Ta sama droga, taki sam efekt? Prezydent znów złożył skargę do NSA na wyrok WSA w sprawie budżetu obywatelskiego

Prezydent Tarnobrzega złożył 5 sierpnia br. skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wyrok rzeszowskiego Sądu Administracyjnego, w sprawie unieważnienia uchwały budżetowej w części dotyczącej Budżetu Obywatelskiego.
Podobna sytuacja miała miejsce w 2020 roku, kiedy to najpierw RIO, a później kolejne instancje czyli WSA i NSA za niezgodny z regulaminem uznały zwycięski projekt BO „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”. 

Przypomnijmy, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie uchwałą nr VII/535/2022 z dnia 1 marca 2022 r. unieważniło uchwałę budżetową miasta Tarnobrzega w części dotyczącej zaplanowania w ramach budżetu obywatelskiego wydatku w kwocie 1.560.000,00 zł na finansowanie zadania pod nazwą „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne”. Jeszcze na etapie opiniowania uchwały budżetowej Tarnobrzega na rok bieżący RIO wskazywało, iż projekt ten został wybrany z naruszeniem przepisów dotyczących tarnobrzeskiego budżetu obywatelskiego.

Jednocześnie w marcowej uchwale Kolegium RIO nakazało realizację projektów pn. „Wykonanie chodnika przy ul. J. Słomki” oraz „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim”, mimo iż projekty te w głosowaniu zajęły kolejno szóste i trzecie miejsce. O to dlaczego Kolegium RIO nie wskazało do realizacji projektów które zajęły miejsca drugie, czwarte i piąte zapytaliśmy zastępcę naczelnika WIAS RIO w Rzeszowie.

– W oparciu o dokumenty przedstawione przez miasto Tarnobrzeg, Kolegium Izby ustaliło, że projekty: „»Siarkowiec«-Osiedle Marzeń”, „Remont ulicy Stanisława Piętaka boczna – po powodzi w 2010 roku” i „Modernizacja bocznych ulic – Stanisława Wyspiańskiego i Jana Tracza” nie odpowiadają wymogom ustalonym przez Radę Miasta Tarnobrzega we wskazanej wyżej uchwale- poinformowała nasz portal Beata Łajtar.

Na decyzję RIO prezydent złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który tę skargę oddalił.

W ocenie Sądu zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze (RIO – przyp.red) zasługuje na akceptację, bowiem istotnie zakwestionowane zapisy uchwały budżetowej naruszają prawo (…) . W ocenie Sądu rozstrzygnięcie organu nadzoru (RIO – przyp.red) było prawidłowe, a pewne niedostatki w zakresie jego uzasadnienia na tyle nieistotne, aby wymagały usunięcia zaskarżonej uchwały z obrotu prawnego„- czytamy w uzasadnieniu wyroku.

O złożeniu skargi kasacyjnej do NSA poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych były radny Tarnobrzega, Witold Zych.

Niestety prezydent Tarnobrzega złożył 5 sierpnia skargę kasacyjną do NSA w Warszawie na wyrok WSA w Rzeszowie syg. I SA/RZ 264/22 nakazujący m.in. realizację w ramach BO 2022 projektu dotyczącego odwiertu wód siarczkowych. Nie sądzę, aby NSA wydał wyrok w tym roku, co będzie się oczywiście wiązało z brakiem realizacji BO 2022. Będziemy mieć „powtórkę z rozrywki”, bo z taką samą sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku BO 2020. Nie pozostało mi nic innego, jak złożyć mój projekt ponownie. Mam nadzieję, że podczas jesiennego głosowania ten prorozwojowy projekt znajdzie ostatecznie wystarczające uznanie wśród mieszkańców Tarnobrzega, aby zwyciężyć. Właśnie otrzymałem informację, że przeszedł formalną weryfikację.- napisał w mediach społecznościowych Witold Zych.

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
4as
28 dni temu

GOSPODARNOŚĆ PO BOŻKOWEMU 🙂 MAM CICHĄ NADZIEJĘ , ŻE ZOSTANIE ROZLICZONY DZIAD

Robert
28 dni temu
Reply to  4as

Zaglądam tu czasem z sentymentu, i znowu wtopa , albo potańcówka lub kiermasz albo jezioro lub inna popierdułka , i tak bez końca nic się nie zmieniło, współczuje mieszkańcom miasta, ale macie prezyd… ups …, prezia.

obywatel
27 dni temu
Reply to  4as

Gospodarność taka sama jak transparentność – czyli po bożkowemu !

Alf
28 dni temu

Pomysł z wodami siarczkowymi to ewentualne melodia bardzo dalekiej przyszłości. Żeby pojawił się nad zalewem lub jak ktoś woli jeziorem ewentualny poważny inwestor potrzeba stworzenia tam pełnej infrastruktury technicznej w standardzie na który nas zwyczajnie nie stać. Pokazały i nadal pokazują to strefy w Chmielowie w Nowej Dębie i nasza na Machowie. Różnicę inwestorzy widzą gołym okiem plus otoczka urzędów i wszystko jasne . . Krótko mówiąc dziś szkoda na to złamanego grosza ,żeby się tylko przekonać jakie są. Przy tej drożyźnie to taki odwiert kosztował by pewnie około miliona.

obywatel
28 dni temu
Reply to  Alf

Co niby ma dać ten odwiert miastu a zwłaszcza mieszkańcom ????
Pewnie tyle co inwestycje nad zalewem – czyli KOSZTY ???

Redakcja zapyta sołtysa czy w sprawie tzw: „parku” też Kapitan NEMO zaskarżył wyrok WSA ???
Bo jak iść to już na całość bo wychodzi że w radzie też nieudacznicy bezradni ?????

Obywatel TBG
27 dni temu
Reply to  obywatel

Co da miastu? Jesteś tak nierozgarmięty, czy udajesz takiego.
Park to całkiem inna sprawa ,obywateli a nie prezydenta.

obywatel
27 dni temu
Reply to  Obywatel TBG

To napisz jak jesteś taki rozgarnięty : CO DA ???

Odwiert odwiertem ale później potrzeba kasy i inwestora a tu wszyscy ta mieścinę omijają ale to jeszcze do takich jak ty rozgarniętych nie dociera !

Obywatel TBG
27 dni temu
Reply to  obywatel

Jednak nierozgarnięty.

obywatel
27 dni temu
Reply to  Obywatel TBG

Daj cwaniaku przykład CO z TEGO BĘDĄ MIEĆ MIESZKAŃCY ???

Ty to taki cwaniaczek od tępej propagandy !

obywatel
27 dni temu
Reply to  Obywatel TBG

Widzę że milczysz cwaniaczku ???
Dawaj przykłady ????

observ
27 dni temu
Reply to  obywatel

znowu cie pełno, masz jakieś pomysły, czy tylko płakać potrafisz?

obywatel
27 dni temu
Reply to  observ

Może czas włączyć mózgi urzędasom ???

https://www.onet.pl/informacje/onetbialystok/czyzew-i-knyszyn-kolejne-podlaskie-miasta-z-wybetonowanymi-rynkami/x1k6nsz,79cfc278

Poczytaj może zrozumiesz , teraz nad zalewem BETONOZA !

Koncepcje takie są w wizjach na Serbinowie ( aleje noce i dnie), na Przywislu ( wycinka około 160 drzew ) – zastanów się co zrobili ????

życzliwy
28 dni temu
Reply to  Alf

czy takowy odwiert nie potwierdzi tego o czym się od lat mówi czyli,że wody siarczkowe owszem są ale nie są gorące a bez geotermy nie opłaca się ich eksploatować ?*

  • nie jestem w stanie zweryfikować tego ale takie opinie słyszałem ze źródeł bliskich niegdysiejszej kopalni Machów.
Racją
28 dni temu
Reply to  życzliwy

To właśnie trzeba ustalić .Złoża siarki też były długo badane

Racja plus
27 dni temu
Reply to  Racją

Wszystko jest już wiadome.

Życzliwa rada
27 dni temu
Reply to  życzliwy

To najpierw zwerfikuj, a potem pisz.

życzliwy
27 dni temu
Reply to  Życzliwa rada

podziel się wiedzą i oświeć może lud tarnobrzeski ? w czym problem ?

można podgrzać
27 dni temu
Reply to  życzliwy

Człowieku, w czym problem? Wyciągasz wodę, wlewasz do czajnika, stawiasz na gazie i podgrzewasz do dowolnej temperatury, potem przelewasz do basenu taką ciepłą wodę i można sie kąpać. Można też zagrzać w boilerze

Racją
28 dni temu
Reply to  Alf

Żeby ocenić czy wody siarkowe mogą być rozwójem trzeba wykonać odwiert
Tak było w Solcu i innych miejscach. Dzisiaj w Solcu postawili pomnik tu kto domagał się odwiertu
Pojedź trochę i pomysł

obywatel
27 dni temu
Reply to  Racją

Pomnik też stawiają byłemu ministrowi Szyszko ????

Optymista
27 dni temu
Reply to  Alf

Melodia dalekiej przyszłości-może dla ciebie malkontencie.

Pesymista
27 dni temu
Reply to  Optymista

Z tą władzą to niestety melodia dalekiej przyszłości.

obywatel
28 dni temu

Błazenada ???
Tak czy siak to i tak nie ma szans na realizację zadań w 2022 roku niezależnie od wyniku sprawy.
NSA zanim orzeknie to minie co najmniej 2 miesiące (chyba że wcześniej oddali) , przetarg kolejne 2 miesiące i już zostanie okres tzw „świąteczny” czyli jeden miesiąc na realizację – grudzień.

Warchoły prawne zarobią bez względu na wynik a z BO na 2022 rok to tylko KICHA, miejmy nadzieję , że chociaż tym razem wskażą przepis prawa (ha, ha, ha).
Tak to jest jak za kasę mieszkańców procesuje się w sądzie , jakby za swoje to by się zastanowił sołtys ale teraz zbliża się kampania wyborcza i przydałby się wyrok korzystny sołtysowi z ekipą bo pochwalić się nie ma czym .

Obstawiam na 9: 0 dla WSA i NSA ?????

fach
28 dni temu

Gmina standardowo w tej kadencji przerobi za niemałe pieniądze dla prawników wszystkie instancje, a Pan Zych dalej będzie podtrzymywał kapitał polityczny 🙂 Tylko co z tymi chodnikami co wygrały w BO na ten rok? Przecież taka była wola mieszkańców, więc dlaczego nie są remontowane chodniki w ramach realizacji zwykłych zadań (spoza BO), tak jak była wykańczana ścianka wspinaczkowa lub montowane ostatnio latarnie? 😉

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  fach

Chodniki wygrały przez cuda nad urną.
„Głosowanie w komisjach odbywało się w dniu 24 października przez 6 godzin, od godz. 8:00 do 14:00. W przypadku komisji w Zakrzowie 549 głosów na Miejskie chodniki przelicza się na 91,5 głosu na godzinę, czyli 1,525 głosu na minutę. Oznacza to, że jeden głos na Miejskie chodniki oddawano w zakrzowskiej komisji średnio co 39 sekund, non stop przez całe 6 godzin otwarcia komisji, a wszystko w warunkach pandemicznych ograniczeń i średnio sprzyjającej pogody.
W ciągu tych trzydziestu kilku sekund, do dyspozycji większości mieszkańców osiedla Zakrzów, udało się odnaleźć na liście uprawnionych, otrzymać karty wyborcze, zapoznać się z listą projektów, wybrać odpowiedni z nich i wrzucić głosy do urny. Pozostaje pogratulować niezwykłej mobilizacji i skuteczności.
Jak dla porównania wyglądała frekwencja na os. Serbinów?
Na 11530 mieszkańców w komisji głosowało tylko 100 osób, czyli 0,87%
https://www.tarnobrzeg.info/2021/11/10/znamy-rezultat-glosowania-w-bo2022-wyniki-nie-zaskakuja-ale-moze-zaskoczy-was-analiza-wynikow/

fach
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

Zdumiewająca mobilizacja Zakrzowa w tamtym głosowaniu to również ciekawy temat 🙂 Mi jednak chodzi o to, dlaczego zakres projektu chodnikowego nie jest wykonywany w ramach realizacji zwykłych zadań spoza BO? Dla porównania projekt ściankowy został nie tylko wykonany ale i rozszerzony o ok. 2,5 mln, co było tłumaczone wyborem mieszkańców. Zatem analogicznie gdzie remonty chodników, które wybrał lud? 😉

obywatel
27 dni temu
Reply to  fach

Ciekawe tylko dlaczego RIO w sprawie ścianki milczał ??

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  obywatel

RIO odzywa się kiedy jest łamane prawo. Ta ścianka miał być o połowę mniejsza i kilkukrotnie tańsza.

obywatel
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

No to było prawo złamane czy nie ???
Miała kosztować chyba coś ponad 500 tysięcy ???

fach
27 dni temu
Reply to  obywatel

Widocznie pierwotny projekt ścianki poddany pod głosowanie spełniał wymogi i RIO nie miało powodów do interwencji. A później planowana początkowo prosta ścianka spuchła i do pierwotnych pieniędzy na nią, przydzielonych z puli BO, dołożono 4 razy tyle z puli na zwykłe zadania. Toteż nie rozumiem i pytam, dlaczego chodniki ze zwycięskiego projektu chodnikowego nie są remontowane poza procedurą BO w ramach realizacji zwykłych zadań przez gminę? Mam oczywiście swoje typy, ale interesuje mnie wersja oficjalna 😉

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  fach

Bo ścianka to osiągnięcie prezydentury DB, a zapomniałem, jeszcze kolekcja. I to by było na tyle.

obywatel
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

Tylko tablicy brakuje pamiątkowej !

” Dzieło autorytetów tarnobrzeskiej edukacji „

fach
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

Nie zapominaj o stosie strategii, koncepcji, projektów itp. 🙂 Następca będzie miał co realizować, kiedy nad jeziorem dowiercą się do tego płynnego złota 😉

Karol I cesarz
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

Kolekcja to nie Jego osiągnięcie tylko Jana Tarnowskiego i pracowników muzeum.

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  Karol I cesarz

To przepraszam, myślałem, że Jego, bo tak to przedstawiono opinii publicznej, chyba zresztą sam mówił, że to Jego największe osiągnięcie, a tu proszę jednak nie. Biedny prezydent została mu tylko ścianka wspinaczkowa.

rowerowy
27 dni temu
Reply to  fach

Faktycznie dziwne to. Ile niezastąpionej kostki mógłby ulokować w tych chodnikach miejscowy partenon samorządności, tj. urząd. Przepraszam, nie urząd tylko projektant. Ciągle nie mogę się przyzwyczaić, że w Tarnobrzegu o konstrukcji decyduje projektant, nie tak jak w reszcie kraju.

Fiskus dębolistny
27 dni temu

Takie pytanie – co jeśli jakieś instytucje i instancje zapytają o realizację ustawowego obowiązku Budżetu Obywatelskiego? Jakie inwestycje wskażą nasze władze?

Dąb anerykański
27 dni temu

Może zapyta np. NIK. Co tam WSA, NSA naszej władzy nikt i NIK nie jest straszny.

wrzos
27 dni temu

TUTAJ W NASZYM MIESCIE WLADZA ZAJMUJE SIE TYLKO PROCESOWANIEM NIE WIADOMO O CO? ALBO NIKOMU NIEPOTRZEBNYMI JAKIMIS WODAMI SIARCZKOWYMI, CHCA STARZY I ZYCHOWIE UZDROWISKA TO BUSKO ZAPRASZA, KIEDY WRESZCIE W TYM MIESCIE KTOS ZAJMIE SIE POWAZNYMI INWESTYCJAMI I PRAWDZIWYM ROZWOJEM MIASTA WSZYSCY W OKOL SIE BUDUJA MIMO KRYZYSU TYLKO NIE TARNOBRZEG !!!!!

Bratek
27 dni temu
Reply to  wrzos

Twój idol właśnie szykuje taką poważną inwestycję- budowę podwodnego miasta.

obywatel
27 dni temu
Reply to  Bratek

Czyli szykuje kolejne KOSZTY dla mieszkańców , bo bez wątpienia będą takie ponosić .
Wesoła twórczość siwego uśmiechniętego dziadzia wraz z mieszkańcem dymitrowa a będzie jak że ścianka bożkowa, nasadzeniami bozkowymi i inwestycjami z piekła rodem nad zalewem czyli tradycyjnie po bożkowemu ; koszty, koszty, koszty NA LATA dla mieszkańców !

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  obywatel

Czy ty od tych nauczycieli nie za dużo wymagasz? Lud przecież ich chciał i jest szczęśliwy. Czy ktoś ich gdzieś krytykuje?

Zawsze TBG
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

A może lud zapatrzył się na milczących radnych .

obywatel
27 dni temu
Reply to  Zawsze TBG

Może i masz rację – od nauczycieli coś wymagać ???
Właśnie widać po dwóch jacy w Tbg są nauczyciele , ba w radzie jest ich mnóstwo .

Mam wrażenie że do polityki to idą miernoty nauczycielskie ???

Jakby nie korepetycje to wyniki byłyby ciekawe na maturach w Tbg ???

kandydat
27 dni temu
Reply to  obywatel

odnośnie polityki, stoisz w kolejce?

Kowalski
27 dni temu
Reply to  obywatel

niech zyje towarzysz broniarz !!! niech zyja ludzie oderwani od rzeczywistosci,całe zycie na garnuszku panstwa !!!

hhmhm
27 dni temu
Reply to  wrzos

hm a kto chce mieszkac w tarnobrzegu?przecia tu nic nie ma ai oplaty kosmiczne

byle do wyborów
27 dni temu

Trzeba przeciagnąć sprawę budżetu i odsunąć widmo zapłaty kary za błędny budżet jak najdłużej, najlepiej tak aby ją zapłacili następcy. A do tego czasu jakoś przetrzymać. Ścieżka ta sama, ale liczy się czas.

ODYSEUSZ
26 dni temu

ukraińskie skur*ysyństwo a wy dalej nie widzicie jak was ruchają kozackie onuce . Jeszcze chwila a będziemy jako Naród grzebać w śmietnikach za jedzeniem po pasożytniczym „bratnim kozackim narodzie ” facebook.com/100069632746021/videos/1502605493493742

tomek
25 dni temu
Reply to  ODYSEUSZ

kacapy do domu

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
50
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content