Pielęgnacja stóp dla diabetyków to nie tylko kwestia estetyki

Cukrzyca to zaburzenie metaboliczne, które powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi. Chronicznie wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerwy i naczynia krwionośne ciała, zwłaszcza w kończynach dolnych.

W związku z tym osoby z cukrzycą są narażone na ryzyko wystąpienia owrzodzeń stóp, infekcji palców i stóp, zgorzeli i innych komplikacji. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet amputacji.

Jak wynika z wielu badań, osoby chore na cukrzycę powinny szczególnie dbać o właściwą pielęgnację i higienę stóp, aby uniknąć tych okoliczności.

Codziennie sprawdzaj swoje stopy

Jeśli masz cukrzycę, musisz codziennie dokładnie sprawdzać swoje stopy. Sprawdzaj przerwy między palcami, podeszwy stóp i paznokcie, a w razie zauważenia rany lub nieprawidłowości udaj się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniego leczenia.

Wykonuj to zadanie codziennie o określonej porze (np. przy kładzeniu się spać lub tuż po wzięciu prysznica), tak abyś mógł je zapamiętać.

Noś dobrze dopasowane buty i skarpety

Upewnij się, że nosisz buty i skarpetki w odpowiednim rozmiarze dla swoich stóp. Nie zakładaj butów, w których odczuwasz dyskomfort lub które mogą powodować u Ciebie obtarcia.

Kontroluj poziom cukru we krwi

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i jest mało prawdopodobne, że zniknie. Ważne jest, aby nauczyć się żyć z cukrzycą i kontrolować poziom cukru we krwi tak dobrze, jak to możliwe, za pomocą leków, zmiany stylu życia i diety.

Niekontrolowany poziom cukru we krwi może mieć poważne konsekwencje dla wszystkich obszarów Twojego zdrowia. Opóźnia gojenie się ran i naraża na ryzyko infekcji.

Nigdy nie próbuj samodzielnie leczyć ran na stopach

Jeśli zauważysz na stopach pęcherze, nagniotki lub modzele, koniecznie odwiedź swojego diabetyka lub podologa. Przepisze ci odpowiednie leczenie, a także poprosi cię o monitorowanie poziomu cukru we krwi i kontrolowanie go, zwłaszcza do czasu zagojenia się rany.

Ostrożnie obcinaj paznokcie

Unikaj skaleczeń podczas obcinania paznokci, ponieważ musisz być bardzo ostrożny. Pomoże to zapobiec wrastaniu paznokci i pękaniu skóry. Jeśli masz z tym problem poproś o pomoc kogoś bliskiego. Artykuł powstał we współpracy z serwisem meridiasprzedam.plom.pl

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content