06.10 (czwartek) Tygodnik Nadwiślański – Historia. Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem – promocja czasopisma

W czwartek, 6 października, o godz. 18, w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu odbędzie się oficjalna promocja premierowego wydania czasopisma „Tygodnik Nadwiślański – Historia. Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem” oraz spotkanie z autorem zamieszczonych na jego łamach reportaży, redaktorem „TN”, Piotrem Welanykiem.

„Tygodnik Nadwiślański. Historia – Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubują się w zgłębianiu tajemnic przeszłości, a także dla tych, którzy chcieliby po prostu bliżej poznać dzieje terenów, na których mieszkają. Premierowe wydanie pisma zostało poświęcone tematyce związanej z historią Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Poniżej zapowiedź każdego z nich:

„Książę z rycerskiego eposu” – o Henryku Sandomierskim, „praojcu” Tarnobrzega, księciu, który wolał być rycerzem niż władcą;

„Wpisani w historię miasta” – o tarnobrzeskich dominikanach i splecionych losach zakonników, rodziny Tarnowskich, miasta i tarnobrzeżan;

„Burzliwe losy Kolekcji Dzikowskiej” – o historii zbioru dzieł sztuki gromadzonego przez wieki przez rodzinę Tarnowskich zaś dziś stanowiącego własność tarnobrzeskiego muzeum;

„Obywatel baron” – o rodzinie Horochów z Wrzaw w powiecie tarnobrzeskim, która jak mało kto zasłużyła na pamięć i szacunek;

„Szarże ułana Wiącka” – o niepokornym tarnobrzeżaninie, który nie kłaniał się nikomu, a dramatycznymi i heroicznymi wydarzeniami z jego życia można by obdzielić wielu;

„Tarnobrzeg nie zdążył” – o tym, jak niewiele brakło, by Tarnobrzeg stał się jednym z symboli Centralnego Okręgu Przemysłowego;

„I stała się Polska” – o tym, że Tarnobrzeg, powiat tarnobrzeski i jego mieszkańcy wywalczyli sobie wolność o kilkanaście dni wcześniej niż formalnie Polska odzyskała niepodległość po latach zaborów;

„Stworzeni z siarki” – o Stanisławie i Katarzynie Pawłowskich, małżeństwie, które odkryło siarkę w rejonie Tarnobrzega, na zawsze zapisując się złotymi zgłoskami w historii.

Podczas spotkania będzie można kupić pierwszy numer pisma. Koszt jednego egzemplarza to 15 złotych.

info: MBP

Subskrybuj
Powiadom o
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomasz
1 miesiąc temu

prawdziwa i jedyna stolica tego regionu jest zacne miasto sandomierz

szamot
1 miesiąc temu
Reply to  tomasz

i pławo

realista
1 miesiąc temu
Reply to  szamot

tarnobrzeg to byla pomylka

Tak 3 razy
1 miesiąc temu
Reply to  realista

Ty przez pomyłkę istniejesz,

ireneusz
1 miesiąc temu
Reply to  tomasz

utworzenie wojewodztwa ze stolica w tarnobrzegu to byla fatalna pomylka skutki tej pomylki sandomierz krolewskie miasto odczuwa do dzis

Gość
1 miesiąc temu

Moim zdaniem TN niech się lepiej zajmnie teraźniejszością i przyszłością Tarnobrzega a nie historią. Zamiast stron z z historyjkami proszę wprowadzić rubryki typu: wieści z sesji Sejmiku Wojewódzkiego. Mamy tam radnego Dziubińskiego a nie mamy informacji co tam się dzieje. Jak i czy radny wojewodzki dba o Tarnobrzeg I nasz region.
Brakuje mi też informacji z sesji RM Tarnobrzega. Niech mieszkańcy naszego miasta poznają głupoty jakimi zajmują się nasi radny. Niech będzie trochę statystyki bo niektórzy miejscy radni siedzą tam tylko i pierdzą w stołki. Pierdzieć mogą w domach więc po co się pchali na te niby zaszczytne i odpowiedzialne stanowiska ?! Mam wrażenie że bąki też puszczają dziennikarze TN na różnych konferencjach prasowych jakie odbywają się w Tarnobrzegu.Jak pytań nie zada ktoś z Nadwisla24 to pytań brak. PROSZĘ O TERAŻNIEJSZOŚĆ A NIE PRZESZŁOŚĆ !

Piotr
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Święta racja. Przykład z ostatniej sesji RM Tarnobrzega. Bardzo krótkie sprawozdanie tzw międzysesyjne prezydenta Bożka choć od ostatniej sesji minęły 2 wakacyjne miesiące. Czyli kolejny stracony czas dla naszego miasta? Choć jedna informacja która padła z ust prezydenta bardzo mnie zainteresowała. Powiedział że uczestniczył w spotkaniach tzw. czwórmiasta w Stalowej Woli. Szkoda ze radnych to nie zaciekawiło. Nie zapytali prezydenta czy coś tam ustalili ? nad czym pracowali? Czy wypili tylko kawę i się rozeszli? . Pewnie z Tygodnika Nadwiślańskiego też się tego nie dowiem. Tak samo jak się nie dowiedziałem dlaczego marszałek Ortyl nie podejmuje żadnych działań aby ponownie wznowił działalność oddział chorób wewnętrznych w naszym szpitalu a podległym marszałkowi województwa.

realista
1 miesiąc temu
Reply to  Piotr

czwormiasto to chybiony pomysl reanimowania nieboszczyka pt wojewodztwo tarnobrzeskie nie wchodzi sie 2 razy do tej samej rzeki

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

Nic na tematy nie napiszą w Tygodniku , bo i po co ???
Ich to nie interesuje : co i jak ! Piszą aby pisać ( zarobić kasę ) .

obywatel
1 miesiąc temu

Jak ku…a nie ma o czym pisać to wciskają ciemnotę o historii.
Ludzie żyją teraźniejszością i problemami dnia codziennego .

Zamiast pisać o ważnych sprawach to kit wciskają :
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/holding-pis-20-bije-swoje-rekordy-naszym-kosztem-zyski-wyzsze-juz-chyba-nie-beda/5gsvv88

Z ostatniej chwili
1 miesiąc temu

W kraju samorządy mają rozprowadzać węgiel. Zajmują się tym miejskie spółki komunalne.
Ciekawe czy dziennikarze z Tygodnika Nadwiślańskiego zapytają prezydenta Bożka kto to będzie robił w naszym mieście skoro tarnobrzescy samorządowcy bezkarnie sprzedali tą tarnobrzeską spółkę.
Może jestem naiwniakiem ale marzy mi się aby dokładnie zajęli się tym tematem. Kto, co i kiedy sprzedał. A sprzedali prawie wszystko!!!!

obywatel
1 miesiąc temu

Tak przy okazji ( ha, ha, ha) niech zapytają czy sołtys z takim zaangażowaniem będzie rozładowywał ten węgiel przeznaczony dla mieszkanców miasta jak dary ze Szwajcarii dla Ukrainy ???

As
1 miesiąc temu

Kolejny chory pomysł naszej władzy. Chociażby sprawa wagi towarowej i systemu dystrybucji. Rząd pogniewał się na przedsiębiorców , bo najpierw nie chcieli sprzedawać węgla za niecały tysiąc złotych a teraz podobno są sprawcami drożyzny bo naliczają marżę zbyt wysoką . Tymczasem zamiast wprowadzać embargo na węgiel zaraz wiosną mając puste składy po zimie wystarczyło zrobić to co większość krajów Unii wprowadzając embargo 15.08 zabezpieczając obywateli na zimę Polityka i głupota wzięły górę i mamy problem. W Czechach węgiel nie dość ,że kilkadziesiąt procent tańszy niż u nas to jest dostępny i nie ma takich cyrków i kolejek po miesiąc czasu. Dotychczas zainteresowanie dystrybucją wyraziło jedynie kilkanaście samorządów

Gość
1 miesiąc temu
Reply to  As

Zapewne As czerwo. Nie podobno tylko napewno chcą kokosy zbijać na handlu weglem . Polaczki to taki wredny naród. Obcym będą pomagać bić się za innych a swój swojego by w łyżce wody utopił albo obdarł ze skóry . Rząd nie ma ukraińskiej krwi na rękach bo wcześniej zareagował a inni mają łapy ubroczone po łokcie albo i szyję. Mam na uwadze Wołyń i różne myśli w tej sprawie ale może to dobro które okazaliśmy sąsiadom do Polski wróci. Do Czechów bym nas nie porównywał bo tam nie mieli Balcerowicza który by im tak kraj rozłożył na łopatki jak ten belzebub zrobił w Polsce. Do PiS mam wielki żal że Balcerowicz i jemu podobni nie zostali jeszcze skazani na kary śmierci OCZYWIŚCIE BEZ MOŻLIWOŚCI JEJ WYKONANIA. Wystarczyłby tylko prawomocny wyrok sądowy. Powinni żyć z piętnem za zniszczenie swojego(?) kraju. TO MOJE SKROMNE ZDANIE W TYM TEMACIE.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content