Jak i czym usunąć silikon?

Po długim czasie eksploatacji oraz kontakcie z wodą, uszczelnienia silikonowe mogą tracić swoje właściwości. Oznacza to, że będą one przepuszczać wodę, co może prowadzić np. do niszczenia posadzki. Ponadto biały silikon sanitarny z czasem może zacząć żółknąć, dlatego istotne jest to, aby od czasu do czasu dokonać jego wymiany. Jak więc usunąć stary silikon?
 

Dlaczego usuwanie starego silikonu jest istotne?

Silikonowa fuga z biegiem czasu może tracić swoje właściwości uszczelniające i przyczepność, a do tego jeszcze sczernieć i popękać. Utrata funkcjonalności oraz nieestetyczny wygląd to nie jedyne negatywne efekty zużytego uszczelnienia. Pod warstwą silikonu w rogu wanny, kabiny prysznicowej, zlewu lub innego urządzenia sanitarnego może znaleźć się zagrzybiała powierzchnia, która jest niebezpieczna dla zdrowia. To tylko niektóre istotne powody, dla których należy usunąć stary silikon i zastąpić go nowym. Usuwanie silikonu można wykonać na kilka sposobów. Zależne to jednak jest od tego, na jakiej powierzchni się on znajduje. Inną metodę należy obrać w przypadku świeżo położonego silikonu, który jeszcze jest miękki, a inną do warstwy starej.

Ręczne metody usuwania silikonu

W sytuacji, gdy silikon jest świeży i miękki, można ściągnąć go ścierką albo papierem. Dla zmiękczenia uszczelnienia można dodatkowo użyć płyn do mycia naczyń lub kostki lodu. Dzięki drugiemu rozwiązaniu, uszczelnienie może stwardnieć i pokruszyć się. Wtedy będzie wystarczyło zebrać resztki ręcznie. Po usunięciu całego silikonu warto przetrzeć dodatkowo powierzchnię suchą ściereczką. Jeśli powyższe metody nie zadziałają, to można wykorzystać naturalny środek, jakim jest ocet. Usuwanie silikonu octem polega na jego naniesieniu na daną powierzchnię i pozostawienie substancji na kilka minut. następnie uszczelniacz niweluje się przy pomocy szorstkiej gąbki.

Chemiczne sposoby usuwania silikonu

W przypadku, gdy zawiodą ręczne metody usuwania silikonu, można wykorzystać do tego celu środki chemiczne. Gdy nie ma się wiedzy ani pomysłu na zmycie fug, warto sięgnąć po specjalny środek do usuwania silikonu dostępny w niemalże każdym sklepie budowlanym. Fachowcy bardzo często polecają również dedykowane do usuwania silikonu rozpuszczalniki. Można je kupić w atrakcyjnej cenie na https://www.bricoman.pl/farby-srodki-do-drewna/silikony-piany-akryle-i-kleje. Istotne jest jednak to, aby przestrzegać zaleceń producentów, gdyż w innym przypadku może dojść do zmatowienia powierzchni.

Mechaniczne sposoby usuwania silikonu

Mechaniczne usuwanie silikonu wymaga przede wszystkim precyzji i ostrożności. Wykorzystuje się do tego celu nożyk, szpachelki oraz skrobaczki. Można również używać innych narzędzi dedykowanych do usuwania uszczelniacza. Należy jednak uważać, ponieważ można przez przypadek uszkodzić powierzchnię, na której znajduje się silikon.

Jak usunąć silikon z dłoni?

Płytki, sanitariaty i powierzchnie ceramiczne to nie wszystkie obszary, z których usuwa się silikon. Może się również zdarzyć tak, że znajdzie się on na dłoniach po skończonych pracach. Substancji należy się pozbyć w ostrożny sposób. Ręce myje się w zimnej wodzie i szoruje szczoteczką. Można wykorzystać także szorstką gąbkę i szare mydło. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie zdezynfekowanego pilnika.

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content