Jezioro Tarnobrzeskie. Historia na tablicach

Z myślą o turystach, ale też mieszkańcach miasta, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na szlaku zielonym ścieżki historyczno-przyrodniczej zainstalowano tablice informacyjne przywołujące historię tego miejsca, funkcjonującej w miejscu jeziora jeszcze do roku 1992 kopalni siarki.
Odnowiono też pokopalniane eksponaty, łożyska kulowe z gigantycznej zwałowarki.

– W ostatnich dwóch latach nad Jeziorem Tarnobrzeskim zaszło wiele zmian w infrastrukturze turystycznej, realizujemy kolejne inwestycje. Wraz z dbałością o wygodne i bezpieczne ciągi komunikacyjne, budynki użyteczności publicznej, miejsca parkingowe, miejsca do aktywnego spędzania czasu, nie zapominamy o podtrzymywaniu pamięci o historii tego miejsca. Fakt, że jezioro powstało w miejscu gigantycznego wyrobiska pokopalnianego, że jego powstanie okrzyknięto cudem ekologii i cudem polskiej myśli inżynieryjnej jest równie silnym magnesem dla turystów, jak sam wypoczynek nad czystą wodą. Także dla młodego pokolenia tarnobrzeżan, które nie było świadkiem funkcjonowania kopalni w mieście, przywołanie tej historii będzie ciekawą lekcją – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim wykonano prace renowacyjne związane z uporządkowaniem otoczenia i odświeżeniem posiarkowych pamiątek. Oczyszczono i odmalowano łożyska kulowe znajdujące się przy wejściu na punkt widokowy, a pochodzące z pracującej w kopalni siarki zwałowarki A2Rs-B.8800.110 z BRS wyprodukowanej w 1966 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Dodatkowo, przy ul. Plażowej zamontowano 7 tablic informacyjnych ukazujących różne epizody z historii funkcjonującej przed laty w miejscu Jeziora Tarnobrzeskiego odkrywkowej Kopalni Siarki „Machów”. Tablice są dwustronne, z drugiej strony każdej z nich zamieszczono literackie bądź reporterskie spojrzenie na Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe. Autorzy cytowanych pozycji to: Dorota Kozioł, Andrzej Stasiuk, Czesław Schabowski, Jerzy Ambroziewicz – Aleksander Rowiński, Filip Springer, Wiesław Koszela i Juliusz Kydryński.

Ponieważ tablice stanęły na trasie ścieżki historyczno-przyrodniczej zielonej – „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego” (https://um.tarnobrzeg.pl/turystyczna-sciezka-siarkowa) stąd na tablicach umieszczono stosowne oznakowanie.

foto&info: UM Tarnobrzeg
Subskrybuj
Powiadom o
68 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ALICJA
1 miesiąc temu

Ile to kosztowało??? Szkoda forsy lepiej więcej ławek nad jeziorem. postawić pod drzewami

mtbg
1 miesiąc temu
Reply to  ALICJA

ławek jak ławek.. drzew tam brakuje,

Zbyszek
1 miesiąc temu
Reply to  mtbg

I brakuje………………Jezioro, bo to Dołek Machowski

Machów3.jpg
Szczepan
1 miesiąc temu
Reply to  ALICJA

Z szacunku do dawnych mieszkańców Machowa, pracowników kopalni i historii dobrze, że takie powstają takie tablice. Może ktoś przeczyta, pójdzie do muzeum siarki i się zagłębi w historie miasta. A tak to tylko dziura zalana wodą 🙂

Szczwanylis
1 miesiąc temu
Reply to  Szczepan

muzem siarki to coś co wywołuje u mnie permanentną errekcję

kuy
1 miesiąc temu
Reply to  Szczwanylis

noś ze stalowej to wywołuje i się brandzlujesz

Sebastian
1 miesiąc temu
Reply to  ALICJA

Może by polikwidować bezsensowne znaki drogowe Jest zakaz parkowania i postoju na brzegu jeziora kolo kanalu a dzisiaj stoi tam z 10 samochodów i rozlozone są namioty Po co wieszać takie znaki skoro policja i straz miejska ma to w 4 literach że nie są przestrzegane

Vit
1 miesiąc temu

Historie warto przypominać i dobrze że coś takiego powstało.Natomiast w tej raczej błachej sprawie zabieranie głosu aż przez Prydenta wydaje mi się trochę przesadą

Górnik
1 miesiąc temu

A potężną koparko-zwałowarkę która dziś mogła być prawdziwą atrakcją i punktem widokowym to likwidatorzy kopalni przepili ?!

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  Górnik

dlaczego pracowników kopalni siarki nazywa się górnikami? przecież to jakieś nieporozumienie

Szczepan
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Górnicy jak sama nazwa wskazuje pracują w górach. Natomiast w kopalni pracują Kopacze. Należy to poprawić. Ewentualnie osoby kopiące.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  Szczepan

No no kopacze bitcoinów

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

A dlaczego w Tbg jest prezydent a nie burmistrz ???
To jakieś nieporozumienie bo prezydenci są ( powinni być) w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców ???
To dlaczego tych pracujących w kopalniach węgla brunatnego nazywa się też górnikami ???
Dlaczego tych co wydobywają gaz , ropę, siarkę w kopalniach otworowych też nazywa się górnikami ???? Przecież nawet świętują z okazji dnia górnika ( Barbórki ).???

Łobywatel świata
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Jest prezydent, bo zabierając nam województwo, „ukłonili się” nadając „zaszczytnie ” tytuł prezydenta byłych wojewódzkich miast.
Kopalnia – zakład górniczy zajmujący się wydobyciem (eksploatacją) z ziemi kopalin użytecznych. Górniczy! Więc człowiek tam pracujący to górnik. Doucz się i hejtuj swoją staluffkę, bo kudłaty też wam dobrze robi koło pióra.

Łobywatel świata
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Jest prezydent, bo zabierając nam województwo, „ukłonili się” nadając „zaszczytnie ” tytuł prezydenta włodarzom byłych wojewódzkich miast.

Kopalnia – zakład górniczy zajmujący się wydobyciem (eksploatacją) z ziemi kopalin użytecznych. Górniczy! Więc człowiek tam pracujący to górnik. Doucz się i hejtuj swoją staluffkę, bo kudłaty też wam dobrze robi koło pióra.

obywatel
1 miesiąc temu

Ha, ha, ha – niezrozumiałeś widocznie , wpis ten był szyderstwem do orła i tego ze szczepu.
Górnik to górnik i zważaj do kogo piszesz bo może też do górnika ??

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

dlaczego prezydent to ci już wytłumaczył, górnik w kopalni węgla to prawdziwy górnik a górnik z kopalni siarki? i żeby nie było mój ojciec też „górnik” z siarki. Jak z konikiem morskim – ani morski ani konik

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

To ile liczyło miasto tbg mieszkańców w momencie zmian administracyjnych ????
Ty niby za orła się podajesz a wychodzi że to lichy wróbelek !
Z tym prestiżem dla Tbg to przesada , jakoś inni nie potrzebują takiego prestiżu a funkcjonują o wiele lepiej ( popatrz na statystyki zamożności i gdzie Tbg , na nawet na Podkarpaciu północnym tylko czwarte miejsce , poza pudłem medalowym ).

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

ale co to wszystko ma do rzeczy „górniku”? zadałem proste pytanie o górnika a ty wyskakujesz z prezydentem? Czytać górnika nie nauczyli? Pytał ktoś cie o to. Jeśli nie to zamilcz marudo

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Ha, ha – tak jak wyżej znawca napisał ” górnicy pracują w górach i chyba też górnicy tam mieszkają a nie górale ????
Jest prawo górnicze więc się doucz wróbelku lichy !
Jak nie wiesz to nie mąć mendo bo orłem nie jesteś !

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Wróbelku lichy w kopalniach pracują nie tylko górnicy ale i rzemieślnicy ( ale ty o tym nie wiesz, bo i skąd)) Rzemieślnicy mają zaliczoną pracę w górnictwie tak jak górnicy ( w rozporządzeniach wydanych na podstawie ustawy) więc skończ te jałowe dysputy bo nic z nich nie wynika i nie masz pojęcia w tej materii . Prezydent to przykład : w 1999 roku miasto liczyło ponad 50 tysięcy mieszkańców i taki tytuł się należał ale teraz to jest burmistrz co najwyżej w Tbg choć i to na wyrost po decyzjach wojewody ( 40 unieważnionych) i przegranych w sprawach w WSA ( chyba 8) to w Tbg nawet o sołtysie mowa jest nadużyciem ( fakty powyżej). Zapytaj kto kogo wzywa w urzędzie ?? Czy wice lokatora z gabinetu prezydenta czy odwrotnie ??? W sprawach inwestycji decyduje projektant ( jak w sprawie ścieżek rowerowych – poczytaj odpowiedź z urzędu w tej sprawie na tym forum) a nie prezydent, burmistrz, wójt, sołtys Tbg), więc o figurantach urzędujących w gabinecie lepiej nie dyskutujemy bo wszyscy co chcą jaki koń jest każdy widzi. To koń na pokazy ( konferencje, potańcówki, pośpiewania, udziału w komisji ROD, dożynkach, odsłanianiu pomników, wypinania klaty po ordery ) a nie… Czytaj więcej »

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

jak trzeba mieć zryty łeb, żeby w pytaniu o górnika pisać o prezydencie? weź się prosty chłopie za czytanie ze rozumieniem bo żal patrzeć jak wszędzie piszesz to samo. Jakbyś nie widział, pytanie brzmiało „dlaczego pracowników kopalni siarki nazywa się górnikami?” Czy koleś z kopalni bitkoinów też jest górnikiem? Ta siara już ci całkiem mózg zlasowała gUrniku z bożej łaski. Wszędzie piszesz i wszędzie nie na temat. Znajdź sobie zajęcie na tej górniczej emeryturze a nie całymi dniami siedzisz na forach.Ja na dziś kończę. Miłego marudzenia, zrób se kawe sypaną i pisz dalej

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Z tym mózgiem to możesz mieć rację bo w kopalniach węgla mówią że to winna metanu a w kopalniach siarki że to winna siarkowodoru bo jak inaczej tłumaczyć słowa górników że Śląska ” poseł że Śląska, oszust z Wrocławia” czy też u tarnobrzeskiego ” bożek to ??????” – muszą mieć zażarte przez gazy???

A z tym prezydentem Tbg , tym ” koniem na pokaz ” to tylko przenośnia bo koń na pokaz ma swoje walory ( np araby) a ten tarnobrzeski to taki konik z ” kolorowych jarmarków” ( dożynki, potańcówki itd) taki trochę nietypowy bo na ” TRZECH BIEGUNACH”

– na jednym z PIS ( fotki z ministrami, marszałkiem , wojewodą, z ludźmi po pisie w urzędzie i radach spółek ),

– na drugim z KO, PO, SLD, Nowoczesna ( z poparciem ich jako kandytant do koryta – ludzie w radach spółek i na liście komitetu wyborczego do rady miasta),

– na trzecim biegunie BEZPARTYJNY ( jak sam siebie przedstawiał ).

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Tu masz resztę w tytule ” niewielkie”

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.polskawliczbach.pl/Tarnobrzeg&ved=2ahUKEwj4tb7ji9X5AhWrpYsKHT8NA6IQFnoECAYQAQ&usg=AOvVaw09mOJodJvPiAKotUBa_xwr

Powierzchniowo to Tarnobrzeg na Podkarpaciu ustępuje chyba tylko Rzeszowowi i dziwi mnie chęć powiększania obszaru miasta aby jeszcze jedną wieś przyłączyć ???
Nie potrafią rozwinąć miasta a tylko by przyłączali kolejne wsie aby dochody zwiększyć kosztem sąsiadów???
To tzw stosunki sąsiedzkie w wydaniu Tarnobrzeskim ???

Kadu
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

A gdzie zbudujesz zakłady przemysłowe? Koło wieży ciśnień?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kadu

Pytanie powinno brzmieć – czy inwestor przyjdzie ???

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

nie klikam w twoje linki więc się też nie trudź. ty nawet żartu kolesia nie zakumałeś o górnikach z gór 🙂 poczucie humoru równe czytaniem ze zrozumieniem.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Takich ławek brakuje przy tablicach :

https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-krakow-zaplacil-ponad-milion-zlotych-za-11-lawek-z-egzotyczn,nId,6213879

Niechaj tabuny pielgrzymów nad zalewem przy tablicach mają gdzie usiąść !!!!
A co stać miasto ???

powiatowy
1 miesiąc temu

raczej bylych wojewodzkich wiosek

Wojewódzki
1 miesiąc temu
Reply to  powiatowy

Tarnobrzeg to wieś? Chłopie pojedź do Wrzaw, Gołebia czy Chmielowa. Może zrozumiesz.

Tylko nie mów
1 miesiąc temu
Reply to  Wojewódzki

Stalowa tyż wieś i zrozum to wsiòrze jeb..y

Wojewódzki
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko nie mów

Chłopie, ja jestem z miasta, Tarnobrzega. I szanuję wieś, bo większość z naszego społeczeństwa pochodzi ze wsi, i nie ma wstydu.
A wyzywaj sobie swoją rodzinę, mocny w gębie.

Tylko nie mów
1 miesiąc temu
Reply to  Wojewódzki

Wieś z ciebie nie wyszła i nie wyjdzie, a Tarnobrzeg to widzisz jak zeszłoroczny śnieg. Do lasu..

Cichosza
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko nie mów

Chamie, mieszkam w TBG od ponad urodzenia. Nie jestem przyjezdny. Do lasu to ty wypierd*** pławska parówko.

Tylko nie mów
1 miesiąc temu
Reply to  Cichosza

Zeszła łajza chyba dopiero z drzewa! Do lasu a jak wybieli to do budy!!

Nie mów nikomu o debiliźmie
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko nie mów

Większego chama bez matury to nie widziałem w widłach Wiłsy i Sanu.

Tylko nie mów
1 miesiąc temu

Przeczytaj to co napisałeś i popatrz w lustro, zgniły ogòrze .

Nie mów proszę
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko nie mów

Wystarczy ze widzę debila po zawodówce i jego wypociny.

Tylko nie mów
1 miesiąc temu

Ty je kiep?

powiatowy
1 miesiąc temu
Reply to  Tylko nie mów

te mosz napis na koszulce rodowity tarnobrzezanin?

Tylko nie mów
1 miesiąc temu
Reply to  powiatowy

Ty je kiep?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Górnik

Chyba masz na myśli tych co przyszli z urzędu miasta ( skok na kasę ).
Jakbyś był górnikiem ( z kopalni Machów) to byś wiedział że był pomysł zostawienia zwałowarki lub koparki jako atrakcji , miała być postawiona na wyspie a na wyspę miała być zrobiona kładka – KTO i DLACZEGO UTRĄCIŁ te pomysły i zamiary ??? Na pewno nie ówczesne kierownictwo???
W każdym bądź razie maszyny zostały zezłomowane a kasa poszła min na podatki do urzędu miasta także !
Na pewno nie likwidatorzy , dyrektorzy przed rokiem 2010 .
Były też pomysły aby na terenach ( zabudowie przemysłowej) przy zalewie zrobić Muzeum a dlaczego tego nie ma to z tym do ówczesnych urzędników miejskich ( i nie tylko).

Wystarczy popytać ludzi tam pracujących co coś wiedzą na ten temat ???

Alf
1 miesiąc temu

Skoro jak Pan twierdzi ,ze mamy już u siebie ten okrzyknięty cud ekologii i myśli inżynieryjnej to może idźmy za ciosem i stwórzmy sanktuarium tego cudu ? Spełnią się marzenia niektórych o ruchu pielgrzymkowego w mieście z domami pielgrzyma ma się rozumieć

Alf zjadacz kotów
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

A może wody siarczkowe? A’la Solec Zdrój?

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

tak tak, dom pielgrzyma w kaprysie 🙂 tylko najpierw most w miejscu promu 🙂

Zbyszek
1 miesiąc temu

To tzw Jezioro………..to Dołek Machowski, gdzie na dnie można odnaleść takie okazy

Machów 2.jpg
TBK 0003
1 miesiąc temu
Reply to  Zbyszek

Szkoda tej koparki – zwalowarki ktoś sprzedał na złom, bo taką miał potrzebę chwili, a raczej gardła. Dzisiaj byłaby niezła atrakcją jako np. punkt widokowy. Ach żyje się chwilą, nie patrzy się do przodu, bo ważne dzisiaj i ważny ja tu i teraz

????????????
1 miesiąc temu
Reply to  TBK 0003

A jak na ten punkt widokowy można by się wspiąć?

wrzos
1 miesiąc temu

BARDZO DOBRE ROZWIAZANIE, NIECHAJ OSOBY PRZYJEZDNE DO TARNOBRZEGA NAD JEZIORO ZAPOZNAJA SIE Z HISTORIA JEGO POWSTANIA. WIELE OSOB PRZYJEZDZA DO NAS TU Z DALEKA NIEWIELE WIEDZAC O TYM PIEKNYM AKWENIE, A I MIEJSCOWEJ MLODZIEZY PRZYDA SIE KROTKA LEKCJA HISTORII MIASTA W KTORYM ZYJA.

Szczwanylis
1 miesiąc temu
Reply to  wrzos

a co wspólnego ma rycie w ziemi z historią i komu taka historia jest potrzebna poza samymi kretami. Jedyny „górnik przodowy” z dołka, który się wybił na polityczne salony to Władek Stępień i to bynajmniej nie dlatego, że taki z niego yntelygentny bystrzak.

Gość.
1 miesiąc temu

Kolejna rzecz którą tarnobrzescy urzędasy spierd….. Albo ja nie widzę albo nie ma na tych tablicach informacji że CAŁĄ HISTORIĘ TARNOBRZESKIEGO GÓRNICTWA MOŻNA ZOBACZYĆ W MUZEUM POLSKIEGO PRZEMYSŁU SIARKOWEGI W TARNOBRZEGU przy UL.PROF. PAWŁOWSKIEGO 14 . Moim zdaniem na każdej tablicy taki napis powinien być a nie ma. Wtedy istnienie tych tablic miałoby jakiś większy sens.
A tak na marginesie co za głupiec zasłonił pomnik prof.Pawłowskiego od ulicy Sikorskiego tablicą ogłoszeniową. Jeśli ktoś stoi samochodem osobowym na skrzyżowaniu jadąc od Sandomierza
to zamiast podziwiać pomnik i jego ładne otoczenie widzi tablice ogłoszeniową. Czy urzędasy zrozumieją kiedyś że oni i ich bzdurne pisma nie są najważniejsi na świecie?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość.

Dopiszą – spoko ale i tak sukces przypiszą sobie a nie tobie – tradycyjnie .

pozdro z sando
1 miesiąc temu
Reply to  Gość.

dziadek opowiadal mi jak to z tym niby tarnobrzeskim gornictwem bylo pierwsza kopalnia powstala w piasecznie i cale to zaglebie mialo nazywac sie sandomierskie ale ze nie bylo w sandomierzu miejsca na biura dla siarki ci wkurzyli sie i przeniesli wszystko do machowa oto cala prawda o tzw tarnobrzeskiej siarce

takie sa fakty
1 miesiąc temu
Reply to  pozdro z sando

nikt w tym czasie nawet nie slyszal o zadnym tarnobrzegu ktory byl wtedy orownywalny np z kolbuszowa

wacek
1 miesiąc temu
Reply to  takie sa fakty

co to jest kolbuszowa?

wacek
1 miesiąc temu
Reply to  pozdro z sando

Zakompleksiały sandomierzaninie doucz się historii najnowszej. Zbierając jabłka w sadzie masz strasznie ciasne horyzonty. Siarka zawsze była tarnobrzeska bo tak stanowią dokumenty i fakty historyczne, a nie opowiadania dziadka.

julek
1 miesiąc temu
Reply to  wacek

siarka cycu zawsze byla polska

cala prawda cala dobe
1 miesiąc temu
Reply to  wacek

a siarka tak byla tarnobrzeska jak huta ktora zaje z sandomierza i przeniesli do chmielowa

fakty nie mity
1 miesiąc temu
Reply to  wacek

siarka w piasecznie nigdy nie byla tarnobrzeska

Sebastian
1 miesiąc temu

A może by polikwidować znaki zakazu parkowania nad brzegiem jeziora koło kanału Jest znak zakazu parkowania tam a dzisiaj stoi tam z 10 samochodów i potostawiane są przy nich namioty Policja I straz tego nie widzą!!! I to się ciagle powtarza

obywatel
1 miesiąc temu
też mi sokces
1 miesiąc temu

Czy juz ktośw tym urzędzie oszalał???, aby najnormalniejszą w świecie informacje przekuć w sukces władzy.
Taki styli i poziom każdego dnia szkodzi tej władzy.
Oczekujemy decyzji znaczących dla miasta i mieszkańców a nie zwykłych decyzji związanych w z wykonywaniem obowiązków.

Spalarnia atrakcją turystyczną Tarnobrzega
1 miesiąc temu

„Z myślą o turystach, ale też mieszkańcach miasta, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na szlaku zielonym ścieżki historyczno-przyrodniczej” powstanie największa spalarnia śmieci na Podkarpaciu. Brawo władze miasta. Nie mam słów uznania dla waszej wszechstronnej troski o turystów i mieszkańców naszego miasta.https://www.petycjeonline.com/petycja_nie_dla_spalarni_mieci_nad_jeziorem_tarnobrzeskim

Spalarnia.jpg
Jurij bon Poffuryser
1 miesiąc temu

Właściciel Spalarnia ma wybudować auquapark i wieże widokową na 55 metrow

Spalarnia atrakcją turystyczną Tarnobrzega
1 miesiąc temu

Jeszcze nie zapomnij o stoku narciarskim na dachu.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
68
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content