„Dajemy gwarancję, że bez względu na to, jakie koszty gmina będzie musiała ponieść, musimy te pieniądze pozyskać ” – wiceprezydent Pluta o Polskim Ładzie

Realizacji inwestycji miejskich z wykorzystaniem środków pozyskanych z Polskiego Ładu, poświęcony był jeden z punktów minionej sesji Rady Miasta Tarnobrzega. Głos w dyskusji zabrał wiceprezydent Mirosław Pluta mówiąc m.in. cyt: „Dajemy gwarancję tutaj, że bez względu na to, jakie koszty gmina będzie musiała ponieść, musimy te pieniądze pozyskać”.

W ramach pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład Tarnobrzeg otrzymał promesę w wysokości prawie 36 mln zł, na remont dróg i chodników w centrum i w strefie. Pierwotnie „Polski Ład” zakładał 95% dofinansowanie i wkład własny miasta w granicach 2 mln zł. Inwestycja ta podzielona została na pięć zadań, w pierwszym przetargu wyłoniono wykonawcę tylko jednego zadania. Aby otrzymać promesę z rządu, każde zadanie musi zostać wykonane, miasto ogłosiło więc drugi przetarg. Niestety po otwarciu ofert złożonych w przetargu okazało się, że oferty firm na wykonanie tych zadań znacznie przewyższają kwoty założone w kosztorysach.

– Przetarg zostanie ponownie powtórzony oprócz zadania numer 2 (ul. Kochanowskiego i ul. Moniuszki) – informuje portal NadWisłą24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis. – Zgodnie z promesą Zamawiający ma możliwość ogłosić po raz kolejny przetarg w celu wyłonienia Wykonawcy – dodaje.

Miasto wyłoniło więc wykonawców dwóch z pięciu zadań, o dalszych krokach mówił podczas sesji wiceprezydent Tarnobrzega, który na początku swojej wypowiedzi podkreślił, że władze miasta prowadzą rozmowy w tej sprawie w ministerstwie.

– Na dzień dzisiejszych jest zawartych ok. 50% umów, szczególnie w małych gminach, gdzie te zadania są dużo mniejsze i kwoty są mniejsze (…) Założenie rządu jest takie, że będzie zawartych ok.70% umów. Ministrowie powiedzieli, że pracują nad tym, aby albo zmniejszyć zakres albo dołożyć się do tego, albo uruchomić odpowiednie kredyty, które by nam pozwoliły mieć czas wakacyjny taki, że dwa lata nie będą płacone. W tych trzech kierunkach rząd zmierza, być może będzie coś jeszcze dodatkowo opracowane.

– Z naszego punktu widzenia, i my o to wnioskowaliśmy, żeby zmniejszyć zakres pierwszego zadania i wtedy my mielibyśmy niewielką kwotę do dołożenia. Założenie rządu jest również takie, że najpierw sprawdzą czy gminy wykonały maksymalną procedurę przetargową, czyli my będziemy po raz trzeci przystępowali do przetargu, dlatego, żeby to założenie które przekazano nam z ministerstw żeby je wykonać. Mamy czas na jeszcze jeden przetarg, i my ten przetarg ogłosimy, na podobnych zasadach jak dzisiaj, będziemy jeszcze szerzej próbowali namawiać różne firmy, czyli ogłaszać, wysyłać zapytania i zaproszenia do startowania w przetargu.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby te pieniądze oddać, zadania rozkładamy na wiele lat i to nie mówię, że to może być trzy, może być i więcej lat. Robimy 40 dróg, razem jest to ok. sześćdziesięciu paru milionów. Kolejny wniosek złożyliśmy wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu, jeden na ponad 200 mln zł, drugi na 70 mln zł. To wszystko jest uzgodnione z Agencją Rozwoju Przemysłu, tam jest jeszcze lepsze finansowanie, ale dotyczy tylko i wyłącznie Specjalnych Stref Ekonomicznych, tam jest tylko ok.2 % wkładu własnego. Nasze wnioski są tak napisane, że możemy ewentualnie zmniejszyć w zakresie tych dróg ale musi się zgadzać „kilometrarz”, bo niestety napisaliśmy tak jak się wnioski pisze, czyli określiliśmy mniej więcej jaki zakres będzie, bez wskazywania kolejnych dróg.

– Przewidzieliśmy z panią skarbnik, że od przyszłego roku nasze możliwości finansowe będą znacznie większe, i najprawdopodobniej pójdziemy w kierunku kolejnych obligacji, bo dają nam one większą elastyczność w działaniu, żeby uzupełnić te wnioski, gdzie nam brakuje tych pieniędzy.

– Decyzja zapadła na samym początku, jak tylko przyjęliśmy pierwszą promesę, odnośnie tego że pieniądze te zostaną wykorzystanie i dajemy gwarancję tutaj, że bez względu na to, jakie koszty gmina będzie musiała ponieść, musimy te pieniądze pozyskać (…) Tak jak w przypadku Funduszu Dróg Samorządowych, tam jest dofinansowanie 50% i w tym roku też będziemy składali kolejne wnioski. Także wszędzie gdzie jest możliwość pozyskiwania pieniędzy te pieniądze będą pozyskiwane, ustalony mamy z panią skarbnik i z panem prezydentem sposób finansowania. Na pewno będzie to troszkę przeciwko temu co założyliśmy, bo jeżeli byłoby to pięcioprocentowe finansowanie, to nasze zadłużenie pod koniec przyszłego roku powinno spaść poniżej 110 mln zł. Dzisiaj trudno to określić, bo chcemy poprzez ogłoszenie trzeciego przetargu doprowadzić do tego, żeby nasze dofinansowanie było w granicach 30 % (chodzi o wysokość wkładu własnego – przyp.red). Dwa zadania które wybraliśmy mieszczą się w tej granicy (zadanie nr 5 i zadanie nr 2 – przyp.red), w kolejnych zadaniach mamy do czynienia z dużo większą kwotą. Najtrudniejsze dla nas zadanie czwarte,  bo jest razem z „zaprojektuj i wybuduj”, i z 12 mln zł jest jedna oferta na ponad 23 mln zł (…)

– Chcemy jeszcze raz spróbować, wyślemy propozycje do dodatkowych firm i myślimy że w najgorszym przypadku mamy wstępne uzgodnienia, że te firmy które przystąpiły do drugiego przetargu, ponownie przystąpią do trzeciego przetargu z taką samą ofertą. Oni mają już wszystko policzone, znają sytuację. Rozmawialiśmy również z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i jest takie rozwiązanie finansowe które być może pozwoli nam zejść z ceną przetargów. Jest możliwość sprzedaży wierzytelności faktur za wykonane zadania do BGK. W ten sposób firmy które startują w przetargach nie muszą się martwić o finansowanie, bo bank będzie mógł im zwrócić pieniądze za każdą fakturą, którą wystawią. (…)

– Robiliśmy rozeznanie w tym przetargu na 23 mln zł gdzie mamy największą różnicę między kosztorysem a kwotą „poprzetargową”, zapytałem co robi taką kwotę bo dobrze wiemy, że te ceny wzrosły ale nie aż o tyle. Powiedzieli, że oni nie mogą przewidzieć, że za dwa, trzy lata, bo mniej więcej ten wniosek jest na „zaprojektuj i wybuduj’, więc trzeba jeszcze zrobić projekt i uzyskać ZRID, może jeszcze wszystko wzrosnąć.

– Poprosiłem bank żeby przygotował nam jakąś ofertę, i oni wymyślili coś takiego (…) Podzieliliśmy to na pięć zadań, żeby mniejsze firmy mogły też startować (…) My wypłacimy wszystkim dopiero jak wszystkie zadania będą zakończone i tu jest mały problem dla małych firm. A jeżeli my byśmy zagwarantowali jako miasto, że będą płaceni na bieżąco a dopiero na samym końcu rozliczymy się z ministerstwem, to mamy szanse, że te mniejsze firmy również przystąpią do kolejnych zadań.

– 18 sierpnia jest data ostateczna rozpoczęcia procedury przetargowej, więc koło września już będziemy wiedzieli, jakie procedury wprowadzi rząd żeby wesprzeć samorządy, które mają dużo większe zadania niż jedno – tłumaczył wiceprezydent Mirosław Pluta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
60 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
1 rok temu

Mam nadzieję że go pokarze !????
Nie zasługuje na szacunek teraz , za życia ani po śmierci – znowu obligacje , czyli pożyczka – tak to jest jak ku…a mieszkaniec dymitrowa podejmuje decyzję w Tarnobrzegu – ZA WSZELKĄ CENĘ – przygotujcie się mieszkańcy bo do RYJA sobie nie odejmie ??? Bo ZA NIC NIE ODPOWIADA , typowy PO, KO – c , obiecywał będzie aby tylko jeszcze przez pięć lat drenować kieszenie biednych mieszkańców , niech KOZ spier…a z tego miasta do siebie .
Słowem Pluto – WYPIER…J JUŻ .

Wyborca
1 rok temu
Reply to  obywatel

Prawda kasę sieknal niezłą 20 tys miesiecznie tak jak sędziowie ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej

ODYSEUSZ
1 rok temu

Smutne że urzędnicze miejsca pracy okupują ludzie spoza Tarnobrzega, płacący podatki w ościennych gminach , a przed3e wszystkim nie związani emocjonalnie z tym miastem. Mający Nas podatników niczym dojne krowy gdzie w łatwy sposób wyprowadza się kapitał po za miasto ! Powinien być zakaz spadochroniarzy czyli prezydent i najważniejsi miejscy politycy z danego miasta czy też jednomandatowe okręgi wyborcze !

obywatel
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Z ich planów , tych dwóch ” siwy h uśmiechniętych dziadziów” ” autorytetów nauczycielskich z rodowodem K.O.Z. będzie chyba podobnie i tak :
https://wiadomosci.wp.pl/nasz-cpk-mial-brata-blizniaka-w-meksyku-teraz-prezydent-kraju-oskarza-ze-to-byl-skok-na-kase-6795672026044928a

Vit
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

Przecież już byli prezydenci i zastępcy z Tarobrzega.Pomogło to ?

Paweł
1 rok temu
Reply to  Vit

No jasne, czy kandydat z Tarnobrzega czy z Kołobrzega to bez różnicy. Chociaż gdyby na stanowisko prezydenta kandydował jakiś wiodący polityk z Lichtensteinu lub z Szwajcarii, to po wygranej mógłby tu zrobić porządek.

edward
1 rok temu
Reply to  ODYSEUSZ

dojnym krowom zaczyna brakować na czynsze ,o pokarmie nie wspomnę,wygląda na to ,że titanic tonie…

obywatel
1 rok temu
Reply to  edward

Jeszcze trochę zabawa potrwa , ponad rok jeszcze potańcówek, popierdówek, zabawy , lansu , pijaru – za cudze i na cudzy koszt !

https://teleshow.wp.pl/polsat-pokazal-wyborce-pis-i-widza-tvp-wulgarny-skecz-wywolal-burze-6796489436883936a

fach
1 rok temu

Jaką gwarancję dają? Słowo honoru? 😉 Mam przytoczyć niektóre punkty programu wyborczego, który powinien być ważniejszy, niż deklaracja dotycząca danej sprawy złożona w trakcie kadencji? Jak dla mnie sprawdzili się już dawno, podobnie jak poprzednicy, więc w najbliższych wyborach należy dać sprawdzić się nowym 🙂

obywatel
1 rok temu
Reply to  fach

„Dwa razy obiecać to jak obietnicy dotrzymać „, ” obietnice wiążą tylko tych co w nie wierzą ” – ciąg dalszy lansu, propagandy, pustosłowia itd … Koryto jest a to najważniejsze , oczywiście kosztem mieszkańców , inwestorów dających miejsca pracy brak ( a było obiecywane czyli kłamstwo oszustwo), udziały wodociągów sprzedane ( na Riwierę dla turystów) a spłacać będą mieszkańcy w kosztach wody ( patrz taryfy , podwyżki wody po raz kolejny od września), wypuszczono obligacje ( kasa przeżarta na potańcówki,palmy, WITACZE , świecidełka , koncepcje podwodnego miasta, planów na osiedlu przywisle , alei nocy i dni na serbinowie , itd. itp., podwyżki i premie dla siebie, ściankę wspinaczkową itd), czas spłaty lub odkupienia udziałów od 2022 lub 2023 roku . Pierd …li i obiecuje a chwasty na bożkowych nasadzeniach zapierda…ą ( patrz : Sikorskiego, obok Lukullus, stacji Moya, biedronki i znowu trzeba plewić na koszt podatników), z galerii oprócz wizualizacji i ogrodzenia wielką kicha, ponad 30 mln trzeba dopłacić za drogę obwodową ( tak liczyli je … fachowcy z urzędu), oddali 8 mln bo nie było na wkłady własne – A TERAZ FACHOWCY z Koziej Wólki spod Baranowa twierdzą że kasę znajdą ( tylko czekać jak mieszkańcom miasta podniosą… Czytaj więcej »

ocena
1 rok temu
Reply to  fach

taka ze to ludzie łatwo kupili a efektów nie mam
wszystkiego jednego osoba nie ogarnie ale ze 270 pracowników w um nie umie nic pożytecznego zrobić to czyja jest wina ich czy mieszkanców ze takie nie doraidy wybrali i nie interesuje mne gdzie mieszkaja i skad sa to sa zwylki ludzie lecacy tylko na kase

Demokrata
1 rok temu
Reply to  fach

Kadencja się jeszcze nie skończyła, poczekajmy z ostateczną oceną do wyborów.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Demokrata
fach
1 rok temu
Reply to  Demokrata

Żartujesz, czy piszesz poważnie? Bo jeśli żartujesz, to nic tylko zaczekać jeszcze kilka miesięcy na tarnobrzeskie metro, które będzie bezpłatne dla mieszkańców i rozwiąże wszelkie problemy komunikacyjne w mieście 😉 Ale jeśli piszesz poważnie, to kiedy rozpocznie się realizacja potrzebnych dużych inwestycji w centrum i na osiedlach, takich na miarę tych nad jeziorem? Miesiąc przed wyborami? 🙂

edward
1 rok temu
Reply to  Demokrata

jak woda będzie po 20 zł i wywóz śmieci po 40 złod osoby?

rowerowy
1 rok temu
Reply to  fach

Dokładnie. Wystarczy popatrzeć na sposób realizacji punktu „rozwój infrastruktury dróg rowerowych” – tylko przy jeziorze. Na ulicach w mieście ani rozwój, bo z kostki zamiast asfaltu, ani dróg rowerowych, bo dróg pieszo-rowerowych, a np. na Mickiewicza od Wisłostrady do Kochanowskiego, czyli na drodze wojewódzkiej, nie zbudowali jakiejkolwiek ścieżki. Mnie tyle wystarczy, a możnaby podać też inne przykłady.

fach
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Riwiera jest najważniejsza – najkrótsze podsumowanie 🙂

obywatel
1 rok temu
Reply to  fach

Lans, pijar i propagandą ( łosie to łykną , owce i barany też ).

Tu to tak jak u kolegi z Krakowa ( liczy się cel ) :

https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-krakowski-urzad-wynajal-owce-zarobila-wiecej-niz-kierowca-mp,nId,6201536

Rafał
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Daj spokój z tymi ścieżkami. Ludzie i tak będą jeździć jak im wygodnie, czego byś nie zbudował. Przykładowo na Kopernika: po ścieżce, po chodniku, zgodnie z kierunkiem, niezgodnie z kierunkiem, a czasem nawet po jezdni. Szkoda wydawać kasę na ścieżki, wystarczą szerokie chodniki.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Rafał

Zmotoryzowany, czy „radzący” sobie na rowerze? Bo logika mega – równie dobrze możnaby rzec np.: nie ustanawiać ograniczeń dopuszczalnej prędkości, bo część kierowców i tak będzie przekraczać. Ale załóżmy na chwilę, że masz rację i wystarczą szerokie chodniki. W takim razie idź do urzędu i załatw z kim trzeba, żeby faktycznie takie były, tj. min. 3,0 m jak minimalna szerokość przejazdu rowerowego dwukierunkowego. O nawierzchni asfaltowej, odpowiednim oznakowaniu itd. już nie będę się rozpisywał. Jeżeli potrzebny ci przykład obrazkowy, to takich „chodników” jak na zdjęciu bym się nie czepiał.
comment image

Rafał
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Nie chodzi o logikę, tylko o ludzką naturę. Co do chodników, niektóre mają 3 m szerokości, tak samo większość szlaków pieszo-rowerowych. Natomiast wykonać oznakowanie, zmienić nawierzchnię na asfaltową itd. nie jest tak prosto, wymaga to środków i czasu.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Rafał

Natura ludzka jest taka, że żeby kogoś do czegoś skutecznie nakłonić trzeba jednocześnie przysłowiowych kija i marchewki. W tym przypadku „kija” w postaci mandatów i „marchewki” w postaci porządnej infrastruktury rowerowej. A tekst „to nie jest takie proste” to największe kłamstwo. Jakoś nad jeziorem jest proste – ładują miliony i budują, nawet asfaltowe drogi rowerowe. Także nie chrzań, że to nie jest proste, bo jest, tylko trzeba chcieć.

Lucas
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Podstawą jest wykonanie możliwie szerokiego ciągu pieszo-rowerowego w całości z asfaltu bez umieszczania na nim słupków, latarni i innych przeszkód. Wtedy na pierwsze parę-kilka lat można namalować na nim linię przerywaną oznaczając ciąg jako drogę dla rowerów i pieszych, a w późniejszych latach, jeśli ruch rowerów i/lub pieszych znacząco się zwiększy, zastąpić linię przerywaną linią ciągłą dzieląc ciąg na drogę dla rowerów i drogę dla pieszych.

comment image

rowerowy
1 rok temu
Reply to  Lucas

Spoko, tylko kto by to odmalowywał co roku? Pasy na przejściach dla pieszych nieodmalowane do sierpnia, a co dopiero znaki ciągach dla rowerzystów.
comment image

mario
1 rok temu
Reply to  rowerowy

Po co ścieżki rowerowe w miasteczku Tarnobrzeg? Kto tam jeździ rowerem oprócz weekendowych wypadów nad zalew?

rowerowy
1 rok temu
Reply to  mario

Fakt, na tygodniu nie widać zbyt wielu rowerzystów, ale są. Dlatego niechby były już te drogi pieszo-rowerowe, ale budowane jak należy (szerokość min. 3,0 m, nawierzchnia asfaltowa itd.). A na ulicach bez ścieżek powinna być albo prędkość dopuszczalna maks. 30 km/h, albo sierżanty rowerowe min. 1,0 m od prawej krawędzi jezdni.

comment image

Ale to nie za tej prezydentury, teraz zalew riwierę jeziorem pogania.

Ten z rowerem
1 rok temu
Reply to  mario

Jeżdżą , jeżdżą. Jest rowerzystów sporo i na tygodniu, tylko ciemne okulary trzeba zdjąć coby ich dostrzec. Tłuką się po tych kostkowych niby drogach rowerowych, czasem jadą po chodnikach dla swojego bezpieczeństwa.

mario
1 rok temu
Reply to  Ten z rowerem

Jeśli jest u was trochę tych rowerzystów, to czemu się nie zrzeszacie w jakimś stowarzyszeniu czy czymś i nie lobbujecie np. o to, o czym napisał niejaki rowerowy wyżej? Ja jak przejeżdżam w tygodniu przez Tarnobrzeg, to widzę najwyżej kilku rowerzystów po drodze.

rowerowy
1 rok temu
Reply to  mario

Nie wiem jak Ten z rowerem, ale ja widzę to tak, że nie chce się. Ryzyko otrzymania mandatu za jazdę po chodniku lub wzdłuż przejścia dla pieszych jest niewielkie, więc w oczach wielu każdy chodnik jest jak droga pieszo-rowerowa. Tworzy to pewnego rodzaju kompromis – nie jesteśmy karani za jazdę po chodniku lub przejściu, to nie domagamy się rozwoju infrastruktury rowerowej.

Serbinów moje zaniedbane osiedle
1 rok temu

Dobra decyzja, tylko nie sprzedajecie wodociągów. Szkoda, że oddano 8 mln zawsze byłyby mniej do wkładu własnego. Czekamy na remonty ale nie kosztem zadłużania miasta oraz sprzedaży majątku mieszkańców, po prostu oszczędności w gminie poprzez redukcję nad-zatrudnienia i ograniczenie zakupów i dofinansowania TTBS, RDM, MOSiR itp.

obywatel
1 rok temu

Pr,zecież dostali ( sprawdź na co np w TTBS czy rdm).
Wystarczy rozdawnictwa na wynagrodzenia dla kolesi ???
Jeszcze chcesz im dać do koryta ???

Po co w RDM SUV???
Dotacja dla TTBS( za plewienie) chyba wystarczy na podwyżkę dla Mądrali – prezia i wice ( z PO) i vel parking , analityk ????

Serbinów moje zaniedbane osiedle
1 rok temu
Reply to  obywatel

Ochłoń, dwa przysiady i jedna pompka,

jestem przeciwny dofinasowaniom dla TTBS czy RDM, trzeba oszczędzać, aby nie oddać znowu dotacji. Kasa jest tylko trzeba zacisnąć pasa, nie trzeba sprzedawać i finansować ww. instytucji.

obywatel
1 rok temu

Przeczytaj uważnie ” BEZ WZGLĘDU NA TO JAKIE KOSZTY GMINA BĘDZIE MUSIAŁA PONIEŚĆ” – czyli mieszkańcy miasta !!!

Od ryja swojego i swoich nie odejdą ani grosza a wszystko przerzuca na mieszkańców bo te barany i owce tarnobrzeskie się nie liczą, nie mają głosu bo to tylko niewolnicy którzy mają placić aby DWÓCH cwaniaków nauczycieli z ekipą ( lub bandą, klika) mogła zrealizować swoją obietnicę aby się przypodobać przed wyborami i ponownie dorwać się do koryta ???

BAŁWOCHWALCY którzy chodzą do kościoła , uważają się za katolików i przyjmują komunie a ich żony udają iż wszystko jest w porządku ( bo kasa wpływa co miesiąc) i o niczym nie wiedzą ???? KU …a a KYSZ z takimi co ubrali się w ornaty i dzwonią ogonami na mszę – a kysz, a kysz a kysz !!!!
Udają teraz aniołów a to tylko wstrętne UPADŁE !

obywatel
1 rok temu

” słowo honoru” ( jak wspomina FACH)
– jakby miał odrobinę ( tego co jest mu obce) to by z kapitanem Nemo zamknęli biura, oddali klucze i już dawno by się nie pokazywali w urzędzie rezygnując z urzędu i pracy w nim ( ALE KASA KORYTO jest najważniejsze ).

Ha, ha, ha – o honorze wspomina człowiek które nie wie jak się przyzwoicie zachować ???

Kulka
1 rok temu

Trzeba grać w Jackpota, on jest rozwiązaniem wszystkich kłopotów miasta, ostatnio było do wygrania 580 tys mln., co by za to nie zrobił w naszym Tarnobrzegu

wiesiek
1 rok temu
Reply to  Kulka

tarnobrzeg sie wyludnia okoliczni wiesniacy ktorzy zasiedlili to miasteczko w czasach siarkowych maso opuszczaja te osade i maja racje

Lelumpolelum
1 rok temu

Ostatnia prosta

f5ed62c700a9792012f9abf34b4e14cc.jpg
DEJW
1 rok temu
Reply to  Lelumpolelum

MOŻNA BY TU KAŻDEGO WSTAWIĆ BO NASZ SIWY BAJERANT ŁASI SIĘ DO WSZYSTKICH OPCJI

Eliasz
1 rok temu

Zero ambicji! Uwalili po raz kolejny Moniuszki. Gdzie są radni z tego osiedla? Kładli uszy to słuchając czy też stawali w obronie?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Eliasz
walt
1 rok temu

nowy ruski ład pisu czyli szalbierstwo władzy,zabrać wszystkim by rozdać najwięcej swoim w tym przypadku kudłatemu i klanowi synów katechetek w Stalowej.
nie zazdroszczę władzy w mieście Tarnobrzeg,że przed tymi partyjnymi wieprzami muszą się uwijać licząc na jakąś łaskę a partyjniaki ze Stalowej i tak dostaną kilka razy więcej.
no ale wyjścia wszelko innego nie mają niż umizgiwać się do tych ortyli i tym podobnych aparatczyków partii.
gdy się rodziłem w 1981 też wszystko zależało od partii,jego sekretarzy i genseka.

Gość
1 rok temu

Ja mam ogromną prośbę do tarnobrzeskich dziennikarzy aby bezmyślnie nie określali remontu dróg w mieście inwestycjami !!! Inwestycja to jest droga obwodowa bo otwiera nowe tereny pod np.budownictwo. Inwestycja byłaby gdyby prezydent Pluta powiedział że jest inwestor który wybuduje w Tarnobrzegu fabrykę ale potrzebuje od miasta drogę dojazdową.Taka droga była by inwestycją. Ale nie cząstkowe remonty dróg ! Bezradni prezydenci za zgodą ( o zgrozo !) radnych zgłosili dobre drogi do remontu w ramach Polskiego Ładu.
Ku zadowoleniu emerytów zadłużą miasto na kolejne lata. Zanim ich następcy ( bo mam nadzieję że oni już się do RM nie dostaną) spłacą te długi to te drogi ponownie będą wskazywane przez bezmyślnych mieszkańców do ponownych remontów.

Kuba
1 rok temu
Reply to  Gość

Moim zdaniem do Polskiego Ładu władze naszego miasta powinno zgłosić budowę kompleksu leczącego wodami siarczkowymi. Jak to jest że inne gminy widzą w tym szanse rozwoju i nowe miejsca pracy a czerwony Tarnobrzeg nie ?!
Tu tylko stagnacja i myślenie jakby utrzymać się na stołkach dzięki emerytom a kosztem całego miasta.

Wyborca
1 rok temu

Czyli następne nowe zadłużenie dla miasta
Będą wydaesc obligacje. Wodoviahi do spłaty
Koncowy kodzt splaty dwa razy większy od kwotu uzyskanej za udziały.
Prezudent mówi ze kondycja miasta jest pmey bo zaciągniemy pożyczki
A przecież każdy kredyt trzrba splacic z odsetkami
Co to za sukces.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Wyborca

Ja proponuję aby mieszkaniec z Krosna i dymitrowa następnym razem zaprosili na konferencję, ( a radni na sesję) tak jak ci z Krakowa ( może owce i barany uwierzą ):

https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-krakowski-urzad-wynajal-owce-zarobila-wiecej-niz-kierowca-mp,nId,6201536

Alf
1 rok temu

Pozostaje jedynie pytanie na ile znowu zadłużą to biedne miasto

walt
1 rok temu
Reply to  Alf

władza centralna kaczyńskich i podległych mu pacynek,zer czy glapińskich kompletnie o to nie dba ciesząc się nieprzerwanie estymą u gawiedzi 😉

edward
1 rok temu
Reply to  walt

to głosuj na po,czyli na polskość to nienormalność i spargel w raichu

Alf
1 rok temu
Reply to  walt

Ich czas się szybko kończy. Ostatnio na dopłaty do węgla 9,5 miliarda musi dać NBP z rekordowej w tym roku dywidendy bo na kolejne obligacje rządu sprzedawane pod płaszczykiem BGK żeby do długu publicznego się nie liczyły nie znalazły nabywców już

obywatel
1 rok temu
Reply to  Alf

Ha, ha, ha – obraz także samorządu tarnobrzeskiego ( wypisz, wymaluj ).

https://teleshow.wp.pl/polsat-pokazal-wyborce-pis-i-widza-tvp-wulgarny-skecz-wywolal-burze-6796489436883936a

walt
1 rok temu
Reply to  Alf

tak ale mamy balast głupich i nikczemnych tak duży,że niespecjalnie wierzę iż przegrają kolejne wybory 🙂
nie mam oczekiwań co do 10,5 mln sekciarzy smoleńskich co oddali głos na długopis prezesa w 2 turze.
choć sam z odrazą musiałem głosować na libka czaskowskiego.

obywatel
1 rok temu
Reply to  walt

Czyli na DUPIARZA ????

obywatel
1 rok temu
Reply to  Alf
ocena
1 rok temu
Reply to  Alf

renciścji i remerycji długo nie wytrzymają z opłat z rent
nie wiadomo kiedy padnie zus
mlodzierz nie chce pracować za takie ochłapy
młodierz ucieka z tego kraju
rubel wygrywa ze zł a frank wygrywa z euro

obywatel
1 rok temu
obywatel
1 rok temu

Cytat ” skutw ..y „.
Pytanko który to ociec a który pierworodny w urzędzie ???
Wypisz, wymaluj !

https://youtu.be/sElhLcagn0k

obywatel
1 rok temu

” JEBA.. ICH „” czarodziei !
” IDI W C…” albo do dymitrowa i Krosna !!

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/neo-nowka-na-polandrock-festivalu-tak-zareagowala-publicznosc/c0d8s3p,79cfc278

obywatel
1 rok temu

Mieszkańcy z dymitrowa ” dajemy gwarancję”, ” słowo honoru” chyba razem z mieszkańcem Krosna ???

Może zaproście na konferencję, radę owce lub barany :

https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-krakowski-urzad-wynajal-owce-zarobila-wiecej-niz-kierowca-mp,nId,6201536

MOŻE UWIERZĄ ??? To tak jak z kłamstwem w kampanii ” nie idzie się dla pieniędzy”???

W Krakowie przynajmniej wiadomo do kogo były skierowane wypowiedzi na konferencji !
Tak traktujecie ludzi , jak ” owce i barany „.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
60
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content