Pojazd ratowniczy za 80 tys. zł na wyposażeniu jednostki OSP Tarnobrzeg os. Ocice

Druhowie z OSP w Tarnobrzegu – Ocicach zaprezentowali swój najnowszy nabytek,  wyposażony w pług odśnieżny pojazd ratowniczy typu quad. Pojazd na wyposażenie ocickiej jednostki trafił w piątek, 16 września.

– Coraz lepiej wyposażone jednostki OSP to coraz większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego miasta. Ten pojazd, z racji tego, że jest niewielkich gabarytów, będzie niezwykle przydatny w codziennej służbie. Może dotrzeć tam, gdzie nie dojadą wielkie wozy strażackie – mówił prezydent Tarnobrzega, podczas oficjalnej prezentacji pojazdu.

– Będąc na wyposażeniu jednostki, która znajduje się w sąsiedztwie Jeziora Tarnobrzeskiego, na pewno będzie pomocny we wszelkich działaniach nad jeziorem. W przypadku wysokiego stanu wody w rzekach zda egzamin z patrolowania wałów. Nie bez znaczenia w przypadku śnieżnych zim jest to, że pojazd wyposażony jest w pług- dodał Dariusz Bożek.

W prezentacji uczestniczyli także: zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega Przemysław Rawski, komendant miejski ochrony przeciwpożarowej w Tarnobrzegu Wojciech Zioło, prezes OSP Tarnobrzeg os. Ocice Ryszard Bogacz, naczelnik OSP Tarnobrzeg os. Ocice Gustaw Tomczyk oraz przewodniczący Zarządu Osiedla Ocice Jan Nowak.

Pojazd, który od teraz już służy w ocickiej OSP, kosztował 80 tysięcy zł. Na jego zakup 45 tysięcy zł strażacy otrzymali ze Skarbu Państwa od Komendanta Głównego PSP w ramach zadania „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”. W części zakup sfinansowano z budżetu miasta. Z przekazanych na ten cel 30 tysięcy złotych, 20 tysięcy zł były to środki będące w dyspozycji Zarządu Osiedla Ocice, który zdecydował o ich przeznaczeniu na OSP. Pozostała część kwoty potrzebnej na zakup quada to dofinansowanie od firm działających na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, między innymi firm z grupy kapitałowej „Siarkopol”.

– Dofinansowanie, które otrzymują nasi druhowie, za każdym razem spotyka się ze zrozumieniem i wsparciem finansowym z strony Miasta. Tylko dzięki temu strażacy mogą kupować do jednostek profesjonalny sprzęt, który będzie służył przez długie lata dla bezpieczeństwa mieszkańców ale też będzie gwarantował bezpieczeństwo samym ratownikom – podkreśla komendant miejski ochrony przeciwpożarowej w Tarnobrzegu Wojciech Zioło.

Jednostka OSP Tarnobrzeg os. Ocice działa na terenie miasta od 90 lat. W jednostce funkcjonuje ponad 40 druhów, z czego 15 stanowi trzon Jednostki Operacyjno-Technicznej biorącej udział w najtrudniejszych działaniach. Strażacy z Ocic na swoim wyposażeniu posiadają lekki samochód ratowniczo gaśniczy Renault Trafic oraz łódź ratowniczą Harpun 550. Nowy nabytek, specjalistyczny pojazd typu ATV/UTV jakim jest quad ratowniczy, w działaniach druhów będzie bardzo pomocny. Dzięki napędowi 4×4 doskonale sprawdzi się w ciężkim terenie, poradzi sobie na piaszczystej plaży czy w terenach znajdujących się od strony strefy i gminy Nowa Dęba. Pojazd jest oznakowany i posiada na wyposażeniu sprzęt łączności, co pozwoli lepiej koordynować działania ratownicze. Dodatkowo quad został wyposażony w pług odśnieżny. Tarnobrzeskie jednostki OSP dysponują już 3 tego typu pojazdami, które doskonale sprawdzają się w działaniach ratowniczych znacząco przyspieszając i polepszając możliwości niesienia pomocy poszkodowanym.

Dofinansowanie do quada to nie jedyne wsparcie, jakie w ostatnim czasie pozyskali druhowie OSP z Tarnobrzega. OSP Sobów z ramach konkursu „Szczepimy się z OSP” pozyskało z MSWiA 35 tys. zł na drona ratowniczego z kamerą termowizyjną (zakup jest w trakcie). Cztery tarnobrzeskie OSP otrzymały od Komendanta Głównego PSP 18,5 tys. zł ze środków MSWiA na zakup sprzętu i umundurowania.

Warto wspomnieć także o sprzętowym wsparciu, jakie tarnobrzescy ochotnicy od początku wojny na Ukrainie przekazują ukraińskim druhom. Do tej pory przekazali na ich potrzeby 10 agregatów prądotwórczych, 32 hełmy strażackie, 30 węży tłocznych, 15 kompletów specjalistycznych ubrań, 12 par specjalnych rękawic, buty, niepalne kominiarki, prądownice wodne, rozdzielacz kulowy, torbę medyczną. Ten szlachetny gest został dostrzeżony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który zdecydował o wsparciu naszych OSP na kwotę 66 573 złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu i umundurowania specjalnego.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
16 dni temu

A co się dzieje obecnie ze sławną łodzią Harpun. Czy została już naprawiona i służy dzielnie naszym strażakom?

QQŁKA
16 dni temu

FOTKA JEST !! – ZALICZONE

Gość
16 dni temu

Prezydenci sąsiednich miast kupują nowoczesne autobusy dla swoich miejskich komunikacji samochodowych. Prezydent Tarnobrzega (aby podreperować swoje ego ?) kupił sobie kłada dla OSP. No ale co sie dziwić jak nasi samorządowcy sprzedali i przejedli(?) miejska spółkę. I nie tylko ją . I o zgrozo żaden z nich nie odpowiadał za to przed prokuratorem. Wszystko w majestacie chorego prawa? Taką sobie demokracje wymyślili…

obywatel
16 dni temu
Reply to  Gość

A tam przejedli ??? Oni przeżarli nawet to co z kredytów, obligacji i sprzedaż udziałów wodociagów i o zgrozo !! dla potrzeb turystów !

tylko dla polaków
15 dni temu
Reply to  Gość

ale ty wymieniasz część miast podkarpacia a gdzie jest lubelskie świetokrzyskie mazowieckie inne …….
jak pamietam od urodzenia to tylko za komuny były pieniadze ale nie było co kupic
a na rok 2020 -2023 nie ma pieniedzy nie ma co kupić i nawet nauczanie dzieci jest wyśmiewane na oczach ludzi tylko jak euro było było w polsce to coś siedziało coś lepszego ale prezydent prezydentowi nie równy od podstawówki do studiów a jakie jest większości wykształcenie polaków w swoim kraju?

JezioranTarnobrzeganu
16 dni temu

Ja czekam na komentarz Szczepana w którym to wyjaśni czy prezydent robi dobrze czy nie, czy wszystko jest w porządku, czy jest git, czy pozdrowi wszystkich strażaków którzy będą jeździć na quadzie, czy pozdrowi dobrych chłopaków i czy będzie życzył tego żeby to wszystko się trzymało. No i czy dobry przekaz leci.

obywatel
16 dni temu

I tego wrzosa !
Ciekawe jak uzasadni konieczność kupna zabawki dla chlopców z OSP ??
Tak swoją drogą to chyba tam jest kolejny działacz z PIS ( tata radnego) a niby ostatnio radni miasta z PIS byli na NIE ( absolutorium ) ale widać to tylko gra bo nawet w komisji( 12 osobowej ) jest radny z PIS ???

Raz przeciw a raz z NIM ( sołtysem) ???
Zależy chyba to od tego kiedy coś można na tym ugrać dla siebie ???

obywatel
16 dni temu

No tak ??? Na zabawkę dla chłopców z OSB sołtys kasę znalazł z budżecie ale na mammograf dla szpitala potrzebny naszym kobietom, matkom, córkom, żonom NIE MA ANI GROSZA .
Jak zwykle zdjęcie małego chłopca na zabawce musi być !!!!- tylko po co ???

obywatel
16 dni temu

Może i dojedzie wszędzie tylko PO CO ???
Co ma wspólnego pług z akcjami ratowniczymi , zadaniami OSP????

obywatel
16 dni temu

DO NW24 !

Czy redakcja wie po co Siwy Uśmiechnięty Dziadzia wsiadł na tą zabawkę ???
Czy wsiadł aby sprawdzić ???? Czyli wsiadł ,odpalił, przejechał , zgasił i zsiadł ??
Czy też wsiadł , aby sobie zdjęcie zrobić i zsiadł ???

A niebawem w Tbg otwarcie drogi obwodowej i pewnie tak jak tu to będzie :
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.o2.pl/informacje/bareja-by-na-to-nie-wpadl-na-otwarciu-zabraklo-miejsca-przy-wstedze-6812634747898624a%3Famp%3D1&ved=2ahUKEwjEo6b4m6P6AhVux4sKHaurCe8QFnoECAgQAQ&usg=AOvVaw16W9aEzWZPa0DGISCYY0Lb

Miejsca co prawda będzie sporo i więcej niż tam ( powyżej link) ale czy się zmieszczą ( bo tyłu tu ojców sukcesu , w skrócie w CH …) ???
Aby tylko się nożyczkami nie pochlastali , zresztą jak y to zrobili ( co niektórzy niektórym) to i tak żadnej straty a i mogłoby to wyjść na korzyść miastu ( mieszkańcom ) bo żadnej straty by nie było z tego powodu .

As
16 dni temu

Z artykułu zrozumiałem ,że miasto dało jedynie 10 tysięcy na ten cel ,

ODYSEUSZ
15 dni temu

Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto !

Kropidlo
15 dni temu

Prezes,naczelnik,prezydent,komendant i przewodniczący. Powinni razem siąść na klada i szopki ciąg dalszy.

pps
15 dni temu

najsprawniejszy w straży – bohater z sobowa
też się załapał do zdjęcia 😉

As
15 dni temu

W skali kraju utrzymujemy łącznie ponad 700 000 strażaków ochotników. W co drugiej większej wsi jest jednostka. Zadał sobie ktoś pytanie ile nas to w sumie rocznie kosztuje ? Po co ?

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content