatnia prosta
10 miesięcy temu

Dzięki Jarek

f5ed62c700a9792012f9abf34b4e14cc.jpg
Gość
10 miesięcy temu

A gdzie skromność asceza tylko mamona wakacje inżynierowie spójność kamienie milowe zepsuta

169px-Charbel.jpg
GENOWEFA
10 miesięcy temu

Dalszy ciąg rozdawnictwa Do czego ro wszystko doprowadzi Będzie wielkie BUM !!!

orzeł
10 miesięcy temu

żadne zdziwienie, przecież on wszystko podpisuje

szczepan
10 miesięcy temu
Reply to  orzeł

i dobrze, bo dobre projekty dostaje.
Tusk nie podpisywał takich projektów.
Poza tym są wakacje to i niech kredyciarze odpoczną.

orzeł
10 miesięcy temu
Reply to  szczepan

i za Tuska to była drożyzna w sklepach :] Dom ociepliłeś na zimę?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  orzeł

Obiecali i coś jest a siwy uśmiechnięty dziadzia z Tarnobrzega obiecał że : mieszkańcy nie odczują podwyżek a miasto dopłaci ” i co ???

A od września podwyżka znowu wody a to oznacza że jak siwy uśmiechnięty dziadzia coś obieca to jest odwrotnie ( będą podwyżki) i tylko ciekawe czy kłamał czy też żartował ???? redakcja może zapytać !!!!!

odp
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

podwyzki napewno beda ale czy to bedzie vat 18% czy 24% nik narazie tego nie wie
a ze duda podpiasł i sie mu kadencja skonczy bo juz na 3 nie moga go wybrać a kto będzie za niego długi spłacał bo ma swoją pensje co miesiac i nic go potem nie bedzie interesowac

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  szczepan

Jakby co to
Siwy uśmiechnięty dziadzia ZAPRASZA NA WAKACJE nad RIWIERĘ !

Szczepan
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Korzystam.

wrzos
10 miesięcy temu

NAJPIERW PIS PODNIOSLO STOPY PROCENTOWE DO POTEGI KOSMOS A TERAZ MYDLA OCZY KREDYTOBIORCA JAKIMIS WAKACJAMI KREDYTOWYMI TAKIEJ DROZYZNY JAKA TERAZ JEST W POLSCE TO JESZCZE NIE BYLO I JESZCZE KACZOR CIEMNOTE LUDZIOM WCISKA ,ZE TO WINA WOJNY OBOK. ZENADA!!!!

orzeł
10 miesięcy temu
Reply to  wrzos

wina Tuska, przecież prezes mówił, że tak dobrze to w Polsce jeszcze nie było, Polacy nie jeżdżą na szparagi a paliwo mamy tańsze niż w UE 🙂 Wystarczy tylko „zbierać chrust”, „ocieplić dom” i „jeść mniej i taniej” i jest pięknie

Odyseusz
10 miesięcy temu

Złodzieje przestańcie podnosić stopy procentowe i nie trzeba będzie wakacji. Macie inflacje dość bezmyślnego rozdawnictwa i drukowania pustych pieniędzy !

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz
Jest super
10 miesięcy temu

Brawo Anżeju

FB_IMG_1657543350111.jpg
Marzena
10 miesięcy temu
Reply to  Jest super

W sedno

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content