Pięć członkiń Tarnobrzeskiej Rady Kobiet prosi ARP o nie wyrażenie zgody na przekazanie miastu działek pod spalarnię nad Jeziorem Tarnobrzeskim

– Tarnobrzeska Rada Kobiet w trosce o przyszłość mieszkańców i miasta Tarnobrzeg zwraca się z uprzejmą prośbą do Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. o nie wyrażenie zgody na przekazanie miastu działek, których jest użytkownikiem wieczystym, położonych około 450 m od południowego brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego. Na tych działkach ma zostać zlokalizowana największa na Podkarpaciu spalarnia odpadów – napisało w liście skierowanym do ARP pięć członkiń TRK. Uchwała o zamianie działek podejmowana będzie w trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta.

TREŚĆ PISMA:

„Szanowni Państwo

Tarnobrzeska Rada Kobiet w trosce o przyszłość mieszkańców i miasta

Tarnobrzeg zwraca się z uprzejmą prośbą do Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. o nie wyrażenie zgody na przekazanie miastu działek, których jest użytkownikiem wieczystym, położonych około 450 m od południowego brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego. Na tych działkach ma zostać zlokalizowana największa na Podkarpaciu spalarnia odpadów.

Liczymy również na to, że brak zgody na przekazanie działek dotyczyć będzie także potencjalnego inwestora, który chciałby zlokalizować w tym miejscu instalację termicznego przetwarzania odpadów.

Jako członkinie Tarnobrzeskiej Rady Kobiet oraz mieszkanki Tarnobrzega mamy szczególny obowiązek sprzeciwić się takim planom budowy spalarni. Apelujemy do Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. aby przy podejmowaniu tej decyzji kierował się troską o dobro całej naszej wspólnoty lokalnej i ochronę interesów naszych mieszkańców. Wyrażamy nadzieję, że Zarząd ARP nie będzie działał w interesie zagranicznych inwestorów. Liczymy na rozsądek władz miasta, które winny wziąć pod uwagę bezpieczeństwo zdrowotne i środowiskowe mieszkańców i miasta.

Wiemy, że Tarnobrzeg zmaga się ciągle z problemami finansowymi po upadku przemysłu siarkowego. Nie można jednak liczyć tylko na finansowe zyski z tytułu zlokalizowania tej instalacji nie patrząc w przyszłość Instytucje państwa polskiego nie mogą umywać rąk od odpowiedzialności za to co stanie się z rozwojem terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Tarnobrzeskim stworzonym za publiczne pieniądze oraz kosztami środowiskowymi i zdrowotnymi, które poniosą mieszkańcy regionu

Budowa spalarni odpadów w tym miejscu może bezpowrotnie zniszczyć nie tylko walory przyrodnicze Jeziora Tarnobrzeskiego poprzez skażenie jego wód powierzchniowych (np. w okresie eksploatacji oraz na skutek awarii) ale także turystyczno-rekreacyjne. Teren ten jest co roku odwiedzany przez setki tysięcy ludzi. Ulokowanie spalarni w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora niewątpliwie przyczyni się do spadku atrakcyjności turystycznej tego popularnego kąpieliska a także miasta i regionu.

Zarząd ARP podejmując decyzję w tej sprawie powinien mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że Jezioro Tarnobrzeskie o powierzchni 455 ha powstałe kosztem 1,54 miliarda złotych na miejscu wyrobiska kopalni siarki było przedsięwzięciem pionierskim, wybitnym osiągnięciem polskiej nauki i inżynierii środowiskowej na skalę światową, a jednocześnie jedną z najkosztowniejszych i najdłuższych inwestycji ekologicznych w Polsce. Nie bez powodu nazwano je „ekologicznym cudem natury”. Mając na uwadze poniesienie gigantycznych kosztów przez państwo polskie na rekultywację tego terenu obecne władze ARP i władze miasta nie powinny dopuścić do tego aby zagraniczna firma swoją działalnością doprowadziła do ponownej jego przyrodniczej degradacji.

Przekazanie tych działek pod budowę spalarni przez ARP, która jest spółką Skarbu Państwa „łączącą działalność publiczną z działalnością biznesową” byłoby całkowicie niezrozumiałe w obliczu olbrzymich wydatków poniesionych w ostatnich latach na rozbudowę infrastruktury nad Jeziorem Tarnobrzeskim, na którą miasto otrzymało wielomilionowe dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Mamy prawo przypuszczać, że bliskie sąsiedztwo spalarni zniechęci część osób do korzystania z tego popularnego kąpieliska i z odstąpienia od swoich planów inwestycyjnych. Wówczas doszłoby do bezprecedensowej defraudacji publicznych funduszy. Warto zauważyć, że zlokalizowanie w planowanym miejscu tak dużej spalarni może przekreślić plany wykorzystania występujących na tym terenie wód siarczkowych — należących do najcenniejszych bogactw naturalnych ziemi tarnobrzeskiej — do celów balneoterapeutycznych.

Konsekwencją przekazania działek przez ARP, które potem zostaną przeznaczone pod budowę spalarni będą trudne do oszacowania straty wizerunkowe dla miasta ale także wymierne straty gospodarcze dla firm i osób prywatnych, które zainwestowały w rozwój branży turystyczno-gastronomicznej nad Jeziorem. Inwestycje te ucierpią podwójnie — nie tylko z powodu utraty spodziewanych dochodów z turystyki ale także z powodu utraty wartości nieruchomości w tym rejonie. Również miasto może ponieść dotkliwe straty finansowe związane z mniejszymi wpływami z podatków, opłat wjazdowych oraz ze sprzedaży koncesji na działalność usługową nad Jeziorem.

Pragniemy również zauważyć, że zgoda Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na przekazanie działek pod budowę spalarni śmieci stoi w sprzeczności z celami dla jakich powołano Agencję Rozwoju Przemysłu tj. zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczna oraz wspieranie rozwoju średnich miast takich jak Tarnobrzeg, który tracąc w latach 90tych zlokalizowany na jego terenie przemysł siarkowy poniósł ogromne koszty społeczne, gospodarcze i ekonomiczne. Obecnie miasto Tarnobrzeg w związku z posiadaniem Jeziora Tarnobrzeskiego kierunkuje się na rozwój turystyki. Ta plany rozwoju miasta kłócą się zdecydowanie z planami zlokalizowania spalarni nad jego największą atrakcją turystyczną. Ponadto nieodpowiedzialnym społecznie i etycznie jest lokalizowanie spalarni śmieci, w której 96 % spalanych odpadów będzie pochodziło z innych miast i województw a mieszkańcy Tarnobrzega zostaną obciążeni ogromnymi kosztami zdrowotnymi oraz środowiskowymi (nie zyskując chociażby w zamian rozwiązania problemu bezrobocia, które w mieście kształtuje powyżej średniej krajowej i wynosi około 7 0/0). Według Raportu o uwarunkowaniach środowiskowych spalarnia na skutek zastosowanych tam zautomatyzowanych technologii oraz z uwagi na to, że procedury administracyjne zapewne obsługiwane będą przez spółkę matkę lub firmy zewnętrzne zatrudniać będzie zaledwie kilkanaście osób co Agencja Rozwoju Przemysłu jako instytucja państwowa musi wziąć pod uwagę.

Jako członkinie Tarnobrzeskiej Rady Kobiet w trosce o mieszkańców i mając na względzie ważny interes społeczny wszystkich mieszkańców miasta Tarnobrzega apelujemy do Zarządu Agencji Rozwoju Przemysły S.A. o kierowanie się w tej sprawie przede wszystkim znaczącym interesem publicznym, ochroną środowiska oraz kwestiami przyszłości terenów rekreacyjnych zlokalizowanych nad Jeziorem Tarnobrzeskim.”

Pod pismem podpisały się: Małgorzata Zych, Beata Góra, Agata Wieczorek, Monika Stępień i Grażyna Potańska.

W Tarnobrzeskiej Radzie Kobiet drugiej kadencji zasiada dziesięć pań.

Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
2 miesięcy temu

No to tym razem taka uchwała nie przejdzie – potanska się podpisała czyli jest na NIE to chyba nawet ten Potanski nie podniesie łapska ZA ( bo będzie miał przejeb…e – co słuszne) .
Ale jaja – ha, ha, ha,
Potanski ( z bezrady) słuchaj ŻONY !!!
Chyba że chcesz spać w garażu to pokaż jaki z ciebie orzeł ??

z Tbg-u
2 miesięcy temu

Zapomniały panie w piśmie dodać, że: 1) smród i hałas jest od strony samochodów jadących Wisłostradą. 2) smród spalin jest na terenie rekreacyjnym wokół jeziora, od parkowanych i stale jeżdżących tam samochodów. Docelowa ilość miejsc parkingowych to 2000 !!! 3) w okolicy jeziora są organizowane wyścigi pokracznych, śmierdzących, głośnych samochodów. Zapach spalin roznosi się z przeciwległego brzegu i czuć go w okolicy Mariny. Niszczone są ponadto tereny zielone, ścieżki, etc. 4) nad jeziorem latają motolotnie z hałaśliwymi silnikami. Nierzadko nad głowami wypoczywających na plaży. 5) psy chodzą po plaży i kapią się w jeziorze. 6) na trawie, wzdłuż Wisłostrady, w miejscach niewyznaczonych stawiane są kampery. Zdarzyło się i tak, że ciężarowy samochód przerobiony na kampera w takim miejscu przebywał.Gdyby mogli, wjechaliby samochodami do jeziora, aby ich umyć. 7 na terenie zalewu zwanego jeziorem jest słyszalna przy barach hałaśliwa, jazgocząca muzyka, ze sprzętu niskiej jakości. 8) zabetonowano,zakostkowano i wyasfaltowano teren wokół jeziora a nic nie czyni się w kierunku sadzenia drzew, krzewów a’la żywopłot. W perspektywie budowa „rynku” zakostkowanego a jakżeby inaczej z budami wokół, niczemu nie służącymi. 9) już śmierdzi nad jeziorem i w okolicy, tylko na ten moment trzeba trafić. Smród przybywa od strony Machowa. Przyjemnego wypoczynku w smrodzie… Czytaj więcej »

walt
2 miesięcy temu
Reply to  z Tbg-u

teraz to już nie jest kombinat wydobywczy/chemiczny w likwidacji i nie ma tam szkód górniczych tylko jest to teren cudu ekologicznego 🙂
z kapslami rdzewiejącymi w jeziorze i petami urozmaicającymi piasek na plaży 🙂

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  z Tbg-u

Odkąd miasto przyjęło tereny nad zalewem to DZBANY PUSTE z urzędu systematycznie niszczą tereny zielone ( sfinansowane przez państwo) , betonują co się da i gdzie się da , sprzedają tereny nad zalewem prywatnym podmiotom ( lok), ograniczają dostęp do terenów mieszkańcom miasta ( jak i turystom) na rzecz prywatnych stowarzyszeń, fundacji (wędkarze, asteka, park linowy,punkty handlowe – marina) nawet odgradzając tereny na rzecz i wyłącznego korzystania przez te prywatne podmioty) . Państwo zsfinansowalo na koszt ogółu Polaków a teraz Sołtysy z ekipami ( bandami swoimi) prywatyzują co się da i ile się da aby tylko KORYTO było dla swoich. Nawet rowy odwadniające poniszczyłi od strony Wisły ??( Ciekawe gdzie poszły jomby betonowe z rowów ). Ten zalew i terenu wokół niego nigdy nie powinny trafić pod tych dzbanów z urzędu miasta , ba nawet kopalnia Siarki Machów także a wszelkie roboty powinny być zakończone w 2016 roku ( zgodnie z planami w tym także te związane z wyrobiskiem Piaseczno) ale dzbany wszystko zrobiły od przejęcia KS Machów aby do dnia dzisiejszego funkcjonował ten twór dojąc kasę od państwa aby swoi kolesie mieli etaty w zarządzie , radzie nadzorczej i kolesie emeryci tam zatrudnieni. Kasa ze sprzedaży majątku od czasu… Czytaj więcej »

ODYSEUSZ
2 miesięcy temu

Ludzie to trzeba zgłosić do ABW i CBA bo sprawa śmierdzi na odległości. Ewidentnie brak transparentności w działaniach UM i totalna ignorancja głosów mieszkańców. ps zastanawiające jest że austriacka korporacja nie chce wykupić działki bezpośrednio od ARP tylko szuka pośrednika w postaci UM gdzie działka o wartości kilkukrotnie wyższej znajdująca się obok Mariny ma być wymieniona na jakąś zdegradowaną, zaniedbaną w krzakach po drugiej stronie jeziora !

Fiskus dębolistny
2 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Ciekawe, co o wartości obu działek powiedziałby rzeczoznawca majątkowy, czy słusznie coś sugerujesz, czy nie

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  ODYSEUSZ

Nie na zdegradowaną – pojedź i zobacz !
Piękny teren zielony , trawka, zalesione drzewa zasadzone ( też za kasę z budżetu państwa zgodnie z projektem).
Tam to takie małe płuco ( jest i będzie większe jak drzewa urosną) , podobnie jak las zwierzyniecki .
Dziwna rzecz tyle hałasu o zieleń w lesie zwierzynieckim a o tym miejscu cisza .
Niech ten sołtys z ekipą urzędasów z poparciem bezradnych już nie rewitalizuje terenów nad zalewem bo za to już państwo zapłaciło ( i to sporo) a te dzbany to tylko DEREWITALIZUJĄ BETONEM.

colt
2 miesięcy temu

nawet w tej śmiesznej radzie nie ma jedności ??

Col
2 miesięcy temu
Reply to  colt

Jestem zmieszany by nie rzecz wstrząsnięty bo nie wiem czy przeciwko jest 5 członin czy cała rada.Panie wybaczą ale cyrk był już jakiś czas temu w mieście.,

Miś
2 miesięcy temu
Reply to  Col

Widać nie umiesz czytać ze zrozumieniem
Skład jest chyba 10 osób. 5 jest przeciwko wybudowaniu spalarni przy jeziorze i one się podpisały. 5 jest za wybudowaniem spalarni. Na to wychodzi.

Col
2 miesięcy temu
Reply to  Miś

5 kontra 5 .Pytanie brzmi.Jakie jest stanowisko Rady w tym temacie Napisz bym zrozumiał i chyba nie tylko ja

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  Col

To powinieneś dojść które są niezależne a które zależne ( które nie pracują w instytucjach zależnych od sołtysa a które pracują w instytucjach , urzędzie, spólkach zależnych od sołtysa i jego ludzi ( z komitetu KOZ).

Śmierdziel
2 miesięcy temu

Tarnobrzeg zawsze śmierdział i śmierdzieć jak widać dalej będzie.

Tbg
2 miesięcy temu
Reply to  Śmierdziel

U ciebie nie dość że śmierdzi to jeszcze aluminium fruwa w powietrzu. Tak więc zamknij mordę..

Polonista
2 miesięcy temu
Reply to  Tbg

Ciebie powinieneś napisać z dużej litery.

tylko dla polaków
2 miesięcy temu
Reply to  Śmierdziel

no niestety jest prawda
miasto nie widzi potrzeb samotnych matek aby załatwić mieszkanie na które ich jest stać
A duda daje 700+ aby ludzie zawierali sakrament małzenska a potem 500 + aby się dzieci rodziły
a w realiach złotów jest słabiutka a my jesteśmy na ostatnim miejscu w unii europejskiej
nie chce nikogo wytykać palce i wypisywać imion i nazwisku ludzi którzy okradli ten kraj i dalej go rujnują do wieku 65+ i wiecej nie przegada bo opanował ich pis a na potem ks. Rydzyk
do grudnia zastanawiam się o ile zmniejszy się populacja w każdym województwie bo narazie opuściło 0.5 miliona a 2004 jak wstąpilismy do unii spokojnie było ponad 10 milionów
ja nie jestem godny chwalić naszej władzy czy w stolicy czy miastach wojewódzkich powiatach i gminach bo każdy myśli o swojej kieszeni i niestety zachowaniem naszym nie jesteśmy gorsi od Putina który dąży do władzy ale ma złoto a Polska jak na razie ma kupe gnoju i to się nie zmniejsza tylko powieksza tylko nie jest wiadome o jak obszar bo pkb jest zenada do naszej waluty

Hyniek Mótyka
2 miesięcy temu
Reply to  Śmierdziel

Mam Ci wkleić tu z 10 linków jak mieszkańcy Rumunii Spod Tarnobrzega skarżą się w swoim miasteczku w lesie na smród i brud??? Zanim zaczniesz sąsiadom coś zarzucać radzę wychylić pusty łeb ze swojej chałupy i się po inhalować bo w porównaniu do pławo to w Tarnobrzegu jest sanatorium.

wrzos
2 miesięcy temu

ZNOWU ZYCHY MIESZAJA!

obywatel
2 miesięcy temu
Reply to  wrzos

ZAMILCZ CIULU !
Poczytaj kto teraz jest :

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0nJqTnn4xFj5cs566fs7cC5QrzFaQBaSKYwTqRo13pyuJxU2smKoHFWxpSNBwYq9Ul&id=109647558415830&m_entstream_source=timeline&__tn__=-R

To jest SKUR…O .
Najpierw zaprasza, robi za darczyńcę , robi sobie fotki ( z uśmiechem) a później WYPIER…Ć a jak nie to odcinamy ciepłą wodę, póżniej zimną, ogrzewanie, energię BO BĘDZIE REMONT .
TAKIE COŚ JEST SOLTYSEM ??
KTO MA CZELNOŚĆ jeszcze z takimś czymś robić sobie zdjęcia, popierać, pokazywać się na ulicy ???

Wieśniak
2 miesięcy temu
Reply to  wrzos

Widocznie majom racjem.

wrzos
2 miesięcy temu

DO OBYWATEL CIULEM TO JESTES TY I TO W DODATKU STARYM, WIEC ROZANIEC DO REKI I,,,,,,,,,

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content